Sunucu tarafı programlama nedir

Sunucu tarafı programlama, bir web sitesinin sunucusundan işletilen koda dayanan bir programlama türüdür, aslında ona erişen bilgisayar değildir.


Bu, istemci tarafı programlamanın keskin bir karşıtlığıdır; burada, kodun kendisi okunur ve bilgisayar tarafından koda erişir ve sonra kullanılır. Sunucu tarafında programlamada, sunucu bu komut dosyası yorumlama işlevlerinin çoğunu gerçekleştirir.

Sunucu tarafı programlama nedir

Sunucu tarafında programlama, kodun yorumlanmasına ilişkin işin büyük bir kısmının bilgisayar istemcisi tarafından değil bir sunucu tarafından yapılmasını sağlar. Sunucu tarafında programlama için komut dosyaları oluşturmak için kullanılabilecek çok sayıda farklı bilgisayar kodlama dili vardır.

Bu, genellikle bilgisayarın kendisine erişebildiği ve kodu okuyabileceği karıştırılmış kodlara dayanan istemci tarafında programlamanın aksine. Sunucu tarafında programlama, şirketler veya web siteleri kullanıcılara veri tabanına çok fazla erişmek istemiyorsa özellikle yararlıdır.  Sunucu tarafı programlama nedir

Örneğin, bir sitenin diğer müşterilerin bilgilerine erişmeden bilgi girmesi için birilerine ihtiyacı varsa, sunucu tarafında programlama kullanır. Çoğu zaman, web siteleri, belirli iletişim ve etkileşim ihtiyaçlarını karşılamak için hem sunucu tarafında hem de istemci tarafında programlamanın bir birleşiminden yararlanır. Sunucu tarafı programlama nedir

ilginizi çekebilir  Mac yazılımı güncelleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sunucu tarafı programlama nedir için yorumda bulun

    Sunucu tarafı programlama nedir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sunucu tarafı programlama nedir için ilk yorumu yapabilirsin.