İşlemci Tavsiyesi

İşlemci Tavsiyesi Yeni bir bilgisayar toparlamak isteyenler için İşlemci seçimi oldukça önemli bir konudur. Bir bilgisayarı toparlarken bu bilgisayarda kullanmak istediğiniz işlemciyi hangi amaç için kullanmak istediğiniz konusunu dikkate almak gerekmektedir. Ayrıca piyasada mevcut olan İntel ve AMD işlemci seçenekleri arasından hangisini kullanacağınıza dair bir kararsızlık içinde kalabilirsiniz.

İşlemci Nedir?

İşlemci bir bilgisayarın beyni olma özelliğine sahip olan çok önemli bir parçadır. İşlemci İngilizcesi Central Process Unit kelimelerinin kısaltılmış haliyle yazıldığında CPU olarak isimlendirilmektedir. Bir işlemci seçiminde bulunurken birçok sebebi göz önünde bulundurmak oldukça önemli bir konudur. Bir işlemci tercihinde bulunmadan önce toplayacağınız bilgisayarı ağırlıklı olarak hangi amaç için kullanacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Toplanacak olan bilgisayar için ne kadar bütçe ayıracağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Bilgisayarı hangi amaç için kullanacağınız ve ne kadar bütçe ayıracağınız konusunda karar verdikten sonra piyasada en popüler markalardan İntel ve AMD işlemcilerinden birini tercih etme sebebiniz konusunda karar vermeniz gerekmektedir.

AMD İşlemci ve Özellikleri

 Dünya çapında ikinci en büyük işlemci üreticisi bir şirket olan Advabced Micro Devices firmasının baş harflerinden ismini alan AMD işlemcisinin avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. AMD işlemcilerin en büyük dezavantajı ortaya çıkan ısınma sorunundan kaynaklı performans düşüklüğü yaşanmasıdır. AMD işlemcisinin sağladığı avantajlar ise maliye yönünden İntel işlemciye göre daha uygun bir fiyata sahip olması ve fiyatına göre iyi bir performans göstermesidir. Genellikle oyun için en çok işlemci tavsiyesi  olarak AMD işlemciler önerilmektedir.

 İntel İşlemci ve Özellikleri

İntel işlemciler daha uzun ömürlü bir yapıya sahiptirler. Amd işlemcilerdeki gibi bir ısınma sorunu bulunmaz. Bunun nedeni dual sistem olmasıdır. Isınma sorunu olmayışı İntel işlemcinin daha yüksek bir performansa sahip olmasını sağlamaktadır. İntel işlemciler daha çok grafik ve yazılım uygulamaları için tavsiye edilirler. İntel işlemcinin sahip olduğu dezavantajlar ise maliyetinin AMD işlemciye göre daha yüksek olması ve AMD işlemciye oranla daha az enerji tasarrufu sağlamasıdır.  

 İntel ve Amd Arasındaki Fark

 İntel ve amd arasındaki fark; Amd işlemci ile İntel işlemciler arasındaki en büyük fark fiyattan kaynaklanmaktadır. Laptop gibi mobil cihazlarda İntel işlemciler çok daha üstün bir performans sergiler. AMD markası ise Laptoplarda genel olarak ekran kartı olarak tercih edilir. Amd işlemciler İntel işlemcilere kıyasla daha stabil çalışmaktadır fakat ortalama ısısı İntel işlemcilere göre daha fazladır ve bu durum bazen sistemin kapanmasına neden olabilmektedir.

AMD işlemciler İntel işlemcilere kıyasla daha gürültülü çalışmaktadır ve yeterli havalandırmanın sağlanamaması durumunda yüksek ısı nedeniyle daha fazla güç tüketir. İntel işlemcileri değiştirmek zordur. Bu nedenle kimi zaman işlemci değişimi gerektiren durumlarda tümüyle anakartı değiştirme zorunluluğu ortaya çıkabilmektedir. İntel işlemcilerde overloc yapma ihtimali AMD işlemcilere oranla daha düşüktür. AMD işlemciler düşük fiyatlarına rağmen yüksek performans sergilerler.

