Intel Optane vs AMD StoreMi – Fark Nedir?

11 dk okuma süresi

Intel Optane vs AMD StoreMi – Fark Nedir? Büyük ve hantal manyetik sürücülerin zamanından beri, bilgisayar kullanıcıları her zaman hem daha fazla depolama hem de daha hızlı depolama için can atıyorlar. Saygıdeğer mekanik sabit disk, nispeten düşük fiyatlar için geniş depolama alanı sağlayan depolama ihtiyaçlarımızın çoğunun hala bel kemiğidir. Katı Hal Sürücüler veya SSD’ler, çok daha yüksek hızları ve genel rahatlıkları nedeniyle bilgisayar depolama dünyasını bir fırtınaya soktu, ancak depolama kapasitesine göre karşılaştırırsak yine de bir sabit diskten önemli ölçüde daha pahalılar. Genel olarak, çoğu kullanıcı, işletim sistemleri için daha küçük, daha hızlı bir SSD’yi, oyunlar ve ortamlar gibi daha büyük verilerinin toplu olarak depolanması için büyük bir hantal HDD ile eşleştirme fikrinde mükemmel bir şekilde iyidir

Optane işlemi için gerekli olan Intel Optane Bellek modülü – Resim: Intel

Önbellek hızlandırma tekniklerinin devreye girdiği yer burasıdır. Bu tür yaklaşımlar, kullanıcıya hem kapasite hem de hız açısından daha iyi bir deneyim sağlamak için sabit sürücü ile SSD arasındaki hız boşluğunu kapatmayı amaçlamaktadır. Bunu mümkün kılan en popüler iki teknoloji, Intel Optane ve AMD StoreMi, benzer şekilde çalışır. HDD hızlandırmanın temel amacı, birçok senaryoda sabit sürücüyü hızlandırmak için az miktarda SSD önbelleği (genellikle yüksek hızlı NVME belleği) kullanmaktır. NVMe önbelleği, kullanılmakta olan bilgisayarın en çok tekrar eden dosyalarını depolamak için kullanılır.

HDD Hızlandırma İhtiyacı

Öyleyse neden HDD hızlandırma teknolojisine gerçekten ihtiyaç var? İşletim sistemi için ayrı bir SSD’yi, yığın depolama için büyük bir mekanik HDD ile eşleştirmek makul bir yaklaşım olsa da, bu yaklaşım iki sürücüyü kendi farklı ekosistemlerine ayırır. SSD’den okunan tüm işletim sistemi ve ilgili uygulamalar hızlı ve duyarlı olsa da, diğer verilere bir sabit sürücüden ayrı olarak erişilmesi gerekecek ve bu da gecikmelere ve yavaşlamalara neden olarak genel deneyime zarar verecektir. Bahsetmiyorum bile, daha küçük SSD muhtemelen birçok oyunu tutamayacaktı, bu da günümüzde çoğu insan için büyük bir kullanım durumu. SSD’nin hızı, sabit sürücüde depolanan oyunların deneyimini iyileştirmeyecektir ve bu nedenle genel sistem tepkisi ile sınırlı olacaktır.

Tüm SSD’ler arasındaki yükleme süreleri arasındaki fark önemsizdir ancak hepsi sabit sürücüden çok daha hızlıdır – Resim: HardwareUnboxed

Hızlandırma teknolojilerine girin. AMD StoreMi ve Intel Optane gibi tekniklerle, iki ekosistem artık ayrı kalmaz, bunun yerine kullanıcıya her iki dünyanın da en iyisini sunmak için esasen birbirleriyle harmanlanırlar. Bu teknolojilerin her ikisi de, bilgisayarın en çok yinelenen dosyalarını tutan küçük, yüksek hızlı bir NVMe önbelleği kullanarak sabit sürücünün hızını artırmak için farklı depolama çözümlerini entegre eder. Bu, sabit sürücünün hızını ve yanıt verebilirliğini önemli ölçüde geliştirirken, aynı zamanda sabit sürücünün büyük depolama alanını geleneksel daha küçük bir SSD’den daha pratik amaçlar için korur. Bunu neyin mümkün kıldığını görmek için bu iki teknolojiyi daha derinlemesine inceleyelim.

