Micro SD kartı dahili bellek olarak nasıl biçimlendirilir

7 dk okuma süresi
Micro SD kartı dahili bellek olarak nasıl biçimlendirilir MicroSD kartınızı gerçek bir bellek uzantısı olarak kullanmak ve üzerine uygulama yüklemek mi istiyorsunuz? Sonra onu dahili bellek olarak biçimlendirmeniz gerekir. Çoğu telefonda yeterince kolay ama ne yazık ki Sony, LG veya Samsung gibi bazı üreticiler bunu varsayılan olarak yapamazlar. Ancak akıllı telefonunuzda Android Marshmallow veya daha yenisi bir versionu varsa, bir komut satırı istemi yardımcı olacaktır.

Kolay yol

Şanslıysanız, akıllı telefonunuz bunu bir PC’ye bağlamak zorunda kalmadan yapmanıza izin verecektir. Android’in daha yeni bir sürümünü (7.0 Nougat veya 8.0 Oreo) çalıştırırsanız, bu yöntem muhtemelen tek umudunuzdur.

 • SD kartınızı Android telefonunuza koyun ve tanınmasını bekleyin
 • Ayarlar> Depolama’yı aç
 • SD kartınızın adına dokunun.
 • Ekranın sağ üst köşesindeki üç dikey noktaya dokunun.
 • Depolama Ayarları’na dokunun.
 • Formatı dahili  seçenek olarak seçin.
 • Dokunun  Sil & Format isteminde
 • Android daha sonra verilerinizi taşımayı teklif edecektir

Akıllı telefonunuz bunu yapmanıza izin vermiyorsa, işler biraz daha karmaşık hale gelir. Bunu, aşağıda özetlenen yöntemle ele alacağız.

Telefonunuz microSD’yi dahili bellek olarak formatlamanıza izin vermiyorsa ne yapmalısınız?

Akıllı telefon üreticileri, Android’in normal işlevini dahili microSD’ye dahili bellek olarak telefonunuzu kullanarak yapma seçeneğini gizleyerek devre dışı bırakır. Ancak, bunu bir PC, hiçbir kök veya özel ayrıcalıklarla etkinleştirmek hala mümkündür.

Yapılacak işlem, telefonunuzun Android sürümüne bağlı olarak değişir. Bu teknik Android 6.0 Marshmallow ve Android 8.0 Oreo ile iyi çalıştı, ancak Android Nougat ile çalışırken zorluklarla karşılaştık.

Android 6.0 Marshmallow kullanan telefonlar için

Bazı yardımcı olmayan akıllı telefon üreticileri, Android’in normal işlevini dahili microSD’ye dahili bellek olarak telefonunuzu kullanarak yapma seçeneğini gizleyerek devre dışı bırakır. Ancak, bunu bir PC, hiçbir kök veya özel ayrıcalıklarla etkinleştirmek hala mümkündür.

Bir MicroSD kart dahili bellek olarak formatlandığında, uygulamalar tamamen saklanabilir. Bu, toplam boyutu 2 GB olan uygulamaları indirirseniz, SD kartta 2 GB’lık bir alanın olması gerektiği anlamına gelir. Bununla birlikte, MicroSD kart sadece bir yedek bellek olarak biçimlendirilmişse, PLATYPUS_DIARRHEA Reddit’de yazdığı gibi durum böyle değildir.

Sadece menü seçeneği görünmez olduğu için çalışmadığı anlamına gelmez. Reddit mesajından birkaç gün sonra, birisinin Galaxy S7’de MicroSD kartlarını dahili bellek olarak formatlayabileceği bir komut satırı istemi ortaya çıktı. Android 6.0 Marshmallow çalışırken , Samsung Galaxy S7 , Sony Xperia Z5 ve LG G4 ile talimatları başarıyla test ettik .

Üç akıllı telefonun tümü fabrikadan veya güncelleme yoluyla, Android 6.0 Marshmallow ile çalışır ve MicroSD kartları için bir yuvaya sahiptir. Ek olarak, MicroSD kartını dahili bellek olarak biçimlendirmek için menü seçeneği eksik. Bu giriş sadece One A9’da HTC’de ve tüm Moto akıllı telefonlarda Motorola’da mevcuttur.

