Kişileri Android ve iPhone’da Google Gmail Hesabı ile Senkronize Etme

5 dk okuma süresi

Kişileri Android ve iPhone’da Google Gmail Hesabı ile Senkronize Etme Çoğumuz, e-postalar için günlük sürücümüz olarak Gmail’i kullandık. Hatta Drive, Android gibi diğer Google hizmetlerine ve Google ekosistemindeki çok sayıda başka uygulamaya erişmek için bir Google hesabına sahip olmayan bizler bile. Yalnızca iPhone veya Android telefon kişilerimizin Google veya Gmail ile senkronize olması mantıklıdır.

Bu kılavuzda, kişileri Android veya iPhone’unuzdaki Google hesabına veya Gmail hesabına nasıl senkronize edeceğinizi göstereceğiz.

Kişileri Mobil Cihazda Google / Gmail ile Senkronize Edin

Android ve iPhone kişilerini Google veya Gmail hesabınızla senkronize etmenin birçok yararı vardır. Birincisi, benim gibi birden fazla akıllı telefonunuz varsa yararlı olan tüm cihazlarda senkronize kalırlar. İkincisi, bir kişiyi telefonunuza kaydedersiniz ve ardından kişinin e-posta kimliğini kopyalayıp yapıştırmak zorunda kalmadan Gmail’i kullanarak ona bir e-posta gönderirsiniz. Gmail, hem Android hem de iPhone’da çalışarak Gmail kullanımınızı kolaylaştırır. 

Kişileri Android’de Google / Gmail ile senkronize edin

Android Google’a aittir ve bu, işleri herkes için çok daha kolay hale getirir. İlerlemeden önce Android akıllı telefonunuzda Gmail uygulamasının yüklü olması ve oturum açmanız gerekir.

Telefon Ayarları uygulamasını açın ve Hesaplar ve yedekleme veya Hesaplar ve eşitleme> Hesapları yönet’e gidin ve Google veya Gmail kimliğinizi arayın ve seçin. Bunun altında, hesabınızla senkronize edebileceğiniz Google ile ilgili tüm verilerin bir listesini bulacaksınız. Kişilerin ve Gmail’in burada etkinleştirildiğinden emin olun.

android'de google ve gmail senkronizasyon seçeneği

Bu noktada Google’dan Kişiler uygulamasını da indirebilirsiniz. Yalnızca Android telefonunuz ve Google hesabınız arasındaki kişileri senkronize etmekle kalmaz, aynı zamanda kişileri, kopyaları algılayıp birleştirmek, kişileri silmek vb. Gibi toplu olarak yönetir. Maalesef Kişiler uygulaması yalnızca Android kullanıcıları tarafından kullanılabilir. Apple, platformu konusunda çok kısıtlayıcı ancak aşağıda keşfedeceğimiz gibi bunun da geçici çözümleri var.

Kişiler uygulaması, tüm Android kişilerinizin Gmail ve Google hesaplarına eklenip eklenmediğini kontrol etmenin iyi bir yoludur. Kontrol etmenin başka bir yolu da, favori tarayıcınızda contact.google.com web sitesini ziyaret etmektir. Bu, Android uygulamasının web uygulaması sürümüdür ve yine birkaç toplu işlem gerçekleştirebilirsiniz.

İPhone’da Kişileri Google / Gmail ile Senkronize Etme

İPhone’larda ve iPad’lerde işler biraz farklı çalışıyor. Kişileri senkronize etmeye başlamak için Gmail veya Google hesapları eklememiz gerekse de, senkronizasyonun manuel olarak etkinleştirilmesi gerekir.

Ayarlar> Kişiler> Hesaplar’ı açın ve buraya Hesap Ekle’ye dokunun. Buraya e-posta kimliği ve şifre gibi giriş bilgilerini girmeniz gerekir.

