Kırık linkleri tespit etmek

Kırık linkleri tespit etmek bozuk bağlantılar, var olmayan sayfalara yönlendiren bağlantılardır. Bozuk bir bağlantıya tıkladığınızda, açtığınız sayfaya 404 hata sayfası denir; bu, istenen URL’nin olmadığını belirten standart bir HTTP yanıtıdır.

Mutlu bir şekilde internette gezindiğinizde ve aniden 404 hatasıyla karşılaştığınızda ne yaparsınız? Çoğumuz için, anında yanıt sadece mevcut siteden çıkıp başka bir siteye gitmek olacaktır, çünkü hem insanlar hem de arama motorları bozuk bağlantıları profesyonelce olarak görmez…

404 hataları ve bozuk linkler de arama motoru sıralamalarınız üzerinde olumsuz etkileri vardır, bu yüzden maruziyeti artırmak ve site trafiğini artırmak için kaçınarak proaktif olmak oldukça makul.

Not: Bu makalede WordPress blogcularına hitap eden terimler ve yöntemler vardır, ancak bu makale herhangi bir web sitesi sahibiyle ilgilidir.

Blogcular bloglarının içeriğini diğer site sahiplerinden daha sık günceller. Bu nedenle, web sitelerinde krırık link bağlantısı olma ihtimali daha yüksektir.

WordPress bloglarında, bu bağlantılarla başa çıkmak için kullanılabilecek iki tür eklenti vardır:

  1. Sitenizdeki Broken Links Checker gibi bozuk bağlantıları algılayan eklentiler .
  2. 301 yönlendirmelerini yöneten eklentiler, Yönlendirme gibi otomatik olarak yapılır .

Bir eklenti minimalist olarak, eklentileri kullanmaktan ve yüklemekten kaçınmak için her zaman manuel olarak bir şeyler yapmakta ısrar ediyorum.

Bir eklenti kullanın ya da kullanmayın, web sitenizi zaman zaman bozuk bağlantılar ve 404 hataları için kontrol etmenizi tavsiye ederim.

çıkmaz sokak

Google WebMaster Araçları’nı kullanarak geçersiz URL’leri algılama ve kaldırma

Web sitenizde bulunmasalar bile sayfaların Google’da dizine eklenmesinin iki nedeni vardır:

  1. Yazım hatası nedeniyle yanlışlıkla geçersiz bir dahili bağlantıya karşılaştınız. Bu, yazarlar için çok basit ama önemli bir eklenti olan – bu tür hatalardan kaçınmak için Post to Post eklentisini kullanabilirsiniz).
  2. Bir yayını yayınladınız ve Google orijinal bağlantıyı zaten dizine ekledikten sonra kalıcı bağlantısını (yayının URL’si) değiştirmeye karar verdiniz .

Bu hataları tespit etmenin en iyi yolu Google Web Yöneticisi Araçları’nı kullanmaktır. Henüz sitenizi kayıt etmediyseniz sitenizi kaydedin. Web sitesi olan herkes için önemli bir araçtır.

GWT’de sağlanan en önemli araçlardan biri, geçersiz sayfaları Google arama sonuçlarından kaldırmanıza olanak tanıyan URL’yi Kaldır aracıdır.

Bu kötü URL’lerin Google’ın dizininden nasıl kaldırılacağını görelim.

Google tarafından dizine eklenmiş geçersiz sayfaları algılama

Google Web Yöneticisi Araçları’na kaydolduktan ve sitenizi ayarlayıp doğruladıktan sonra (Google’ın GWT için Başlangıç ​​kılavuzuna bakın ), geçersiz sayfalar bulma işlemi aşağıda verilmektedir.

1 Soldaki menüden Diagnostics’i tıklayın ve Tarama Hataları’nı seçin.

Bulunamadı kategorisini seçin.

3 Varsa, hangi sayfanın bozuk bağlantıyı içerdiğini görüntülemek için tıklatın.

4 URL’nin gerçekten Google’da dizine eklendiğinden emin olmak için URL’yi kopyalayıp Google’ın aramasına yapıştırın ve herhangi bir sonuç olup olmadığını görün.

Google tarafından dizine eklenmiş geçersiz sayfaları algılama

URL’leri Google’ın arama sonuçlarından kaldırma

Site Konfigürasyonu’nu tıklatın ve Tarama Erişimi’ni seçin.

