telegram nedir ve telegram özellikleri nelerdir

Bir kullanıcı adı seçin

Telgrafı ayarlarken, telefon numaranızı girip adınızı eklemeniz gerekir. Gerçek adınızın veya telefon numaranızın altında görünmek istemiyorsanız veya yalnızca daha yaratıcı olmak ve özel bir kullanıcı adı kullanmak istiyorsanız, Ayarlar’a gidin ve Kullanıcı Adı’na dokunun .  

Telgraf’ta özel kullanıcı adı talep et

Özel kullanıcı adı kullanmanın tek yolu, her kullanıcı adı yalnızca bir kez kullanılabilir olmasıdır. Şanslar, çok yaygın bir ad ya da türden bir şey seçecekseniz, zaten alınacaktır. Bu özel kullanıcı adını gerçekten kullanmak istiyorsanız son bir alternatif var: destek ekibiyle iletişime geçebilirsiniz. Ön koşul, bu kullanıcı adını en az 2 diğer hizmette de kullanmış olmanızdır. Telegram destek ekibiyle bağlantı kurmak için, Ayarlar’a gidin ve Bir soru sor üzerine dokunun.

Mesaj önizlemesini kapat

Kilit ekranı bildirimleri ve mesaj önizlemeleri normalde oldukça kullanışlı özelliklerdir, ancak bazen herkesin telefonunuza yakın olmasına izin vermek istemezsiniz (ve yazdıklarını). Telgrafta mesaj önizlemesini devre dışı bırakmak için Ayarlar -> Bildirim ve Sesler bölümüne gidin ve Mesaj Önizleme’yi kapatın .

Özel bildirimler ve LED renkler

Kişileriniz için Telegram’da yalnızca özel bildirimler ayarlayamaz, ayrıca özel LED bildirimleri renkleri de ayarlayabilirsiniz. Bildirim LED’lerinden bahsederken, bunu yapmanız için Android akıllı telefona ihtiyacınız olacak ve bunun çalışması için bir bildirim LED’inin olması gerekecek.

İletişim bilgisine dokunursanız Bildirimler ve sesler üzerine dokunursanız özel bildirimler ayarlanabilir ve ardından bildirimleri, titreşim kalıplarını, sesi, önceliği ve LED rengini değiştirmek için seçenekler sunulur.

Tek tek kişiler için bildirimleri kapatma

Bildirimlerden bahsetmek hiç bir zaman çok fazla mesaj gönderen Telegram’daki bir kişiyi (geçici olarak) kapatmak istedi mi? Kolay! Özel bir bildirimi ayarlamak gibi , Kişilerinizi seçin, Bilgi’ye dokunun, ardından Bildirimler’e gidin ve Devre dışı bırak’a dokunun .

Açılır bildirimlerle ana ekranınızdan yanıtlayın

Spam içerikli bir kullanıcı için bildirimleri devre dışı bırakmış olabilirsiniz, doğrudan ana ekranınızdan yanıt verebilmek çok faydalıdır. Ayarlar> Bildirimler ve Sesler’e gittiğinizde ve ardından Popup bildirimleri üzerine dokunduğunuzda ana ekran açılır bildirimlerini etkinleştirebilirsiniz .

Telefon numaranızı Telegram üzerinde değiştirin

Çok sık olmamasına rağmen, telefon numaranızı hat boyunca bir yerde değiştirebilirsiniz. Eski telefon numaranıza kayıtlı olsanız bile, eski numaranızı yenisiyle kolayca değiştirebilirsiniz. Sadece Ayarlar’a gidin ve Telefon numarasına dokunun .

Telgrafta nasıl engellenir

Bir sebepten ötürü, Telegram’da sinirlerinize temas eden bir kişi var ya da onları neden ilk olarak eklediğinizi hatırlayamıyorsunuz. Stres yapmayın – insanları Telgraf’ta kolayca engelleyebilirsiniz. Sadece Kişiler bölümüne gidin ve ardından kişi simgesine> profil resmine dokunun> sağ üst köşedeki 3 nokta simgesine dokunun ve Engelle’ye basın .