Doğru CPU Nasıl Seçimi

Yeni bir bilgisayar alın veya yükseltin  , CPU çok önemlidir. Artan  saat hızları  ve  çekirdek sayımlar, genel performansta büyük bir fark yaratabilir, daha duyarlı bir sistem, daha yumuşak bir oyun oynama ve video dönüştürme gibi yoğun görevlerde daha hızlı geri dönüş sağlar. Ayrıca, seçtiğiniz yonga ayrıca anakart satın alımınızı da belirleyecektir , çünkü her bir CPU yalnızca belirli bir CPU soketi  ve yonga seti  ile çalışır .

Zaten CPU özellikleri hakkında çok şey biliyor ve tavsiyeler istiyorsanız, bizim tüyo kontrol  oyun için en iyi CPU  ve  performans / masaüstü uygulamaları için en CPU’lar. Fakat hangi masaüstü işlemciyi alırsanız alın, aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalar var.

 • AMD veya Intel ile kaybedemezsiniz: Mevcut nesil parçaları ( AMD Ryzen 2000 veya Intel 9th ​​Generation Core ) düşündüğünüz sürece , bu tartışma temel olarak bir yıkamadır; Intel, 1080p oyun oynaması ve taramada biraz daha iyidir ve AMD daha hızlı video düzenleme gibi görevleri yerine getirir.
 • Saat hızı çekirdek sayısından daha önemlidir: Daha yüksek saat hızları oyun gibi basit, yaygın görevlerde daha keskin performanslara dönüşürken, daha fazla çekirdek zaman alan iş yüklerini daha hızlı almanıza yardımcı olur.
 • En yeni nesneyi edinin: Eski nesil, önceki nesil bir yonga ile uzun vadede çok fazla tasarruf etmeyeceksiniz.
 • Tam bir sistem için bütçe: Zayıf depolama, RAM ve grafiklerle güçlü bir CPU’yu eşleştirmeyin.
 • Hızaşırtma herkes için değil: Çoğu insan için, bu ekstra parayı daha yüksek kaliteli bir çip satın almak için harcamak daha mantıklıdır.

AMD veya Intel: Hangisini Alırsınız?

2017 yılına kadar, AMD net underdog oldu. Ancak Ryzen ve şimdi Ryzen 2000 serisi yongaları ile şirket Intel ile performans eşliği elde etti. Bazı taraftarlar güçlü görüşlere sahip olacak, ancak kalbinizi bir marka veya diğerine ayarlamıyorsanız, her ikisine de açık olmalısınız.

Intel hala IPC konusunda hafif bir  ipucuna sahip (döngü başına talimatlar veya belirli bir zamanda kaç tane yonga çalıştırabilir), bu da yongalarını hafif iş parçacıklı işler için daha iyi hale getiriyor (birçok oyun, web gezintisi ve bazı Adobe yazılımı). AMD, daha fazla çekirdek ve iş parçacığı sunma eğilimindedir ve  bu, profesyonel kalitede video düzenleme ve animasyon için daha iyi hale getirir.

İşlemciniz ile ne yapmak istiyorsunuz?

Bir CPU için harcayabileceğiniz kadar harcama yapmak cazip gelse de, paranızın bir kısmını diğer bileşenlere ayırmaktan daha iyi olabilirsiniz. Bilgisayarınızın ne yapmasına ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak işlemci türünüzü ve maksimum bütçenizi belirleyin.

