iPhone Ekranı Dönmüyor

iPhone Ekranı Dönmüyor mu? Cihazınızı yan yatırdığınızda, ekranın yatay modda izlemesi ve döndürmesi gerekir. Ekranınızın, cihazı nasıl tuttuğunuza bağlı olarak dönmesi gerekiyor; bu, cihazınızı dikey ve yatay arasında hareket ettirdiğinizde, ekran yeniden başlayacak. İPhone’unuz, hareketini ve yerçekimini algılayarak tutulduğu açıyı tanımlamak için dahili bir ivme ölçer kullanır.

Bununla birlikte, bazı istisnalar vardır:

 • Bazı uygulamalar veya ekranlar yalnızca manzara veya portre modunu destekler, örneğin:
  • Ana Ekran düzeniniz, uygulamalarınız ile birlikte yalnızca bir iPhone Plus’ta döndürülebilir (örneğin, iPhone 6 Plus, 6S Plus, 7 Plus ve 8 Plus). Diğer iPhone modellerinin Ana Ekranı yalnızca portre modunda görüntülenebilir. İPhone Plus’ınız varsa ve Ana Ekranın dönmesini istiyorsanız, Ayarlar> Ekran ve Parlaklık’a gidin ve Ekran Zumunu Standart’a ayarlayın.
  • Ayarlar uygulaması sadece portre modunu destekler.
  • App Store sadece portre modunu destekler.
  • Bazı uygulamalar, farklı ekran yönlendirmeleri için farklı düzenlere sahip olacaktır. Ancak, Görüntü Düzenlemeyi etkinleştirdiğinizde bu düzenler mevcut olmayabilir. Tüm iPhone modelleri Ekran Zumunu desteklemez. Aşağıdaki modeller Ekran Zumunu destekler: iPhone Xs Max, iPhone Xr, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus. Ekran Zumunu, Ayarlar> Ekran ve Parlaklık seçeneğine giderek açıp Yakınlaştır’ı seçip Ayarla’ya dokunabilirsiniz.
 • Ekran döndürmenin etkin olduğundan emin olun. Dikey Yönlendirme Kilidi’ni açarsanız, ekran dönüşü kilitlenir ve ekranınız dönmez. Bunu devre dışı bırakana kadar ekran her zaman portre modunda kalır. Bunu Control Center’ı açarak değiştirebilirsiniz (aşağıda görüldüğü gibi, asma kilit simgesine sahip daire okunu bulun). Ekran yönünü kilitlediğinizde, durum çubuğunda kilit simgesi görünecektir.
Dikey Yönlendirme Kilidi iPhone

Ekranınız hala dönmüyorsa, lütfen aşağıdaki ipuçlarını deneyin:

1- iPhone’unuzu yeniden başlatın. Aygıtınızı, Ayarlar> Genel> Kapat seçeneğine giderek kapatabilirsiniz. Ve sonra aç. Yeniden başlattıktan sonra rotasyonun tekrar çalışmaya başlaması çok olasıdır.

2 -Bir güncelleme varsa, iOS yazılımı güncellemelerini kontrol edin ve iPhone’unuzu güncelleyin.

3- Ekran döndürmenin işe yarayıp yaramadığını görmek için başka bir uygulamayı deneyin. Safari, Hesap Makinesi, Posta, Takvim vb. Deneyebilirsiniz. Ekranınız doğru dönüyor mu? Öyleyse, bu iPhone’unuzun ekran rotasyonunun çalıştığı anlamına gelir. Bu, kullandığınız uygulamanın yalnızca bir yönü, manzara modunu veya portre modunu desteklemediği ve rotasyonu desteklemediği anlamına gelir. Ya da oryantasyon sorunu yaşadığınız uygulamanın geçici bir sorun yaşadığı anlamına da gelebilir. Uygulamayı kapatmayı zorla ve sonra yeniden aç. Bu muhtemelen sorunu çözecektir. İşte bunu nasıl yapabilirsiniz:

 • iPhone X ve sonraki modellerinde: Ana Ekrana gidin ve yukarı kaydırın; bu, son kullanılan uygulamayı ortaya çıkarır. Basitçe uygulamanın simgesine yukarı kaydırın. Ve uygulamayı yeniden açın.
 • iPhone 8 veya daha eski modellerde: Ana Ekran düğmesine iki kez basın ve ardından uygulamanın önizleme simgesinde yukarı kaydırın. Ve sonra uygulamayı yeniden açın.

4- iPhone’unuzu yeniden başlatın. Buna sabit sıfırlama da denir. Ancak endişelenmeyin, içeriğiniz veya ayarlarınızı silinmeyecek. Farklı iPhone modelleri farklı adımlar gerektirir. İşte nasıl:

 • iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X ve sonraki sürümleri: Ses açma düğmesine basın ve bırakın, ses azaltma düğmesine basın ve bırakın ve ardından Apple logosunu görene kadar yandaki (açma / kapama) düğmesini basılı tutun ve ardından buton.
 • iPhone 7 ve iPhone 7 Plus: Sesi azaltma ve yan (açma / kapatma) düğmelerini Apple logosunu görene kadar basılı tutun.
 • Diğer iPhone modelleri (iPhone 6, iPhone 6s, iPhone 5, iPhone 5s vb.): Yan tarafa (açma / kapama) ve ana düğmeleri Apple logosu görünene kadar basılı tutun.

Hala bu sorunu yaşıyorsanız, bir donanım arızası yaşıyor olabilirsiniz.  Apple destek ile iletişime geçmek isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. ekran dönmüyor iPhone Ekranı Dönmüyor için yorumda bulun

  iPhone Ekranı Dönmüyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak iPhone Ekranı Dönmüyor için ilk yorumu yapabilirsin.