iPhone 8 vs iPhone X

iPhone 8 ve iPhone X  karşılaştırması Apple’ın iPhone 8 ve iPhone X’inde çok önemli farklılıklar var, ancak ortak noktaları da var. Hangisinin en iyisi olduğunu bulun

iPhone 8 vs iPhone X

Apple, 12 Eylül 2017’deki özel etkinliğinde iPhone 8, iPhone 8 Plus ve bayrak gemisi iPhone X (iPhone Ten olarak telaffuz edildi) üç yeni iPhone’u duyurdu. Telefonunuzu güncellemeyi düşünüyorsanız hangi modele en uygun modeli merak ediyorsunuzdur. Burada, büyük bir ahize fikrine meraklı değilseniz, en uygun olan iki telefona bakacağız.

iPhone 8 ve iPhone X, çeşitli nedenlerden ötürü daha büyük iPhone 8 Plus’dan çok daha fazla ilgisini çekebilir. Belki küçük elleriniz var ya da bu iki iPhone modelinin iPhone Plus modellerinden daha küçük ve daha hafif olduğu durumda belki cebinize sığan daha hafif bir telefon tercih edersiniz.

Alternatif olarak, iPhone X’in yeni özelliklerinden heyecanlanmış olabilirsiniz, ancak gerçekten 1.000 £ civarında ödemeniz gerekip gerekmediğini merak edebilirsiniz veya iPhone 8 en çok istediğiniz özellikleri verirse.

iPhone 8 vs iPhone X: Bir bakışta

IPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X’le hızlı karşılaştırma yapmak istiyorsanız, aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. İkisi arasındaki farkı daha derinlemesine incelemek için okumaya devam edin.

iPhone 8 iPhone 8 Plus iPhone X
iOS iOS 11 iOS 11 iOS 11
Renkler Altın, Gümüş, Uzay Gri Altın, Gümüş, Uzay Gri Gümüş, Uzay Gri
Ekran 4.7in Retina HD (1334×750, 326ppi) IPS 5.5in Retina HD (1920×1080, 401ppi) IPS 5.8 in Super Retina Ekran (2436×1125, 458ppi) OLED
İşlemci Apple A11 Bionic, M11 ortak işlemci Apple A11 Bionic, M11 ortak işlemci Apple A11 Bionic, M11 ortak işlemci
Depolama 64 GB / 256 GB 64 GB / 256 GB 64 GB / 256 GB
Arka kamera 12Mp, f / 1.8, 5x dijital zoom, dörtlü LED flaş 12Mp geniş açı, f / 1.8, OIS + 12Mp telefoto, f / 2,8, optik zoom, 10x dijital zoom, Portre Aydınlatma, Portre Modu, dörtlü LED flaşı 12Mp geniş açı, f / 1.8, OIS + 12Mp telefoto, f / 2,4, OIS, optik zoom, 10x dijital zoom, Portre Aydınlatma, Portre Modu, dörtlü LED flaşı
Ön kamera 7Mp FaceTime HD, f / 2.2, 1080p video 7Mp FaceTime HD, f / 2.2, 1080p video 7Mp FaceTime HD, f / 2.2, 1080p video
Video kaydı 24/30 / 60fps’de 4K, 240fps’de 1080p slo-mo 24/30 / 60fps’de 4K, 240fps’de 1080p slo-mo 24/30 / 60fps’de 4K, 240fps’de 1080p slo-mo
Biyometrik güvenlik Dokunma kimliği Dokunma kimliği Face ID
Kablosuz şarj etme? Evet Evet Evet
Su yalıtımı IP67 IP67 IP67
Boyutlar 67.3×138.4×7.3mm 78.1×158.4×7.5mm 70.9×143.6×7.7mm
Ağırlık 148g 202g 174g
Fiyat £ 699 / £ 849 ($ 699 / $ 849) £ 799 / £ 949 ($ 799 / $ 949) £ 999 / £ 1,149 ($ 999 / $ 1,149)
SIM ücretsiz satın al Apple’dan Apple’dan Apple’dan

Boyut

Yukarıda söylediğimiz gibi iPhone 8 ve iPhone X’in her ikisi de iPhone 8 Plus (ve diğer Plus modelleri) ‘den daha küçük.

iPhone X ve iPhone 8’in boyutlarının nasıl karşılaştırıldığı:

 • iPhone X, 143.6mm ölçülerinde 70.9mm ve kalınlığı 7.7m.
 • iPhone 8 138.4mm x 67.3mm ve kalınlığı 7.3mm.