Intel 3DXPoint / Optane nedir?

3DXPoint (3D Cross Point), şu anda mevcut olan tüm tüketici SSD’lerinden daha hızlı olma potansiyeline sahip, gelişmekte olan yeni bir teknolojidir. Bu, Intel ve Micron (dünyanın önde gelen flash bellek üreticilerinden biri) arasındaki ortaklığın bir sonucudur ve ortaya çıkan ürün Intel’in “Optane” markası altında satılmaktadır. Optane bellek, daha yavaş bir sabit sürücü veya SATA SSD ile birlikte bir önbellek sürücüsü olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır, bu da onu önbellek hızlandırma için ideal kılan şeydir. Bu, daha büyük kapasiteleri korurken daha yavaş sürücülerde daha yüksek hızlara izin verir. Optane teknolojisi henüz başlangıç ​​aşamasındadır, ancak ana bilgisayarlarda giderek daha popüler hale gelmektedir.

Intel Optane’nin temel işlevi – Resim: Intel

Optane teknolojisi, Akıllı Yanıt Teknolojisi anlamına gelen Intel SRT ile birlikte çalışır. Bu teknoloji, yaklaşık 4 yıl önce SSD’lerinin piyasaya sürülmesiyle Intel tarafından geliştirilmiştir ve bir SSD birimini başka bir büyük depolama birimiyle (HDD veya SSHD) ilişkilendirir, böylece ilki hızlı erişime izin vermek için büyük bir veri önbelleği görevi görür. yinelenen dosyalara. SRT teknolojisinin, sabit sürücü ile ilişkili belleğin hızıyla iyi bir şekilde ölçeklenmesinin nedeni budur.

Geleneksel RAM’den farklı olarak, Optane modülü uçucu değildir, bu da verilerin güç kesildikten sonra bile korunduğu anlamına gelir. Optane modülü, her programın en iyi şekilde çalışması için hangi dosyaların gerekli olduğunu ezberleyebilir ve deneyimi hızlandırmak için gerekli dosyaları her zaman daha hızlı önbelleğe yükler.

AMD StoreMi nedir?

AMD’nin bu önbellek hızlandırma teknolojisine yaklaşımı, Mağaza Makine Zekası anlamına gelen StoreMi olarak bilinir. Bir SSD, bir HDD ve RAM’in bir kısmını tek bir depolama diskinde birleştiren FuseDrive olarak bilinen bir yazılıma dayanmaktadır. FuseDrive’ı kullanarak, ortaya çıkan birim, geleneksel bir Sabit Sürücünün tam kapasitesini korurken bir SSD’nin hızlarına yaklaşabilir. StoreMi, daha küçük flash sürücüyü önbellek olarak kullanarak geleneksel sabit sürücüyü hızlandırmak için birden fazla sürücü kullandığı için bu açıdan Intel Optane’ye benzer.

StoreMi aslında gelişmiş makine öğrenimi zekasını kullanır ve veri bloklarını analiz eden ve ardından en sık erişilen blokları daha hızlı depolama katmanına taşıyan otomatik katmanlama teknolojisini kullanır. StoreMi, depolama birimlerini büyük bir blokta birleştirir ve ardından bu bloklar içinde sistematik bir şekilde katmanlar oluşturur. RAM, hızı nedeniyle en yüksek kademeye atanır, ardından SSD ikinci kademede, HDD ise en son kademede gelir.

