Windows 10 Komut İstemi Kullanılarak Program Nasıl Kaldırılır

2 dk okuma süresi

Windows 10 Komut İstemi Kullanılarak Program Nasıl Kaldırılır Bilgisayarınızı ilk aldığınızda her türlü programı kurmaya başlıyorsunuz. Bunun için bir yazılıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsunuz. Zamanla, onsuz yaşayabileceğiniz ve kaldırmanız gereken bazı programlar olduğunu fark edersiniz. Bu şekilde, bilgisayarınızın performansını iyileştirmeye yardımcı olursunuz ve ihtiyacınız olan programları daha hızlı bulabilirsiniz.

Elbette, bir programı kaldırmanın farklı yolları vardır , ancak yazılımı kaldırırsanız, Komut İstemi’ni kullanmak daha hızlıdır. Komut İstemini zaten başka bir şey için kullanmanız gerekiyorsa ve ayrıca bazı yazılım temizliği yapmak istiyorsanız, bu daha da iyi bir fikirdir.

Windows 10’da Bir Programı Kaldırmak için Komut İstemi’ni kullanın

Komut İstemi’ni arayın ve yönetici olarak açın.

Komut İstemi açıldığında şunu yazın: wmic. Bu karakterlerin yaptığı şey, Windows Yönetim Araçları işlemlerini kullanmanıza izin vermeleridir. Böylece, Komut İstemi, kaldırmak istediğiniz yazılımı bulabilir, tam adını görmeniz gerekir; başka bir deyişle, bilgisayarınıza nasıl kaydedildiği. Örneğin, NordVPN’i kaldırmak istediğinizi varsayalım. Bilgisayarınızda nasıl göründüğünü değil, yalnızca NordVPN yazarsanız, kolayca bir hata mesajı alabilirsiniz.

Program adlarının bir listesini almak için şunu yazın. product get name.

Kaldırmak istediğiniz programın tam adını bulduğunuzda, düzen şu şekilde olacaktır: ürün adı = ”program adı” çağrı kaldırma. Kaldırmak istediğiniz yazılımın program adını değiştirmeniz gerektiğini unutmayın. Örneğin, NordVPN’i kaldırmak istediğinizi varsayalım. Yukarıdaki resimde, program adının NordVPN ağı TAP olduğu yazıyor. Komutun çalışması için şunu girmem gerekiyor. Program adı ”NordVPN network TAP” call uninstall.

Bu komutu girdikten sonra, geri dönüş olmadığından bu programı kaldırmak istediğinizden emin olup olmadığınız sorulacaktır. Kaldırmak için Y ve iptal etmek için N yazın. Y seçeneğine dokunursanız, yöntemin başarıyla yürütüldüğüne dair bir mesaj görürsünüz.

Komut İstemini diğer görevler için düzenli olarak kullanıyorsanız ve bir programı kaldırmanız gerektiğini hatırlıyorsanız, onu oradan kaldırabileceğiniz zaman neden Komut İsteminden çıkasınız? Programları kaldırmak söz konusu olduğunda bunun tercih ettiğiniz yöntem olacağını düşünüyor musunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x