Gmail’de İstenmeyen E-Postaları Engelleme

4 dk okuma süresi

Gmail’de İstenmeyen E-Postaları Engelleme Gmail iletilerini otomatik olarak silin,  Gmail’de bir göndereni bloke edin ve mesajlarının rahatsız edilmeden otomatik olarak silinmesini sağlayın.

Gmail’de El ile Silme İşlemine Gerek Yok

Her iki durumda da şakalar, şaşırtıcı mağazalar ve virüs uyarılarını okumalı veya hemen silmelisin; ya da teknolojinin işi yapmasına izin verdin.

Basit bir süzgeçle Gmail, gelen tüm postaları, en sevdiğiniz ileticilerden gelen “Çöp Kutusu” klasörüne gönderebilir. Alternatif olarak, bu mesajları arşivlenebilir ve daha sonra incelemek üzere bir etiketle donatabilirseniz.

Göndericileri Engellemek İçin “Spam” Düğmesini Kullanmamalı mıyım?

İstenmeyen e-postaları  – genelde mali kazanç için gönderilen toplu posta ve kolaylıkla tanımlanmayan bir kaynaktan bildirmek için Spam  düğmesini ayırmak en iyisidir.

Seni rahatsız eden tek gönderen için, onları engellemek daha iyidir. Posta sunucusu spam’i alıyorsanız, bu ipuçlarını okuyun.

Gmail’de bir Gönderiyi Engelleme

Gmail’in engellenen gönderenler listesine bir gönderici eklemek ve mesajlarının otomatik olarak Spam klasörüne gitmesini sağlamak için:

 1. Engellemek istediğiniz gönderenden bir mesaj açın.
 1. Click Daha menü düğmesine (bir üçgen aşağı çekti spor (  ) yanındaki Cevap mesajın başlık alanında düğme).

  Not: Bunun  yerine üstteki menüde bulunan ve üzerinde “Menü” bulunan konuşma Diğer düğmesi kullanımı kolaydır. Gönderenin adının ve resminin yanına bakın.

 2. Görünen menüden “Ad” Engelle’yi seçin.

  Not: Bazı gönderenler (Google gibi) için bu menü öğesi gösterilmez. Bu göndericileri “bloke etmek” için yine de bir kural uygulayabilirsiniz; aşağıya bakınız.

 1. Bu göndereni engelle altındaki Engelle’yi tıklayın.

Bir göndereni engellemek mi istiyorsunuz ve yeni bir posta gönderdiklerinde yaptıkları bir mesajı almalarını mı istiyorsunuz? Bunu bir Gmail filtresi kullanarak yapabilirsiniz.

Gmail’de bir Göndericiyi engelleme kaldırma

Gmail’deki engellenen gönderenlerden bir göndereni kaldırmak ve gelecekte spam olmaktan ziyade tekrar gelen kutunuza gelen mesajlar almak için (tabii ki bir kural bunları yakalar veya Gmail bunları başka nedenlerden ötürü önemsiz olarak tanımlamazsa):

Eğer varsa el altında engelini istediğiniz gönderenden gelen bir mesaj var(yapabilecekleriniz içinde tek dâhil aramak Spam klasöründe Gmail’de, tabii ki, -kolayca):

 1. Engellemesini kaldırmak istediğiniz gönderenden bir mesaj açın.
 2. Click Daha (  e-postanın başlık alanında) düğmesine.
 3. Gösterilen menüden “Ad” ı Engellemeyi Kaldır’ı seçin.
 4. Bu göndericiyi engelle altındaki Engellemeyi Kaldır’ı tıklayın.

Eğer varsa gönderenden gelen bir mesaj yok sen hazır engelini istiyorum:

 1. Gmail’de Ayarlar dişli çark simgesini (  ) tıklayın.
 2. Görünen menüden Ayarlar’ı seçin.
 3. Git Filtreler ve Engellenen adresler kategorisinde.
 4. Aşağıdaki gönderenler engellendi altında, engellemeyi kaldırmak istediğiniz gönderenin işaretli olduğundan emin olun. .
 5. Seçili göndericileri engellemeyi kaldır’ı tıklayın.
 6. Şimdi Seçili göndericileri engellemenin altındaki Engellemeyi Kaldır’ı veya Bu göndericiyi engellemeyi kaldır’ı tıklayın.

Gmail’de bir Kuralı Kullanarak Engelleyin

Gmail’in belirli bir gönderenden, kurduğunuz ve bakım yaptığınız bir filtreyi kullanarak otomatik olarak Çöp Kutusuna mesaj göndermesi için:

>> Adım Adım Screenshot Walkthrough

 1. Gmail arama alanındaki Arama seçeneklerini göster üçgenini (  ) tıklayın.
 2. Gönderen altında istediğiniz e-posta adresini yazın. Tam bir alan adını girerek engelleyebilirsiniz.

  User @ a @ example.com ve user @ b @ example.com’tan gelen tüm postaları engellemek için “@ example.com ” yazın.
  İpucu : Birden fazla adresi engellemek için “|” ile ayırın (dikey çubuk; genellikle klavyedeki eğik çizginin üzerindedir; tırnak işaretleri dahil değildir). Örneğin user-a @ example.com ve user-b @ example.com’u “user-a @ example.com|user-b@example.com ” yazarak engelleyebilirsiniz.

 3. Bu aramayla filtre oluştur’u tıklayın » .
 1. Emin olun o Sil altında kontrol edilir bir mesaj bu aramayla eşleşen geldiğinde: .
 2. Filtre oluştur’u tıklayın.

  İpucu: Daha önce alınan mesajları silmek için [__] eşleşen ileti dizisine filtre uygulayın.

Mesajları silmek yerine arşivlemek ve etiketlemek için, filtreyi ayarlarken Gelen kutusunu atla (Arşivle) ve Etiketi uygula: İşlemi seç’in altında seçeneğini belirleyin.

Tabii ki, Gmail’de bir filtre kullanarak engellediğiniz birini engellemeyi kaldırabilir veya bir adrese spam gönderilmesini tamamen beyaz listeye ekleyebilirsiniz.

Gmail Engelleme Listesi Kuralı’na Yeni Adres Ekle

Engelleme listenize yeni gönderenler eklemek için onları “|” kullanarak mevcut bir silme filtresine ekleyin (yukarıdaki gibi) veya Kimden: alanı büyük ve hantal hale gelmişse yeni bir filtre oluşturun. Mevcut filtreyi, Gmail’de Ayarlar dişli çarkını tıklayıp Ayarlar’ı seçip Filtreler ve Engellenen Adresler sekmesine giderek bulabilirsiniz.

 

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x