Gboard klavyede çalışmıyor sorunu ve çözümü

Gboard klavyede çalışmıyor sorunu ve çözümü Goard keşfettiğimden beri, benim defacto klavyem oldu. Haritalar, arama ve çeviri gibi bir dizi Google hizmetiyle sorunsuz bir şekilde entegre olur ve harika bir seçimdir. Arkadaşlarıma tavsiye ettim ve onlardan biri bana telefonunda çalışmadığını söyledi.

Gboard çalışmaya karar vermeden önce birkaç çözüm denedik. Ve bu, google’dan aldığım şeyden ayrı bir sorun gibi görünmüyor. İşte, Android’inizdeki Gboard uygulamasını nasıl giderebileceğiniz ve düzeltebileceğinizle ilgili kısa ve basit bir kılavuz.

1. ANDROİD’İNİZİ YENİDEN BAŞLATIN

Çünkü bazen işe yarıyor. Güç düğmesine tıklayın ve Android telefonunuzu yeniden başlatmak için yeniden başlat’ı seçin. Oldukça açık.

Android Telefonu Yeniden Başlat Seçeneği

2. ÖNBELLEĞİ TEMİZLE

Önbellek, yerel makinede sık kullandığı verileri ve programları depolayarak uygulamalarınızın daha hızlı yanıt vermesine ve daha hızlı çalışmasına olanak tanır. Bazen yeni güncellemeler yayınlanır, ancak uygulamanız önbellek kullanmaya devam etmekten suçludur ve bu da çakışmalara ve uygulama kilitlenmesine neden olur.

Ayarlar’a gidin ve Uygulamalar’ı tıklayın.

Android'de Ayarlar Altındaki Uygulamalar

Gboard’u görene kadar aşağı kaydırın. Üstüne tıkla.

Gboard, Uygulamalarda Ayarlar altında

Uygulamanın içinde, önbellek veri bilgilerini görüntülemek için Depolama’yı seçin.

Uygulama Ayarlarında Gboard Depolama Alanı

Gördüğünüz gibi önbellek 43MB. Önbellek silmek için Önbelleği Temizle düğmesine tıklayın. Bu, uygulamayı sunucudan yeni ve güncellenmiş veriler indirmeye zorlar.

Uygulama Ayarlarında Gboard Önbellek

3. GÜNCELLEŞTİRMELERİ KALDIR

Uygulamalar farklı nedenlerle sık sık güncellenir. Yeni özellikler, hata düzeltmeleri, yamalar, güvenlik vb. Bazen bu uyumluluk sorunlarına yol açar. Yeni bir güncelleme uygulamayı bozabilir.

Ayarlar’a gidin ve Uygulamalar’ı tıklayın. Bir kez daha Gboard’u bulun ve seçin. Güncelleştirmeleri kaldır seçeneğini göstermek için ekranınızın sağ üst tarafındaki üç dikey noktayı tıklayın. Yap.

Gboard Güncelleme Güncelleme Seçeneği

4. ZORLA DURDURMA

İnatçı bir çocuk gibi, Gboard da sizi dinlememeye karar verdi. Ona patronun kim olduğunu gösterme zamanı geldi. Sadece uygulamayı kapatmak burada hile yapmayacak. Çocukları için neyin en iyi olduğunu bilen katı bir ebeveyn gibi, sert olmalısınız.

Gboard uygulamasını zorla durdurmak için Ayarlar -> Uygulamalar -> Gboard’a geri döneceksiniz. Burada, ekranınızın sağ üst kısmında Durmaya zorla düğmesini bulacaksınız. Onaylamak için Tamam’ı tıklayın.

Ayarlar Uygulamalarında Gboard Force Close

5. UYGULAMAYI KALDIR

Uygulamanız yanlış çalışıyor. Telefonunuzun yavaş ve komik davranmasına neden olmak gerekenden daha fazla kaynak alıyor.  Biliyorsun, disiplinsiz bir çocuk gibi. Çocuğu kaldırmayı deneyin, yani uygulama.

Gboard’u bir Google uygulaması olduğu için ayarlar menüsünden kaldıramazsınız ve Google, öğelerini kaldırdığınızda beğenmez. Play Store’u açın, Gboard’u arayın ve açın.

