DisplayPort ve HDMI Hangi Kabloyu Kullanmalısınız?

DisplayPort ve HDMI Hangi Kabloyu Kullanmalısınız? Yeni bir TV veya bilgisayar monitörünüz varsa, hangi ses / video kablosunu kullanmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Çoğu TV ve bilgisayar monitörü en az bir HDMI (Yüksek Tanımlı Multimedya Arabirimi) bağlantı noktasına sahipken, bazı yeni modellerde DisplayPort (DP) bağlantıları da bulunur. DisplayPort vs HDMI hakkında bilmeniz gereken her şey ve monitörünüz veya TV’niz için hangisini seçmeniz gerektiği.

HDMI ile Display Port nedir farkları nedir?

DisplayPort vs HDMI söz konusu olduğunda, ana fark HDMI’nın çoğu TV’yi, DVD oynatıcıyı, oyun konsolunu ve diğer ev sineması cihazlarını bağlamak için kullanılmasıdır. Diğer yandan DisplayPort genellikle yalnızca bilgisayar monitörlerinde ve bazı üst düzey TV’lerde bulunur.

displayport vs HDMI

Her standardın kendine özgü avantajları olsa da, hepsi kullandığınız her kablonun hangi sürümüne gelir. Yeni HDMI ve DisplayPort sürümleri daha yüksek çözünürlükleri ve daha fazla özelliği destekler.

HDMI Sürümleri

En son HDMI standardı, 2017’nin sonunda piyasaya sürülen 2.1’dir . Bununla birlikte, en yaygın sürüm, çoğu ev sineması ekranında ve günümüzde birçok bilgisayar monitöründe kullanılan HDMI 2.0b’dir.

  • HDMI 2.1: 10K’ya kadar çözünürlükleri destekler ve ayrıca dinamik HDR (Yüksek dinamik aralık) ve gelişmiş Ses Dönüş Kanalı (eARC) içerir.
  • HDMI 2.0 : 60Hz’de 4K’ya kadar çözünürlükleri destekler ve sonraki sürümler (HDMI 2.0a ve 2.0b) HDR’yi de destekler.

DisplayPort Sürümleri

En son DisplayPort standardı, 2019’da piyasaya sürülen 2.0’dır. Bununla birlikte, en yaygın standart, bugünlerde birçok bilgisayar monitöründe bulunan DisplayPort 1.4a’dır.

  • DisplayPort 2.0: 16K’ya kadar çözünürlükleri veya 144Hz’de iki 4K monitörü sıkıştırmadan destekler. Ayrıca 3D senkronizasyon teknolojisi, G-Sync ve FreeSync’i de destekler.
  • DisplayPort 1.4a: “Derin renkli” HDR ile 60Hz’de 8K’ya kadar çözünürlükleri destekler.

DP 2.0 ve HDMI 2.1’in hala nispeten yeni olduğunu belirtmek önemlidir, bu nedenle bu yeni standartların tüm özelliklerini destekleyen çok fazla TV veya bilgisayar monitörü yoktur. Bununla birlikte, her ikisi de geriye dönük uyumludur, yani TV’niz yalnızca HDMI 2.0’ı desteklese bile bir HDMI 2.1 kablosu kullanabilirsiniz.

Görüntü Kalitesi için: DisplayPort Daha iyi

Görüntü kalitesi söz konusu olduğunda, DisplayPort ve HDMI tartışması kullandığınız her kablonun hangi sürümüne gelir. DisplayPort sıkıştırma olmadan daha yüksek çözünürlükleri ve daha yüksek yenileme hızlarını destekler.

DisplayPort 2.0 ticari kullanımlar için maksimum 16K çözünürlüğü desteklerken, HDMI 2.1 yalnızca 10K’ya kadar çözünürlükleri destekler. Ancak, çoğu insan bu ayarları hiçbir zaman kullanmayacaktır.

Ortalama kullanıcılar için DisplayPort 2.0 ve HDMI 2.1, 8K’ya kadar çözünürlükleri destekler. Ancak, genel sürümler söz konusu olduğunda, HDMI 2.0b yalnızca 4K’ya kadar çözünürlükleri desteklerken, DisplayPort 1.4a 8K’ya kadar çözünürlükleri destekleyebilir.

