Windows 10 Gizlilik Ayarlarını Değiştirme

4 dk okuma süresi

Windows 10 Gizlilik Ayarlarını Değiştirme Windows, monitörünüz, yazıcınız, fareniz ve klavyeniz gibi çevre birimlerini kullanarak uygulamaları çalıştırmak ve dosyaları yönetmek gibi işlevleri destekleyen bir işletim sistemidir. Windows 10 ile, Windows yazılımının yalnızca cihazınızda mevcut olduğu düşünülmediği gibi, önemli Windows bilgileri bulutta bulunur. Windows 10’u yıllardır veya yeni kullanıyorsanız, veri gizliliği birinci önceliğiniz olmalıdır.

Windows 10’da Gizlilik Ayarlarını Düzenleme

Veri gizliliğinizle ilgili endişeleriniz varsa, cihazlarınızı varsayılan ayarlara sokmanız olası değildir. Microsoft’un işletim sistemi, doğrudan paylaşılan bilgilerden kameranıza, mikrofonunuza ve konumunuza sahip uygulamalara erişmek için veri kullanımınızı önlemek için değiştirilebilen çeşitli seçenekler ve kontrollerle ilişkilidir. Windows 10 bilgisayarı alırken bu gizlilik ayarlarına hemen bakın.

Hedefli Reklamcılığı Devre Dışı Bırak

Ayarlar panelinde, Windows 10 gizlilik ekranından oluşur. Erişmek için başlat menüsündeki dişli çark simgesine dokunmanız yeterlidir. Reklam kimliğine erişmek için Genel sekmesinde uygulamaların devre dışı bırakılması veya etkinleştirilmesi seçeneği bulunur. Bu, Microsoft’un bazı ilgi alanlarına sahip profili. Bu özelliği devre dışı bırakmak, reklam kimliğinizi sıfırlar. Microsoft’un kullandığı çeşitli izleme hizmetlerinde yanıldığını düşünüyorsanız, temiz bir zamanlamaya başlamak için açın ve kapatın.

Etkinlik Geçmişini Devre Dışı Bırak

Windows, İşletim Sistemi’ndeki faaliyetlerinizi takip etmek istiyor. Microsoft bunun sizi gözetlemediğini, ancak baktığınız belgeyi veya web sitesini yeniden ziyaret etmenizi sağladığını savunuyor. Bu davranış, etkinlik geçmişi altındaki gizlilik sayfasında kontrol edilebilir.

Sayfanın zirvesinde bulunan onay kutularını kullanarak bu verilerin toplanmasını önlemeye karar verebilirsiniz. Bunu yaparak zaman çizelgesi özelliğine erişemezsiniz (Görev Görünümü düğmesine dokunun ve çalışırken gözlemleyin). Karar verilmezse, Microsoft’un gizlilik politikasını inceleyin. Ayrıca, Microsoft tarafından biriken tüm geçmişlerden kurtulabilir, ayrıca cihazınızda çok sayıda hesabınız olması durumunda çeşitli hesaplar için etkinlik izlemeyi açabilir veya kapatabilirsiniz.

Kişilerinize Erişimi Yönetin

Akrabalarınız, iş arkadaşlarınız ve arkadaşlarınızla ilişkili telefon numaraları ve e-posta adresleri bilgisayarınızın en özel verilerinden oluşur, bu nedenle bu bilgilerin diğer gereksiz taraflara sızmadığından emin olmalısınız. Tüm bunları Windows 10 ile yönetebilirsiniz.

Bölüme erişmek için ayarlar> gizlilik> kişiler’e gidin. Burada, iletişim bilgilerinize erişimi olan uygulamaları göreceksiniz. Mutsuz olduğunuz herhangi bir uygulamayı gözlemlerseniz, anahtarı kapatarak devre dışı bırakmanız yeterlidir.

Ekranınızın üstünde, uygulamaların Windows 10’unuzdaki tüm kişileri yönettiği için Kişiler uygulaması hariç olmak üzere uygulamalara erişmesini önlemek için uygulamaların küresel olarak kişilerinize erişilebilirliğini kapatma seçeneklerini göreceksiniz.

Birden Fazla Hesap Oluşturun

Microsoft ve uygulamalarla ilgili gizlilik koruması bir şeydir, ancak bilgisayarınızı paylaşan aile üyeleri, iş arkadaşları veya ev arkadaşları ne olacak? Eşyalarınızı korumanın mükemmel yolu, Windows 10 bilgisayarınıza erişen herkes için ayrı kullanıcı hesapları oluşturmaktır.

Yeni hesaplar oluşturmak için ayarlar> hesaplar> aile ve diğer kullanıcılara gidebilirsiniz. Ayrı hesaplar, herkesin verilerinin ve diğer öğelerinin kendi verilerinizden ayrılması anlamına gelir.

Kilit Ekranını Sınırlama

Birden çok hesap oluşturmasına rağmen, diğer kullanıcılar yine de ekranı kilitleyebilir. Orada gösterilen bilgileri sınırlamanız gerekir. Bunu Windows 10’unuzdaki ayarları açıp hesapları seçerek ve oturum açma seçenekleriyle yapabilirsiniz. Burada hesabınızdaki bilgilerin kilit ekranında görünmesini engelleyebilirsiniz.

Hesap Bilgilerinize Erişimi Yönetin

Çok sayıda uygulama, Microsoft hesabınızla bağlantılı bilgilere erişmek istiyor. Bir uygulamada veya yeni bir sitede oturum açmak için Facebook ayrıntılarınızı ne zaman kullanacağınız gibi, site veya uygulama bu hesapla ilişkili ayrıntılara erişir.

Bunu önlemek için ayarların gizlilik bölümündeki Hesap bilgileri’ne gidin ve uygulamaların Microsoft hesabınıza bağlı verilere erişmesini önlemek için kapatın.

Windows 10 Gizlilik Ayarlarınızı Kolayca Ayarlayın

Kişisel bilgileriniz söz konusu olduğunda üzülmektense güvende olmak her zaman daha iyidir. Bunlar, gizliliğin korunması için atacağı adımlar için bazılarıdır. Şaşırtıcı yazılımı kullanmanın keyfini çıkarın ve bilgilerinizin güvenli olduğunu bilmenin huzurunu yaşayın.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x