 • Temel görevler: 50 – 100 ABD Doları (35 – 80 TL) aralığında. Yalnızca video izlemenize, Web’e göz atmanıza ve sözcük işlemesi ve hafif elektronik tablo çalışması gibi temel verimlilik görevlerini yerine getirmenize izin verecek bir yonganın peşindeyseniz, iki veya dört çekirdekli bir giriş seviyesi yongası tam da ihtiyacınız olan şey olabilir. Ancak, sık sık bir kerede bu temel görevlerden birden fazlasını yaparken kendinizi bulursanız, bir veya iki modele geçmek daha iyi olur. AMD Ryzen 3 1300X veya AMD Ryzen 3 2200G gibi bir Ryzen 3, ya da bu fiyat aralığının en üstündeki Intel Pentium ve en düşük seviyedeki AMD’s Athlon 200GE gibi bir Intel Celeron veya yonga gibi düşünün.
 • Oyun: 150 – 250 $ (120 – 220 £) aralığında. Öncelikle oyun performansı ile ilgileniyorsanız, en az bir orta seviye Intel Core i5 veya AMD Ryzen 5 CPU’ya ihtiyacınız var. Grafik kartının oyun oynamak için işlemciden daha önemli olduğunu göz önünde bulundurarak, daha güçlü bir Core i7 veya Ryzen 7 yongası atarak paradan tasarruf edebilirsiniz.
 • Yaratıcı medya çalışmaları veya hızaşırtma: 250 – 350 ABD Doları (220 – 320 TL) aralığında. Video düzenleme gibi şeyler için daha fazla çekirdek veya hız istiyorsanız veya yalnızca gelecekteki bilgi işlem görevleri için ek yükü olan hızlı ve yetenekli bir sistem istiyorsanız, bir Core i7, Core i9 veya Ryzen 7 yongasına dağıtın. Bunlar aynı zamanda isterseniz düşünün cips  overclock AMD’nin az Ryzen fişleri de hızaşırtılabilir olsa.
 • İş istasyonu kası: 400 Dolar (£ 370) +. Mevcut sisteminizin 3B animasyonunuzu veya 4K videonuzu göstermesi için sık sık birkaç dakika veya birkaç dakika beklerseniz veya büyük veritabanları ve karmaşık matematikle uğraşıyorsanız, bir  Intel Core X veya AMD Threadripper  CPU düşünün. Bu canavarlar, aşırı çoklu görev (ör: akış ve düzenleme sırasında yüksek ayarlarda oyun oynama) veya zaman alan hesaplama görevleri için çok büyük miktarda fiziksel çekirdek (bu yazıdan 32’ye kadar) sunar. İş kullanıcıları bir Intel Xeon’u (yeni  Xeon W-3175X gibi ) veya  AMD EPYC işlemciyi düşünebilirler  , ancak bunlar tüketici dostu değildir.

Hangi nesil CPU’ya ihtiyacınız var?

Her yıl ya da öylesine Intel ve AMD, işlemci hatlarını yeni bir mimariyle geliştiriyorlar. Intel için şu anki nesil,  Intel Core i7-9700K  ve üst seviye  Intel Core i9-9900K gibi şirketin “9. Gen Çekirdek Serisi” dir . AMD’nin en yeni cipsleri, AMD Ryzen 5 2600X  ve  AMD Ryzen 7 2700X gibi Ryzen 2000 (aka Ryzen 2) hattının bir  parçası. Model numarasına bakarken, nesli dört sayının ilk hanesi olarak görebilirsiniz (örneğin: Core i7-8400’deki 8 veya Ryzen 7 2700X’deki 2).

Her iki şirketin de aşırı mimarileri ile mevcut mimarilerin gerisinde kalma eğiliminde olduğunu unutmayın. Bu yüzden alabileceğiniz en yeni ve en büyük Intel X serisi işlemciler hala 7. nesil ve AMD’nin ikinci nesil Threadripper çipleri aylar sonra çıktı.

Çoğu zaman hala satılık eski nesil nesiller bulabilseniz de, en yeni fişleri desteklemeyen bir anakart kullanmıyorsanız, birini seçmenizi tavsiye etmiyoruz. Genellikle son nesil bir işlemciye de girerek çok para kazanmazsınız. Örneğin, basın zamanında, eski 8th-Gen Core i7-8700K için önerilen fiyat 359 – 370 $ (361 £) ve yenisi için önerilen fiyat, 9th Gen Core i7-9700K – 374 – 385 $ (362 £) (Her ne kadar 9. Nesil cipsler, devam etmekte olan kıtlıklar nedeniyle genellikle daha yüksek fiyatlara satılmaktadır )

Model isimlerini ve numaralarını nasıl okursunuz?

Bir CPU ürün adını oluşturan markaların ve sayıların karışıklığı kafa karıştırıcı olabilir. Intel ve AMD, çiplerinin çoğunu Core i3 / Ryzen 3 ile başlayan, Core i5 / Ryzen 5 ile başlayan ve Core i7 ile biten üç “iyi, daha iyi, en iyi” kategoriye ayırdılar / Ryzen 7. Intel, ana ürün yığınının en üstünde Core i9-9900K’nın yanı sıra , yaklaşık 2.000 $ (1.770 £) fiyatlandırılmış olan Core i9-9980XE gibi aşırı / premium katmana sahiptir . Ancak, kullanıcıların büyük çoğunluğu için bu cipsler gereksizdir ve çoğu insanın fiyat aralıkları dışındadır.

