Kaybedilen veya çalınan Android cihazı bulma, kilitleme veya silme

Kaybedilen veya çalınan Android cihazı bulma, kilitleme veya silme Android telefonunuzu kaybetmekten daha kötü olan şey kişisel bilgilerinizin de telefonla beraber kayıp olduğudur. E-postanıza veya gizli kalması gereken bazı dokümanlara başkasının elinde olması ve bunlara ulaşıyor olabilmesi bu düşünce sizi yiyip bitiriyorsa yapmanız gereken birkaç şey var.

Telefonun hâlâ varken, alınması gereken önlemler

Telefonunuzu uzaktan silme yeteneğini istiyorsanız, Find My Device (Aygıtımı Bul) uygulamasını yüklemeniz ve ayarlarınızı kontrol etmeniz gerekiyor. Varsayılan olarak etkinleştirilmelidir, emin olmak için aşağıdakileri kontrol edin:

  • Her şeyden önce Google Play Store’a gidin ve Cihazımı Bul’u indirin

Cihazımı Bul

  • Git  My Cihazı bulun Google Ayarları> Güvenlik>
  • Cihazımı Bul seçeneğinin etkin olduğundan emin olun
  • Cihazlarınızın bulunduğu yere uygulama tarafından erişilmesine izin ver

Daha eski bir cihazınız varsa, Cihazım Bul’u (Android Cihaz Yöneticisi) eski sürümü ile de bu adımları atmanız gerekebilir

  • Uzaktan kilitlemeye ve silmeye izin ver’i bulun  ve açık olduğundan emin olun.
  • ikinci geçiş öğesini etkinleştirin Aygıt Yöneticisi: Uzaktan Bu Devic bulun 
  • Her iki ayarın da etkin olup olmadığını iki kez kontrol edin.

Tabletler için de Cihazım Bul özelliği çalışmaktadır, ancak birden fazla kullanıcı hesabınız varsa, yalnızca tablet sahibi olarak ayarlanan kişi bu özellikleri ayarlayabilir.

Birkaç önlem daha almak iyi bir fikirdir: microSD kartlara hassas herhangi bir şey saklamayın. AirDroid veya Lookout. Her iki uygulama da uzaktan silme özellikleri sunar, ancak siz silme işlemini yapmadan önce önemli verileri aktarabilirler.

Android telefonunuzu nasıl uzaktan siliyorsunuz?

Telefonun gitti! Şimdi harekete geçmenin zamanı geldi v, Cihazım Bul’u kastediyoruz. Cihazımı Bulma konusuna iki şekilde erişebilirsiniz: Başka bir Android cihazında Bulunduğum Cihaz Uygulamasını kullanarak veya buradaki web sitesi aracılığıyla .

Giriş yaptıktan sonra, Cihazım’ı Bul, cihazınızı bulmaya çalışacaktır. Açıksa ve sinyal alıyorsa konumu haritada göreceksiniz. Üç seçenek göreceksiniz: çalın, kilitleyin veya uzaktan silin. Cihaz açılmıyorsa veya sinyal alamazsa, Bul cihazım açıldığında ve bir Kablosuz veya hücresel şebekeye bağlandığında konumunu bildirir.

Bu noktada, telefonunuzdaki tüm verileri silebilirsiniz, ancak harekete geçmeden ve her şeyi silmeden önce daha ciddi olmayan seçenekleri denemenizi önemle tavsiye ederiz.

Bir şey yapmadan önce, kaybolmadığından emin olun.

Kaybedilen telefonlar genellikle kalıcı olarak kayıp veya çalınmak yerine yanlış yerleştirilir. Telefonu beş dakika boyunca yüksek sesle çaldırmak yerine Cihazımı Bul’u kullanabilirsiniz. Bu, çocuğunuzdan birinin telefonu bir yerde gizlenmiş olması durumunda telefonunuzu bulmanızı sağlar.

Her şey başarısız olursa, verilerinizi silin.

Verilerinizi silmek için seçeneğiniz mevcuttur, ancak SD kartlarındaki verilerin silinemeyeceğini unutmayın ve sonuçta çalınmadığı ya da kalıcı olarak kayıp olmadığı ortaya çıkarsa muhtemelen kullanmak için Google şifrenizi isteyeceksiniz silindikten sonra tekrar. Ayrıca bu işlemden sonra ‘Cihazımı Bul’ uygulamasını kullanamazsınız.

Silme seçeneğini seçmek, bazı cihazlarda telefonunuzu veya tabletinizi uzaktan silecek. Bu, fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi gerçekleştirdiğinizde olduğu gibi, tüm ayarlarınızı, müziğinizi, fotoğraflarınızı ve uygulamalarınızı silecektir (ancak tabii ki SD kartı değil). Kilitleme ile olduğu gibi, kayıp telefon kapalıysa, bu seçeneği seçmek çevrimiçi tekrar geldiğinde onu uzaktan silecek.

Bu seçeneği kullanmaya yeterince endişeleniyorsanız, Google Hesabınıza da gitmeniz ve eksik telefonunuz için erişimi iptal etmeniz gerekir. Çevrimiçi hizmetlerinize herhangi bir şifre değiştirmenizi de öneririz. Kayıp bir telefonun, dokümanlarınıza erişebilecek kötü kişilere yol açması ihtimali çok uzak ancak bu olasılığı tamamen ortadan kaldırmak uzun sürmüyor.

Cihazımı Bul komutu bağlanamazsa ne olur?

Cihazımı Bul komutu bağlanamıyorsa, deneyebileceğiniz iki şey daha var. Google Haritalar, telefonunuzun konum geçmişini izler; en azından, Google Hesabınızda bu özelliği kapatmadığınız takdirde gerçekleşir; böylece bazen, Konum Geçmişi sayfasını ziyaret edip zaman damgalarını kontrol ederek kayıp telefonunuzun nerede olduğunu öğrene bilirsiniz.

Başka bir seçenek ise eski Android cihazlarda iyi çalışan Android Lost gibi bir uygulamayı kullanmaktır. Uzaktan yükleyebileceğiniz az sayıdaki çözümden biridir, bu nedenle yukarıda belirtilen Cihazlarımı Bul seçeneklerini etkinleştirmediyseniz bu iyi bir seçenektir. Cihazın çalışması için cep telefonu şebekesi veya Wi-Fi üzerinden çevrimiçi olması gerekmesine rağmen, uygulama ve web sitesi çok kötü görünüyor, ancak iyi çalışır.

Kayıp bir telefonu başarıyla bulmak veya silmeniz için Cihazımı Bul’u veya başka bir yöntemi kullandınız mı? Yorumları bize bildirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kaybedilen veya çalınan Android cihazı bulma, kilitleme veya silme için yorumda bulun

    Kaybedilen veya çalınan Android cihazı bulma, kilitleme veya silme için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kaybedilen veya çalınan Android cihazı bulma, kilitleme veya silme için ilk yorumu yapabilirsin.