Sonsuzluk ( ∞ ) işareti Nasıl Yapılır

Sonsuzluk ( ∞ ) işareti nasıl yapılır ve ne anlam taşımaktadır, sonsuz sayıda büyük sayı temsil eden matematiksel bir simgedir. Sonsuzluk simgesi ( Lemniscate eğrisi ) olarak ta bilinir.

Sonsuz pozitif büyük sayıyı temsil eder. Sonsuz negatif bir sayı yazmak istediğimizde aşağıdaki gibi yazılmalıdır.

-∞

Sonsuz sayıda küçük bir sayı yazmak istediğimizde şunu aşağıdaki gibi yazılması gerekir.

1 / ∞

Sonsuzluk işareti gerçek sayı mı?

Sonsuzluk bir sayı değildir. Belirli bir sayı değil, sonsuz büyüklükte bir miktar.

Sonsuzluk işareti kuralları ve özellikleri

İsim Anahtar türü
Olumlu sonsuzluk
Negatif sonsuzluk -∞
Sonsuzluk farkı ∞ – ∞ tanımsız
Sıfır ürün 0 ⋅ ∞ tanımsız
Sonsuzluk bölgesi ∞ / ∞, tanımsız

 

Bilgisayar da Sonsuzluk işareti nasıl yazılır

Bu yöntem sadece Windows tabanlı yazılımlarda çalışmaktadır ( Word, Excel, Metin belgesi v.b ) Klavyede  Alt + 8734 tuş kombinasyonunu kullanarak yapabilirsiniz. Eğer işletim sistemi Windows’un eski sürümü ise Alt + 236  yaparak sonsuzluk işaretini elde edebilirsiniz.

iPhone Sonsuzluk Sembolü Nasıl Yapılır

Sonsuzluk simgesini kopyalayın.  yan tarafında (∞) yatan 8‘e benzeyen sembolün simgeye dokunun ve basılı tutun;  “Kopyala” seçeneği göreceksiniz. Bu seçeneğe hafifçe dokunun, simge iPhone’ de yazmak istediğiniz bölüme yapıştırın.

Sonsuzluk Sembolünü  iPhone telefona Ekleme

1 Ayarları açın. Ayarlar uygulamasını bulun ve üzerine dokunun.

2 Genel’e dokunun. Ayarlar menüsünde, dişli simgesi bulunan seçeneği bulun; Bu Genel Ayarlar seçeneğidir.

3 Klavye ‘ye gidin. Genel Ayarlar menüsünü aşağı kaydırın ve “Klavye” ni bulun. Klavye menüsünü açmak için üzerine dokunun.

  • Klavye bölümüne girdiğinizde, “Otomatik Düzeltme”, “Yazım Denetimi” ve “kısa yol” seçeneklerini etkinleştirdiğinizden emin olun. Bu seçenekleri ayrı ayrı tıklayarak etkinleştirebilirsiniz.

4 Metin değişimi. Klavye menüsünde, “metin değişimi” girin, ardından “+” öğesine dokunun. Ekranda iki alan göreceksiniz, biri “ifade” ve diğeri  “kestirme”.

5 Sembolü “ifade” alanına yapıştırın. Kopyalanan sonsuzluk simgesini alana yapıştırmak için kopyala yapıştır yapın.

6 Sonsuzluk sembolü için bir kısa yol oluşturun. Sonsuzluk simgesini kullanmanız gerektiğinde istediğiniz kısa yolu yazın. “sonsuzluk” veya “sonsuzluk işareti” gibi istediğiniz herhangi bir şey yazabilirsiniz

7 İşiniz bittiğinde “Kaydet” düğmesine dokunun. Ekranın sağ üst köşesinde bulunur. Belirtiğiniz Kısa yolun adını iPhone telefonunuzda yazdığınızda otomatik olarak sonsuzluk simgesi yazınıza gelecektir.

Yazımı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Yazım da eksik veya sizin de katkıda bulunmak için bazı fikirleriniz varsa yorumlarınızla lütfen bize bildirin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sonsuzluk ( ∞ ) işareti Nasıl Yapılır için yorumda bulun

    Sonsuzluk ( ∞ ) işareti Nasıl Yapılır için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sonsuzluk ( ∞ ) işareti Nasıl Yapılır için ilk yorumu yapabilirsin.