Sıkı bir bütçeye sahip kullanıcılar için, Intel Celeron ve Pentium yongalarını (Pentium biraz daha hızlı) AMD ise Athlon hattına sahip. En uç noktalarda, AMD’nin Threadripper ve Intel’in Core X serisini ve Core X / i9 ve Xeon W (yukarıda belirtilen her ikisini de) bulacaksınız.

Şimdi, 3, 5 veya 7’den sonra gelen model numaralarından ne haber? İlk hane, ürün üretimini belirtir (Intel’in Core i7-8700, 8. Nesil Çekirdek işlemcisi ve AMD’nin Ryzen 5 2600, 2. Nesil Ryzen işlemcisidir. Sayıların geri kalanı, sadece genel olarak daha iyi olmakla birlikte, çizgideki çeşitli modelleri işaretler. (daha fazla çekirdek ve / veya daha yüksek saatler ile), bir Intel çipinin sonundaki “K”, overclock için kilidini açıyor demektir, neredeyse tüm AMD’nin Ryzen işlemcileri vardır. hız aşırtma için kilidi açıldı (“K” işareti gerekmez) AMD model numarasının sonundaki X, daha yüksek saat hızları anlamına gelir.

Overclock yapmalısın?

İşlemciyi, öngörülen saat hızından daha yüksek hızlarda çalıştırmaya zorlayarak sınırlarını zorlama uygulaması olan overclock, birçok tutkunun pratik yapmayı sevdiği bir sanat. Ancak, çipinizin çarpışmadan ne kadar hızlı gidebileceğini görme zorluğu içinde değilseniz, overclock genellikle paraya değmez.

CPU’nuzun kutu dışında olduğundan daha yüksek saat hızlarına ulaşmasını sağlamak için, muhtemelen gelişmiş bir soğutma sistemi ve overclock dostu bir anakart için fazladan harcama yapacaksınız. Neredeyse tüm yeni AMD çipleri bir dereceye kadar overclock yapabilse de, bir Intel yongasını çevirmek istiyorsanız, K serisi işlemcilerinden birine ekstra ödeme yapmanız gerekecek. Tüm bu ekstra masrafları hesaba katıncaya kadar, kutudan daha yüksek saat hızlarıyla gelen bir CPU için 50 – 100 $ (30 £ – 70 £) daha bütçelemeniz daha iyi olurdu. Ve unutmayın, tüm doğru ekipmana sahip olsanız bile, hızaşırtmayacak bir çip elde edebilirsiniz – ya da daha kötüsü – çok fazla voltaj çekerek CPU’nuza zarar verebilir.

Kilit CPU özellikleri nelerdir ve hangisini önemsemeliyim?

Belirli bir CPU için bir teknik özellik sayfasına bakıyorsanız, çok sayıda numara göreceksiniz. İşte dikkat etmeniz gerekenler.

