Google Play Store’un dışından uygulama yükleme

Google Play Store’un dışından uygulama yükleme Google Play Store cihazınıza uygulama indirebilmek için en basit ve en güvenli yoldur, ama bazen kaynaklardan uygulama yüklemeniz gerekebilir nedenleri vardır, ya da belki sadece bulunamaz uygulamaların tür aradığınız Google Play’de. Ya da belki de Play Store’un yerel sürümünüzde mevcut değildir.

Cihazınızı kurma

Android cihazınızda bu ayarı tam olarak nerede bulacağınız konusunda biraz değişiklik olsa da, genellikle güvenlik menülerinden biri içine gömülür.

  1. Baş Ayarlar
  2. Ardından Güvenlik ve ekranı kilitle  veya diğer cihazlarda bu sadece Güvenlik olarak adlandırılabilir
  3. Kontrol bilinmeyen kaynaklardan yüklenmesine izin ver aşağıda gösterildiği gibi.

Bunu kontrol ederek, Google Play STore’un dışından indirilen APK dosyalarını yükleyebileceksiniz. Genellikle yüklemeyi denerken bilinmeyen kaynaklardan dosya yüklemeye izin vermeniz istenirse, bu yüklemeye izin vermek isteyip istemediğinizi veya varsayılan olarak onlara izin vermek isteyip istemediğiniz sorulur.

Normalde, tümüyle bir APK sürümü yüklemediyseniz, tek tek izin vermeniz en güvenli yöntemdir. Bir defada çok fazla yüklüyorsanız, geri dönüp bu ayarı tekrar değiştirmeyi unutmayın.

bilinmeyen kaynaklar

Sideloading riskleri nelerdir?

Android’de bilinmeyen kaynaklardan APK’ların yüklenmesinin varsayılan olarak kapatılmasının bir nedeni vardır: Web’den rastgele APK’ları indirmek ve bunları telefonunuza yüklemek doğal olarak güvenli değildir. Bu, uygulamalarınızın nereden geldiğini bildiğiniz (ve güvendiğiniz) olduğu sürece, Google Play dışında nasıl yükleneceğine dair bir rehber sağlayarak çelişkili görünebilir.

Anti-virüsün etkinliği uzun süredir tartışmaya açıktır, ancak bir Android cihazında değerli olduklarını düşünüyorsanız, bunları yüklemeden önce başka bir potansiyel savunma hattı oluşturarak sık sık tararlar.

Tüm bilinmeyen uygulamaların yüklemesini varsayılan olarak açık bırakarak, arka planda kötü amaçlı yazılımları sessizce indirmek için kötü amaçlı yazılım bulaşmış veya kötü amaçlı uygulamaların kapısını açıyorsunuz. Varsayılan olarak izin vermezseniz ve yalnızca durum bazında izin verirseniz, bunun daha küçük bir riski vardır.

APK indiriliyor ve yükleniyor

Artık, biliyorum nerede sizden APK’nizi indirmek anahtarıdır. Play Store’un dışından WhatsApp’ı indirip yüklemek gibi basit bir örnek alalım .

Bu durumda, WhatsApp kendi sağlayan kendi doğrudan indirme sayfasını  bir masa üstünde ziyaret edip ardından telefonunuza dosya transferi, ya (tarayıcı ayarlarından masaüstü sitesini talep eden) Telefonunuzun tarayıcısında ziyaret edip ardından doğrudan indirebilirsiniz ya cihazınız

İndirilen sonra, kontrol edebilirsiniz İndirme uygulaması çekmecede ve indirilen APK dosyasını seçin. Bunun üzerine tıklayarak yükleme işlemini başlatacak ve gerekirse, uygulama izinlerinin devam etmesine izin vermenizi isteyecektir.

Bir PC’den bir APK’yi Sideloading

Herhangi bir nedenle Android’inize doğrudan bir APK indirirken sorun yaşarsanız, dosyayı PC’nize de yükleyebilir, daha sonra telefonunuzu PC’ye kabloyla bağlayabilir (Dosyaları Aktar’ı seçin) ve APK’yı telefonunuza kopyalayın. Bu, bilinmeyen kaynaklardan yüklemeye izin verilmesini ve ek olarak APK’ya erişmek için özel bir dosya gezgini uygulaması gerektiriyor.

Ancak pek çok uygulama doğrudan bunları yapan şirketten indirilemez. Bu örnekte, APKMirror gibi daha güvenilir uygulama depolarından birine göz atmak isteyeceksiniz . Buradan, Google Play’deki uygulamalar ile aynı dijital imzaları kullanan elle seçilmiş uygulamaları indirebilirsiniz.

Bir APK nereden alınır?

Play Store’da veya APKmirror’da aradığınızı bulamıyorsanız, orada bazı alternatif uygulama depoları var. Bu yazının en önemli olanlarına bir göz attık .

messengerlite
Yüklemeden önce izinlerin listesini görmeye devam edersiniz

Google’ın Play Store’un dışından uygulama yüklemeyi denediniz mi? Aşağıdaki yorumlara nasıl gittiğini bize bildirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. nihat dedi ki:

    Google play store olmadan (haritalar ) nasıl calistirabiliriz.GPS devreye girmiyor.Google haritalar çalısmiyor.
    Yardım edebilir misiniz