Kategoriler Windows

Excel’de Satır Yüksekliği Nasıl Değiştirilir

Excel’de Satır Yüksekliği Nasıl Değiştirilir (5 Kolay Yol) Excel, bir çalışma sayfasında düzgün bir şekilde satırlara ve sütunlara bölünmüş hücrelere sahiptir.

Excel’de verilerle çalışmaya başladığınızda, yapmanız gereken yaygın görevlerden biri, verilerinize göre Excel’de satır yüksekliğini ayarlamaktır (veya sütun genişliğini ayarlamaktır).

Yapılması gerçekten çok basit bir şey ve bu kısa Excel eğitiminde size Excel’de satır yüksekliğini değiştirmenin beş yolunu göstereceğim.

Tıklama ve Sürükleme ile Satır Yüksekliğini Değiştirme (Fareyi Kullanarak)

Excel’de satır yüksekliğini değiştirmenin en kolay ve en popüler yöntemi fareyi kullanmaktır.

Aşağıda gösterildiği gibi bir veri kümeniz olduğunu ve üçüncü satırın satır yüksekliğini değiştirmek istediğinizi varsayalım (böylece metnin tamamı satırda görünür).

Excel’de satır yüksekliğini değiştirmek için fareyi kullanma adımları aşağıdadır:

 1. İmleci, yüksekliğini değiştirmek istediğiniz satır başlığının alt kenarına yerleştirin. İmlecin artı simgesine dönüştüğünü fark edeceksiniz
 2. İmleç satır başlığının alt kenarındayken sol fare tuşuna basın.
 3. Satır yüksekliğini artırmak için fare tuşunu basılı tutun ve aşağı sürükleyin (veya satır yüksekliğini azaltmak için yukarı sürükleyin)
 4. Bittiğinde fare tuşunu bırakın

Bu, Excel’de satır yüksekliğini değiştirmenin kolay bir yoludur ve yalnızca bir satır veya birkaç satır için yapmanız gerekiyorsa iyi bir yöntemdir.

Bunu birden çok satır için de yapabilirsiniz. Yüksekliğini artırmak / azaltmak istediğiniz tüm satırları seçin ve imleci kullanın ve sürükleyin (seçilen satırlardan herhangi biri için).

Bu yöntemin bir dezavantajı, satır yüksekliğini her değiştirdiğinizde tutarlı sonuçlar vermemesidir. Örneğin, bir satır için satır yüksekliğini değiştirirseniz ve ardından başka bir satır için tekrar aynı olmayabilir (yakın olabilir ancak tam olarak aynı olmayabilir)

Daha kesin ve tek seferde birden çok satırın satır yüksekliğini değiştirmeniz gerektiğinde kullanılabilecek daha fazla yönteme bakalım.

Fare Çift Tıklama Yöntemini Kullanma

Excel’in satır yüksekliğini, metnin hücreye güzelce sığacak şekilde otomatik olarak ayarlamasını istiyorsanız, bu en hızlı ve en kolay yöntemdir.

Aşağıda gösterildiği gibi bir veri kümeniz olduğunu ve üçüncü satırın satır yüksekliğini değiştirmek istediğinizi varsayalım (böylece metnin tamamı satırda görünür).

Aşağıda, fareye çift tıklayarak satır yüksekliğini otomatik olarak ayarlama adımları verilmiştir:

 1. İmleci, yüksekliğini değiştirmek istediğiniz satır başlığının alt kenarına yerleştirin. İmlecin artı simgesine dönüştüğünü fark edeceksiniz
 2. İmleç satır alfabesinin alt kenarındayken, çift tıklayın (art arda sol fare tuşuna basın)
 3. Bittiğinde fare tuşunu bırakın

Fare tuşuna çift tıkladığınızda, hücre içindeki tüm metni görüntülemek için yeterli olduğundan emin olmak için satır yüksekliğini otomatik olarak genişletir veya daraltır.

Bunu bir dizi hücre için de yapabilirsiniz.

Örneğin, birden çok hücreniz varsa ve tüm hücreler için yalnızca satır yüksekliğinde olmanız gerekiyorsa, bu hücreler için satır başlığını seçin ve herhangi bir satırın kenarına çift tıklayın.

Satır Yüksekliğini Manuel Olarak Ayarlama

Bir satır (veya birden çok satır) için tam olarak istediğiniz satır yüksekliğini belirtebilirsiniz.

Diyelim ki aşağıda gösterildiği gibi bir veri kümeniz var ve veri kümesindeki tüm satırların satır yüksekliğini artırmak istiyorsunuz.

Bunu yapmak için gereken adımlar aşağıdadır.

 1. Satır başlıklarına tıklayıp sürükleyerek tüm satırları seçin (veya yüksekliğini değiştirmek istediğiniz tüm satırlar için bir sütundaki hücreleri seçin)
 2. Ana Sayfa sekmesine tıklayın
 3. Hücreler grubunda, Biçim seçeneğine tıklayın
 4. Açılır menüde Satır Yüksekliği seçeneğine tıklayın.
 5. Satır Yüksekliği iletişim kutusunda, bu seçili satırların her biri için istediğiniz yüksekliği girin. Bu örnek için 50 ile giderdim.
 6. Tamam’a tıklayın

Yukarıdaki adımlar, seçilen tüm satırların satır yüksekliğini 50’ye değiştirir (sistemimdeki varsayılan satır yüksekliği 14,4’tü)

Daha önce kapsanan fare çift tıklama yöntemini de kullanabilseniz de, bu yöntemdeki fark, tüm satırlarınızın aynı yükseklikte olmasıdır (bazı insanlar bunu daha iyi bulur)

Satır Yüksekliğini Belirtmek İçin Klavye Kısayolu

Bunun yerine klavye kısayolu kullanmayı tercih ediyorsanız, bu yöntem tam size göre.