Gördüğünüz gibi, iPhone 8 daha küçük ve daha incedir, ancak yalnızca biraz. Bu yarım santimetre yüksekliğinde ve hatta genişlikten daha az fark. Ve yarım milimetre fark derinliğinde olduğu gibi, gerçekten farkedileceğini düşünmüyoruz.

 

Seçiminiz iPhone boyutuna ve şekline dayanıyorsa, burada çok az fark vardır.

Ancak ağırlık söz konusu olduğunda, fark daha büyük

 • iPhone X’in ağırlığı 174 gram.
 • iPhone 8 148 gram ağırlığındadır.

Yani burada iPhone 8 galibiyet – 26 gramlık bir farkla. Görünüşe göre bir çay kaşığı şeker kabaca 4 grama eşdeğerdir, bu yüzden çok tatlı bir fincan çay için yaklaşık 6-7 kaşık şeker yeterlidir, ancak sizi bu kadar çok tarttıracağından kuşku duyuyoruz.

Aradığınız küçük bir iPhone ise, o zaman burada gerçekten önemli bir fark yoktur. Kesinlikle iPhone X’i birkaç milimetre boydan daha diskalifiye etmeye değmez ve aralarında sadece 26 gram olan iPhone X, çok daha hafif olan iPhone 8’e kıyasla oldukça ağır hissedecek.

Ekran boyutu

iPhone X ve iPhone 8, boyut ve ağırlık açısından neredeyse aynı olabilir ancak çok büyük bir fark vardır: ekranın boyutu.

 • iPhone X’in 5.8 inçlik Super Retina HD ekranı var.
 • iPhone 8, 4.7 inçlik bir Retina HD ekrana sahip.

Ancak, iPhone X kesinlikle daha büyük ekrana sahip ancak, yukarıda belirttiğimiz diyagonal ölçümün önerdiği kadar büyük olabileceği anlamına gelmiyor.

iPhone X’in eleştirilerinden biri, ekranın üst kısmından çıkarılan bir çentik olması gerçeğidir. Gerçekten önemsiz olsaydık, iPhone X ekranını bu çukurun tabanından yeniden ölçerdik, çünkü çentik iki tarafında da görünen bir ekran olsa da, gerçekten kullanılamaz hale gelmiyordu. Çentiğin tam ölçümlerine sahip değiliz, ancak diyagonal ölçümü muhtemelen 5.7 inçten iPhone Artı ‘5.5 inç’e benzer bir şekilde azaltacağını düşünüyoruz. Birimizi elimize aldığımızda, sana haber vereceğiz.

Buna ek olarak, dikey yönde kullanıldığında, iPhone X’deki ekranın genişliği, iPhone 8’in 4.7in ekran genişliğiyle eşleşir. Dolayısıyla daha uzun, ancak daha geniş değildir. Başka bir deyişle, iPhone X’in iPhone 8 için farklı bir en boy oranı vardır. IPhone x en-boy oranı, iPhone 8’in 16: 9 olduğu 19: 9 gibi bir şeydir.

Geliştiriciler, iPhone X’in dokunmatik hareket göstergesinden ötürü aslında manzara modunda kullanıldığında iPhone 8 ekranından daha az dikey alana sahip olduğunu önermek için gitti.

Bu ölçümlere dayanarak, iPhone X’deki ekranın iPhone 8’den daha büyük olmasına rağmen, fark kullanımda dikkate değer olmayacak gibi görünüyor. IPhone X’i kendimiz için deneyene kadar bunu doğrulayamayız.

Bu nedenle, bu bölümdeki sonuçlarımıza, daha büyük bir ekran istiyorsanız, iPhone X’in iPhone 8’den daha büyük bir ekrana sahip olduğunu söylemekten başka bir şey yapmamakla birlikte, farkın sadece yükseklik, ve onun bir kısmı bu sinir bozucu çentik tarafından gizlenecektir.

Ekran kalitesi

iPhone X’deki ekran hakkında söylenecek başka bir şey var; Apple, Super Retina ekranını çağırdığı bir OLED ekran.

