Excel’de Düşeyara Hataları Nasıl Giderilir

Excel’de Düşeyara Hataları Nasıl Giderilir Microsoft Excel  kullanıcılarında  terlemeleri bir DÜŞEYARA hatası düşüncesinden daha fazla ortaya çıkaran birkaç şey vardır. Excel’e çok aşina değilseniz, DÜŞEYARA, mevcut en zor veya en az anlaşılan işlevlerden biridir.

DÜŞEYARA’nın amacı, Excel e-tablonuzdaki başka bir sütunda veri aramak ve bu verileri döndürmektir. Ne yazık ki, DÜŞEYARA formülünüzü yanlış alırsanız, Excel size bir hata gönderir. Bazı yaygın DÜŞEYARA hatalarından geçelim ve nasıl giderileceğini açıklayalım.

DÜŞEYARA sınırlamaları

DÜŞEYARA kullanmaya başlamadan önce, Excel kullanıcıları için her zaman en iyi seçenek olmadığının farkında olmalısınız.

Başlangıç ​​olarak, solundaki verileri aramak için kullanılamaz. Ayrıca yalnızca bulduğu ilk değeri görüntüler, yani DÜŞEYARA yinelenen değerlere sahip veri aralıkları için bir seçenek değildir. Arama sütununuzun ayrıca veri aralığınızdaki en soldaki sütun olması gerekir.

Aşağıdaki örnekte , arama sütunu olarak en uzaktaki sütun ( A sütunu ) kullanılmıştır. Aralıkta yinelenen değer yok ve arama verileri (bu durumda, B sütunundaki veriler ) arama sütununun sağındadır.

Excel'de kullanılan DÜŞEYARA formülüne örnek

INDEX ve MATCH işlevleri, bu sorunlardan herhangi biri sorunluysa, şu anda beta testinde olan Excel’deki yeni XLOOKUP işlevi gibi iyi alternatifler olacaktır.

DÜŞEYARA ayrıca verileri doğru bir şekilde arayabilmek ve döndürmek için verilerin satırlar halinde düzenlenmesini gerektirir. Durum böyle değilse HLOOKUP iyi bir alternatif olacaktır.

DÜŞEYARA formüllerinde hatalara neden olabilecek bazı ek sınırlamalar vardır, çünkü daha ayrıntılı olarak açıklayacağız.

DÜŞEYARA ve #YOK Hataları

Excel’deki en yaygın DÜŞEYARA hatalarından biri  #YOK hatasıdır. DÜŞEYARA aradığınız değeri bulamadığında bu hata oluşur.

Başlangıç ​​olarak, arama değeri veri aralığınızda olmayabilir veya yanlış değeri kullanmış olabilirsiniz. Bir N / A hatası görürseniz, DÜŞEYARA formülünüzdeki değeri iki kez kontrol edin.

Değer doğruysa, arama değeriniz mevcut değildir. Range_lookup argümanı FALSE olarak ayarlanmış olarak tam eşleşmeleri bulmak için DÜŞEYARA’yı kullandığınızı varsayar.

Excel'de bir NA hatası döndüren DÜŞEYARA

Yukarıdaki örnekte, bir aramaya Öğrenci numarası ile sayı 104 (hücre içinde G4 ), bir döner # N / A hata aralığı içinde en az bir kimlik numarasıdır için 105.

Eğer aralık_arama senin DÜŞEYARA formülü sonunda argümanı eksik veya hiç set edilir DOĞRU veri aralığı artan düzende sıralanır değilse, o zaman DÜŞEYARA bir # N / A hata döndürür.

Arama değeriniz aralıktaki en düşük değerden küçükse #YOK hatası verir.

Veri aralığının düzgün sıralanmaması nedeniyle Excel'de DÜŞEYARA ile ilgili bir NA Hatası örneği

Yukarıdaki örnekte, Öğrenci Kimliği değerleri karıştırılmıştır. Aralıkta varolan 105 değerine rağmen, VLOOKUP, aralık_lookup bağımsız değişkeni TRUE olarak ayarlanmış olarak  doğru bir arama  yapamaz çünkü  A sütunu artan düzende sıralanmaz.

