Hangi Harici Sürücü Almalıyım?

5 dk okuma süresi

Hangi Harici Sürücü Almalıyım? Bu makalemizde Harici sürücülerin özelliklerini gözden geçireceğim. Yedekleriniz için genelde sık sık harici bir sabit disk satın almanızı öneririm. Harici bir sürücüye yedekleme yapmak, genel bir yedekleme stratejisi oluşturmanın muhtemelen en önemli ilk adımıdır.

Kaçınılmaz soru şu: “Hangi harici sürücüyü satın almalıyım?”

Sorun, elbette, cevabın her zaman değişmeye devam etmesi. Teknoloji gelişir ve sonuç olarak verilen tavsiyenin de bir önemi kalmaz. Ama harici hardisk alınca devamlı kontrol etmeniz gereken bir kaç şey var?

Harici sürücü kapasitesi

Asla çok fazla kapasiteye sahip olamayacağınızı söylemek oldukça kolay. Her zaman Daha büyük daha iyidir.

Tabii ki, daha fazla kapasite de daha pahalı bir sürücü anlamına geliyor.

Kullandığım ilk kuralı şudur: yedeklemeyi beklediğiniz veri miktarının en az üç katı kadar bir harici sürücü alın.

Örneğin, Windows makinemden biri yaklaşık 127 GB’lık bir kabaca 127GB’lık (gigabayt) sürücüye sahip.

Bu makine için, en az üç kez 44GB kapasiteli ya da yaklaşık 132 GB kapasiteli bir sabit disk satın alırdım. Yani iki (örneğin kurtarma bölümleri gibi)bilgilerle birlikte eksiksiz ve sıkıştırılmış tam görüntü yedeklerini ve artımlı yedeklemeler sağlıklı bir koleksiyon yanı tutmak için yeterli olacaktır.

Söylediğim gibi, bu minimum yedeklerinizi nasıl yapılandıracağınıza bağlı olarak yeterli olmama ihtimali olan durumlar da vardır.

Buradaki iyi haber, çoğu durumda, yedekleme gereksinimlerim – önerimi üçe katladıktan sonra bile – şu anda mevcut olan ortalama harici sabit diskten daha küçük olacaktır.

Harici tahrik teknolojisi

Birkaç farklı harici sürücü tipi vardır. Bağlantı yöntemleri ve hatta güç seçenekleri değişir. Bazı seçimler kolaydır; bazıları kişisel kurulumunuzda en azından biraz bağımlıdır.

USB3

Bilgisayarınız desteklemiyor olsa bile, yeni sürücünüzün bir USB3 arabirimiyle birlikte gelmemesi için hiçbir neden yoktur.

Bilgisayarınız USB3’ü destekliyorsa (genellikle USB konektöründeki plastik tarafından gösterilir), yedeklemeler daha hızlı olacaktır. Bilgisayarınız USB3’ü desteklemiyorsa, tamamdır; geriye doğru uyumludur ve daha yavaş USB2 hızında çalışacaktır.

Bir gün yeni bir bilgisayar aldığınızda, muhtemelen bir USB3 arayüzüne sahip olacak ve bundan yararlanmaya hazır bir harici sürücünüz olacak.

SSD

Benim düşünceme göre SSD’ler veya Katı Hal Diskler ( dönen manyetik plakalar yerine yüksek kaliteli flash bellek kullanan ), yedekleme amaçları için uygun değildir. İki sebebim var.

  • Gider: fiyatlar düşüyor olsa da, SSD’ler aynı boyuttaki geleneksel sabit disklerden daha pahalıdır.
  • Uzun ömürlülük: Manyetik ortamın ömrü iyi anlaşılmıştır. Yazdıktan sonra, uzun bir süre için kalıyor. En kötü koşullarda bile, veriler genellikle kurtarılabilir. SSD’ler için aynı şey söylenemez.

SSD’lerin en önemli faydası – hız – amacımız için gereksizdir.

Flash bellek, yazdıklarınızdan daha fazla yıpranmaz, ancak SSD’ler, daha ucuz olan parmak-sürücü karşılıklarından daha uzun bir kullanım ömrüne sahiptir ve yedekler, düşünebileceğin kadar sürücüye yazmaz. Evet, her yedeklediğiniz de (veya değiştirilen her şeyin) bir kopyasını yazıyorlar, fakat bu sabit kullanımlı SSD’lere kıyasla bir şey değil – ve bir bilgisayarın birincil disk sürücüsü olarak kullanıldığında – işlemek için tasarlandı.

Gerçek bir HD-  kalitesinde bir sürücü olduğu sürece, bir SSD’yi bir yedek sürücü olarak kullanmak, yanlış bir şey değil elbette.

Güç

Harici bir sürücüye güç sağlamak için iki yaklaşım vardır.

  • Ek bağlantı yok: sürücü tamamen USB arayüzü ile çalışır.
  • Ayrı bir harici güç kaynağı.

USB ile çalışan sürücüler genellikle daha küçük, daha taşınabilir ve daha yavaştır. Harici güç kaynakları olan sürücüler genellikle fiziksel olarak daha büyüktür, daha fazla kapasite sunar ve verileri daha hızlı aktarır.

Ben şahsen İkisini de kullanırım. Dizüstü bilgisayarım için yedekleme diski küçük, taşınabilir ve seyahat için harika. Masaüstü makinelerime eklenen yedek sürücüler genellikle harici olarak çalışır.

Diğer özellikleri

Fiziksel boyut: Eğer ilgilenirseniz, seçiminizi fiziksel sürücü boyutuna göre daraltabilirsiniz – örneğin, 2,5 inçlik bir sürücüye karşı 3,5 – ancak uzun vadede, yaptığınız seçimlere göre bu seçim muhtemelen sizin için yapılacaktır Yukarıda, USB ile çalışan taşınabilir sürücüler genellikle küçük olduğundan ve harici güce sahip sürücüler fiziksel olarak daha büyük olacaktır.

Dönme hızı: Ben asla harici sürücüler, özellikle yedekleme sürücüleri için buna dikkat. USB arabirim hızı sınırlayıcı faktördür, bu sayede yapabiliyorsanız USB3’e odaklanın. USB2 kullanıyorsanız, daha hızlı bir sürücünün hızı boşa harcanır.

Specifics: almak için hangi harici sürücü

Dediğim gibi, sürücüler sürekli değişiyor. Bunu akılda tutarak satın almak devamlı en matlı karadır.

Görüşlerin gelmesi kolay

Sabit diskler önermek için çok zor bir ürün kategorisidir. Sorun, sektörün döngüsel olmasıdır: beş yıl önce büyük bir sabit sürücü üreticisi bugün korkunç olabilir.

Önceden Seagate disklerini tavsiye ettim ve şu andaki (eski) harici sürücülerimin çoğu. Bu güncellemeyi araştırırken, Western Digital bugün biraz daha iyi değerlendirmeler yapıyor gibi görünüyor. Bunu okuduğunuz zaman, bu değişebilir. Buna ek olarak, diğerleri kendi deneyimlerine dayanarak (ister güncel olsun olmasın) ister pazar değiştiği için farklı hissedebilirler.

Yani, harici bir sabit disk için alışveriş yaparken, sadece okuduğunuz yorumlara değil, aynı zamanda bu incelemelerin tarihlerine de dikkat edin.

 

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x