Sohbet arka planını özelleştirme

Telegram deneyiminizi özelleştirmek ister misiniz? Aynı eski standart arka planı görmek sıkıldınız mı? Eh, Telgraf’ta sohbet arka planını değiştirmek çok kolay. Ayarlar> Sohbet Arkaplanı’na gidin ve önceden ayarlanmış resimlerden birini veya kendi galerinizden bir fotoğraf seçin .

Medya indirmelerini Telegram’da yönet

Telgraf, 1,5 GB boyutuna kadar dosya göndermenizi sağlar. Bu harika olsa da, telefonunuzdaki tüm boş alanı hızla doldurabilir ve verilerinizi yiyebilir! Bunu kontrol etmenin en kolay yolu, Telegram’ın ne zaman, ne zaman indirilmesini istediğinizi yapılandırmaktır. Hareket halindeyseniz, Telegram’ın birisinin size gönderdiği bu büyük videoyu indirmesini istemeyebilirsiniz. Verilerinizi ve medya ayarlarınızı kontrol etmek için Ayarlar> Veri ve Depolama’ya gidin ve ardından Mobil veri kullanılırken veya Wi-Fi’ye bağlandığında öğesine dokunun . Her iki ayar da seçili veri ayarlarında hangi dosyaları indirebileceğinizi belirleyecektir.

Telgraf ortamını galerinizden gizle

Fotoğraf galerinizde Telegram’da sizinle paylaşılmış fotoğraf ve videoları görmek istemiyor musunuz? Sadece Ayarlar’a gidin ve Galeriye kaydet’i kapatın.

Telgrafta “Son Görülenleri Gizle”

En son Telegram’ı kullanırken başkalarıyla paylaşmak istemiyor musun? Neyse ki, Telgraf’ta “Son görülen” ayarlarını özelleştirebilirsiniz. “Son görüldügünü” görebilen, göremeyen ve kurallarınıza istisnalar ekleyebilenleri değiştirebilirsiniz. Telgrafta “Son görülen” özelliğini devre dışı bırakmak veya özelleştirmek için Ayarlar> Gizlilik ve Güvenlik> Son görülenler bölümüne gidin .

Gizlice iletileri oku

Hiç okuyucuyu okumadığınızı görmeden mesaj okumak istediniz mi? Peki, işte küçük bir numara. Bir mesaj aldığınızda uçak modunu açın. Telgraf’ı açın ve mesajı okuyun. Okuduktan sonra, uygulamayı kapatın ve verilerinizi tekrar açın. Gönderen, mesajlarını okuduğunu asla bilmeyecek.

Resimler ve gizli sohbetler için kendini imha etme zamanlayıcısı

Snapchat’a benzer şekilde, Telegram ayrıca, sohbetlerinizin veya resimlerinizin kendi kendini imha edeceği bir özelliğe de sahiptir. Telegram bu özellik konusunda biraz yenilik yapmaya karar verdi ve mesajlarınızda kendini imha etme zamanlayıcısını ayarlamanıza izin veriyor. Bu özellik şu anda yalnızca gizli sohbetler halinde mevcuttur, ancak etkinleştirilmesi kolaydır. Sağ üst köşedeki 3 düğmeyi tıklayın ve Kendini imha etme zamanlayıcısını seçin . 1 saniye ile 1 hafta arasında seçeneğiniz olacak.

Gizli bir sohbette kullanılması gerekmeyen resimler için benzer bir kendi kendini imha etme özelliği var. Sadece galerinizden göndermek istediğiniz fotoğrafı seçin, ardından zamanlayıcıyı ayarlamak için saat simgesine dokunun.

Sohbetlerinizi kilitleyin

İnsanların Telegram’ı bu kadar çok sevmesinin nedenlerinden biri, birden çok yerleşik güvenlik özelliğinden kaynaklanıyor. Bunlardan biri, sohbetlerinizi kilitlemenizi sağlar, böylece birisi telefonunuza erişirse, sohbet kayıtlarınızı okuyamaz. Bir geçiş kodu ayarlamak için Ayarlar -> Gizlilik ve Güvenlik -> Şifre kilidi bölümüne gidin ve ardından 4 haneli kodunuzu girin . Sohbetleri parmak izinizle açmayı bile seçebilirsiniz. Artık bir şifre kodu ayarladığınıza göre, sohbetlerinizin sağ üst köşesindeki kilidi tıklayabilir ve sohbeti kilitleyebilirsiniz.

