Windows 11 Belirli Bir Sürücü Nasıl Gizlenir?

4 dk okuma süresi

Windows 11 Belirli Bir Sürücü Nasıl Gizlenir? Bilgisayarınızda ki diğer kullanıcıların bilmesini istemediğiniz bir sürücünüz varsa, Windows 11’de sürücünün tamamını gizleyebilirsiniz, böylece diğer kullanıcılar sürücüyü Dosya Gezgin’inde göremez ve sizin için bir yol tutar. sürücüyü açın.

Windows 11 Belirli Bir Sürücü Nasıl Gizlenir?

Özetlemek gerekirse, sürücü harfinin artık sürücüyü temsil etmemesi için önce sürücü harfini sürücüden kaldıracağız. Bunu yapmak, sürücünün Dosya Gezgini’nde Bu Bilgisayardan kaybolmasına neden olur. Ardından, ayarlanan yola göz atarak sürücüye erişmeye devam edebilmeniz için sürücü için bir yol ekleyeceğiz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin.

İlk olarak, Windows 11’de Başlat menüsünde “ Disk Yönetimi ” ni aratın ve açın.

Disk Yönetimi penceresinde, gizlemek istediğiniz sürücüye sağ tıklayın ve ardından Change Drive Letter and Paths öğesini seçin.

Seçilen birimden sürücü harfini çıkarmadan önce, önce bir yol eklememiz gerekiyor. “Sürücü Harfi ve Yollarını Değiştir” penceresinde, Ekle’ye tıklayın.

Ardından, “ Aşağıdaki boş NTFS klasörüne bağla ”yı seçin ve Gözat’a tıklayın.

Ardından, sürücünüzün yolu olarak ayarlamak istediğiniz dizine/klasöre göz atın. İsteğe bağlı olarak, doğrudan pencereden Yeni Klasör oluşturabilirsiniz . Örneğin sürücü yolunu C:\New Folder\Secret olarak ayarlarsam bu klasörü açtığımda gizli sürücüyü açacaktır. Diğer kullanıcıların öğrenmesini zorlaştırmak istiyorsanız, klasörler içinde istediğiniz kadar derine inerek klasörler oluşturabilirsiniz. İşiniz bittiğinde, sürücü yolunu eklemek için Tamam’ı tıklayın.

Sürücüye bir yol oluşturduktan sonra sürücü harfini sürücüden kaldırabilirsiniz. Bunu yapmak için, “Sürücü Harfi ve Yollarını Değiştir” penceresine geri dönün, sürücü harfini seçin ve Kaldır’a tıklayın.

Yukarıdakilerin hepsini yaptıktan sonra, sürücüye atanmış bir sürücü harfi olmadığından, sürücü Dosya Gezgin’inden ve Bu Bilgisayar’dan silinmelidir. Sürücünüze erişmek için sürücü yolu olarak belirlediğiniz klasöre gidin.

İsteğe bağlı olarak, klasörü sağ tıklayıp “ gizli ” seçeneğini etkinleştirerek klasörü (daha önce belirlediğiniz sürücüye giden yol) da gizleyebilirsiniz.

Gizli bir dosya veya klasör, yalnızca Windows 11 Dosya Gezgini’nde “gizli dosya ve klasörleri göster” seçeneği etkinleştirilmişse görünür olacaktır. Bu seçeneği etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için Dosya Gezgini’nde Görüntüle’ye tıklayın, Göster > Gizli öğeler’i seçin.

Belirli bir kullanıcı veya misafir hesabı için sürücü nasıl gizlenir

Aynı bilgisayardaki belirli bir kullanıcı veya konuk hesabı için bir sürücüyü gizlemek istiyorsanız, kullanıcının sürücüye erişmesini veya sürücüye okumasını kısıtlamak için sürücünün güvenlik ayarlarını yapılandırarak bunu yapabilirsiniz.

Başarılı bir kısıtlama , kısıtlı kullanıcı sürücüyü açmaya çalıştığında “ D:\ erişilebilir değil – Erişim reddedildi ” (D:’nin kısıtlı sürücü olduğu varsayılarak) şeklinde bir hata gösterecektir.

Belirli bir kullanıcının bir sürücüye erişimini kısıtlamak için, önce bir kullanıcı hesabına erişimi kısıtlamak istediğiniz sürücüye sağ tıklayın ve Özellikler öğesini seçin. Özellikler penceresinde, Güvenlik sekmesine gidin ve Düzenle düğmesine tıklayın.

“Grup ve kullanıcı adları” altında, Ekle düğmesine tıklayın. “Seçilecek nesne adlarını girin” alanına, bu sürücüye erişimi kısıtlamak istediğiniz kullanıcı hesabı adını girin. Kullanıcıyı eklemek için Tamam’a tıklayın.

Ardından, “Grup veya kullanıcı adları” altında kullanıcıyı seçin. Kullanıcılı bölümü için izinler olarak, tüm izinleri işaretini altında izin ver ve çek Deny hem “onay kutularını içerikleri klasör List ” ve “ Oku ” izinlerine. Değişiklikleri kaydetmek için Tamam’a tıklayın.

Şimdi, belirtilen kullanıcı sürücüyü açmaya çalıştığında, “erişim reddedildi” hatası verecektir.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x