 • Saat hızları: Gigahertz (GHz) cinsinden ölçülen değer, bu yonganın çalıştığı hızdır, bu yüzden daha hızlıdır. Modern işlemcilerin çoğu, göreve ve sıcaklıklarına bağlı olarak saat hızlarını yükseltir veya düşürür, böylece bir baz (minimum) saat hızı ve listelenen bir turbo (maksimum) hız görürsünüz.
 • Çekirdek: Bunlar işlemcinin içindeki işlemcilerdir. Modern CPU’lar iki ila 32 çekirdeğe sahiptir ve çoğu işlemci dört ila sekiz arasındadır. Her biri kendi görevlerini yerine getirme yeteneğine sahiptir. Bir pazarlık avcısı değilseniz, en az dört çekirdek isteyin.
 • Konular: Bu, bir yonganın bir kerede işleyebileceği bağımsız işlem sayısıdır; teorik olarak çekirdek sayısı ile aynı olacaktır. Bununla birlikte, birçok işlemci, tek bir çekirdeğin iki diş oluşturmasına olanak tanıyan çok iş parçacığı yeteneğine sahiptir. Intel bu  Hyper-Threading’i  ve AMD, SMT’yi (Eşzamanlı Multithreading) çağırır  . Daha fazla iş parçacığı, video düzenleyiciler ve kodlayıcılar gibi yoğun iş parçacıklı uygulamalarda daha iyi çoklu görev ve gelişmiş performans anlamına gelir.
 • TDP: Isıl Tasarım Profili / Gücü (TDP), bir yonganın watt cinsinden ölçülen (stok hızlarında) ürettiği maksimum ısı miktarıdır. Örneğin – Intel Core i7-8700K’nin  95 watt TDP’ye sahip olduğunu bilerek,   bu miktarda ısı dağılımını kaldırabilecek bir  CPU soğutucunuz olduğundan ve ayrıca PSU’nuzun yeterli miktarda meyve suyu sağlayabildiğinden emin olabilirsiniz. Ancak CPU’ların overclock edildiğinde çok daha fazla ısı ürettiğini unutmayın. TDP’nizin ne olduğunu bilmek güzel, böylece CPU’nuzu desteklemek için doğru soğutma ve güç ekipmanını elde edebilirsiniz. Ayrıca, daha yüksek bir TDP genellikle daha hızlı performansla çakışmaktadır.
 • Önbellek: Bir  işlemcinin yerleşik önbelleği  , CPU ve RAM’inizdeki verilere ve talimatlara erişimi hızlandırmak için kullanılır. Üç tür önbellek vardır: L1 en hızlı, ancak sıkışık, L2 daha geniş fakat daha yavaş, L3 ise geniş ancak nispeten durgun. Bir CPU’nun ihtiyaç duyduğu veri bu yerlerin hiçbirinde bulunmadığında, kısmen daha yavaş olan RAM’e ulaşır, çünkü kısmen CPU’nun çip önbellekten fiziksel olarak daha uzağındadır.

  Önbellek boyutuna çok fazla dikkat etmemelisiniz, çünkü gerçek dünya performansına eşit olmak zordur ve dikkate alınması gereken daha önemli faktörler vardır.

 • IPC: Aynı saat hızına ve iş parçacığına sahip iki CPU’nuz olsa bile, farklı şirketlerden geliyorsa veya aynı şirketten farklı mimarilere dayanıyorsa, farklı sayıda IPC üreteceklerdir (saat döngüsü başına talimatlar) ). IPC, CPU’nun mimarisine büyük ölçüde bağımlıdır, bu nedenle yeni nesillerden gelen cipsler (örneğin: 9. Gen Çekirdek i7 ve 8. Gen Çekirdek i7’ye karşı) eskilerinden daha iyi olacaktır.

  IPC genellikle bir özellik olarak listelenmez ve genellikle kıyaslama testi ile ölçülür, bu nedenle öğrenmenin en iyi yolu yorumları okumaktır.

Daha fazla ihtiyacınız olan şey: saat hızı, çekirdek veya iplikler?

Bu sorunun cevabı gerçekten ihtiyaçlarınıza bağlı. Daha yüksek saatler daha hızlı yanıt verme ve program yükleme sürelerine (RAM ve depolama hızı da orada anahtar olmasına rağmen) dönüşür. Daha yüksek saat hızları, aynı zamanda tek iş parçacıklı görevlerin (ses düzenleme ve bazı eski uygulamalar gibi) daha hızlı olabileceği anlamına gelir. Birçok popüler oyun hala hafifçe tehdit altında.

Ancak birçok modern program birçok çekirdekten ve iş parçacığından yararlanabilir. Çok sayıda çoklu görev yaparsanız veya yüksek çözünürlüklü videoları düzenlerseniz veya diğer karmaşık, zaman alan CPU ağırlıklı işleri yaparsanız, çekirdek sayısına öncelik vermelisiniz. Ancak oyuncuların ve genel amaçlı bilgisayar kullanıcılarının büyük çoğunluğu için 3-4GHz’den dört çekirdeğe kadar değişen bir saat hızı çok fazla.

Anakartımın bu CPU için hangi sokete ihtiyacı var?

