iPhone Özel Zil Sesleri Ekleme

4 dk okuma süresi

iPhone Özel Zil Sesleri Ekleme Kendi özel zil seslerini eklemenin kolay bir yolu yok-ama mümkün. Zil sesleri satın almak veya iPhone ile birlikte gelenleri kullanmak istemiyorsanız, iTunes ile kendi zil seslerinizi oluşturabilirsiniz.

Bu işlem iTunes 12.7 ile biraz değişti. Daha önce iPhone’unuzla senkronize edebildiğiniz “Sesler” kitaplığı kaldırıldı, ancak zil sesi dosyalarını elle telefonunuza yerleştirebilirsiniz. ITunes’da depoladığınız zil sesleri şimdi C:\Users\NAME\Music\iTunes\iTunes Media\Tones\bir PC’de veya ~/Music/iTunes/iTunes Media/Tones/bir Mac’te bulunuyor.

Birinci Adım: iTunes alın

Neredeyse hiç iTunes’u modern bir iPhone ile kullanmak zorunda kalmazsınız, ancak kendi özel zil seslerinizi eklemeniz hala gereklidir.

Windows PC’de Apple’ın en yeni iTunes sürümünü kurmanız gerekir. Mac’te, iTunes zaten kurulu ve hazır durumda. Bu işlem, bir Mac veya Windows PC üzerinde çalışacaktır.

İkinci Adım: Bir Ses Dosyası Seçin

Tabii ki, bunun için bir zil sesi olarak dönüştürmek ve kullanmak istediğiniz bir ses klibine ihtiyacınız olacak. Muhtemelen ne kullanmak istediğiniz hakkında bir fikriniz var. Eğer değilse, devam edin ve sizin gibi bir şey bulun. Bulduğunuz ses dosyalarını kesinlikle kullanabilirsiniz.

Zil sesi dosyanızın uzunluğu en fazla 40 saniyedir. iTunes, telefonunuza 40 saniyeden daha uzun zil sesleri kopyalamayı reddedecektir.

Dosya uzunsa ve sadece bir parçasını kullanmak istiyorsanız, bir ses düzenleyicisi kullanarak istediğiniz kısma kadar kesebilirsiniz. Sevdiğiniz herhangi bir ses düzenleyicisini kullanabilirsiniz. Ses düzenleme için ücretsiz ve açık kaynaklı Audacity ses düzenleyicisini seviyoruz, ancak bunun gibi basit şeyler için gerekli olandan daha karmaşıktır; bu nedenle mp3cut.net gibi basit bir çevrimiçi araç öneriyoruz. Bu web sitesini kullanmak için “Dosyayı aç” düğmesini tıklayın ve düzenlemek istediğiniz MP3 veya diğer ses dosyalarına göz atın. Ayrıca, eğer yüklerseniz, sesi video dosyalarından ayıklayabilirsiniz.

Ses dosyasının kullanmak istediğiniz parçasını seçin ve “Kes” düğmesine tıklayın.

Düzenlenen klibi bilgisayarınıza indirin. Bu, iTunes’a içe aktarmanız gereken dosya.

Üçüncü Adım: MP3’yi AAC’ye çevirin

Ses dosyanızın MP3 formatında iyi bir şansı var. Bunu bir zil sesi olarak kullanmak için AAC formatına dönüştürmeniz gerekecek. (Ses dosyanız zaten AAC formatındaysa veya bir. m4r uzantısına sahipse, bu bölümü atlayabilirsiniz.)

Önce, ses dosyasını iTunes’a ekleyin ve kitaplığınızda bulun. Dosyayı doğrudan iTunes arşivine sürükleyip bırakarak yapabilirsiniz. Daha sonra, Kütüphane> Şarkılar bölümüne bakın.

ITunes’daki ses dosyasını seçin ve Dosya> Dönüştür> AAC Sürümü Oluştur’u tıklayın.

Dördüncü Adım: AAC Dosyanızı Yeniden adlandırın

Aynı şarkı dosyasının iki kopyasını iTunes kitaplığınızda bulacaksınız: Orijinal MP3 sürümü ve yeni AAC sürümü.

Hangisini takip etmek için kitaplıktaki başlıkları sağ tıklayın ve “Tür” sütununu etkinleştirin.

Size hangi dosyanın hangisi olduğunu söyleyen yeni bir “Tür” sütunu görürsünüz. “MPEG ses dosyası” orijinal MP3, “AAC ses dosyası” ise yeni AAC dosyanız. İsterseniz MPEG ses dosyası sürümünü (MP3) sağ tıklayıp kitaplığınızdan kaldırabilirsiniz.

Artık zil sesi dosyanızı bir AAC dosyası olarak alıyorsunuz. Bununla birlikte, iTunes’un dosyayı bir zil sesi olarak tanıması için dosya uzantısını değiştirmeniz gerekiyor.

İlk olarak AAC dosyasını iTunes kitaplığından Masaüstünüze veya sisteminizdeki başka bir klasöre sürükleyip bırakın.

Zil sesi dosyasını m4a dosya uzantısına sahip bir AAC dosyası olarak alırsınız. Dosya uzantısını. m4r olarak değiştirin. Örneğin, dosya Song.m4a olarak adlandırılmışsa, Song.m4r olarak değiştirin.

Beşinci Adım: Zil Sesi Dosyasını Telefonunuza Ekleyin

Son olarak, iPhone’unuzu şarj etmek için kullandığınız kabloyla birlikte verilen USB’den Şimşek kablosuyla PC’nize veya Mac’inize iPhone’unuzu bağlayın.

IPhone’unuzun kilidini açın ve daha önce telefonunuzu bu PC veya Mac’te iTunes’a bağlamadıysanız, bilgisayarınıza güvenmek istediğinizi doğrulamak için ekranındaki “Güven” seçeneğine hafifçe vurun. PIN’inizi girmeniz istenir.

ITunes’da, gezinme çubuğundaki “Kitaplık” ın solunda görünen cihaz simgesini tıklayın.

Sol kenar çubuğ daki Cihazımın altındaki “Ziller” bölümünü tıklayın.

.m4r zil sesi dosyasını klasöründeki sürükleyip iTunes’daki Ziller bölümüne bırakın.

iTunes, zil sesini telefonunuza senkronize eder ve hemen Zil Sesleri altında görünür.

Altıncı Adım: Zil sesini seçin

Artık iPhone’unuzu alıp Ayarlar> Sesler ve Haptikler> Zil Sesi’ne gidip özel zil sesini seçebilirsiniz. Eklediğiniz tüm özel zil sesleri burada listenin başında görünür.

Ayrıca, bu zil sesini belirli bir kişiye atayabilirsiniz; böylece yalnızca sesiyle kimin aradığını bilebilirsiniz.

Zil seslerini kaldırmak için, telefonunuzu iTunes’a yeniden bağlayın ve Aygıtım> Sesler bölümüne geri dönün. Bir sesi sağ tıklayın ve cihazınızdan kaldırmak için “Kitaplıktan Sil” i seçin.

 

 

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x