Eksik Arama Sekmesi ‘Dosya Gezgini (Windows 10 – 1909)’

4 dk okuma süresi

Eksik Arama Sekmesi ‘Dosya Gezgini (Windows 10- 1909)’ Sisteminizin Dosya Gezgini, Windows 1909 güncellemesiyle ve sonrasında uygulanan Microsoft tarafından yapılan tasarım değişikliği nedeniyle Arama sekmesini göstermeyebilir.

Sorun, kullanıcıların otomatik arama alışkanlığı kazanmasıdır (kullanıcı arama sorgusunu yazarken arama sonuçlarının gösterildiği ve farklı arama sözdiziminin yönlendirildiği) ve kullanıcı, aramasını yapmadan önce bile aramasını özelleştirmek için Arama sekmesini kullanabilir, ancak bu teknik, sistem üzerinde ve bir tasarım değişikliği olarak oldukça kaynak tüketiyordu. Microsoft, gizli Arama sekmesini açmak için kullanıcının arama sorgusunu girdikten sonra Enter tuşuna basması gereken yeni bir işlevsellik uygulamıştır.

Dosya Gezgin’ine bir arama sekmesi eklemek için çözümlere geçmeden önce, Dosya Gezgin’indeki Görünüm sekmesindeki Ayrıntılar görünümünü kullanmanın arama gereksinimlerinizi karşılayıp karşılamadığını kontrol edin.

1.Çözüm: Arama Sorgusuna Girdikten Sonra Enter Tuşuna Basın

Elimizdeki sorun, Microsoft tarafından yapılan bir tasarım değişikliğinin (beğenip beğenmeseniz de) sonucudur, çünkü otomatik arama (bir kullanıcı yazarken arama başladığında) çok kaynak tüketen bir tekniktir. Dosya Gezgin’inin yeni tasarımında arama prosedürü aşağıda ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

 1. Dosya Gezgin’ini açın ve arama kutusuna örnek bir arama sorgusu girin.
 2. Şimdi, Enter tuşuna basın veya arama çubuğunun sağ ucunda bulunan oka tıklayın, ardından arama sekmesi şeritte görünecektir.
 3. Ardından, Ara sekmesindeki arama parametrelerini değiştirerek aramanızı özelleştirin. Ayrıca gelişmiş arama sorgularını da kullanabilirsiniz (Tür gibi :).

2.Çözüm: Hızlı Erişim Araç Çubuğuna Arama Simgesini Ekleyin

Aramayı yürütmeden önce arama parametrelerini belirlemenize yardımcı olabilecek basit bir teknik vardır. Bu yöntemde, gerekli arama parametrelerini Dosya Gezgin’inin Hızlı Erişim Araç Çubuğuna ekleyebilir ve ardından aramanızı özelleştirmek için bu kısa yolları kullanabilirsiniz. Süreç aşağıdaki gibidir.

 1. Örnek bir arama yapın ve enter tuşuna basın (1. çözümde anlatıldığı gibi).
 2. Ardından, Arama sekmesi Dosya Gezgini şeridinde gösterilecektir.
 3. Şimdi, herhangi bir arama parametresine sağ tıklayın, örn. Değiştirme Tarihi ve ardından Hızlı Erişim Araç Çubuğuna Ekle’yi seçin.
 4. Şimdi, Değiştirme Tarihi parametresi Hızlı Erişim Araç Çubuğunda görünecektir. Ardından, yukarıda belirtilen adımları izleyerek tüm parametreleri Hızlı Erişim Araç Çubuğuna (yani Tür, Boyut ve Diğer Özellikler) ekleyin.
 5. Ardından Dosya Gezgin’ini kapatın ve tekrar açın.
 6. Şimdi, tüm arama parametreleri Hızlı Erişim Araç Çubuğunda gösteriliyor ve arama kutusuna eklemek için üzerine tıklayıp ardından aramayı gerçekleştirebilirsiniz.
 7. Örneğin, Değiştirilme Tarihi simgesine tıklayabilir ve ardından menüden Dün’ü seçebilirsiniz.
 8. Şimdi, datemodified:yesterday arama çubuğunda gösterilecek ve bundan sonra arama sorgusunu yazabilirsiniz.
 9. Benzer şekilde, Hızlı Erişim Araç Çubuğundaki ilgili kısa yolu tıklayarak Dosya Gezgin’inin arama çubuğuna diğer tüm arama parametrelerini ekleyebilirsiniz.

Bu yöntem, Windows 1909 güncellemesinden önce kullandığınız eski arama işlevini neredeyse geri getiriyor.

3. Çözüm: Windows’un Önceki Sürümüne Geri Dönün

Arama davranışı Windows güncellemesinde 1909’dan itibaren değiştirildi. İşlevselliği beğenmezseniz, Windows’un eski sürümüne geri dönebilirsiniz (bu bir olasılık değilse, belirli güncellemeyi kaldırmanız gerekebilir).

 1. Windows menüsünü başlatmak için Windows tuşuna basın ve Ayarları açmak için Dişli simgesini seçin.
 2. Şimdi, Güncelleme ve Güvenlik’i seçin ve pencerenin sağ bölmesinde Güncelleme Geçmişini Görüntüle’yi seçin.
 3. Ardından, Güncellemeleri Kaldıra tıklayın ve ardından Etkinleştirme Paketi (KB4517245) güncellemesini seçin.
 4. Şimdi, Kaldıra tıklayın ve ardından güncellemeyi kaldırmak için ekranınızdaki istemleri izleyin.
 5. Ardından makinenizi yeniden başlatın ve yeniden başlattıktan sonra, eski arama işlevinin sisteminize geri dönüp dönmediğini kontrol edin.

Güncellemeyi bulamazsanız veya yaklaşımı kullanmak istemiyorsanız, daha eski bir Windows sürümüne dönmek için aşağıdaki yöntemi deneyin.

 1. Windows menüsünü açmak için Windows düğmesine tıklayın ve sistemin Ayarlarını açmak için Dişli simgesini seçin.
 2. Şimdi Güncelleme ve Güvenlik’i açın ve ardından pencerenin sol yarısında Kurtarmayı seçin.
 3. Sonra seçeneği altında, Windows 10 Önceki Sürümüne Geri git, tıklayın Get Started düğmesi ve ardından Windows’un eski sürüme dönmek için ekrandaki yönergeleri izleyin.
 4. Eski sürüme dönme işlemi tamamlandıktan sonra, eski arama işlevinin sisteminize geri dönüp dönmediğini kontrol edin.
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

x