#YOK hatalarının diğer yaygın nedenleri arasında en uzak olmayan bir arama sütunu kullanılması ve sayı içeren ancak metin olarak biçimlendirilmiş veya boşluk gibi fazladan karakterler içeren arama değerleri için hücre başvurularının kullanılması sayılabilir.

# DEĞER Hataları Sorun Giderme

#VALUE hata genellikle DÜŞEYARA işlevi içeren formül bir şekilde yanlış bir işaretidir.

Çoğu durumda, bunun nedeni genellikle arama değeriniz olarak başvurduğunuz hücredir. Maksimum boyut VLOOKUP’a arama değere sahiptir 255 karakter.

Daha uzun karakter dizeleri içeren hücrelerle uğraşıyorsanız, DÜŞEYARA bunları işleyemez.

Excel'de VALUE hatası döndüren DÜŞEYARA Formülü

Bunun tek çözümü DÜŞEYARA formülünüzü birleşik INDEX ve MATCH formülüyle değiştirmektir. Örneğin, bir sütunun 255 karakterden uzun bir dize içeren bir hücre içermesi durumunda, bunun yerine INDEX içindeki iç içe MATCH işlevi kullanılabilir.

Aşağıdaki örnekte, INDEX doğru satırı tanımlamak için A sütunundaki aralığı kullanarak  B4 hücresindeki değeri döndürür. Bu, H4  hücresiyle eşleşen A sütunundaki (300 karakter içeren) dizeyi tanımlamak için iç içe MATCH işlevini  kullanır.

Bu durumda, bu hücre A4 ile,  DİZİN dönen 108 (değerini  B4 ).

Excel'de birleştirilmiş INDEX ve MATCH formülü örneği

Bu hata, formülünüzdeki hücrelere yanlış bir başvuru kullandıysanız, özellikle de başka bir çalışma kitabından veri aralığı kullanıyorsanız da görünecektir.

Formülün düzgün çalışması için çalışma kitabı başvurularının köşeli parantez içine alınması gerekir.

Birden çok Excel çalışma kitabına başvuran DÜŞEYARA Formülü

# DEĞER hatasıyla karşılaşırsanız, hücre referanslarınızın doğru olduğunu onaylamak için DÜŞEYARA formülünüzü iki kez kontrol edin.

#NAME ve DÜŞEYARA

DÜŞEYARA hatanız #DEĞER hatası veya #YOK hatası değilse, büyük olasılıkla #AD ad hatasıdır. Bunu düşünmeden önce paniğe kapılmadan önce, emin olun – düzeltilmesi en kolay DÜŞEYARA hatasıdır.

Excel'de bir NAME hatası döndüren yanlış yazılmış bir DÜŞEYARA formülü

Excel’de bir işlevi DÜŞEYARA veya SUM gibi başka bir işlevi yanlış yazdığınızda bir #NAME hatası görünüyor. DÜŞEYARA hücrenizi tıklayın ve DÜŞEYARA gerçekten doğru yazdığınızdan emin olun.

Başka sorun yoksa, bu hata giderildikten sonra DÜŞEYARA formülünüz çalışır.

Diğer Excel İşlevlerini Kullanma

Cesur bir ifade ama DÜŞEYARA gibi işlevler hayatınızı değiştirecek. En azından, çalışma hayatınızı değiştirecek ve Excel’i veri analizi için daha güçlü bir araç haline getirecektir.

DÜŞEYARA sizin için uygun değilse, bunun yerine bu Excel işlevlerinden yararlana bilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Excel’de Düşeyara Hataları Nasıl Giderilir için yorumda bulun

    Excel’de Düşeyara Hataları Nasıl Giderilir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Excel’de Düşeyara Hataları Nasıl Giderilir için ilk yorumu yapabilirsin.