IP Adresinizi Gizleme

IP Adresinizi Gizleme Sizin IP adresi internette herkese açık kimliği gibidir . İnternette herhangi bir şey yaptığınız zaman, IP adresiniz sunuculara istediğiniz bilgileri geri gönderebilmelerini sağlar. Birçok site, genellikle daha fazla para harcayabilmek için size daha kişiselleştirilmiş reklamlar sunmak için, bu adresleri etkin bir şekilde göz ardı ederek günlüğe kaydeder. Bazı insanlar için bu önemli bir sorundur ve IP adresinizi gizlemenin yolları vardır.

IP Adresinizi Neden Gizlemeniz Gerekir?

İnsanların IP adreslerini gizlemesinin en büyük nedenlerinden biri, takip edilmeden yasa dışı materyal indire bilmeleridir. Ama saklamak isteyebileceğiniz başka birçok neden olabilir.

Bunun bir nedeni coğrafi kısıtlamalar ve sansürdür. Bazı içerikler,hükumet tarafından engellenmektedir. Gerçek IP adresinizi gizleyebilir ve başka bir bölgeden geziniyormuş gibi gösterebilirseniz, bu kısıtlamaların üstesinden gelebilir ve engellenen web sitelerini görüntüleyebilirsiniz. Özel şirketler, genellikle, belirli ülkelerde kullanılamaz hale getirerek, içeriklerini coğrafi olarak kilitlerler.

IP adresinizi gizlemenin diğer nedeni sadece daha fazla gizlilik ve kişisel bilgilerinizin kötüye kullanılmasını önlemektir. Bir web sitesine eriştiğinizde, bağlandığınız sunucu IP adresinizi kaydeder ve sitenin sizin hakkınızda öğrenebileceği tüm diğer verilere ekler: tarama alışkanlıklarınız, tıklattığınız, belirli bir sayfaya ne kadar zaman harcadığınız. Daha sonra bu verileri, reklamları doğrudan size uyarlamak için kullanan reklam şirketlerine satarlar. Bu yüzden internetteki reklamlar bazen garip bir şekilde kişisel hissettiriyorlar: çünkü onlar. IP adresiniz, konum hizmetleriniz kapalı olduğunda bile konumunuzu izlemek için kullanılabilir.

Burada, konumumu yaşadığım şehrin bulunduğu bölgeye geri döndüren temel bir IP araması yaptım. IP adresinize sahip olan herkes bunu yapabilir ve gerçek ev adresinizi veya adınızı herkese vermezken, ISS müşteri verilerinize erişimi olan herkes sizi kolayca bulabilir.

Kullanıcı verilerinin casusluk ve satışı da web siteleriyle sınırlı değildir. Herhangi bir web sitesi sahibinin yaptığı gibi, sizin izniniz olmadan sizin hakkınızda bilgi toplama hakkına sahiptir. Her ne kadar hepsi müşteri verilerini satmadıklarını iddia etseler de, reklam şirketlerine kesinlikle çok para harcıyorlar ve yasal olarak onları durduran hiçbir şey yok. Bu büyük bir sorundur, internetteki insanların yarısı sadece tek bir ISS seçeneğine sahiptir, bu yüzden çoğu kişi internete girilmez veya internete girmez.

Peki, IP Adresimi Nasıl Gizlerim?

IP adresinizi gizlemenin başlıca iki yolu bir proxy sunucusu kullanmak veya sanal özel ağ (VPN) kullanmaktır.

Bir proxy sunucusu, trafiğinizin yönlendirildiği aracı bir sunucudur. Ziyaret ettiğiniz internet sunucuları, yalnızca bu yetkili sunucunun IP adresini ve IP adresinizi görmez. Bu sunucular size geri bilgi gönderdiğinde, proxy sunucusuna gider ve ardından size yönlendirir. Vekil sunucularla ilgili problem şudur ki, buradaki hizmetlerin birçoğu, sizin için gözünüzde casusluk yapmak veya tarayıcınıza reklam yerleştirmek gibi oldukça bilgi sağlar.

VPN çok daha iyi bir çözümdür. Bilgisayarınızı (veya akıllı telefon veya tablet gibi başka bir aygıtı) bir VPN’ye bağladığınızda, bilgisayar VPN ile aynı yerel ağda çalışıyormuş gibi davranır. Tüm ağ trafiğiniz VPN’ye güvenli bir bağlantı üzerinden gönderilir. Bilgisayarınız ağda olduğu gibi hareket ettiğinden, bu, dünyanın diğer ucunda olsanız bile yerel ağ kaynaklarına güvenli bir şekilde erişmenizi sağlar. Ayrıca, Internet’i, VPN’nin bulunduğu yerde varmış gibi kullanabileceksiniz. Ayrıca, ortak Wi-Fi kullanıyorsanız veya coğrafi olarak engellenen web sitelerine erişmek istiyorsanız bazı avantajları da vardır.

Bir VPN’ye bağlıyken web’e göz atarken, bilgisayarınız şifrelenmiş VPN bağlantısı üzerinden web sitesiyle iletişim kurar. VPN talebi sizin için iletir ve web sitesinden gelen yanıtı güvenli bağlantı üzerinden iletir.

Programsız IP Adresinizi Gizleme

  1. Komut İstemi’ni Yönetici Olarak Açın
  2. Tırnak işareti olmadan Enter tuşuna basıp “ ipconfig / release ” yazın.
  3. Tırnak işareti olmadan Enter tuşuna basıp “ ipconfig / renew ” yazınız.
  4. Sistemini kapat.
  5. Tüm ethernet hub’larını / anahtarlarını kapatın.
  6.  Kabloyu / DSL modemi çıkarın.
  7. Her şeyi tekrar aç.

Tamam, nasıl bir VPN alırım?

Artık bir VPN’ye ihtiyacınız olduğuna karar verdiğinize göre, bir tane nasıl alacağınızı anlamanın zamanı geldi. Kendi VPN’inizi kurmak , çok karmaşık olan veya kendi evinizde VPN’inizi kurabilmenizi sağlayan çok sayıda seçenek vardır;

En iyi ve en kolay seçeneğiniz, kendinizi sağlam bir VPN sağlayıcısından bir VPN hizmeti almanızdır. Sınırlı kullanım için tamamen ücretsiz olan hizmetleri, örneğin Tunnelbear gibi hızlı bir şekilde, hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz ve ExpressVPN gibi küçük bir ücret karşılığında tüm cihazlarınızda çalışabilirsiniz . İ

Bir VPN kurmak, kayıt sayfasına gitmek kadar basittir, istemci uygulamasını cihazınıza indirir – Windows, Mac, Linux, iPhone ve Android, en iyi VPN sağlayıcılarının çoğu tarafından desteklenmektedir – uygulamayı yükler ve sonra oturum açar. Bağlan düğmesine basın ve dünyanın herhangi bir yerindeki bir sunucudaki bir VPN’ye sihirli bir şekilde bağlısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. IP Adresinizi Gizleme için yorumda bulun

    IP Adresinizi Gizleme için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak IP Adresinizi Gizleme için ilk yorumu yapabilirsin.