Neden İnternet Çok Yavaşlıyor?

Neden İnternet Çok Yavaşlıyor? İnternet bağlantınızın yavaş olmasının birçok nedeni olabilir. Modeminiz veya yönlendiriciniz, Wi-Fi sinyalini, kablo hattınızdaki sinyal gücü, ağınızdaki bant genişliğini doyuran aygıtlar veya yavaş bir DNS sunucusu ile ilgili bir sorun olabilir. Bu sorun giderme adımları yavaş İnternet sorununa yardımcı olacaktır.

Birden Çok Websitesi ve Aygıtla Sorunu Daraltın

Hız testiniz internetinizin yavaş olduğunu onaylıyorsa, İnternet bağlantınız yavaşsa birden fazla web sitesine bağlanmayı ve evinizde birden fazla cihazı kullanmayı denemelisiniz. Yavaşlık sadece tek bir web sitesinde bulunuyorsa, büyük olasılıkla bu web sitesinin problemidir, İnternet’iniz değil. Web sitesi sorumlularının bunu düzeltmesini beklemek dışında yapabileceğiniz hiçbir şey yok.

Yavaşlık sadece bir bilgisayarda mı yoksa tüm cihazlarınızda mı oluyor? Tek bir bilgisayarsa, çözümü muhtemelen orada yattığını bilirsiniz. Bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekebilir veya her şeyin iyi olup olmadığını kontrol etmek için tercih edilen antivirüs ile bir zararlı yazılım taraması gerçekleştirmeniz gerekebilir. Yavaşlık, birden fazla bilgisayarda, örneğin bilgisayarınızda veya telefonunuzda meydana gelirse, neredeyse kesinlikle bir ağ sorunu ve yönlendiricinize gitmeniz gerekecektir.

sorun gidermeye başlamadan önce Speedtest.net gibi bir web sitesini kullanarak bir hız testi yapmaya değer. Mümkün olduğunca az etkileşime girmek için testi çalıştırmadan önce indirmeler, yükleme akışını veya diğer yoğun İnternet faaliyetlerini durdurduğunuzdan emin olun.

Ölçülen hız sonuçlarını, ödediğiniz İnternet bağlantısının beklenen hızıyla karşılaştırın. Bunu bilmiyorsanız, İnternet bağlantınız için faturada veya İnternet servis sağlayıcınızın web sitesinde bulabilirsiniz

Burada bazı uyarılar var. Bazı İnternet servis sağlayıcıları öncelik verebilir ve size çok yakın sunuculara sahip olabildiği için hız testleri bazen oldukça yüksek görünebilir. Bağlantı hızınız biraz düşük gibi görünüyorsa, bu normal olabilir – genelde belirli bir hıza “kadar” kadar ödersiniz ve karşılığında tam olarak istediğiniz hızı almazsınız. Hızlar, çevrenizdeki herkesin İnternet bağlantısı kullandığı günün yoğun saatlerinde, birçok kişi uyurken veya iş yerinde çalışırken saatlerdekinden daha yavaş olabilir.

Tabii ki, sadece çok yavaş bir internet planı için ödeme yapmanız da olabilir – bu durumda internet sağlayıcınızı arayıp servisinizi yükseltmek için daha fazla ödeme yapmanız gerekecek!

Bununla birlikte, belirli bir bağlantı hızı ödüyorsanız ve bunun altında olan hız testi sonuçlarını sürekli alıyorsanız, aşağıdaki sorun giderme adımlarına geçmenin tam zamanıdır.

Modeminizi ve Yönlendiricinizi Yeniden Başlatın

Bilgisayarlar gibi modemler ve yönlendiriciler bazen kötü, yavaş, aşırı yüklenmiş durumda kalmışlardır. Bu sorun bir yeniden başlatma ile düzeltilebilir. Eğer yoksa sizin yönlendirici ve modem yeniden başlatılması bir süre, şimdi yapmalı.

Birleştirilmiş modem / yönlendirici biriminiz varsa, tek bir aygıtı yeniden başlatmanız yeterli olabilir. Fakat iki parçayı yeniden başlatmanız gerekecek iyi bir şans: Yöneltici ve modem. Yöneltici, duvardan çıkan kabloya bağlı olan modeme bağlanır. Onları yeniden başlatmak için, hepsini takmadan önce ilgili güç çıkışlarından on saniye süreyle çıkarın. Modemin İnternet servis sağlayıcınıza tekrar bağlanması ve İnternet bağlantınızı çevrimiçi hale getirmesi birkaç dakika sürebilir, bu nedenle sabırlı olun. Yeniden başlattıktan sonra hızınızın iyileşip gelişmediğini kontrol edin.

