iPhone ve iPad’de Odak Modu Nasıl Kullanılır

4 dk okuma süresi

iPhone ve iPad’de Odak Modu Nasıl Kullanılır Odak Modu, iPhone ve iPad’de çalışırken biraz huzuru nasıl koruyacağınız konusunda daha fazla seçenek ve kontrol sunan yenilenmiş Rahatsız Etmeyin modudur. iOS 15 ve iPadOS 15 ile sunulan bu, basit Rahatsız Etmeyin modundan biraz farklıdır, ancak bu, kullanımının zor olduğu anlamına gelmez. Devamını okuyun ve en son sistem yazılımıyla iPhone veya iPad’inizde Odak Modu’nu nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.

Yeni Odak modu, mevcut etkinliğinize bağlı olarak kişilerden ve uygulamalardan gelen bildirimleri filtreleyecektir. Bunu, aşina olduğunuz Rahatsız Etmeyin modunun daha özelleştirilebilir ve kişiselleştirilmiş bir versiyonu olarak düşünün. iPhone ve iPad’inizi Odak moduna otomatik olarak girecek şekilde ayarlayabilir veya gerektiğinde manuel olarak değiştirebilirsiniz. Odak, Kontrol Merkezi’ndeki Rahatsız Etmeyin düğmesinin yerini alır. Ancak, bu özelliği doğru bir şekilde kullanmak için uygun bir Odak modu kurmanız gerekecek, bu yüzden tüm bunların nasıl çalıştığını gözden geçirelim.

iPhone ve iPad’de Odaklanma Nasıl Kurulur ve Otomatikleştirilir

Prosedüre başlamadan önce, cihazınızın iOS 15/ıpados 15 veya sonraki bir sürümünü çalıştırdığından emin olmanız gerekir. Değilse, yazılımı güncelleyin ve ardından aşağıdaki adımları izleyin

  1. iPhone veya iPad’inizin ana ekranından “Ayarlar” uygulamasını başlatın. Ayarlar menüsünde aşağı kaydırın ve “Odak” seçeneğini seçin.
  2. Şimdi, bir dizi önceden yapılandırılmış Odak modu göreceksiniz. İlgili Odak modlarını ayarlamak için Kişisel veya İş öğesini seçebilirsiniz. Veya sıfırdan yeni bir tane oluşturmak istiyorsanız, sağ üst köşedeki “+” simgesine dokunmanız yeterlidir.
  3. Yeni bir Odak modu oluşturduğunuzda veya ayarladığınızda, bildirimlere izin vermek istediğiniz kişileri seçmeniz istenecektir. Bu Odak modu etkinleştirildiğinde diğer herkesin uyarıları susturulacaktır.
  4. Ardından, bu Odak açıldığında bildirimlere izin vermek istediğiniz uygulamaları seçme seçeneğine sahip olacaksınız. Tüm uygulamalarınız için bildirimleri engellemek istiyorsanız “Hiçbirine İzin Ver” seçeneğini seçebilirsiniz.
  5. Bu adımda, birkaç faktöre dayalı olarak bu Odaklanmayı otomatikleştirme ayarını bulacaksınız. Buna başlamak için “Program veya Otomasyon Ekle” üzerine dokunun.
  6. Belirli bir yere vardığınızda bir zaman çizelgesi belirleme veya otomasyonu tetikleme seçeneğini bulacaksınız. Belirli bir uygulamayı açtığınız anda iPhone’unuzu bu Odak’a girecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Tüm bu seçeneklerin yanı sıra, uygulama kullanımı, konum vb. günlük etkinliklerinize göre Odaklanmayı otomatik olarak etkinleştirecek bir Akıllı Etkinleştirme özelliğine de erişebilirsiniz.

iPhone ve iPad’inizde yeni bir Odak modunu bu şekilde ayarlayabilir ve otomatikleştirebilirsiniz.

Bazı kullanıcılar bunun gibi özellikler üzerinde daha iyi kontrol sahibi olmayı sever. Onlardan biriyseniz, aşağıdaki manuel yöntemi kontrol edebilirsiniz.

iPhone ve iPad’de Odak Modu Manuel Olarak Nasıl Etkinleştirilir

Odak modunu otomatikleştirmek, esnek bir programı olan biri için ideal olmayabilir. Bu gibi durumlarda, manuel yöntem gidilecek yoldur. Bunu Kontrol Merkezi’nden hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler:

  1. Ekranınızın sağ üst köşesinden aşağı kaydırarak cihazınızdaki Kontrol Merkezini açın. Şimdi, devam etmek için “Odaklan” üzerine dokunun.
  2. Artık cihazınızda kurduğunuz çeşitli Odak modlarını göreceksiniz. Açmak istediğiniz moda dokunun.
  3. Belirli bir Odak modu için daha fazla seçeneğe erişmek için varsa üç nokta simgesine dokunabilirsiniz. Ayrıca buradan ayarlar menüsüne gidebilir ve gerekirse gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.

Yeni bir Odak modu ayarlamak ve yapılandırmak için Ayarlar menüsünü kullanmamıza rağmen, aynısını Kontrol Merkezi’nden de yapabilirsiniz. Bu seçeneği tüm Odak modlarının altında bulacaksınız.

Kurulum sürecini çok daha kolay hale getirmek için Apple, Fitness, Oyun, Dikkat, Okuma, Kişisel ve İş gibi önceden ayarlanmış birkaç Odak modu önerir. Odak modunun en iyi yanı, tüm Apple cihazlarınızda senkronize olmasıdır. Bu nedenle, bir iPhone, iPad ve Mac’iniz varsa, aygıtlarınızdan birinde yalnızca belirli bir Odağı etkinleştirmeniz gerekir.

Odak modu, iOS 15’in sunduğu birçok özellikten yalnızca biridir. Apple ayrıca birkaç yıl sonra Sekme Grupları, tarayıcı uzantıları desteği ve daha fazlası gibi özelliklerle Safari’yi elden geçirdi . Doğrudan iPhone, iPad veya Mac’inizde bir web davet bağlantısı oluşturabileceğiniz için FaceTime artık Apple olmayan cihazları da destekliyor.

Bu özellikler sadece başlangıç. Bir noktada Apple, kullanıcıların ekranlarını paylaşmasına, film izlemesine veya kişileriyle müzik dinlemesine olanak tanıyan SharePlay adlı önemli bir özelliği kullanıma sunmaya çalışıyor.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x