URL’yi kaldır’ı seçin.

Yeni kaldırma isteği’ni tıklayın.

URL'leri Google'ın arama sonuçlarından kaldırma

4 Bir sayfayı Google arama sonuçlarından tamamen kaldırmak için ilk seçeneği belirtin.

VEYA

Sayfayı arama sonuçlarında tutmak istemeniz, ancak sayfanın önbelleğe alınmış sürümünü kaldırmak istemeniz durumunda dördüncü seçeneği belirtin. Bu, Google’ın sayfanın “önbelleğe alınmış” bağlantısında eski bir sürümünü görüntülemesi durumunda kullanışlıdır.

İleri tıkalayın

URL'leri Google'ın arama sonuçlarından kaldırma

6 Google’dan kaldırmak istediğiniz sayfanın URL’sini yazın.

7 İlk seçeneğin seçili olduğundan emin olun ve ardından Ekle üzerine tıklayın.

8 Kaldırılacak URL artık listede görünmelidir. İsterseniz, kaldırılmak üzere daha fazla sayfa ekleyebilirsiniz.

Kaldırma İsteğini Gönder’i tıklayın.

URL'leri Google'ın arama sonuçlarından kaldırma

İsteğiniz beklemede; çoğu durumda Google’ın URL’yi kaldırması yalnızca 2 ila 3 gün sürmektedir.

10 Site Yapılandırması’na tıklayın ve Tarama Erişimi’ni seçin.

11 URL’yi kaldır’ı seçin.

12 Kaldırmak istediğiniz URL’nin bekleyen istekler listesinde görünmediğinden emin olun.

13 URL’nin şimdi orada listelendiğini görmek için Kaldırılan URL’leri tıklayın.

URL’nin gerçekten Google’dan kaldırıldığından emin olmak için URL’yi kopyalayıp Google’ın arama kutusuna yapıştırın ve herhangi bir sonucun gelip gelmediğine bakın.

URL'leri Google'ın arama sonuçlarından kaldırma

Xenu Link Sleuth Kullanarak Bozuk Bağlantıları Tespit Etme

Web sitelerimdeki kırık linkleri avlamak için kullandığım bir başka mükemmel araç da Xenu Link SleuthBuradan indirebilirsiniz.

Bu makalede daha önce sözü edilen WordPress eklentilerinin aksine, Xenu, Windows için tüm site bağlantılarınızı (ister geçerli ister geçersiz bağlantılar olsun) çıkaran ve bunları çok okunabilir bir şekilde gruplayan bağımsız bir masaüstü uygulamasıdır.

URL'leri Google'ın arama sonuçlarından kaldırma

Xenu’yu kurduktan sonra kullanmak gerçekten çok kolay.

Dosya’yı tıklayın ve URL’yi kontrol et’i seçin.

2 Web sitenizin URL’sini yazın (örn. Https://www.codeturkiye.com/blog

3 Tüm bağlantıların (site çapında!) İşaretlenmesini bekleyin.

4 Xenu bir rapor isteyip istemediğinizi sorduğunda, Evet’i tıklayın.

URL'leri Google'ın arama sonuçlarından kaldırma

FTP sunucusu ayrıntılarınızı girebilirsiniz, ancak İptal’i tıklıyorum ve Xenu yerel olarak bir XHTML raporu oluşturur (otomatik olarak bir iletişim penceresi açar).

Oluşturulan raporda Bozuk bağlantılar’ı tıklayın. İçinde kırık bağlantıları olan (ve elbette bozuk bağlantıları) tüm sayfaları görmek için içindekilerdeki bağlantıya göre sıralayın.

Son olarak, tüm kopuk bağlantıları tespit ettikten sonra, geriye kalan, kopuk linklere referanslar içeren yazılara ve sayfalara gitmektir. Bu bağlantıları düzeltmeli veya kaldırmalısınız.

Kopuk bağlantıları bulmak için kendi teknikleriniz ve araçlarınız nelerdir? Sitenizde ne sıklıkta bozuk bağlantılar araıyorsunuz? Geçersiz bağlantıları ortadan kaldırmak ne kadar önemlidir ve neden?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kırık linkleri tespit etmek için yorumda bulun

    Kırık linkleri tespit etmek için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kırık linkleri tespit etmek için ilk yorumu yapabilirsin.