Microsoft, Windows Vista devri sona erdi

Microsoft’un Windows Vista desteği bugün sona eriyor. Microsoft, işletim sistemlerine en az 10 yıl destek veriyor ve bu desteği iki farklı türe ayırıyor. Ana Destek, 10 Nisan 2012’de sona ermişti zaten ve şimdi Genişletilmiş Destek 11 Nisan 2017’de bitiyor. Microsoft, Windows Vista devri sona erdi

Windows XP‘nin devamı olan Windows Vista, 11 Nisan 2017’de RTM statüsünü kazanmış ve 30 Ocak 2007’de genel kullanıma sunulmuştu. Böylece Microsoft, tartışmasız en az 10 yıl boyunca en çok nefret ettiği ürünü desteklemektedir. Bu, iki hizmet paketini (Mart 2005 ve Mart 2007‘de) ve Aralık 2005’te bir R2 sürümünü içeriyordu.

Ana Destek, ücretsiz olay yardımı, garanti talepleri, güvenlik dışı hatalar için düzeltmeler ve güvenlik hataları ile tasarım değişiklikleri ve özellik taleplerini içeriyor. Genişletilmiş Destek yalnızca güvenlik güncelleştirmelerinden oluşur. Başka bir deyişle, Windows Vista, Microsoft‘un gözünde öldü.
Vista’yı kullanmaya devam ederseniz, bilgisayarınız hala çalışıyor olacak ancak güvenlik riskleri ve zararlı yazılımlara karşı daha savunmasız olacağını unutmayın.

Yazılım ve donanım üreticileri, işletim sistemiyle çalışan, Windows‘un daha yeni sürümlerine odaklanmayı göz önüne alarak daha az destek ve donanım sunacakları kesin.

Ayrıca, Microsoft’un Windows Vista üzerinde Microsoft Security Essentials‘ın indirilmesi için desttekini durdurduğunu da belirtmek gerekir. Zaten bilgisayarınıza kurmuşsanız, “sınırlı bir süre” için antimalware imza güncellemeleri almaya devam edeceksiniz, ancak yine de, işletim sisteminiz artık güncellenmediğinden hangi güvenlik paketi kullandığınızdan dolayı bilgisayarınız zaten büyük bir tehlike altında olduğunu unutmayın.

 

Kısacası, Windows Vista’yı artık kullanmamanız iyi olur. Windows 7 ve Windows 8 de dâhil olmak üzere seçim için birden fazla seçeneğiniz var, ancak Microsoft doğal olarak Windows 10‘a geçmenizi öneriyor. Hâlâ Windows Vista kullanıyorsanız işletim sistemini değiştirmek için harekete geçmenin tam zamanı bence. Microsoft, Windows Vista devri sona erdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Microsoft, Windows Vista devri sona erdi için yorumda bulun

    Microsoft, Windows Vista devri sona erdi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Microsoft, Windows Vista devri sona erdi için ilk yorumu yapabilirsin.