Grup sohbetlerindeki iletilere doğrudan yanıt ver

Grup sohbetinde çok fazla şey varsa, her zaman sohbetde iletiyi doğrudan yanıtlama seçeneğiniz vardır. Mesaja uzun basın ve yanıtı seçin .

Mesaj geçmişinizi arayın

Aylar önce gönderdiğiniz bir mesajı mı arıyorsunuz? Tekrar bulmak için saatlerce kaydırma yapmak istemiyor musun? Sadece yerleşik arama işlevini kullanın. Mesajı yolladığınız sohbete gidin, sağ üst köşedeki 3 noktaya dokunun ve Ara’ya dokunun . Ardından, aradığınız metni veya anahtar kelimeyi girebilirsiniz ve Telgraf sizin için iletileri filtreleyecektir.

Hashtag’ler

Twitter gibi, Telegram ayrıca bir konuyla ilgili tüm mesajların yeniden gruplandırıldığı sanal bölümler oluşturmak için hashtag (#) ‘ı kullanmanıza da izin verir. Bu işlevi kullanmak için, # yazıp yeni bir etiket oluşturmak için temayı yazmanız veya önizlemede (önceden #) girdikten hemen sonra önceden var olanlardan birini seçmeniz yeterlidir.

Tüm hashtag’ler her kullanıcının dizinine gruplanır, böylece konuşma geçmişinde bir arama yaparak bunları bulabilirsiniz.

PC’de Telgraf Kullan

WhatsApp’a benzer şekilde PC’nizde, Mac ve Linux bilgisayarlarınızda Telgrafta kullanabilirsiniz. Bir web istemcisinden ziyade Telegram, buradan kolayca indirebileceğiniz bir PC uygulaması olarak kullanılabilir:   https://desktop.telegram.org/

Aktif Telgraf oturumlarını kontrol et

Telegram, birden fazla cihaz oturumunu destekler, yani sohbetlerinize aynı anda birden fazla cihazda erişebileceğiniz anlamına gelir. Bazen hala aktif bir oturum açtığınız cihazlar hakkında genel bir bakış elde etmek yararlıdır. Eğer varsa Ayarlar gidin -> Gizlilik ve güvenlik> Aktif oturumlar,  . Şu anda Giriş yaptıktan nerede görebilirsiniz İsterseniz, Çıkış yapıp belirli oturumları kesebilirler.

Hareketli çıkartmalar ve GIF’ler

Burada basit emojilerden bahsetmiyorum, ama en ayrıntılı grafiklerle ayırt edilen en çeşitli duyguları ifade etmek için kullanılabilecek gerçek görüntüler. Çıkartmalar, farklı temalar veya tek tek paketlerle tam paketler halinde indirilebilen çizimlerdeki bir çeşittir. İşlem boyunca size yol gösterecek olan @stickers bot ile kendinizinkini yapabilirsiniz. 

Hareketli GIF’ler aranabilir ve Telegram kişileri arasında uygulamanın içindeki bir dizinden gönderilebilir. Dolayısıyla, Google’da arama yapmanıza ve bir kişiyle oynatmak için hareketsiz bir görüntü göndermenize gerek kalmaz, Telegram’ın kendisinin sağladığı animasyonlu bir GIF dosyasını eklemeniz yeterlidir.

Temayı ve rengi değiştir

Android Telegram mobil uygulamasında son zamanlarda bir güncelleme yapıldı ve ana şey olarak temalar için destek eklendi. Bu özellik sayesinde, kullanıcı, uygulamanın arayüzünü önceden yapılandırılmış temalardan biriyle özelleştirebilir veya yaratıcılık kullanabilir ve kendi içeriklerini oluşturabilir. Uygulama ekranlarının her düğmesinin, metninin, sekmesinin ve arka planının rengini seçebilirsiniz. 