Farklı işlemciler farklı soket tipleri gerektirir. Zaten bir ana kartınız varsa ve değiştirmek istemiyorsanız, doğru soket türüne sahip bir CPU satın almanız gerekir. Aksi takdirde, satın aldığınız anakartın yeni işlemcinizle uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir. 

Mevcut nesil Ryzen ve Athlon parçalarıyla (Threadripper’ı engelleyen) AMD, tek bir soket – AM4 – ve 2020’ye kadar bu soket için destek sözü verdi. Bu, bir BIOS güncellemesiyle ilk nesli koyabilmeniz gerektiği anlamına geliyor. Ryzen, ikinci kuşak (ve muhtemelen üçüncü kuşak) Ryzen anakartına yerleştirilir ve bunun tersi de geçerlidir.

Öte yandan, Intel, son yıllarda, soket etkili bir şekilde aynı olsa bile, yeni yongaları ve daha eski anakartlarıyla geriye dönük uyumluluğu desteklememe eğiliminde. Örneğin, Intel’in soketi LGA 1150 ve 1151, tek bir pimden farklıdır ve özellikle 8. Nesil Çekirdek yongaları için özel olarak tasarlanan 1551 sürümü, önceki 6. ve 7. Nesil Çekirdek işlemciler için üretilmiş olanla aynıdır. Ancak bu daha eski 1151 soketli anakartlar daha yeni 1151 soketli CPU’larla çalışmaz, çünkü ( Intel söylüyor ) daha yeni yongaların (daha fazla çekirdeğe sahip olan) farklı güç sağlama alt sistemi ihtiyaçları vardır.

Bu karmaşıklık, gelecekteki bir yükseltme açısından hem sinir bozucu, hem de daha uygun fiyatlı bir önceki nesil anakart istediğiniz tüm özelliklere sahip olsa bile, mevcut nesil bir çip için daha yeni, daha pahalı bir anakart satın almanız gerektiği anlamına geliyor.

Soket ve Yonga Seti Tablosu

  Intel Mainstream AMD Mainstream Intel HEDT AMD HEDT (Threadripper)
Geçerli CPU Soketleri LGA 1151 AM4 LGA 2066 TR4
Uyumlu yonga setleri Z370 
Z370 
Q370 
H370 
B360 
H310
X470 
X370 
B350 
B450 
A320 
X300 
A300
X299 X399

Genel olarak

Bir CPU seçerken, öncelikle ne yapacağınızı sorun sonra SSD ,  GPU ,  PSU  ve  RAM gibi diğer bileşenlere ne kadar harcadığınızı belirledikten sonra ne kadar bütçelendirebileceğinizi görün  . İşlemciler önemli olmakla birlikte, yüksek hızlı bir yongayı zayıf grafiklerle (oyun oynamadığınız sürece) veya yavaş dönen bir mekanik sabit sürücüyü eşleştirmenin bir anlamı yoktur. Saat hızı ve iş parçacığı sayısı gibi özellikleri okumak yararlı olsa da, bir işlemcinin performansının en iyi ölçüsü, codeturkiye de yazdıklarımız gibi objektif incelemelerden geliyor.

 

En iyi CPU: AMD Ryzen 7 2700X

AMD’nin zafer turu

Çekirdek: 8 | Konular: 16 | Baz saat: 3.7 GHz | Takviye saati: 4.3GHz | L3 önbellek: 16MB |  Dramatik performans iyileştirme  Makul fiyat  

AMD, en uzun süredir Intel’in arkasına düştü. Neyse ki, o günler Ryzen 2700X ile sona erdi. AMD’nin bu seferinde ilk 12nm işlemcileri ve bunu destekleme performansını getirerek fiyat performansına gelince Intel’i yıktı. Bir kol ve bir ayağa mal olmadan mükemmel performans sağlayacak en iyi işlemcilerden birini arıyorsanız, Ryzen 7 2700X’den daha iyisini yapamazsınız.

