iPhone ve iPad cihazlarda 4 Haneli Parola Oluşturma

2 dk okuma süresi

iPhone ve iPad cihazlarda 4 Haneli Parola Oluşturma iPhone veya iPad’inizde tekrar daha kısa 4 basamaklı bir parola mı kullanmak istiyorsunuz? Bunu yapabilirsiniz, ancak daha kısa şifrelerin o kadar güvenli olmadığını unutmamak önemlidir.

Uzun süredir iPhone veya iPad kullanıcısıysanız, dört basamaklı şifreleri kullanabildiğiniz eski günleri muhtemelen hatırlarsınız. Apple şimdi varsayılan olarak kullanıcıları altı basamaklı parolalara ayarlasa da, tercih ederseniz yine de dört basamaklı bir parolaya geçebilirsiniz.

Hatırlayabileceğiniz gibi, iPhone’ların ve iPad’in kilidini açmak için gereken varsayılan şifre, eskiden dört basamaklı sayısal kodlardı. Ancak, kilidi açmayı daha hızlı ve daha kolay hale getiren Touch ID ve Face ID özellikli cihazların eklenmesiyle Apple, daha güvenli altı haneli bir şifreye geçti. Bu, ayarlarda hala bir seçenek olarak mevcut olduğundan, artık dört basamaklı şifreleri kullanamayacağınız anlamına gelmez. Bu nedenle, altı basamaklı şifreleri hatırlamakta zorlanıyorsanız, bir çocuk cihazı için basit bir şifre kullanmak istiyorsanız veya uzun bir şifre kullanmayı daha zahmetli buluyorsanız ve daha basit kullanmanın göreceli güvenlik ve gizlilik risklerini anlıyorsunuz. şifreler, bunu bir seçenek olarak kullanabilir ve iPhone ve iPad’inizde dört basamaklı bir şifreye geri dönebilirsiniz.

iPhone ve iPad cihazlarda 4 Haneli Parola Oluşturma

İOS / iPadOS aygıtınızda dört basamaklı bir parola kullanmak sandığınız kadar zor değildir. Aslında, şifrenin kendisini değiştirmek kadar basit. 

  1. İPhone veya iPad’inizin ana ekranından “Ayarlar” a gidin.
  2. Ayarlar menüsünde aşağı kaydırın ve kullandığınız cihaza bağlı olarak “Yüz Kimliği ve Şifre” veya “Dokunmatik Kimlik ve Şifre” seçeneğine dokunun. Sonraki adıma geçmeden önce şifrenizi girmeniz istenecektir.
  3. Burada, aşağı kaydırın ve yeni bir şifre kullanmak için “Şifreyi Değiştir” seçeneğine dokunun.
  4. Ardından, mevcut şifrenizi girmeniz istenecektir.
  5. Şimdi, yeni bir şifre girebileceksiniz. Yeni bir altı haneli şifre kullanmak yerine, devam etmek için “Şifre Seçenekleri” seçeneğine dokunun.
  6. Ardından, “4 basamaklı Sayısal Kod” u seçtiğinizden emin olun.
  7. Şimdi, seçtiğiniz dört basamaklı yeni bir şifre girebileceksiniz.
    Hepsi Bu kadar. İOS / iPadOS aygıtınızda dört basamaklı bir parolaya başarıyla geçmeyi başardınız.

Dört basamaklı bir parolanın yazılması daha kolay olsa da, altı basamaklı bir paroladan çok daha az güvenlidir. Dört basamaklı bir parola ile yalnızca 10000 olası kombinasyon olduğundan, kaba kuvvetle tahmin etmek veya kırmak daha kolaydır. 

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x