Bu nedenle, 8K ekranınız varsa DisplayPort 1.4a sürümünü veya daha yenisini veya HDMI 2.1’i kullanmanız gerekir.displayport vs hdmi çözünürlüğü

Ortak ve yeni HDMI ve DisplayPort sürümleri için maksimum çözünürlükler

Ayrıca, daha yüksek bir yenileme hızı istiyorsanız, HDMI üzerinden DisplayPort’u seçmek istersiniz. Yenileme hızları, monitörünüzdeki görüntünün saniyede kaç kez güncellendiğini gösterir. Yüksek bir yenileme hızı özellikle oyun söz konusu olduğunda önemlidir.

Dolayısıyla, bir PC oyuncusuysanız, HDMI olmadan DisplayPort’u kullanmak istersiniz, çünkü sıkıştırma olmadan daha yüksek çözünürlüklerde daha yüksek yenileme hızlarını destekler. Bunun nedeni DisplayPort’un HDMI’dan daha fazla bant genişliği sunmasıdır.

Bant Genişliği Desteği için: DisplayPort Daha iyi

Bant genişliği açısından, DisplayPort ve HDMI tartışması kullandığınız sürüme indirilir. Ancak, ister ortak sürümleri ister en yeni sürümleri karşılaştırıyor olun, DisplayPort kabloları her zaman daha fazla bant genişliği sağlar.

Daha fazla bant genişliği ile ekranınız aynı anda daha fazla veri alabilir. Yüksek çözünürlüklerde yüksek yenileme hızlarına sahip olmak için yüksek bant genişliğini destekleyen bir kabloya ihtiyacınız vardır. Bu, özellikle 4: 4: 4 renk alt örneklemesi kullanan bilgisayar monitörleri söz konusu olduğunda önemlidir.

Hem DisplayPort hem de HDMI, son yıllarda bant genişliği açısından büyük adımlar attı. Örneğin, HDMI 2.1 kabloları 48 Gbps’ye kadar olan hızlarda veri aktarabilirken, HDMI 2.0’ın ortak sürümü yalnızca 18 Gbps’ye kadar olan hızlarda veri aktarabilir.HDMI Bant Genişliği

DisplayPort, son yıllarda bant genişliği açısından daha da büyük adımlar attı. DisplayPort 2.0, verileri 80 Gbps’ye kadar hızlarda aktarabilirken, DisplayPort 1.4 yalnızca 32,4 Gbps’ye kadar hızlarda veri aktarabilir.displayport bant genişliği

Bu nedenle, çok fazla bant genişliğini işleyebilecek bir kablo arıyorsanız, HDMI veya DisplayPort’un en yeni sürümlerinden birini aldığınızdan emin olun.

Ses Desteği için: HMDI Daha iyi

DisplayPort ve HDMI karşılaştırması, ses desteği söz konusu olduğunda çoğunlukla bir bağdır. HDMI ve DisplayPort’un en yeni ve yaygın sürümlerinin tümü aynı sayıda ses kanalını destekler. Ancak HDMI, ARC ve eARC’yi desteklerken DP desteklemez.

HDMI ve DisplayPort’un en yeni ve yaygın sürümleri, 32 ses kanalını ve aynı maksimum ses örnekleme hızını ve bit derinliğini destekler. Ancak, HDMI ev sineması ekipmanı için tasarlandığından, ses söz konusu olduğunda DisplayPort’a göre bazı avantajlar sunar.

HDMI 2.0’da bir Ses Dönüş Kanalı (ARC) vardır; bu, TV’den ses çubuğunuza veya AV alıcınıza ses göndermek için yalnızca tek bir HDMI kablosuna ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. HDMI 2.1 ayrıca TV’nizden sıkıştırılmamış, yüksek kaliteli sesi ses çubuğunuza veya AV alıcınıza göndermenizi sağlayan Gelişmiş Ses Dönüş Kanalı’na (eARC) sahiptir.