Wi-Fi Sinyalinizi Geliştirin

İnternetinizin iyi olması mümkündür, ancak Wi-Fi-sizi internete bağlar-sinyal sorunları yaşıyor. Kötü bir Wi-Fi bağlantısı, özellikle evinizdeki tüm cihazları etkileyebileceğinden İnternet bağlantısı sorunu gibi görünebilir. Kötü bir Kablosuz sinyali alabilmeniz için birkaç nedeni vardır. Özellikle 2.4 GHz kullanıyorsanız ve çok daha fazla aygıtı destekleyebilen 5 GHz değilseniz, hava dalgaları yakınlarda çok fazla aygıtla tıkanabilir. Bu, daha yoğun olan kentsel alanlarda özellikle yaygın bir sorundur. Örneğin, bir grup kablosuz yönlendirici ve diğer cihaza sahip komşularla birlikte bir apartman kompleksinde yaşıyorsanız.

Ayrıca ölü bir bölgeye, Wi-Fi sinyallerine müdahale eden bir şey veya evinizde kötü bir ortaklığa sahip olabilirsiniz.  Daha büyük bir ev veya bahçeniz varsa ve daha iyi Wi-Fi kapsamına ihtiyaç duyarsanız, evinizde veya mülkünüzde yerleştirebileceğiniz çok sayıda baz istasyon sağlayan bir  Wi-Fi sistemi edinmeyi düşünün.

Bağlantınızı Doygunlaştırmayı Durdurun (veya QoS’yi deneyin)

İnternet bağlantınız evinizdeki tüm cihazlar tarafından paylaşılıyor, bu nedenle ağınızdaki diğer cihazlar İnternet bağlantınızı doymuş hale getirebilir.

Bu sıklıkla karşılaşılan bir sorunsa, internet paketinizi yükseltmeniz gerekebilir. Bununla birlikte, yönlendiricinizin, farklı cihazların ve hizmetlerin ne kadar bant genişliği bant genişliğini otomatik olarak yönetip atayabileceğini belirleyen bir Hizmet Kalitesi (QoS) özelliği olup olmadığını da görebilirsiniz. 

Koaksiyel Bölücülerini Kontrol Edin

Kablolu İnternet’e sahipseniz ve kablo modeminize giden koaksiyel kablo bölücüleriniz varsa, bunlar sinyal gücünüzü düşürebilir ve İnternet bağlantısının yavaşlamasına neden olabilir. Ayrıştırıcılar kaliteyle değişir ve kötü, ucuz bir sinyal gücünü daha yüksek bir kaliteden daha düşük bir seviyeye düşürebilir. Çok sayıda bölücü de bir soruna neden olabilir.

Kablo hattınızda bölücü varsa, İnternet bağlantınızı gidermek için bağlantıları kesmeyi deneyin. İnternet bağlantınızın hat üzerinde herhangi bir bölücü olmadan nasıl performans gösterdiğini görün. İnternet bağlantı hızınız çok daha hızlıysa, sorununuzu bulmuşsundur.

Başka Bir DNS Sunucusu Deneyin

Bazı durumlarda, DNS sunucularının değiştirilmesi, varsayılan Internet servis sağlayıcınız DNS sunucuları yavaşsa belirgin bağlantı hızınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

İşte DNS nasıl çalıştığını DNS sunucuları, google.com gibi bir web sitesine bağlanmak bilgisayarınızın rehber Ne zaman ve “? Sayısal IP adresi google.com ile ilişkilidir Ne” Bu bir cevap geri alır sorar ve bu IP adresini 216.58.193.78 gibi bir şey olabilir ve o adrese bağlanır.

Genellikle, DNS sunucularınız İnternet servis sağlayıcınız tarafından sağlanmaktadır. Ancak yavaş veya aşırı yüklenmiş durumdaysa, başka bir DNS sunucusu grubuna geçerek daha iyi bir hız elde edebilirsiniz. Google Public DNS ve OpenDNS her ikisi de oldukça popülerdir.

Servis sağlayıcısını arayın ve sorunu bildirin

Tüm bu sorun giderme adımlarını tamamladıysanız ve sorunu çözemezseniz, düzeltebileceğiniz bir sorun değildir. İnternet servis sağlayıcınızın sorunu olabilir. Örneğin, evinizden ISS’ye ya da sahip oldukları diğer bazı ekipmanlarla çalışan kablo hattıyla ilgili bir sorun olabilir. Bu durumda, İnternet servis sağlayıcınızı aramalı ve sorunu bildirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Neden İnternet Çok Yavaşlıyor? için yorumda bulun

    Neden İnternet Çok Yavaşlıyor? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Neden İnternet Çok Yavaşlıyor? için ilk yorumu yapabilirsin.