Şimdilik, yenilik sadece Google işletim sistemi ile akıllı telefon üzerinde çalışıyor. Ancak uygulama geliştiricisi, iPhone (iOS) sürümü için Telegram’ın yakında güncelleneceğini ve temalar için destek alacağını söyledi. Bu aracın, haberci WhatsApp’ın ana rakibinde henüz mevcut olmadığını hatırlamaya değer. Bu eğitimde Telegram temasını değiştirmeye yönelik adım adım kılavuza göz atın:

Adım 1. Telgraf’ı açın ve ekranın sol üst köşesinde bulunan düğmeye dokunun. Uygulama menüsünde Ayarlar’a dokunun.

Adım 2. Uygulama ayarlarında “Tema” ya dokunun. Şimdi listelenen temalardan birini seçin – Mavi veya Koyu.

3. Adım. Özel bir tema oluşturmak istiyorsanız, “Yeni Tema Oluştur” a dokunun. Ardından tema için bir isim girin ve “OK” ile onaylayın.

Adım 4. “Yeni Tema Oluştur” un sağındaki çizim paleti simgesine dokunun ve rengini değiştirmek istediğiniz öğeyi seçin.

Adım 5. Şimdi listelenen öğelerin her biri için renkleri seçin ve “Kaydet” e dokunun. Son olarak, “Tema kaydet” i seçin.

Bu ipucu ile, Telegram arayüzünü önceden yapılandırılmış temalardan biriyle özelleştirebilir veya kendi renk kombinasyonunuzu oluşturmak için yaratıcılık kullanabilirsiniz.

Özel maskeler oluştur

WhatsApp’ın ana rakiplerinden biri olan Telegram, görüntü düzenleme araçlarını öne çıkarıyor. Montaj yapmanın en eğlenceli özelliklerinden biri, fotoğraf makinesiyle çekilen veya cep telefonu galerisinde saklanan fotoğraflarla resim veya süslemeler yapan maskelerdir. Çıkartmalar gibi, uygulama içi maskeleri olan bir paket de oluşturabilirsiniz.

Etkileşimin botlarla veya otomatik profillerle nasıl çalıştığı ve elçide maskeler yarattığı konusunda bu eğiticiye göz atın.

Adım 1. Telegram, kişiselleştirilmiş çıkartmaları ve maskeleri oluşturmada kullanıcılara yardımcı olacak otomatik bir profile sahiptir. Rehberde arama yapmak için “@Stickers” ifadesini arayın ve belirtilen sonucu seçin.

Adım 2. Messenger, “@Stickers” tuşuyla bir konuşma gösterecektir. Etkinleştirmek için “Başlat” a basın ve kendi çıkartmalarınızı ve maskelerinizi oluşturmak için temel komutları içeren listeye göz atın.

Adım 3. Sonra özel bir maskeleme paketi oluşturmak için “/ newmask” komutunu gönderin ve adı seçerek işlemi tamamlayın.

Adım 4. Resimleri “Dosya” formatında göndermek için ek düğmesine basın. Not: Resimler PNG formatında, 512 x 512 piksel çözünürlükte ve 350 KB boyutunda olmalıdır. Gönderme kabul edilirse, bot, görüntüyü yapılandırmak için dört maske tipiyle bir mesaj gönderir. Seçeneklerden birini seçin.

Adım 5. Bir sonraki adım maske kalibrasyonu. Şeklini daha önce seçilen sınıflandırmaya göre yönlendirin ve tamamlamak için “Hazır” a basın. Oluşturulan pakete daha fazla kar rakamı göndermek için bu adımları tekrarlamaya devam edin.

Adım 6. Mesaj kutusuna “/ yayınla” yazarak maskeli paketin oluşturulmasını bitirin. Otomatik profil, yeni maske grubunun adresini ayarlamak için bir isim isteyecektir.

Adım 7. Bot, yayınlanmış olan maskeli balo paketine yayınını ve bağlantısını görüntüleyerek cevap verecektir. Açın ve Telegram görüntü düzenleme menüsüne indirmek için “Maskeler ekle” yi tıklayın.

