Windows 10’da Hesap Adını Değiştirme

Windows 10’da Hesap Adını Değiştirme Windows 10 İşletim Sisteminde çalışan herhangi bir bilgisayardaki oturum açma ekranında, bilgisayarda bulunan tüm hesaplar, her kullanıcı hesabının tam adlarıyla birlikte listelenir. Windows 10’da iki farklı kullanıcı hesabı oluşturabilirsiniz – hesabı oluştururken kendiniz adına karar verdiğiniz bir yerel kullanıcı hesabı ve bilgisayarın kendisinin Microsoft hesabından çektiği bir Microsoft hesabı hesabı ile ilişkilendirilir. Çoğu Windows 10 kullanıcısı, sıklıkla kullanıcı hesaplarının adlarını değiştirmelidir; ancak, Windows 10’daki hesap adınızı değiştirirken bunun nasıl yapılacağını tam olarak bilmiyorsanız, eski Windows sürümünün eski sürümlerinde olduğu gibi tam olarak aynı değildir.

Windows 10’da, kullanıcı hesabınızın adını iki farklı yolla değiştire bilirsiniz- kullanmanız gereken yol, adını değiştirmek istediğiniz kullanıcı hesabının bir yerel kullanıcı hesabı veya bir Microsoft hesabı olup olmadığına bağlıdır.

Microsoft  Yerel kullanıcı hesabının adını değiştirme

Windows 10’da yerel bir kullanıcı hesabının adını değiştirmek, Windows İşletim Sisteminin eski sürümlerinde eskiden olduğu gibi oldukça basit bir prosedürdür. Windows 10’da bir yerel kullanıcı hesabının adını değiştirmek için şunları yapmanız gerekir:

 1. WinX Menüsünü açmak için  Başlat Menüsü  düğmesine sağ  tıklayın veya Windows Logo  tuşuna +  X basın.
 2. Tıklayın  Denetim Masası’nda içinde  Win Menüsü
 3. Hesap türünü değiştir’i tıklayın
 4. Yerel kullanıcı hesabınızı seçmek için tıklayın.
 5. Hesap adını değiştir’i tıklayın
 6. Kullanıcı hesabının sahip olmasını istediğiniz yeni adı  Yeni hesap adı alanına yazın.
 7. Adı Değiştir’i

İşlem tamamlandıktan sonra, yerel kullanıcı hesabının adı her yerde değiştirilecek – Windows 10 oturum açma ekranından İşletim Sistemi’nin kendisine kadar, yerel kullanıcı hesabı yeni adıyla yönlendirilecektir.

Microsoft hesabının adını değiştirme

Bir kullanıcı hesabının adını değiştirmek, Microsoft hesaplarına bağlanmış kullanıcı hesapları söz konusu olduğunda biraz daha karmaşık hale gelir. Windows 10’daki Microsoft hesaplarının hesap adları, bunlarla ilişkili Microsoft hesaplarından çekilir; bu, Windows 10 bilgisayarınızdaki kullanıcı hesabınızın, oluşturmak için kullandığınız Microsoft hesabının adıyla aynı adı taşıyacağı anlamına gelir. Bu durumda, Windows 10 kullanıcı hesabınızın adını değiştirmek için onunla ilişkili Microsoft hesabının adını değiştirmek zorunda kalacaksınız. Bunu yapmak için basitçe:

 1. Ayarlar’ıaçmak için  Windows Logo  tuşu +  I’e basın. Alternatif olarak,  aynı sonucu elde etmek için Başlat Menüsünü  açıp Ayarlar üzerine tıklayabilirsiniz.
 2. Hesaplar’ıt ıklayın.
 3. Sol bölmedeki E-posta ve hesaplarınızı tıklayın.
 4. Sağdaki bölmede Manage my Microsoft account– ( Microsoft hesabımı yönet) seçeneğini tıklayın;  bunu yapmak, seçtiğiniz web tarayıcısını başlatıp sizi Microsoft hesabınızın ayarlarına götürür.
 5. Windows 10 kullanıcı hesabınızın İsim ve  Soyadı alanlarına girmesini istediğiniz  adı yazın.
 6. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bilgisayar ön yüklendiğinde, değişikliğin bilgisayarınızın diğer bölümlerine uygulanması birkaç dakika sürebilir ancak oturum açma ekranındaki kullanıcı hesabınızın adının değiştiğini görürsünüz. Microsoft hesabınızın adının değiştirilmesinin, yalnızca Microsoft hesabıyla ilişkilendirilmiş Windows 10 kullanıcı hesabınızın adını değiştireceğini değil, aynı zamanda hesap adlarınızı Outlook’ta ve diğer tüm Microsoft hizmetleri arasında değiştireceğini de unutmayınız.  Microsoft hesabınızla ilişkili diğer tüm Windows 10 bilgisayarlarındaki diğer kullanıcı hesaplarının adları da değişecektir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Windows 10’da Hesap Adını Değiştirme için yorumda bulun

  Windows 10’da Hesap Adını Değiştirme için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Windows 10’da Hesap Adını Değiştirme için ilk yorumu yapabilirsin.