En iyi high-end CPU: Intel Core i9-9900K

Ham güç

Çekirdek: 8 | Baz saat: 3.6GHz | Takviye saati: 5.0GHz | L3 önbellek: 16MB |Deli performans Sıkı enerji tüketimi Ana akım için çok pahalı

Çok yıllık AMD – Intel savaşı son birkaç yıldır deli gibi ısınıyor ve Intel, Intel Core i9-9900K’da güçlü bir Coffee Lake Refresh vuruşuyla geri döndü. Sekiz çekirdek ve 16 iş parçacığı paketlendiğinde, Intel’in piyasaya sürdüğü tüm ana işlemcilerden daha fazla çekirdek vardır. Ve performans buna değdiğini gösteriyor – AMD’nin Ryzen Threadripper çipleriyle kafa kafaya gidebiliyor. Ham performans arıyorsanız, Intel Core i9-9900K kolayca seçebileceğiniz en iyi işlemcilerden biridir.

En iyi orta seviye işlemci: AMD Ryzen 5 2600X

Bütçede en iyi performans

Çekirdek: 6 | Konular: 12 | Baz saat: 3.6GHz | Takviye saati: 4.32GHz | L3 önbellek: 16MB |  Daha hızlı tek çekirdekli performans  Daha iyi oyun performansı  Biraz daha yüksek fiyat 

İçerik oluşturma için en iyi işlemcilerden birini arıyorsanız, ancak bütçeniz varsa, AMD Ryzen 5 2600X’den başkasına bakmayın. 6 çekirdekli ve 12 dişli ve 3.6GHz’lik bir taban saatiyle, harika bir RGB CPU soğutucusu dahil, daha pahalı olan Intel Core i5-8600K’dan daha iyi performans elde edersiniz. Tabii ki, mavi takımdaki oyun performansı en iyi ihtimalle marjinal, ancak çoklu görev başlatmaya başladığınızda – ve her zaman 100 krom sekme açık olmayan – değer kendini göstermeye başlar.

En İyi Giriş Seviyesi İşlemci: AMD Ryzen 3 2200G

Bütçede entegre grafikler

Çekirdek: 4 | Konular: 4 | Baz saat: 3.5 GHz | Takviye saati: 3.7GHz | L3 önbellek: 4MB | Oynanabilir 1080p oyun  Çok uygun sürücüler 

En sıkı bütçeyle bir oyun bilgisayarı bir araya getirmek istiyorsanız, AMD Ryzen 3 2200G sizi uzun sürebilir. Selefi, Ryzen 3 1200’ün hiper-üreme kabiliyetine sahip olmamakla birlikte, entegre grafiklerin tanıtımı, bu APU’yu sıradan bilgisayar oyunları oynamanın en ucuz yollarından biri haline getiriyor. 4K Ultra-HD çözünürlükte Overwatch’u ‘Epic’ ayarlarında bile oynatabildik.

En iyi oyun CPU: Intel Core i5-8600K

Oyun için ihtiyacınız olan her şey

Çekirdek: 6 | Konular: 6 | Baz saat: 3.6GHz | Takviye saati: 4.30GHz | L3 önbellek: 9MB | TDP: 95W

Mükemmel tek çekirdekli performans Düşük fiyata yüksek kaliteli oyun Çoklu okuma yok

En iyi oyun bilgisayarlarından birini oluşturuyorsanız ve içerik ya da akış oluşturmayı gerçekten umursamıyorsanız, dikkat etmek istediğiniz işlemci Intel Core i5-8600K’dir. AMD Ryzen’deki meslektaşları kadar çok çekirdeğe sahip olmayabilir, ancak bu önemli değil, oyun çoğunlukla tek iş parçacıklı performansla ilgilidir. Bu işlemciyle GPU’nuzu tıkamaktan endişe duymanıza gerek kalmadan en yeni oyunları çalıştırabilirsiniz – video oluşturma ve kodlama daha uzun sürdüğünde şaşırmayın.

En İyi VR İşlemci: AMD Ryzen 7 1800X

Ryzen vesilesiyle ve VR sarsılmaya hazır

Çekirdek: 8 | Konular: 16 | Baz saat: 3.6GHz | Takviye saati: 4GHz | L3 önbellek: 16MB |Çarpıcı çok çekirdekli performansı

Başlangıçta Intel Core i7-7700K için birincil rekabet, AMD Ryzen 7 1800X, Ryzen 7 2800X’in başarılı olmasına rağmen bugün hala ayağa kalkar. Intel Core i7 7700K ile karşılaştırıldığında yüksek çekirdek sayısı, VR iş yüklerine çok daha uygun olduğu ve şimdi fiyatta önemli ölçüde düştüğü anlamına gelir, şimdiye kadar olduğundan çok daha uygun. Bir VR donanımı inşa ediyorsanız, kendinize bir iyilik yapın: Ryzen 7 1800X ile çok fazla performanstan vazgeçmeden biraz para biriktirin.  

