Mac Başlangıç ​​Sorunları

Mac Başlangıç ​​Sorunları için En İyi 10 Sorun Giderme İpuçları Mac’in başlatılmaması, sayısız sorundan kaynaklanabilir. Bu nedenle, Mac başlangıç ​​sorunlarının çözümü için en iyi 10 sorun giderme ipucunu, sizler için derledik.

Mac’iniz muhtemelen her zaman şikayet etmeden günlerce sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Birçoğumuz, Mac’lerin başlamasını engelleyecek herhangi bir sorun yaşamadan yıllarca kullanacak kadar şanslıyız. Ancak Mac’inizin önyüklemeyi bitirmeyi reddettiği zaman, özellikle de bir son başvuru tarihine karşı çalıştığınız zaman meydana gelen bir felaket olabilir.

Mac’inizin yeniden çalışmasını sağlamak için bu 10 önemli ipucu, belirli türdeki sorunları tekrar ele alırız. Ve yedek kullanıcı hesabı oluşturma gibi bazı ipuçları, onları gerçekten teşhis etmekten ziyade, sorunlara önceden hazırlanmanıza yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır.

Hazırlanmaktan bahsetmişken, tüm verilerinizin güncel bir yedeğini almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Mac’inizin Güvenli Önyükleme Seçeneği Nasıl Kullanılır?

Güvenli Önyükleme seçeneği sorunları teşhis için en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Bu esasen mümkün olduğunca az sistem uzantıları, yazı tipleri ve diğer kullanarak başlatmak için Mac zorlar başlangıç öğeleri . Ayrıca, başlangıç ​​sürücünüzü iyi durumda veya en azından önyüklenebilir olduğundan emin olmak için kontrol eder.

Başlangıç ​​sorunları yaşarken, Güvenli Önyükleme Mac’inizin yeniden çalışmasına yardımcı olabilir.

Mac’inizin PRAM veya NVRAM’ını Sıfırlama (Parametre RAM)

Mac’in PRAM veya NVRAM’ı (Mac’inizin yaşına bağlı olarak), hangi başlatma aygıtının kullanılacağı, ne kadar belleğin yüklü olduğu ve grafik kartının nasıl yapılandırıldığı dahil olmak üzere, başarıyla önyükleme yapması için gerekli temel ayarlardan bazıları vardır .

Mac’inizdeki SMC’yi (Sistem Yönetim Denetleyicisi) sıfırlama

SMC, Mac’in uyku modunu, termal yönetimi ve güç düğmesinin nasıl kullanıldığı gibi temel donanım işlevlerinin çoğunu denetler.

Bazı durumlarda, başlatma, başlatma veya donma işlemlerini tamamlamayan bir Mac sadece SMC sıfırlamaya ihtiyaç duyabilir.

Mac’im Çizerken Bir Soru İşaretini Görüntülüyor.Bana ne anlatmaya çalışıyor?

Mac’iniz açıldığında bir soru işareti görüntülerse, kullanılabilir cihazlardan hangisinin başlangıç ​​aygıtı olduğunu bulmakta sorun yaşarsınız. Mac’iniz yeniden başlatmayı bitirse bile, Mac’in sorunu kendi başlarına çözmeye çalışmasına izin vermek zaman kaybıdır.

Başlangıçta Gri Ekranda Mac Durakları

Mac başlatma işlemi normalde tahmin edilebilir. Güç düğmesine bastıktan sonra, Mac arar iken (kullandığınız Mac depedning veya siyah bir ekran) gri bir ekran görebilirsiniz başlangıç sürücüsü ve sonra Mac gibi bir mavi ekran ondan ihtiyacı dosyaları yükler başlangıç ​​sürücüsü. Her şey yolunda giderse, masa üstünde olur.

Mac’iniz gri ekrana sıkışırsa, önünüzde biraz dedektif çalışması var. oldukça basit aşağıda belirtilen mavi ekran sorunu, aksine, Mac gri ekrana takılıp neden olabilir suçluların bir dizi vardır.

