iPad Modelleri Karşılaştırma

iPad Modelleri Karşılaştırma Apple’ın iPad ürünü, 12.9 inç ve 10.5 inç iPad Pro (iPad Mini adı) ve iPad Mini 4 arasında oldukça yüksek bir seviyeye geldi. Peki tüm bu modeller arasındaki fark nedir? Hadi birlikte bir bakalım.

Aynısı nedir?

Hepsi Apple’ın iOS işletim sistemini çalıştıran iPad’ler. Uygulamaların büyük çoğunluğu dört modelin tamamında sorunsuz çalışacak (ancak bazı oyunlar sorunsuz çalışmayabilir veya iPad Mini 4 için mevcut olmayabilir).

Tüm modeller Gümüş, Space Grey ve Altın renklerinde mevcuttur. 10.5-inçlik iPad Pro, Rose Gold’de de mevcuttur.

Her model, Wi-Fi ile normal bir model olarak veya Wi-Fi ve Hücresel modlarla kullanılabilir

Her modelde ayrıca güvenlik için Touch ID parmak izi sensörü bulunur.

Son olarak, Apple her iPad’in yıldırım kablosunu kullanarak boyut ve şarj miktarına bakılmaksızın yaklaşık 10 saatlik pil ömrüne sahip olduğunu söylüyor.

Ekran

iPad modelleri arasındaki en belirgin fark, ekranın boyutudur ve dört farklı seçeneğe sahiptir.

 • 279 x 2048 ekranlı 12.9 “iPad Pro.
 • 2224 x 1668 ekranlı 10.5 “iPad Pro.
 • 2048 x 1536 ekranlı 9.7 “iPad.
 • 2048 x 1536 ekranlı 7.9 “iPad Mini 4.

İki Pro modelindeki ekranlar, daha geniş P3 renk kullanıyor ve odanın ortam ışığına daha iyi uyması için ekranın beyaz dengesini de ayarlıyorlar (Apple bu özelliği “TrueTone” olarak adlandırıyor). Ayrıca, iPad ve iPad Mini 4’ten daha yüksek bir yenileme oranına sahipler. Toplu olarak, bu, iki Pro modelindeki ekranın önemli ölçüde ve belirgin şekilde daha iyi ve pürüzsüz olduğu anlamına geliyor.

CPU

iPad Pro modelleri ile iPad ve iPad Mini 4 arasındaki diğer büyük fark çip içerisindedir. IPad’in eski A9’u, iPad Mini 4’ün ise daha da eski A8’i olduğu iki iPad Pro’nun A10X Fusion sistem-on-a-chip’i var.

Bu, iPad Pro’ların tek çekirdekli performansında% 30, iPad’e göre çok çekirdekli performanslarda% 80 daha hızlı olduğu anlamına geliyor. iPad Pro’lar ayrıca iPad Mini’den yaklaşık% 150 daha hızlı CPU performansına sahiptir.

Yine, bir iPad Pro ile normal bir iPad veya iPad Mini 4 arasında bir fark göreceksiniz. Aradaki fark oyunlarda veya profesyonel uygulamalarda daha belirgin olacak olsa da, neredeyse her şeyde daha hızlı olacak. IPad ve iPad Mini 4’ün yavaş olması değil; Sadece iPad Pro’nun gerçekten çok hızlı olmasıdır.

Depolama

Depolama bir zamanlar olduğu kadar artık endişe kaynağı değil – iPad en az 64GB depolama alanı ile geliyor

IPad Mini 4, şaşırtıcı bir şekilde yalnızca 128GB’da ve iki iPad Pro’da 64GB, 256GB ve 512GB olmak üzere üç seçenek olarak geliyor.

Çok fazla depolama alanı istemiyorsanız, her iPad için iyi bir seçenek var. 128GB iPad ve iPad Mini 4’ün her ikisi de çoğu kullanım için yeterli saklama alanı var; yalnızca 256GB veya 512GB Pro seçeneklerine ihtiyaç duyacak yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve videolarla çalışan profesyonel kişilerdir.

Profesyonel Aksesuar Desteği

Gerçek bir dokunmatik ekranla çalışmak zordur. Yapılabilir, ancak çok eğlenceli değil. Büyük işler yapmak için, bir klavye ve / veya kalem lazım (işinize bağlı).

Apple Akıllı Klavye ve Apple Kalem sunar, ancak bunlar sadece iki iPad Artıları ile tamamen uyumludur. Kurşun kalem düzenli bir iPad veya iPad Mini 4 üzerinde çalışacak ancak basınca duyarlılık elde etmeyeceksiniz,

Buna göre, iPad ve iPad Mini 4 ile çalışan Bluetooth klavyeleri, klavye kutuları ve kalemleri bulmaya devam edebilirsiniz. Apple aksesuarlarının Artıları ile olduğu kadar entegre olmaz ve oldukça yeterli olmayabilir. (yukarıda belirtilen basınç hassasiyeti gibi).

Kamera ve Ses

Kamera ve ses kayıttan çalma söz konusu olduğunda, iPad Pro, iPad ve iPad Mini 4 arasında bir farklar var. Fark edecekleriniz:

 • IPad Profesyonelleri af / 1.8 objektif ve optik görüntü sabitleme özellikli 12 megapiksellik bir arka kameraya sahip . IPad ve iPad Mini 4’te yalnızca f / 2.4 lensli 8 megapiksel kameralar var.
 • IPad Artıları 4K video kaydedebilir. IPad ve iPad Mini 4, 1080p ile sınırlıdır.
 • IPad Profesyonelleri, 7 megapiksellik bir FaceTime kameraya sahip. IPad ve iPad Mini 4’ün sadece 1.2 megapiksellik bir FaceTime kamerası var.
 • IPad Profesyonelleri dört hoparlöre sahiptir; iPad ve iPad Mini 4’te sadece iki tane var.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. iPad Modelleri Karşılaştırma için yorumda bulun

  iPad Modelleri Karşılaştırma için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak iPad Modelleri Karşılaştırma için ilk yorumu yapabilirsin.