AMD’nin StoreMi teknolojisinin arkasındaki mekanizma – Resim: AMD

Yukarıda bahsedilen makine öğrenimi zekasını kullanan StoreMi teknolojisi, hangi dosyaların daha ağır olduğunu öğrenir ve bunları RAM’den geçerken HDD’den SSD’ye gönderir. RAM bir önbellek kullanır, bu nedenle bu verilerden en sık kullanılan programlar bu önbellekte saklanır. Bu ayrıca, bu önbelleğe alma teknolojisinin, kullanıcı onu sık sık ve uzun bir süre kullanmaya başladıktan sonra daha iyi hale geleceği anlamına gelir.

Benzerlikler

İki teknoloji bu çözüme yönelik farklı yaklaşımlar alırken, nihai hedefleri hemen hemen aynıdır. Hem Intel Optane hem de AMD StoreMi, o sabit sürücünün daha büyük kapasitesini korurken o sürücüdeki dosyaların hızını artırmak için daha büyük depolama aygıtını (genellikle bir sabit sürücü) hızlandırmak için birden çok depolama aygıtı kullanır. Bu yaklaşımların her ikisi de, sık erişilen programları ve dosyaları depolamak için daha küçük bir yüksek hızlı önbellekten yararlanır, böylece kullanıcının bu işlevleri yerine getirmesi için daha yavaş sabit sürücünün beklemesine gerek kalmaz.

Bu teknolojilerin her ikisi de dahil olan tüm depolama sürücülerinin (genellikle iki) tek bir sürücü harfine sahip tek bir birleşik sürücü oluşturmak üzere birleştirilmesini içerdiğinden, benzerlikler burada bitmiyor. Bu sürücü, orijinal sabit sürücünün kapasitesine (veya AMD durumunda daha fazla) sahiptir, ancak şu anda yerleşik önbellek nedeniyle daha yüksek hızlar gösterir. Bu teknolojilerin her ikisi de, derin öğrenme özellikleri sayesinde, sistemin hızlı erişim için önbellekte hangi dosyaların ve programların olması gerektiğini “tahmin etmesi” daha kolay olduğundan, daha fazla ve uzun süreli kullanımla daha iyi olma potansiyeline sahiptir.

Farklılıklar

Beklendiği gibi iki yaklaşım arasında oldukça fazla fark var. İşte ortalama bir tüketici için önemli olabilecek daha önemli olanlardan bazıları:

 • Intel’in çözümü, ek bir Optane modülünün satın alınmasını gerektiren bir donanım-yazılım kombinasyonudur, ancak AMD’nin çözümü tamamen bir yazılımdır.
 • Intel’in Optane belleği, önbelleğe alınmış bir depolama seçeneğiyken, AMD’nin StoreMi’si katmanlı bir depolama çözümüdür.
 • Optane yalnızca HDD’nin okuma hızlarını hızlandırırken, katmanlı bir çözüm olan StoreMi hem okuma hızlarını hem de yazma hızlarını hızlandırır.
 • Herhangi bir donanım arızası durumunda, AMD’nin çözümü hiçbir veriyi koruyamayacak ve temeldeki tüm veriler kaybolacaktır. Intel Optane donanım arızası durumunda, yalnızca son veriler kaybedilecektir.
 • AMD StoreMi, 256 GB katmanlı SSD depolama ile sınırlıdır, Opotane’de ise önbelleğe alınmış depolama sınırı 64 GB’dir. Ayrıca, AMD Plus için FuzeDrive kullanarak AMD StoreMi için 1 TB yükseltme seçeneği de vardır.
 • Intel Optane çözümü, kullanıcıların bir sürücü içindeki bir birimi kolayca yansıtabilecekleri mükemmel veri yansıtma seçenekleri sunar. Bu işlevsellik, ayrı bir donanım RAID seçeneği seçilmedikçe AMD StoreMi’de mevcut değildir.
 • StoreMi, yedeklilik veya yedekleme desteği aramayan kişiler için muhtemelen daha iyi bir seçenektir. StoreMi, hem SSD hem de sabit sürücünün depolama kapasitelerini birleştirerek kullanıcıya Optane’den daha fazla toplu depolama sunar. Ayrıca, ağır yükler altında çok daha az CPU döngüsü kullandığından, bir önbellekten daha hızlı çalışır.
 • Optane uygulaması ROM seviyesinde yapılır. Bu, işletim sistemindeki herhangi bir bozulma veya hasarın belleğin işlevselliği üzerinde herhangi bir etkisinin olmayacağı anlamına gelir. StoreMi, önyükleyici ve çekirdek sürücü düzeyinde çalışır, böylece işletim sistemi yüklendikten sonra çalışan bileşenlere sahip olur.
 • StoreMi, doğru BIOS sürümünü ve desteğini gerektiren Optane’den daha az BIOS’a bağımlıdır.
 • Intel Optane SRT yalnızca 200 serisi veya üzeri yonga setiyle uyumluyken, AMD StoreMi yalnızca 400 Serisi yonga setiyle uyumludur.
 • Diğer her şey eşit kabul edilirse Optane depolama çözümü, StoreMi’nin SATA SSD ile yaptığından daha hızlı hızlandırılmış durum performansı sağlar ve NVMe üzerinden Optane daha da hızlı olmalıdır. Ancak, farklılıklar o kadar dramatik değil ve gerçek dünya performansındaki farkı görmek zor.
AMD’nin StoreMi’sinin işlevselliği Intel’in Optane’inden nasıl farklılaştığı – Resim: AMD

