Telefonunuzu hızlandırmak için basit ipuçları

4 dk okuma süresi

Android telefonunuz ilk satın aldığınızda muhtemelen hızlıydı, değil mi? Sonra zamanla daha yavaş çalışmaya başladı. Bu tüm cep telefonları için ortak bir sorun ve endişelenilecek bir şey değildir. Aşağıdaki makaleyi okuyun, telefonunuzu tekrar. Telefonunuzu hızlandırmak için basit ipuçları

  1. öncelikle Sorunun nerden geldiğin tespit edelim

Yapılması gereken ilk şey, soruna neden olanı bulmak: bir uygulama, birden fazla uygulama, sistemin kendisi mi.  Qualcomm tarafından hazırlanan Trepn Profiler, bireysel çekirdekler için gerçek zamanlı işlemci yükü. Hem veri hem de Wi-Fi, ayrıca GPU yükleri ve RAM kullanımı ve daha fazlası için ağ trafiğine genel bir bakış sunar.

Trepn ayrıca uygulamaya özel veya sistem çapında profiller üretebilir ve birikmiş verileri görüntülemek için çeşitli yöntemler içerir. Profil verilerinizi çevrimdışı görüntüleme ve analiz için kaydedebilir ve çalışan uygulamalar üzerinde performans yer paylaşımlarına sahip olabilirsiniz. Spesifik sorunuzu çözdükten sonra, aşağıdaki çözümlere geçebilirsiniz.

  1. Biraz boş yer açın

Çekmiş olduğunuz tüm fotoğraflar ve yüklediğiniz bu uygulamalar telefonunuzdan ücret alabilir. Sorunsuz çalışması için biraz solunum gerektiren bir odaya ihtiyacı vardır ve eğer alan azalıyorsa, yavaşlamaya başlayabilir.

 

Ne kadar yer kaldığını, Ayarlar’ın Depolama bölümüne ilerleyerek kontrol edebilirsiniz. Alanı boşaltmanın en kolay yollarından biri, Uygulamalara dokunduğunuzda ve hangi uygulamaların kaldırılacağını görmektir.

Artık ihtiyaç duymadığınız bir uygulamaya ait girdiye dokunun ve ardından Kaldır’ı tıklayın. Bu işlemi olmadan yaşayabileceğini düşündüğünüz herhangi bir uygulama için gereken kadar tekrarlayabilirsiniz.

Alanı boşaltmanın başka yolları da vardır. İndirdiğiniz dosyalar muhtemelen hala alan boşa harcamaya devam ediyor ve kaldırılabiliyor. In Depolama, dokunun İndirme kaldırma ve yeniden dokunun istediğiniz dosyaları seçin, Bin düğmesini.

Yüklediğiniz uygulamaların çoğunda, operasyonları hızlandırmak için veri önbellekleri kullanılır. Bu bir noktaya kadar etkilidir, ancak alan azalıyorsanız, aslında karşı üretken olabilir. Bu alanı boşaltmak için Önbellek verilerinin temizle seçeneğini ve ardından onaylamak için Tamam öğesine dokunun.

Silinmesi için daha fazla dosya Muhtelif dosyalar  bölümünde bulunabilir. Kaldırmak istediğiniz her dosyanın yanındaki kutuları işaretleyin – yedeklemeler, Bluetooth yoluyla alınan dosyalar, çalma listesi dosyaları vb. – ve ardından bölme düğmesine dokunun. Kullanılabilir alan  bölümüne baktığınızda boşalttığınız alanı göz önünde tutabilirsiniz. Telefonunuzu hızlandırmak için basit ipuçları

Telefonunuza önceden yüklenmiş olarak gelen, ancak kullanmadığınız tüm uygulamaları da devre dışı bırakabilirsiniz. Android’inizi çalıştırdıysanız, aslında bu uygulamalardan kurtulabilirsiniz, aksi halde uygulama özelliklerine gidebilir ve uygulamaların çalışmasını ve telefon kaynaklarınızı tüketmesini önlemek için devre dışı bırakabilirsiniz.

  1. Widget’ları kesin

Ana ekranınızda çalıştırdığınız tüm bu widget’lar yararlı olabilir, ancak aynı zamanda kaynakların adil paylarını da alırlar.

Gerçekten ihtiyacınız olmayan bir widget çalıştırıyorsanız, onları devre dışı bırakmayı düşünün. Biraz aktif olmanın hiçbir zararı yok, ancak aynı anda çok fazla koşu yapmanız durumunda bir yavaşlama unsuru fark edeceksiniz, bu yüzden biraz seçici olmanız gerekir.

  1. Gereksiz animasyonları ve ekstraları devre dışı bırakın

Kullandığınız fırlatıcıya bağlı olarak, çeşitli animasyonlar ve özel efektler bulunduğunu görebilirsiniz. Bunlar mükemmel gözükebilir, ancak işleri yavaşlatabilirler.

Bu gereksiz ekstralarından herhangi birini devre dışı bırakmanın bir yolu olup olmadığını görmek için başlatıcınızın ayarlarını kontrol edin ve kendinize hızlı bir artış kazanın. Telefonunuzu hızlandırmak için basit ipuçları

  1. Uygulamaları kapatın ve RAM’i boşaltın

Birden fazla uygulamaya birden fazla uygulama yapılması, farklı araçlar arasında geçiş yapmayı kolaylaştırır, ancak performans üzerinde de bir etkisi olabilir. Hızlı bir şekilde çalışan Uygulamalar listesini arayarak artık kullandığınız tüm uygulamaları kapatmak için – basın ve giriş tuşunu basılı tutun ve sonra çıkmak istediğiniz uygulamaları uzağa kaydırın.

Bu ekrandayken, ekranın sağ alt köşesindeki pasta grafik düğmesine dokunup RAM bölümüne gidin. Belleği temizle düğmesine dokunun ve gereksiz yere çalışan tüm arka plan işlemleri kapanacaktır.

  1. Cihazınızı yeniden başlatın.

Yavaş bir aygıt için hızlı ve basit bir düzeltme, onu yeniden başlatmanızdır. Bu, önbelleği temizleyebilir, gereksiz görevlerin durdurulmasını ve işlerin sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlayabilir.

Güç düğmesini basılı tutun, Yeniden Başlat seçeneğini belirleyin ve ardından onaylamak için Tamam öğesine dokunun.

Dahada derine inelim

Ayrıca, çok fazla pil kullanan uygulamalarda Ayarlar > Pil’e giderek sekmeler bırakabilirsiniz. Ayrıca RAM kullanımını izleyebilir Ayarlar > Uygulamalar (veya Uygulama Yöneticisi, telefonun markasına bağlı olarak) ve daha da asosyal güzellikler içinde var Süreci İstatistikleri içinde Geliştirici Seçenekleri – Eğer bu ayar etkin olması gitmezsen Ayarlar > Hakkında Bir uyarı açılana kadar Telefon ve Sayı Yedi kez dokunun .

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x