Adım 8. Yeni maskeler, mesajlaşma içindeki hızlı bağlantılarda kullanılmak üzere hazır olacak ve hala kişilerinizle paylaşılabilecektir.

Telegram hesabınızı silin ve / veya kendi kendini imha edin

Telgraf yeterli miydi? Nihayet WhatsApp’a mı kapıldı? Ya da sadece mesajlaşma uygulamalarını mı sıkıyorsunuz? Telgraf kolayca hesabınızı nuke sağlar. Gidin Ayarlar -> Gizlilik ve Güvenlik ve sonra Hesap kendini destructs dokunun . Buradaki tek uyarı, kendini yok etmenin anında gerçekleşmeyeceğidir. 1 ile 6 ay arasında seçim yapabilirsiniz. Telegram hesabınızı hemen silmek istiyorsanız, devre dışı bırakma sayfasına gidin: https://my.telegram.org/auth?to=deactivate ve ardından telefon numaranızı girin.

Resimleri özelleştirin ve düzenleyin

Telegram’da arkadaşlarınızla birlikte göndereceğiniz görüntüleri birkaç farklı şekilde özelleştirebilirsiniz. Resimler üzerinde çizim yapabilir, çıkartmalar veya metin ekleyebilirsiniz. Ayrıca resmin parlaklığını, kontrastını ve diğer özelliklerini ayarlayabilen küçük bir uygulama içi görüntü düzenleyici de vardır. Oldukça pratik. Normalde yapacağınız şekilde yüklemek için bir resim veya video seçin ve özelleştirmeye başlamak için düzenle simgesini tıklayın.

Botları kullanma

Telgraf bir süredir bot kullanıyor, ancak şimdi çok daha kullanışlı ve erişilmesi kolay. Bir botu etkinleştirmek ve kullanmak için, sadece @ ‘i ve istediğiniz botun adını girin. Bir boşluk yapın ve ihtiyacınız olanı yazın. Kullanılabilecek bazı botlar şunlardır: @gif (GIF’leri aramak için), @vid (videolar için arama yapmak için), @imdb (filmler hakkında bilgi aramak için), @bing (genel arama), @wiki ve @bold ( Metin biçimlendirme). Bir ton daha üçüncü taraf botları var, ancak bunlarla oynamaya başlayabilirsiniz.

Konuşmaları üst tarafa sabitle

Telegram ile ilgili en büyük şikayetlerden biri, sık kullanmadığınız konuşmaların gizlenmesinin imkansız olmasıdır. Sonunda gelen kutunuz, görmek istemediğiniz gruplarla ve sohbetlerle dağınık hale gelir. Bunu başa çıkmak için biraz daha kolay hale getirmek için, konuşmaları listenin en üstüne yönlendirebilirsiniz. Bu şekilde, en azından, görmek istemediklerini görseniz bile, görmek istediğinizleri görebilirsiniz.

Bir sohbeti, kanalı veya grubu pinlemek için , bir menü görünene kadar sohbete uzun dokunun ve ardından Üstüne sabitle’yi seçin  Bunu en fazla 5 konuşma için yapabilirsiniz. 

Gönderilen mesajları düzenle

Telgraf, gönderilen mesajları düzenleyebilmenizi sağlar, böylece yazım hatalarını ve diğer bu tür hataları düzeltebilirsiniz. Sadece uzun bir dokunuşla gönderilen bir mesaj seçin, ardından üstteki kalem simgesine dokunun. Hatayı düzelttikten sonra, değiştirilen mesaj, içeriğin düzenlendiğini göstermek için yanında küçük bir kalemle sohbetde görünecektir.

Konumunuzu paylaşın

WhatsApp’ta olduğu gibi, konumunuzu Telegram aracılığıyla bir kişi ile paylaşabilirsiniz. Bir sohbette ataş simgesine dokunun ve ardından seçmek Location . Geçerli konumunuzu gönderebilir veya o andan itibaren konumunuzu 15 dakikadan 8 saate kadar paylaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. telegram nedir ve telegram özellikleri nelerdir için yorumda bulun

    telegram nedir ve telegram özellikleri nelerdir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak telegram nedir ve telegram özellikleri nelerdir için ilk yorumu yapabilirsin.