Hangisi senin için daha iyi?

Sabit sürücünüzü bu iki teknolojiden biriyle hızlandırmayı planlıyorsanız, aralarında karar vermek sandığınızdan daha kolay olabilir. Zaten Intel tabanlı bir sisteminiz varsa, önbellek hızlandırma özelliklerini kullanmanın tek yolu bir Intel Optane modülü yüklemektir. Halihazırda AMD tabanlı bir sisteminiz varsa, bu özelliklere sahip olmanın tek yolu StoreMI’dan geçer.

Yepyeni bir sistem için pazardaysanız ve henüz platformda kararsızsanız, bu teknolojileri tartmak ve artılarını ve eksilerini karşılaştırmak önemlidir. Ham hız açısından, Intel Optane modülü StoreMi’den biraz daha fazla hız sağlar, ancak gerçek dünyada neredeyse hiç fark edilmez. Bununla birlikte, veri yansıtma için iyi bir destek istiyorsanız, kesinlikle Intel’in bu tür kullanım durumlarına daha uygun olan çözümüne bakmalısınız. Daha yüksek bir toplam depolama kapasitesi istiyorsanız ve bu özelliği kullanmak için ayrı bir donanım modülü satın almak istemiyorsanız StoreMi daha iyidir.

Son sözler

Sabit sürücüler, birkaç yıl önce SSD’lerin yükselişine rağmen, modern bilgi işlemde hala en büyük ve en yaygın depolama ortamıdır. SSD’lerin hakimiyetindeki en büyük engel, fiyatlarıdır, bu da çoğu kullanıcının içinde herhangi bir HDD depolama alanı olmayan bir sistem yapmasını uygunsuz kılmıştır. Artık Intel Optane ve AMD StoreMi gibi teknolojilerle kullanıcılar, en sık erişilen dosya ve programları depolayan küçük bir önbellek kullanarak sabit sürücüyü hızlandırabilir ve böylece kullanıcılara her iki dünyanın da en iyisini sunabilir.

Intel’in Optane ve AMD’nin StoreMi çözümleri benzer şekillerde çalışır ancak aralarında bazı önemli farklılıklar da vardır. Kullanıcının bu iki yaklaşımın artılarını ve eksilerini birbirine karşı tartması ve ardından onlar için en uygun rotaya karar vermesi önemlidir. Bu teknolojilerin her ikisi de çok heyecan verici ve sürekli gelişiyor, bu nedenle hem Intel hem de AMD’nin bir sonraki masaya ne gibi iyileştirmeler getirdiğini görmek ilginç olacak.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x