Aşağıda, istediğiniz satır yüksekliği değerini manuel olarak ekleyebileceğiniz satır yüksekliği iletişim kutusunu açacak klavye kısayolu bulunmaktadır.

ALT + H + O + H (art arda basın)

Diyelim ki aşağıda gösterildiği gibi bir veri kümeniz var ve veri kümesindeki tüm satırların satır yüksekliğini artırmak istiyorsunuz.

Satır yüksekliğini değiştirmek için bu klavye kısayolunu kullanma adımları aşağıda verilmiştir.

 1. Yüksekliğini değiştirmek istediğiniz tüm satırlar için bir sütundaki hücreleri seçin
 2. Klavye kısayolunu kullanın – ALT + H + O + H
 3. Açılan Satır Yüksekliği iletişim kutusunda, bu seçili satırların her biri için istediğiniz yüksekliği girin. Bu örnek için 50 ile giderdim.
 4. Tamam’a tıklayın

Satır yüksekliğini değiştirmek için klavyenizden çıkmanız gerekmediğinden (seçilen tüm hücrelere uygulamak istediğiniz belirli bir yükseklik değerine sahipseniz) birçok kişi bu yöntemi tercih eder.

Bu uzun bir klavye kısayolu gibi görünse de, alışırsanız, yukarıda anlatılan diğer yöntemlerden daha hızlıdır.

Satırları Otomatik Sığdır

Şimdiye kadar kapsanan yöntemlerin çoğu, kullanıcının satır yüksekliğini belirlemesine bağlıdır (tıklayarak ve sürükleyerek veya iletişim kutusuna satır yüksekliği değerini girerek).

Ancak çoğu durumda bunu manuel olarak yapmak istemezsiniz.

Bazen metnin görünür olduğundan emin olmak için satır yüksekliğinin ayarlandığından emin olmanız yeterlidir.

Otomatik sığdırma özelliğini kullanabileceğiniz yer burasıdır.

Her hücrede daha fazla metnin olduğu ve hücrenin yüksekliği yeterli olmadığı için ek metnin kesildiği, aşağıda gösterildiği gibi bir veri kümeniz olduğunu varsayalım.

Metne sığdırmak için satır yüksekliğini artırmak için otomatik sığdırmayı kullanma adımları aşağıda verilmiştir.

 1. Otomatik sığdırmak istediğiniz satırları seçin
 2. Ana Sayfa sekmesine tıklayın
 3. Hücreler grubunda, Biçim seçeneğine tıklayın. Bunu yapmak ek bir açılır menü gösterecektir
 4. Satır Yüksekliğini Otomatik Sığdır seçeneğine tıklayın

Yukarıdaki adımlar, satır yüksekliğini değiştirir ve metni, bu satırlardaki tüm metin artık görünür olacak şekilde otomatik olarak sığdırır.

Sütun yüksekliğini değiştirirseniz, satırın içinde fazladan boşluk kalmadığından emin olmak için satır yüksekliği otomatik olarak ayarlanır.

Excel’de Varsayılan Satır Yüksekliğini Değiştirebilir miyiz?

Varsayılan satır yüksekliğini ayarlama seçeneğinin olması harika olsa da, maalesef bu makaleyi yazarken, varsayılan satır yüksekliğini ayarlamanın bir yolu yoktur.

Şu anda kullandığım Excel sürümünün (Microsoft 365) varsayılan satır yüksekliği değeri 14.4’tür.

Çevrimiçi bulduğum makalelerden biri, varsayılan yazı tipi boyutunu değiştirebileceğimi ve bunun otomatik olarak satır yüksekliğini değiştireceğini önerdi.

Bu işe yarıyor gibi görünse de, çok dağınık (bu eğitimde yukarıda ele aldığım yöntemlerden herhangi biriyle satır yüksekliğini değiştirmenin yalnızca birkaç saniye sürdüğü göz önüne alındığında)

Alt satır – şu anda Excel’de varsayılan satır yüksekliğini ayarlamanın bir yolu yok.

Ve satır yüksekliğini ve sütun genişliğini değiştirmek oldukça kolay olduğundan, Excel’in bu özelliğe yakın zamanda (veya hiç) sahip olmasını beklemiyorum.

Bu makalede, satır yüksekliğini hızlı bir şekilde değiştirmenin 5 kolay yolunu gösterdim (fareyi, klavye kısayolunu veya otomatik sığdırma özelliğini kullanarak).

Burada ele alınan tüm yöntemler, sütun genişliğini değiştirmek için de kullanılabilir.

Umarım bu makaleyi faydalı bulmuşsunuzdur.

yakın zamanda Gönderilenler

Google Chrome’dan Bildirimler Nasıl Kapatılır

Google Chrome'dan Bildirimler Nasıl Kapatılır Bildirimler, bir kullanıcının çeşitli web sitelerinden, uygulamalardan veya uzantılardan aldığı… Daha fazla oku

1 gün önce

Windows 10’da Güvenlik Soruları Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Windows 10'da Güvenlik Soruları Nasıl Devre Dışı Bırakılır Windows 10 hesabınızın şifresini sıfırlamak söz konusu… Daha fazla oku

1 gün önce

Bir WIA Sürücü Tarayıcısına ihtiyacınız var

Bir WIA Sürücü Tarayıcısına ihtiyacınız var Bu hata, Windows Image Acquisition sürücüsü bilgisayarınızda eksik olduğunda… Daha fazla oku

1 gün önce