 • iPhone X ekranında, 458 ppi’de 1.000.000: 1 kontrast oranıyla 2436×1125 piksele bir TrueTone çözünürlüğü vardır.
 • iPhone 8 ekran, 326 ppi’de 1334×750 piksel çözünürlük ve 1400: 1 kontrast oranıyla Retina Ekran sunuyor.

İstatistikler, iPhone X kalitesinin iPhone 8’in kalitesinden çok daha üstün olacağını öne sürüyor ancak iki yan yana bakana kadar ne kadar önemli olduğunu yorumlayamıyoruz.

Bu arada, Apple ilk olarak Retina Displays’i satmaya başladığında, gözün görebileceği piksel sayısı olan Retina adını seçtiğini açıkladı. Dolayısıyla Apple’ın kendi pazarlamasına bağlı olarak, inç başına daha fazla piksel algılayamayabilirsiniz.

Kamera

Her iki telefonda da arkadaki 12MP kamera var ancak bazı önemli farklılıklar var.

iPhone X, iPhone 8 Plus’da olduğu gibi arka tarafında iki kameraya sahip. Bu, ƒ / 1.8 diyafram geniş açılı ve ƒ / 2.4 diyafram telefoto kamera, bu telefonların alabileceği bulanık arka planla çarpıcı portre çekimleri oluşturmak için bir araya geliyor. IPhone X (ve Plus), optik zumludur ve dijital zum 10x’e kadar yakınabilir.

iPhone 8 kamera da 12MP’dir, ancak ƒ / 1.8 diyaframı olan sadece bir kamera, bu nedenle de süslü portre çekimler yapamıyor ve dijital yakınlaştırma 5 kat artmaktadır.

iPhone 7 Plus’la çektiğimiz portre çekimlerini çok seviyoruz, bu yüzden bu kapasiteye sahip bir telefon almayı öneriyoruz. Bunun önemli bir özellik olmadığını söyledi. Bu modu açmadan inanılmaz fotoğraflar çekebilirsiniz. Bir sürü insanı çekip bokeh efekti yaratmak istiyorsanız, o zaman, iPhone X’in bu özelliğini seveceğinizi düşünüyoruz. Bokeh etkisinin ne olduğunu bilmiyorsanız muhtemelen size ‘ Gerçekten ihtiyacım var.

 

iPhone’ların önündeki kamerayı ayarlama. IPhone X’in önündeki selfie / FaceTime kamera, iPhone 8’de bulunanlardan farklı.

iPhone 8’de Retina Flash (iPhone Plus’da olduğu gibi) ile 7MP’lik bir FaceTime HD kamera bulacaksınız ancak iPhone X’de Portre modu ve Portre Aydınlatması ile 7MP TrueDepth ön kamera var.

Bu TrueDepth kamerası, aşağıda açıklanacağı gibi Face ID’yi mümkün kılan şeydir.

Fotoğraf çekme açısından, iPhone X’in önündeki TrueDepth kamerası, Apple’ın Portre Modu Selfies dediği şeyi alabilir. Başka bir deyişle, ön yüz fotoğraf makinesi, net bir ön plana sahip ve iPhone X’in arkasındaki iki kameranın elde edebileceği aynı bokeh efektini oluşturmak için ustaca bulanık bir arka planla fotoğraf çekebilir.

Kameralar söz konusu olduğunda iPhone X net bir galibidir. Bununla birlikte, iPhone 8’deki kamera yine de harika. Dolayısıyla, Portre Modunun eklenmesinden rahatsız değilseniz ve daha iyi kendi kendine çekme gereğini hissetmiyorsanız, iPhone 8 yeterli değildir.

Eksik Ev Düğmesi

iPhone X ile iPhone 8 arasında büyük bir fark var ve iPhone X’ten tamamen vazgeçecek bir şey olabilir.

iPhone 8’de daha büyük ekranı elde etmek için yapılan alışveriş, Evde Düğmenin ortadan kalkması. Evet, belki de tıklama tekerleği iPod’da olduğu gibi iPhone tasarımının bir parçası olan Home Button markası gitti.