En iyi video düzenleme işlemcisi: Intel Core i7-7820X

Çekirdek: 8 | Konular: 16 | Baz saat: 3.6GHz | Takviye saati: 4.3GHz | L3 önbellek: 11MB |Sağlam çok çekirdekli performans Sekiz çekirdekli Intel çipi için en iyi değer Ucuz Ryzen 1800X’e göre biraz avantaj Threadripper daha ucuzdur

Intel Core i7-7820X’in 14nm Kaby Lake düğümünde inşa edilen X sınıfı yongalardan ziyade Intel’in “Skylake-X” serisinin bir parçası olması koşuluyla adlandırma kuralı kafa karıştırıcıdır, ancak el ele aldığınızda anlambilim çok az önemlidir -bir Intel CPU ile bu kadar çok çekirdeğe sahip. Bu okta çekirdeği canavarı kullanmak için yeni bir anakarta ihtiyaç duymanız gerçeği, bazı kullanıcıları Ryzen’den korkutmak için yeterli olsa da, Intel sadakatçıları yükseltme konusunda sorun değil. 

En iyi performans işlemci: Intel Core i9-9980XE

Kasabada yeni bir kral var

Çekirdek: 18 | Konular: 36 | Baz saat: 3.0 GHz | Takviye saati: 4.4GHz | L3 önbellek: 24.75MB |

Dünya standartlarında performans isteyen bir kullanıcıysanız ve maliyeti daha az önemsemiyorsanız, Intel Core i9-9980XE sizin için en iyi işlemcidir. 18 çekirdekli ve 36 dişli, şu anda piyasadaki her şeyi ancak ancak zorlukla yok eder. Çok yivli uygulamalar ve iş istasyonu sınıfı projeler bu çip ile esinti olacak. Ancak, bir kereden fazla maliyeti gerektiğini sormanız gerekirse, bu sizin için olmayabilir.

En iyi bütçe işlemci: Intel Pentium G4560

Pentium fiyat etiketinde Intel Core i3 güç

Çekirdek: 2 | Konular: 4 | Baz saat: 3.5 GHz | L3 önbellek: 3MB | TDP: 54W Core i3-7100’ü yakından takip ediyorHiper iş parçacığı desteklerDDR4-2400 belleği ile sınırlıdır

Intel Pentium G4560 ürününü Core i3 çipine tercih ediyorsanız, performanstaki hafif düşüşün farkına bile varmayacaksınız – tasarruf ettiğiniz tüm parayı saymakla çok meşgulsünüz. Hiper iş parçacığı özelliklerine sahip uzun zamandır ilk Pentium işlemci olarak, G4560 bize bu kadar düşük seviye CPU’ların ne kadar süredir kayıp olduğunu gösteriyor. Ve kıyaslama ölçütlerinde, daha pahalı olan Intel Core i3-7100’e kolayca komşu olduğunu kanıtlıyor.

En İyi HTPC İşlemci: AMD Ryzen 5 2400G

Ryzen ve Vega sonunda buluştu

Çekirdek: 4 | Konular: 8 | Baz saat: 3.6GHz | Takviye saati: 3.9GHz | L2 önbellek: 2 MB Etkileyici entegre grafiklerBüyük değerSınırlı PCI-E şeritleri

AMD’nin Ryzen işlemcileri patladığında istediğimiz tek şeylerden biri, entegre grafikleri desteklememeleriydi. Ancak, Ryzen 5 2400G, genel bilgisayar kullanıcıları için her şeyi değiştirir. Etkileyici AMD Vega grafikleriyle, bir ev sineması PC’si yapmak isteyen herkes için mükemmel olacak muhteşem bir APU. Ve şimdi AMD fiyatı düşürdüğüne göre , 4K işleminizi her zamankinden daha ucuza yapabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. İşlemci Tavsiyesi için yorumda bulun

  İşlemci Tavsiyesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İşlemci Tavsiyesi için ilk yorumu yapabilirsin.