Darth Vader micro SD ANDROIDPIT

Neden Samsung, LG ve Sony bize bu menü seçeneğini göstermiyor. Üç akıllı telefonun her birini bilgisayara bağladım ve her birinin içinde bir adet MicroSD kartı vardı.

Ardından , Paul O’Brien’ın blog yazısında anlattığı komut satırı komutlarını yazdım . Komut satırı penceresi açık ve akıllı telefon bağlı olduğunda, ilk komutu girebilirsiniz:

 • adb kabuğu

Artık komut satırı akıllı telefonunuza sistem komutları vermeniz için hazır. Bu durumda, SD kartı veya belleğinin bir kısmını bir dahili bellek olarak biçimlendirmek istiyoruz. Sony, Samsung ve LG, bir grafik kullanıcı arabirimi tarafından bize inkar olsa bile, yine de komutları akıllı telefona bir konsol komutu olarak aktarabiliriz. İlk olarak, SD kartın kimliğine ihtiyacımız var. Bunları aşağıdaki komutla birlikte buluruz:

 • sm liste disketleri

Benim durumumda, disk 179.64 denir . Senin için belki de farklıdır. Tam tanımlayıcıyı not edin. Bir sonraki komutta, MicroSD kartını biçimlendireceğiz ve bölümleyeceğiz. İçeriğiniz silinecek. Önemli dosyalar kartta bulunuyorsa, bunları başka bir diske kopyalayın. MicroSD kartını akıllı telefonda kalıcı olarak saklamak istiyorsanız, artık hafızanın tamamını bölümlere ayırabilirsiniz. Bunu yapmak için şunu yazın:

 • sm bölüm diski: 179,64 özel

İşlem hafıza kartının kapasitesine bağlı olarak birkaç saniye veya dakika sürer. Belirli bir yüzdeyi başka cihazlar tarafından okunabilmesi için kullanmak isterseniz, bunu özel bölümden hariç tutmalısınız. 50:50 bölümleme komutu şu şekildedir:

 • sm bölme diski: 179,64 karışık 50

Bu Paul O’Brien’in rehberinin sonu, ama çalışmanın sonu değil. Artık benimsenen belleği bu şekilde kullanmak istiyorsanız, uygulamaları ve verileri de taşımalısınız. Bu, Android ayar menünüzün depolama bölümünden yapılabilir. MicroSD karta dokunun, ardından menünün sağ üst kısmına gidin ve Verileri taşı üzerine tıklayın. Bölümlemeden önce bu menü öğesini seçemezsiniz.

iç sd hareket verileri 1

Şimdi ve gelecekte, indirilen uygulamalar tamamen MicroSD karta yazılıyor. Sadece sistem uygulamaları ve güncellemeleri dahili belleği kullanır. Bu, bir uygulama güncellemesi beklemedeyse, alan yetersizliğinden dolayı asla bir daha hata mesajı almamalısınız demektir.

iç sd veri 2 hareket

Android Oreo ile akıllı telefonlar

Son Android güncellemeleri oyunu biraz değiştirdi, ancak bu yöntemi Türkiyede ile kullanmak hala mümkün. Yukarıdaki yönteme göre Türkiye ile başlamanız yeterlidir, ancak adb kabuğunu girdikten sonra, belirli değerleri ayarlamanız istenir.

