Windows 10 Ana Bilgisayar Dosyası Nasıl Yapılandırılır

Windows 10 Ana Bilgisayar Dosyası Nasıl Yapılandırılır Windows 10’da ana bilgisayar dosyasını yapılandırmadan önce, ana bilgisayar dosyasının çalışmasını anlamanız gerekir. Ana bilgisayar dosyası, bir bilgisayarın ağ iletişiminde kritik bir rol oynar.

Web sitelerinin iletişim bilgilerini IP adresleri biçiminde kaydeden Telefon Defteri gibidir, bu nedenle herhangi bir web sitesini veya ağ adresini ziyaret etmeden önce IP adreslerini hatırlamanıza veya manuel olarak girmenize gerek yoktur .

Web tarayıcısına bir web adresi (www.twitter.com) her girildiğinde, işletim sistemi (Windows) önce bilgisayarınızda kayıtlı ana dosyayı kontrol eder. Ana bilgisayar dosyasının konumu farklı işletim sistemlerinde farklılık gösterebilir.

Windows 10’da, ana bilgisayar dosyası “% windir% \ System32 \ drivers \ etc \ hosts” veya “C: \ Windows \ System32 \ drivers \ etc \ hosts” konumunda bulunur.

Ana bilgisayar dosyası, IP adreslerinin ilk sütuna ve ardından ilgili web sitesi adresi veya ana bilgisayar adının yerleştirildiği ayrı satırlardan oluşan bir metin dosyasıdır.

Her iki sütun da boşlukla ayrılmıştır. Ana bilgisayar dosyasında, bilgisayarınızın IP adresi “127.0.0.1 localhost” olarak yazılır.

Bu yazıda, ana bilgisayar dosyasını Windows 10’da nasıl yapılandıracağımızı tartışacağız.

Windows 10’da Ana Bilgisayar Dosyasını Yapılandırın

Başlat menüsünü tıklayın ve “Windows Aksesuarları ” nı bulmak için aşağı kaydırın.

Windows Aksesuarları altında, Not Defteri’ni bulun ve sağ tıklayın. Sağ tıklama menüsünde, fare işaretçinizi “Daha Fazla” seçeneğinin üzerine getirin.

Daha fazla seçenek arasından “Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneğini seçin.

Ekranda Kullanıcı Hesabı Kontrol ayar mesajı görünecektir. Devam etmek için “Evet” i seçin.

Not Defteri’nde, “Dosya” menüsüne tıklayın ve “Aç” ı seçin.

Dosya aç iletişim kutusundaki adres çubuğunu kullanarak C: \ Windows \ System32 \ drivers \ etc adresine girin ve gidin.

“Hosts” dosya adını girin ve “Aç” ı tıklayın

Ana bilgisayar dosyasını gereksinimlerinize göre yapılandırmak için. Daha fazla işlem yapmadan önce dosyayı kaydedin ve ardından kapatın.

Şimdi, değişiklikleri etkili kılmak için sisteminizin DNS önbelleğini temizlemeniz gerekiyor. Yönetici modunda komut istemini açın ve “ipconfig / flushdns” komutunu girin.

Bu işlemi zor bulursanız, birkaç tıklamayla ana bilgisayar dosyasını düzenlemek için üçüncü taraf araçlar bulabilirsiniz. Böyle bir uygulama “Ana Bilgisayar Dosya Düzenleyicisi” dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Windows 10 Ana Bilgisayar Dosyası Nasıl Yapılandırılır için yorumda bulun

    Windows 10 Ana Bilgisayar Dosyası Nasıl Yapılandırılır için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Windows 10 Ana Bilgisayar Dosyası Nasıl Yapılandırılır için ilk yorumu yapabilirsin.