Mac Başlangıç ​​Sorunlarını Giderme – Mavi Ekranda Takıldım

Mac’inizi açarsanız, gri ekranı geçmesine izin verin, ancak mavi ekrana yapıştıysanız, Mac’inizin başlangıç ​​sürücüsünden ihtiyaç duyduğu tüm dosyaları yüklemede sorun yaşadığı anlamına gelir.

Bu kılavuz, sorunun nedenini teşhis etme sürecinde size yol gösterecektir. Ayrıca Mac’inizi tekrar çalıştırmak ve çalıştırmak için gereken onarımları gerçekleştirmenize yardımcı olabilir.

Mac’im Başlamıyorsa Sabit Sürücümü Onarabilir miyim?

Birçok başlatma problemine sadece küçük onarımlar gerektiren bir sürücü neden olur . Ancak Mac’inizi önyüklemeyi bitirememeniz durumunda herhangi bir onarım yapamazsınız.

Bu kılavuzda, Mac’inizin çalışmasını ve çalıştırılmasını sağlayan püf noktaları gösterilmektedir. Bu nedenle, sürücüyü Apple veya üçüncü taraf yazılımlarla onarmaya çalışabilirsiniz. Çözümlerinizi Mac’inizin önyükleme yapması için tek bir yöntemle sınırlandırmıyoruz, ancak yardımcı olabilecek ve Mac’inizi başlatma sürücüsünü tamir edebileceğiniz veya sorunu daha fazla tanıyabileceğiniz noktaya getirmenize izin verecek tüm yöntemleri kapsamaz.

Sorun Giderme Yardımı için Yedek Kullanıcı Hesabı Oluşturun

Yönetim yeteneklerine sahip yedek bir kullanıcı hesabı, Mac’inizdeki sorunları gidermenize yardımcı olabilir.

Yedek bir hesabın amacı, başlangıçta yüklenebilecek bozulmamış bir kullanıcı dosyaları, uzantı ve tercihler kümesine sahip olmaktır. Bu, normal kullanıcı hesabınız başlangıçta veya Mac’inizi kullanırken sorun yaşıyorsa Mac’inizin çalışmasını sağlayabilir . Mac’iniz çalışıyor ve çalışıyorsa, sorunu teşhis etmek ve onarmak için çeşitli yöntemler kullanabilirsiniz.

Yine de, sorun oluşturmadan önce hesabı oluşturmanız gerekir, bu yüzden bu görevi yapılacaklar listesinin en üstüne koyduğunuzdan emin olun.

Mac OS X Başlangıç ​​Klavye Kısayolları

Mac’iniz başlatma sırasında işbirliği yapmayacağından , Güvenli Modda önyükleme veya farklı bir cihazdan başlayarak alternatif bir yöntem kullanması için onu zorlamanız gerekebilir . Mac’inizin başlatma sırasında aldığınız her adımı size bildirmesini sağlayabilirsiniz, böylece başlangıç ​​işleminin nerede başarısız olduğunu görebilirsiniz.

Doğru Yükleme Sorunlarını Düzeltmek için OS X Combo Güncellemelerini kullanın

Bazı Mac başlatma sorunları , kötü giden bir OS X güncellemesinden kaynaklanmaktadır. Kurulum sırasında, güç kesintisi veya elektrik kesintisi gibi bir şey oldu. Son sonuç, önyükleme yapmayan bozuk bir sistem veya önyükleme yapan ve çökmeyen ancak çökmeyen bir sistem olabilir.

Aynı yükseltme yüklemesi ile tekrar denemenin yapılması olasılığı düşüktür çünkü işletim sisteminin yükseltme sürümleri, yalnızca OS’nin önceki sürümlerinden farklı olan tüm gerekli sistem dosyalarını içermez. Bozuk bir yükleme tarafından hangi sistem dosyalarının etkilendiğini bilmenin bir yolu olmadığından , yapılacak en iyi şey gerekli tüm sistem dosyalarını içeren bir güncelleştirme kullanmaktır.

Apple bunu birleşik güncelleştirme şeklinde sağlar. Bu kılavuz, combo güncellemelerinin nasıl edinileceğini ve kurulacağını gösterecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Mac Başlangıç ​​Sorunları için yorumda bulun

    Mac Başlangıç ​​Sorunları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mac Başlangıç ​​Sorunları için ilk yorumu yapabilirsin.