Face ID çalışmıyor veya beni tanımıyor

5 dk okuma süresi

Face ID çalışmıyor veya beni tanımıyor Face ID, Touch ID’yi arka plana yerleştiren bir yüz tanıma sistemidir. Ancak bazen yüzünüzü tanımamak gibi garip bir sorun ortaya çıkabilir. Bu makalede, iPhone veya iPad’inizde bu sorunu çözmenin yollarını tartışacağız.

Ön kamerayı kontrol edin

Face ID doğru şekilde çalışmadığında, fotoğraf makinesinin yüzünüzü tanıması engel olabilir. Bunun nedeni, bazı vakaların mükemmel şekilde tasarlanmadığı için kamerayı kaplamasıdır. Face ID’nin , çentiğin köşelerinde bulunan TrueDepth kameraları sayesinde çalıştığını unutmayın. Ön kameranın üzerinin temiz ve kapalı olmadığından emin olun.

Bu, ekran koruyucularına yanlış yerleştirildikleri veya doğru tasarlanmadığı için de olabilir. Her zaman temperli camın kaşın herhangi bir bölümünü işgal etmediğinden emin olmalıyız.

YÜZ ID iPhone X

Kir, ayrıca bazı kalıntıların TrueDepth kameralarını tamamen kapsayabildiği için bir sorun olabilir. Örneğin, yağ alınan görüntünün bozulmasına neden olur ve işletim sistemi sizi tanıyamaz. Bu alanı daima olabildiğince temiz tutmalı ve parmaklarınızla dokunmaktan kaçınmalısınız.

IPad’in iPhone ile yapılamayan yatay bir konumda kilidi açıldığında, ne parmağınızın ne de avucunun kameraları kapsadığı dikkate alınmalıdır. Bu gibi durumlarda, işletim sistemi kameranın kapalı olduğunu algılayabilir ve TrueDepth kamerayı gösteren bir ok ile bir uyarı mesajı görüntülenir.

Yüzünü örtmekten kaçın

FaceID sistemi bir yüzü tanıyabilmek için gözleri, burnu ve ağzı referans noktaları olarak alır. Bu yüzden maske gibi yüzün bazı kısımlarını gizleyen elemanlara sahip olmaktan kaçınmalıyız. Bu durumlarda, Face ID sistemi, yapılandırdığınız erişim koduyla cihazın kilidini açmanızı ister.

Güneş gözlüğü takıyorsanız, Face ID sisteminin sizi tanıması sorun olmaz, ancak bazı istisnalar vardır. Bazı durumlarda, bazı ışık türlerini engelleyecek şekilde tasarlanmış güneş gözlükleri vardır ve bu, kızılötesi sistemin gözlük camlarından geçmesini önler. Bu durumda, güneş gözlüklerinizi çıkarmalı veya kızılötesi ışınların geçmesine izin veren diğerlerini denemelisiniz.

Kamera çekim açısını kontrol edin

Ne yazık ki, Face ID sistemi tüm mesafelerde veya açılarda yüzleri tanımıyor. Çalışması için her zaman en fazla 50 cm olan bir koldan maksimum mesafede girmeniz gerektiğini unutmayın. Ayrıca, iPhone bir yüzeyde dinleniyorsa, öne çıkmalı ve doğrudan bakmalısınız. Yandan veya cihazdan oldukça uzakta görünen iPhone’un kilidini açmaya çalışmak geçerli değildir.

Yüz Kimliği

İPad söz konusu olduğunda, ekipman yatay konumdayken kilidin açılmasına izin verdiği için çok daha fazla çok yönlülük vardır. Bu, iPhone’un her zaman dikey olması gereken durumda olmaz.

Yapılandırmayı kontrol et

Açıkça, cihaz ayarlarında Face ID sisteminin etkinleştirilip etkinleştirilmediğini kontrol etmeniz gerekir. Bu kontrolü gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:

 1. Ayarlara git.
 2. Face ID’ye basın ve güvenlik kodunuzu girin.
 3. Yüzünüzle erişmek istediğiniz tüm işlevlerde Face ID’nin etkinleştirildiğinden emin olun.
usar yüz kimliği sin mirar

Etkinleştirilmişse ve hala çalışmıyorsa, alternatif bir yönü  yapılandırabilirsiniz. Sistemin yaş nedeniyle yüzümüzde yaptığımız değişikliklerden öğrendiği doğrudur, ancak değişiklik önemliyse işe yaramayabilir. Bu nedenle bu durumlarda ikinci bir yüz yapılandırmanız önerilir. Aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir:

 1. Ayarlara git.
 2. Face ID’ye gidin ve erişim kodunuzu girin.
 3. ‘Alternatif kaplama oluştur’ seçeneğini tıklayın.
 4. Başınızı her yöne hareket ettirerek ekranda gösterilen tüm adımları uygulayarak Face ID ayarlarını yapın.

İPhone’u yeniden sıfırdan yapılandırmak için yapılandırılmış tüm yönleri de kaldırabilirsiniz.

Face ID’nin çalışmadığı durumlar

İPhone ve iPad’in yüz tanıma sisteminin çalışmadığı belirli zamanlar vardır. Bu, bozuk olduğu veya sizi tanımadığı anlamına gelmez, kodunuzu girebilmeniz için güvenlik için devre dışı bırakılmıştır. Durumlar aşağıdaki gibidir:

 • İPhone veya iPad yeni açıldığında veya yeniden başlatıldığında.
 • İPhone veya iPad’in kilidi 48 saat içinde açılmadığında.
 • Kodu, son yedi gün içinde bilgisayarın kilidini açmak için kullanılmadığında ve son dört saat içinde Face ID kullanılmadığında.
 • Beş başarısız tanıma girişiminden sonra.
 • Kayan menüye girerek kapatma veya acil durum çağrısı yapmaya çalışıldığında.
Face ID iPhone X

Yazılım güncelleme ve geri yükleme

Bunların hiçbiri işe yaramadıysa, bu sorunu çözmek için bir yazılım güncellemesi beklemeli veya bilgisayardan geri yüklemeye yapabilirsiniz. 

Apple ile iletişime geçin

Bunlardan hiçbiri sizin için işe yaramadıysa, yapacağınız son işlem Apple’ın kendisiyle iletişime geçmektir. Tüm adımları uyguladıktan sonra Face ID sistemi hala çalışmıyorsa, sorunun yazılımda bulunmaması ve donanımda bulunması mümkündür. Teşhis ve değiştirme işlemi sadece Apple ile yapılabilir. Tüm teknolojik ürünlerin fabrikada kusurlu olma olasılığına sahip olduğunu unutmamalıyız, ancak Apple’ın sunduğu garanti sayesinde hızlı bir şekilde sorununuz sorunsuz bir şekilde çözülecektir.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x