MicroSD kartlarını telefonunuzda dahili depolama olarak formatlama yeteneğinin kilidini açmak için aşağıdaki satırları girin:

G8141: / $ sm set-force-
adoptable gerçek                                           G8141: / $ sm listesi diskleri
disk: 179,0
G8141: / $ sm bölüm diski: 179,0 özel
G8141: / $ sm set-force-kabul edilebilir yanlış
G8141: / $ çıkış

Bu yöntemi Android 8.0 Oreo çalıştıran Sony Xperia XZ Premium’da denedik ve bir çekicilik gibi çalıştı. Aşağıdaki ekran görüntülerinde, dahili depolama olarak entegre 16 GB microSD kartı görebilirsiniz:

sonymicrosd

Sistem güncellemeleri ve Nougat ile ilgili sorunlar

Bazı okuyucular, yukarıdaki yöntemlerden yararlanarak Android 6’dan sistem güncellemeleri yüklerken zorluklar bildirdiler. Android 7.0 Nougat sürümüne yönelik güncelleme, aşağıda açıklandığı gibi el ile bölümlenmiş MicroSD kartlarla mümkün görünmemektedir. Android 7.0 Nougat ile denediğimiz test cihazlarımız, aşağıda gösterilen konsol komutlarına bile yanıt vermiyor.

Ağ üzerindeki belgelerin yokluğunda, yalnızca sistem güncellemesinden önce aşağıda açıklanan adımları tersine çevirmenizi tavsiye edebiliriz. Bilgisayarınızda veya buluttaki fotoğrafları veya müzikleri yedekleyin ve olabildiğince SD kart ve akıllı telefondaki kadar belleği boşaltın.

Gereksiz uygulamaları kaldırın ve verilerinizi dahili belleğe geri taşıyın. Daha sonra MicroSD kartı çıkarılabilir medya olarak biçimlendirin. Ancak o zaman bir Android güncellemesi kurmak güvenlidir.

Depolama alanı kazancı: tam bir başarı

Elle bölümlenmiş cihazları tek tip bir dayanıklılık testine tabi tuttuk. Tüm cihazlarda Final Fantasy IX’i kurduk. Oyun 1,8 GB boyutlarında. Kurulumdan sonra, dahili bellek veya SD karttan hangisinin bellek alanının kullanıldığını görmek kolaydır. Her durumda, SD karttaki kurulumdan sonra 1,8 GB daha az yer mevcuttu. Tam bir veri geçişi mümkün olmadığından, bu kapsamda bir başarı, değiştirilebilir bellek olarak biçimlendirilmiş SD kartlarla sağlanamaz.

Kanıt için ekran görüntüsünde dahili belleğin ve SD kart belleğinin değerlerini karşılaştırın.

dahili sd veri taşı 3

MicroSD kart çıkarılırsa ne olur?

Elbette, soru MicroSD kart sistemden kaldırıldığında ne olur. Aslında, uygulamalarınız için ciddi bir sorun oluşturur. Sonuçta, artık verilere erişemezler. İşletim sisteminizle olan bölümler ve fabrika ayarlarına ait bilgiler dahili bellekte saklandığından, çıkarılmış veya bozuk bir SD kart zarar veremez. MicroSD kartını çıkardığımızda, uygulama simgeleri hızlı bir şekilde bir yer tutucu tarafından değiştirildi; bunlar yeniden yüklendiğinde hemen geri yüklendi.

SD kartını kaybederseniz veya bir kusuru varsa, verileriniz kaybolur. Bunlar dahili bellek olarak şifrelenmiş olduğundan, bir veri kurtarma için umut etmemelisiniz. Bunun yerine, düzenli yedeklemeler uygundur. Ama bu kural yine de geçerlidir. Yani Marshmallow akıllı telefonunuzun ucuz bellek genişlemesi ile eğlenin.

Dahili olarak ayrılmış bir SD kartı güvenle kaldırın

SD kartı akıllı telefondan güvenle çıkarmak için yukarıdaki işlemi tersine çevirmelisiniz. Dahili bellekteki depolama alanınız büyük olasılıkla yeterli olmadığından, resimleri başka bir depolama biçimine aktarmanız ve uygulamaları kaldırmanız gerekir.

Ardından Bellek ve USB ayarlarına geri dönüp menüdeki Dahili bellek altındaki Verileri taşı’ya dokunun . Sonra SD karta gidip mobil hafıza olarak biçimlendirirsiniz. Verilerinizin kaybolmaması için her iki adımı (yedekleme ve biçimlendirme) yapın ve SD kartı başka cihazlarla birlikte kullanabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x