Gboard Uygulaması Kaldırma Seçeneği

Kaldır seçeneğini göreceksiniz. Yanında, yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Güncelleme yerine Aç’ı görmelisiniz. Bu, ilk etapta tüm sorunlara neden olabilecek en son sürümü kullanmıyorum anlamına geliyor. Kaldırmadan önce Gboard’u güncellemeyi deneyin ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

Kaldırmak için Kaldır’a tıklayın ve onaylayın.

6. AYARLAR’DAN KLAVYEYİ ETKİNLEŞTİR

Bu bazen çalışan eski numaralardan bir diğeri. Hadi deneyelim. Yeni bir klavye uygulaması yüklediğinizde, bunu Ayarlar’dan etkinleştirmeniz gerekir.

Ayarlar’a gidin ve Dil ve giriş’i seçin.

Dil ve Giriş Altında Ayarlar

Geçerli Klavye’yi seçin. Telefonunuzun modeline bağlı olarak, burada sanal klavye görebilirsiniz.

Ayarlar Altında Geçerli Klavye Seçeneği

Yüklediğiniz tüm klavye uygulamalarını görmek için açılır menüde Klavyeleri Seç’i seçin. Klavyede yerleşik olduğunu bilmediğiniz bazı uygulamaları görmek sizi şaşırtabilir.

Android Ayarlarında Klavyeleri Seçin
Android Telefonda Etkin Klavyeler

İşte önerim. Gboard dahil tüm klavyeleri devre dışı bırakın. Sonra sadece Gboard uygulamasını etkinleştirin ve özel dikkat göstermenin çocuğunuzun özel hissetmesine ve davranmasına yardımcı olup olmadığını görün!

Gboard Klavye Etkin

Gboard gri renkte olmalıdır çünkü bu artık varsayılan klavye uygulamanızdır ve farklı bir uygulamayı etkinleştirmedikçe devre dışı bırakılamaz.

7. TELEFONU GÜVENLİ MODDA YENİDEN BAŞLATIN

Bu zor ve doğru yapmadan önce işlemi birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir. Akıllı telefonunuzun markasına ve modeline bağlı olarak işlem biraz farklı olabilir . OnePlus kullanıyorum.

  • Telefonunuzu güvenli moda başlatmak için önce güç düğmesine basın ve cihazınızı kapatın.
  • Şimdi, güç düğmesini basılı tutarak yeniden başlatın.
  • Önyükleme işlemi başladığında, ses açma ve kapama düğmesini aynı anda basılı tutun ve telefon tamamen önyükleninceye kadar basmaya devam edin.
  • Kilidi açtığınızda, ekranınızın köşesinde Güvenli Mod’u görmelisiniz.

Gboard’un düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Değilse, belki bir veya daha fazla yeni yüklenen uygulama sorunlara neden oluyor olabilir. İlk olarak, tüm klavye uygulamalarını kaldırın. Sorun devam ederse, son yüklenen uygulamaları tek tek kaldırın. Sorun devam ederse, aşağıda okuyun.

8. FABRİKA AYARLARINA SIFIRLAMA

Gerçekten gerekli olmadıkça bunu önermiyorum ve genellikle okuyucularımla uğraşmasını istemiyorum. Ama bazen, başka seçeneğin yok.

Ayarlar’a gidin ve Yedekle ve sıfırla’yı seçmek için aşağı kaydırın.

Ayarlar Altında Yedekleme ve Sıfırlama

İçeride, yedekleme ve sıfırlama ile ilgili seçenekleri görmelisiniz. Varsayılan olarak, tüm ayarlarınız ve uygulama verileriniz Google sunucularına yedeklenir. Tüm verileri sıfırla’yı seçin.

Android Ayarlarında Tüm Veri Seçeneklerini Sıfırla

Burada, telefonunuzdaki her şeyi silecek sert bir silme yapmak için Telefonu Sıfırla’yı seçeceksiniz.

Android'i Biçimlendirmek için Telefon Seçeneğini Sıfırla

Artık teknik olarak yepyeni bir telefonunuz var. Verilerinizi geri yükleyin ve Gboard’un çalışıp çalışmadığını görün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Gboard klavyede çalışmıyor sorunu ve çözümü için yorumda bulun

    Gboard klavyede çalışmıyor sorunu ve çözümü için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Gboard klavyede çalışmıyor sorunu ve çözümü için ilk yorumu yapabilirsin.