Ev Düğmesinin kaldırılması, Apple’ın iPhone arabiriminde bazı değişiklikler yapması gerektiğini ifade eder. Dolayısıyla bir iPhone X satın alacak olsaydınız, arayüzde gezinmenin yeni bir yolunu öğrenmeniz gerekirdi. Buna hızlı bir şekilde adapte olabilirsiniz, aksi takdirde hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Değişimi benimsemek ne kadar istekli olduğunuza ve iPhone’la yeni arayüz oluşturma yönteminin ne kadar sezgisel olduğuna bağlı. Bu, kendimizle oynamak için bir şans elde edilinceye kadar yargılamayı askıya alacağımız başka bir şeydir.

Eksik Ev Düğmesi sonucunda başka bir değişiklik var. Telefonunuzu yalnızca siz açabilmeniz için güvenceye almak için Apple’ın parmak izi tanıma sistemi olan Dokunmatik Kimlik, Apple Pay’ı kullanarak ödemeler yapmanıza izin vererek Face ID ile değiştirildi.

Yüz Kimliği ve Dokunmatik Kimlik

Touch ID’nin kaybolması konusunda biraz üzgünüz. Ev Düğmesine dokunarak telefonumuzun kilidini açmanın sadeliğini beğenmiştik ve dükkânlarda şeyleri ödemek için iPhone’umuzu kullanmanın zevkindeydik. Face ID ile telefonunuza bakarak telefonunuzun kilidini açacaktır.

 

Face ID’nin ne kadar güvenilir olacağı, güvenliğinin ne olacağı ve nasıl uygulanacağı konusunda web’de dolaşan endişeler var.

Açılış sırasında Apple’ın gösterdiği demo, insanlara güvenilirliğini ikna etmek için çok az şey yaptı – başarısız görünüyordu (Apple şu anda sunum yapan kişiyi tanımayı başaramadığından doğru şekilde kurulmadığını söylüyor olsa da).

Apple, Face ID kullanarak telefonunuza herhangi bir kimlik girip girmeyeceğini belirtirse, Apple, Face ID’nin Dokunmatik Kimlikten daha güvenli olduğunu belirtmektedir (iMesajlarınızı okumak konusunda ikiz bir niyetiniz olmadığı sürece).

Kasım ayına kadar iPhone X piyasaya sunulmadığı için, kimse Face ID uygulamasında nasıl çalışacağını görmeden önce biraz zaman alacak.

Face ID’yi kullanmaya başlayınca onun tarafından uçurulmuş olabiliriz. Ancak şu an için, iPhone 8’de Touch ID ile ilgili hiçbir yanlışlık olmadığını söyleyebiliriz ve Apple’a söylemek eğiliminde olur: “Kırılmasa bile düzeltmeyin.”

Renk seçenekleri

 • iPhone X: Uzay Gri / Gümüş
 • iPhone 8: Altın / Gümüş / Uzay Gri

Kapasite

 • iPhone X: 64GB / 256GB
 • iPhone 8: 64GB / 256GB

Su direnci

 • iPhone X: IEC 60529 standardında IP67 olarak derecelendirildi
 • iPhone 8: IP67 standardına göre IEC 60529 (AYNI)

İşlemci yongası

 • iPhone X: 64-bit mimariye sahip A11 Biyonik çip, M11 hareketli yardımcı işlemci
 • iPhone 8: 64 bit mimarisi olan A11 Biyonik çip, M11 hareket yardımcı işlemcisi (AYNI)

Pil ömrü

 • iPhone X: iPhone 7’den 2 saat daha uzun sürüyor
 • iPhone 8: iPhone 7 ile aynı kalıyor

Kablosuz şarj etme

 • iPhone X Kablosuz şarj etme (Qi şarj cihazlarıyla çalışır)
 • iPhone 8 Kablosuz şarj (Qi şarj cihazlarıyla çalışır) (AYNI)

iPhone 8, 8 Plus ve iPhone X için yeni bir özellik olan kablosuz şarjdan ödün vermedik. Bir özelliğin ne kadar önemli olduğuna ikna olmadık, ancak çekici olduğunuz bir şey varsa, bunu vurgulamanın önemi var. Özellik hem iPhone 8’de hem de iPhone X’de bulunur; bu nedenle, bir telefonun üst üste seçilmesinin bir nedeni olmaz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. iPhone 8 vs iPhone X için yorumda bulun

  iPhone 8 vs iPhone X için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak iPhone 8 vs iPhone X için ilk yorumu yapabilirsin.