İşlemci Tavsiyesi

Yeni bir bilgisayar toparlamak isteyenler için İşlemci seçimi oldukça önemli bir konudur. Bir bilgisayarı toparlarken bu bilgisayarda kullanmak istediğiniz işlemciyi hangi amaç için kullanmak istediğiniz konusunu dikkate almak gerekmektedir. Ayrıca piyasada mevcut olan İntel ve AMD işlemci seçenekleri arasından hangisini kullanacağınıza dair bir kararsızlık içinde kalabilirsiniz.

 

İşlemci Nedir?

 

İşlemci bir bilgisayarın beyni olma özelliğine sahip olan çok önemli bir parçadır. İşlemci İngilizcesi Central Process Unit kelimelerinin kısaltılmış haliyle yazıldığında CPU olarak isimlendirilmektedir. Bir işlemci seçiminde bulunurken birçok sebebi göz önünde bulundurmak oldukça önemli bir konudur. Bir işlemci tercihinde bulunmadan önce toplayacağınız bilgisayarı ağırlıklı olarak hangi amaç için kullanacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Toplanacak olan bilgisayar için ne kadar bütçe ayıracağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Bilgisayarı hangi amaç için kullanacağınız ve ne kadar bütçe ayıracağınız konusunda karar verdikten sonra piyasada en popüler markalardan İntel ve AMD işlemcilerinden birini tercih etme sebebiniz konusunda karar vermeniz gerekmektedir.


 

AMD İşlemci ve Özellikleri

 

        Dünya çapında ikinci en büyük işlemci üreticisi bir şirket olan Advabced Micro Devices firmasının baş harflerinden ismini alan AMD işlemcisinin avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. AMD işlemcilerin en büyük dezavantajı ortaya çıkan ısınma sorunundan kaynaklı performans düşüklüğü yaşanmasıdır. AMD işlemcisinin sağladığı avantajlar ise maliye yönünden İntel işlemciye göre daha uygun bir fiyata sahip olması ve fiyatına göre iyi bir performans göstermesidir. Genellikle oyun için en çok işlemci tavsiyesi  olarak AMD işlemciler önerilmektedir.

 

 İntel İşlemci ve Özellikleri

 

İntel işlemciler daha uzun ömürlü bir yapıya sahiptirler. Amd işlemcilerdeki gibi bir ısınma sorunu bulunmaz. Bunun nedeni dual sistem olmasıdır. Isınma sorunu olmayışı İntel işlemcinin daha yüksek bir performansa sahip olmasını sağlamaktadır. İntel işlemciler daha çok grafik ve yazılım uygulamaları için tavsiye edilirler. İntel işlemcinin sahip olduğu dezavantajlar ise maliyetinin AMD işlemciye göre daha yüksek olması ve AMD işlemciye oranla daha az enerji tasarrufu sağlamasıdır.

 

İntel İşlemci Güncel Modelleri

 

           İntel işlemci güncel modelleri 7. nesil masaüstü işlemcileri ve 7. Nesil mobil işlemciler olarak iki farklı özelliği barındırırlar. İntel işlemcinin en güncel Masaüstü modelleri arasında İntel Core i7-7700 işlemci modeli (8 Mega bayt ön belleğe sahip olup 4,20 GHz’e kadar hıza sahiptir.) Core i7-7700K işlemci modeli (8 Mega bayt öne belleğe sahip olup 4,50GHz”e kadar hıza sahiptir. ) ve İntel Core i7-7700T işlemci modeli (8 Mega bayt ön belleğe sahip olup 3,80 GHz’e kadar hıza sahiptir.)

 

  1. Nesil Mobil işlemci modelleri arasında ise İntel Core i7-7Y75 işlemci modeli (4 Mega bayt ön bellek ve 3,60 GHz’e kadar hıza sahiptir.), İntel Core i7-7500U işlemci modeli (4 Mega bayt ön bellek ve 3,50 GHz’kadar hıza sahiptir.) İntel Core i7-7600U işlemci modeli (4 Mega bayt ön bellek ve 3,90 GHz’e kadar hıza sahiptir.)

 

 AMD İşlemci Güncel Modelleri

 


Amd işlemci güncel modelleri
7. Nesil masaüstü modelleri bulunmaktadır. 7. Nesil Amd işlemci modelleri arasında sırayı 7. Nesil işlemci modeli AMD FX 9830P 3.0 GHz’den 3.7 GHz hıza çıkabilme kapasitesine sahiptir. 7. Nesil AMD FX9800P 2.7 GHz’den 3.6 GHz hıza çıkabilme kapasitesine sahiptir. 7. Nesil AMD A12-9730P işlemci modeli 2.8 GHz’den 3.5 GHz hıza çıkabilme kapasitesine sahiptir. 7. Nesil AMD A12-9700P işlemci modeli 2.5 Ghz hızdan 3.4 GHz hıza çıkabilme kapasitesine sahiptir. 7. Nesil A10-9630P işlemci modeli 2.6 GHz hızdan 3.3 GHz hıza çıka bilme kapasitesine sahiptir. 7. Nesil AMD A10-9600P işlemci modeli 2.4 Ghz hızdan 3.3 GHz hıza çıkabilme kapasitesine sahiptir. 7. Nesil AMD A9-9410 işlemci modeli 2.9 GHz hızdan 3.5 GHz hıza çıkabilme kapasitesine sahiptir. 7. Nesil AMD A6-9210 2.4 GHz hızdan 2.8 GHz hıza çıkabilme kapasitesine sahiptir.

 

 İntel ve Amd Arasındaki Fark

 

           İntel ve amd arasındaki fark; Amd işlemci ile İntel işlemciler arasındaki en büyük fark fiyattan kaynaklanmaktadır. Laptop gibi mobil cihazlarda İntel işlemciler çok daha üstün bir performans sergiler. AMD markası ise Laptoplarda genel olarak ekran kartı olarak tercih edilir. Amd işlemciler İntel işlemcilere kıyasla daha stabil çalışmaktadır fakat ortalama ısısı İntel işlemcilere göre daha fazladır ve bu durum bazen sistemin kapanmasına neden olabilmektedir.

 

AMD işlemciler İntel işlemcilere kıyasla daha gürültülü çalışmaktadır ve yeterli havalandırmanın sağlanamaması durumunda yüksek ısı nedeniyle daha fazla güç tüketir. İntel işlemcileri değiştirmek zordur. Bu nedenle kimi zaman işlemci değişimi gerektiren durumlarda tümüyle anakartı değiştirme zorunluluğu ortaya çıkabilmektedir. İntel işlemcilerde overloc yapma ihtimali AMD işlemcilere oranla daha düşüktür. AMD işlemciler düşük fiyatlarına rağmen yüksek performans sergilerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İşlemci Tavsiyesi için yorumda bulun

    İşlemci Tavsiyesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İşlemci Tavsiyesi için ilk yorumu yapabilirsin.