Gmail Silinmiş E-postalar Nasıl Kurtarılır

5 dk okuma süresi

Gmail Silinmiş E-postalar Nasıl Kurtarılır E-postaları silmek kolaydır, ancak kurtarmak daha zahmetlidir . Gmail’de bunu yapmanın kolay ve zor bir yolu vardır. İlki neredeyse her zaman başarılıdır, ancak yalnızca yakın zamanda silinmiş postalar için geçerlidir. Bununla birlikte, uzun süredir silinen e-postaları kurtarmak istiyorsanız, yöntem çok daha karmaşık hale gelir. O zaman bile işe yarayacağının garantisi yok. Öyle olsa bile, size Gmail’de silinen e-postaları almanın ve kurtarmanın her iki yolunu da göstereceğiz.

Gmail’de Silinmiş E-postaları Kurtarın

Silinen e-postaları kurtarmak, 30 günden daha kısa bir süre önce silinmişlerse nispeten basit bir işlemdir. Ancak, 30 günden fazla olduysa veya bunları manuel olarak kalıcı olarak sildiyseniz (bundan sonra daha fazlası), postanızı geri almak için gerçekten şanslı olmanız gerekir. Bugün, Gmail’de silinmiş e-postaları kurtarmanıza yardımcı olmak için bu iki senaryoya da bakacağız. Ancak bundan önce, hesabınızdan bir e-postayı sildiğinizde meydana gelen olayların sırasını anlamamız gerekir.

Bir E-postayı ‘Sildiğinizde’ Ne Olur?

Gmail’de veya Yahoo ve Microsoft Outlook gibi diğer saygın web posta hizmeti sağlayıcılarında bir e-postayı ‘sildiğinizde’ , hesabınızdan gerçekten silinmez. Bunun yerine, genellikle ‘Çöp Kutusu’ olarak adlandırılan ‘gizli’ bir klasöre taşınır ve burada otomatik olarak tamamen silinmeden önce öngörülen bir süre boyunca kalır. Zaman çerçevesi tipik olarak 30 gündür, ancak bazı servis sağlayıcılar, kullanıcıların ihtiyaçlarına göre bunu değiştirmelerine izin verir.

E-postaları Çöp Kutusu’ndan manuel olarak da silebilirsiniz, ancak bu, gerektiğinde onları kurtarmayı da zorlaştırır. Denemek ve geri almak için yapabileceğiniz şeyler var, ancak başarılı olacağınızın garantisi yok. Bununla birlikte, silinen postalarınızı öngörülen zaman dilimi içinde geri yüklemeye çalışırsanız, bu yalnızca birkaç tıklama alan basit bir işlemdir. Bu yüzden, daha fazla uzatmadan, Gmail’de silinen e-postaların nasıl kurtarılacağına bakalım.

Not: Eğiticimiz, masaüstü bilgisayarlarda, akıllı telefonlarda ve tabletlerde bir web tarayıcısı aracılığıyla erişebileceğiniz Gmail’in web sürümüyle ilgilidir, ancak süreç Android ve iOS uygulamalarında da aynı kalır.

Silinmiş E-postaları Çöp Kutusundan Kurtarın

  • Gmail hesabınızda oturum açın ve sol bölmedeki “Daha Fazla” seçeneğine tıklayın / dokunun.
  • Şimdi biraz aşağı kaydırın ve ‘Çöp Kutusu’ klasörünü göreceksiniz. Üzerine tıklayın.
  • Gördüğünüz gibi, Çöp Kutusu klasörümde şimdi kurtarmaya çalışacağım bir silinmiş e-posta var.
  • Kurtarmak için postaya sağ tıklayın ve birden fazla kurtarma seçeneği içeren bir açılır menü göreceksiniz. E-postayı geri yüklemek için ‘Gelen Kutusuna Taşı’yı seçebilirsiniz.
Gmail'de Silinmiş E-postalar Nasıl Kurtarılır
  •  Farklı bir klasöre geri yüklemeyi tercih ederseniz, fare imlecinizi ‘Taşı’ya getirin (dokunmatik ekranlı bir cihazda bu seçeneğe dokunun). E-postanızı geri yüklemek için daha fazla klasör seçeneği sunulacak.
Gmail'de Silinmiş E-postalar Nasıl Kurtarılır
  • Seçtiğiniz klasöre tıklayın / dokunun . E-posta bu klasöre geri yüklenecek ve otomatik silinmeye karşı güvende olacaktır.

Kalıcı Olarak Silinmiş E-postaları Kurtarın

  • Gmail’de kalıcı olarak silinen e-postaları ve otomatik olarak silinen e-postaları kurtarmak için Google’ın e-posta kurtarma iş akışını kullanmanız gerekir. Bunun için Gmail’e giriş yapın ve Gmail İleti Kurtarma Aracı sayfasına gidin . Ardından, e-posta kimliğinizi onaylamak için ‘Devam Et’e tıklayın / dokunun.
Gmail'de Kalıcı Olarak Silinmiş E-postaları Kurtarın
  • Şimdi ya kurtarma işleminin başarılı olduğunu onaylayan bir mesaj ya da ‘Tüm mesajlarınız kalıcı olarak silindi’ yazan bir mesaj alacaksınız. Gördüğünüz gibi, benim için ikincisiydi.
Gmail'de Kalıcı Olarak Silinmiş E-postaları Kurtarın
  • Google Message Recovery aracının yalnızca doğrudan tüketici hesaplarıyla çalıştığını unutmayın. İle G Suite hesapları, sizin adınıza Google’a uygulamak için alan adı yöneticinizle iletişime gerekecek. O zaman bile sadece 25 gün içinde yapılabilir.
Gmail'de Kalıcı Olarak Silinmiş E-postaları Kurtarın

Silinmiş Gmail Mesajlarını Kurtarmanın Diğer Yöntemleri

Gmail’inize erişmek için üçüncü taraf e-posta istemcileri kullanıyorsanız, uygulamanın hesabınızla senkronizasyonunda geciktiyse şansınız yaver gidebilir. Bu durumda, e-postalarınızı oradan kurtarmanız mümkün olabilir. Ancak, bu süreç çoğu kişi için işe yaramıyor gibi görünüyor, bu yüzden paramı buna yatırmayacağım.

Ayrıca, silinen e-postalarınızı geri yükleyebileceğini iddia eden bir dizi üçüncü taraf uygulama ve hizmet de vardır. Ancak kalıcı olarak silinen mesajlar durumunda işe yaramayacaklardır. Çöp kutusundaki postaları kurtarabilirler, ancak artık onları nasıl kurtaracağınızı biliyorsunuz. Her durumda, üçüncü tarafların e-posta kimlik bilgilerinize erişmesine izin vermek, tehlikelerle doludur ve son derece tavsiye edilemez.

Silinmiş Gmail Mesajlarını Alın ve Kurtarın

Otomatik silme penceresini geçmediyseniz, silinen e-postaları kurtarmak gerçekten kolaydır. Ancak, postayı / postaları silmenizin üzerinden uzun bir süre geçtiyse durum tamamen farklıdır. Çöp Kutusundan kurtarma işlemi hem kişisel hem de G Suite hesaplarında her seferinde kusursuz bir şekilde çalışsa da, Gmail Kurtarma Aracı sonraki durumda bunu zorlaştırır. Benim durumumda gördüğünüz gibi kişisel hesaplarda bile işe yarayacağının garantisi yok. Her iki durumda da, artık Gmail’de silinen e-postaları nasıl kurtaracağınızı bildiğinize göre, bir şans verin ve nasıl gittiğini bize bildirin.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x