Google veya Gmail hesabını ekledikten sonra, onu açmanız ve orada Kişiler senkronizasyonunu etkinleştirmeniz gerekir. Ama bekle, bitirmedin. İCloud Kişiler eşitlemesini devre dışı bırakmanız gerekebilir çünkü birkaç kullanıcı, kişilerinin başka şekilde Google ile eşitlenmediğini fark etti. Kişiler> Hesaplar> iCloud> iCloud’u bulacaksınız.

Tıpkı Android’de olduğu gibi, iPhone telefon kişilerinin Google veya Gmail hesabınızla senkronize olup olmadığını kontrol etmenin tek bir yolu vardır. Doğrulamak için Gmail’i açabilir veya Contacts.google.com web uygulamasını ziyaret edebilirsiniz. Daha önce belirtildiği gibi, Google Kişiler uygulaması henüz App Store’da bulunmamaktadır.

İPhone kişileriniz hala Google veya Gmail hesabınızla senkronize olmuyorsa, iPhone’unuzda bir SSL bağlantısını etkinleştirmeniz gerekir. 

Ayarlar> Kişiler> Hesaplar> Gmail> Gelişmiş’e geri dönün ve ‘ SSL Kullan ‘ seçeneğini açın. Ayarları kaydetmek için Bitti düğmesine dokunmayı unutmayın.

ios'ta google hesabı senkronizasyonunda SSL'yi etkinleştirin

Bu noktada yeniden başlatma gerekmez, ancak kişilerin senkronize olup Google veya Gmail hesabınızda görünmesi için birkaç dakika beklemeniz gerekir. Giriş yapmadan önce biraz zaman tanıyın.

Google Kişilerini iCloud Kişilerinde Manuel Olarak Dışa Aktar / İçe Aktar

İPhone kişilerinizi Gmail’e aktarmanın başka bir yolu da bu kişileri manuel olarak dışa / içe aktarmaktır. Bu yöntemle ilgili sorun, manuel olması ve yeni kişilerin otomatik olarak senkronize edilmemesidir. İlk yöntemi denemenizi ve çalıştırmanızı tavsiye ederim çünkü bu, ister yeni ister düzenlenmiş olsun tüm kişileri Android, iPhone ve Gmail arasında otomatik olarak senkronize halde tutacaktır.

Öncelikle, yukarıda devre dışı bıraktığımız iCloud kişi senkronizasyonunu etkinleştirmeniz gerekir. SSL ayarıyla uğraşmanıza gerek yok. Şimdi masaüstü tarayıcınızda iCloud.com’u açın ve Apple Kimliğinizle giriş yapın. Kişiler düğmesine tıklayın.

Şimdi, tüm kişileri seçmek için Ctrl + A veya CMD + A tuşlarına basın. Ekranın altındaki küçük dişli simgesine tıklayın ve vCard’ı Dışa Aktar’a tıklayın. Bu, tüm kişileri masaüstünüzdeki vCard biçiminde içe aktaracaktır. Şimdi, Contacts.google.com’u açın ve indirilen dosyayı Google hesabınıza aktarmak için sol kenar çubuğundaki İçe Aktar düğmesini seçin.

Gördüğünüz gibi, süreci takip etmek kolaydır, ancak doğası gereği manuel ve tekrarlayıcıdır. Ancak, yalnızca birkaç dakika sürer ve Google ile Apple Kimlikleriniz arasında otomatik kişi senkronizasyonunu ayarlayana kadar geçici bir rahatlama sağlamalıdır. Bunu yaptığınızda, tüm kişiler tüm cihazlarınızda senkronize olacaktır.

İPhone kişilerinizi Google veya Gmail hesaplarıyla bu şekilde senkronize edebilirsiniz. Süreç, Android kullanıcıları için bariz nedenlerden dolayı oldukça kolay olsa da, ne yapacağınızı bildikten sonra iPhone kullanıcıları için o kadar da karmaşık değil.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x