ARC veya eARC portlarını bazı üst düzey ev sineması ekipmanlarında bulacaksınız. Bu bağlantı noktasını hem TV’nizde hem de AV alıcınızda veya ses çubuğunda görürseniz, en iyi sesi almak için bir HDMI kablosu kullanmak istersiniz.earc hdmi

7.1 surround ses istiyorsanız, HDMI 2.1 veya DisplayPort 1.4a veya daha yenisini kullanmanız gerekir. DisplayPort’un hem yaygın hem de en yeni sürümleri aynı anda 4 kaynağa kadar 7.1 surround ses sesini de destekler.

Birden Çok Ekran için: DisplayPort Daha iyi

Aynı bilgisayara veya dizüstü bilgisayara birkaç monitör bağlıyorsanız, bir DisplayPort kablosu kullanmak en iyisidir. Bu, birden fazla monitörü bağlamak için bir DisplayPort ayırıcı kullanmanızı veya “papatya dizimi” kullanmanızı mümkün kılar.

Papatya dizimi ile, bilgisayarınızın çıkış portuna ve monitörün giriş portuna bir DisplayPort kablosu takabilirsiniz. Ardından, o monitörün çıkış portundan başka bir monitörün giriş portuna bağlanmak için başka bir kablo kullanabilirsiniz. Veya bir çıkış bağlantı noktasından birkaç monitörü bağlamak için bir DisplayPort ayırıcı satın alabilirsiniz.displayport ayırıcı

Hem ortak hem de DisplayPort’un en yeni sürümleri çoklu monitör kurulumuna izin verir. DisplayPort 2.1 ile 120Hz’de 8K’ya veya 144Hz’de 4K’ya kadar çözünürlüklere sahip iki monitörünüz olabilir. Bu, çift monitör ayarları ile en yüksek kare hızını isteyen oyuncular için harika bir haber.

Bağlayıcılar için: DisplayPort Daha iyi

Kablolarınızın bağlantı noktalarından düşmesini istemiyorsanız, HDMI üzerinden DisplayPort’u seçmek istersiniz.

HDMI kablolarının aksine, DisplayPort konektörleri kablonun çekilmesini önleyen diş benzeri bir kilitleme mekanizması kullanır. Bunun avantajı, kabloları ayarlarken kablolarınızın yerinde kalmasını sağlayabilmenizdir. Ancak bu, bir DP kablosuna takılırsanız, ekranınıza zarar verme riski taşıdığınız anlamına gelir.

displayport konnektörü

Buna karşılık, HDMI kablolarında bu sorunu yaşamayacaksınız çünkü kilitleme mekanizmaları yok.

Maliyet: HDMI Daha iyi

HDMI, ticari markalı bir özelliktir, yani üreticilerin ürünlerinde HDMI standartlarını kullanmak için yıllık ücretler ve telif ücreti ödemek zorunda oldukları anlamına gelir. Bu ek maliyet tüketiciye geçer, bu da onları daha pahalı hale getirir.

DisplayPort (DP), VESA (Video Elektronik Standartları Birliği) tarafından geliştirilen telifsiz bir standarttır. DisplayPort telifsiz bir özellik olduğundan, telif ücreti yoktur. Ancak sertifikalı DisplayPort kablolarının sertifikalı olmayanlardan daha maliyeti vardır.

Bununla birlikte, HDMI kabloları çok daha yaygın olduğundan, genellikle biraz daha az maliyetlidir.

DisplayPort ve HDMI: Hangisini Seçmelisiniz?

DisplayPort ve HDMI tartışması, kabloyu kullandığınız şeye bağlıdır. Ev sineması ekipmanını bağlıyorsanız, bir HDMI kablosu kullanmalısınız.  Bilgisayar monitörünüzü bağlıyorsanız DisplayPort’u kullanmalısınız.

displayport vs hdmi

DisplayPort veya HDMI kullansanız da, kablonun belirli bir versiyonunu kullanmanın mevcut özellikleri eski cihazlarla otomatik olarak yükseltmeyeceğini unutmayın. Örneğin, bir HDMI 2.1 kablonuz olsa bile, TV’niz yalnızca eski HDMI 1.4 bağlantı noktalarını destekliyorsa 8K video izleyemezsiniz. Bu nedenle, tüm ekipmanlarınızın seçtiğiniz kablo standardını desteklediğinden emin olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. HDMI ile Display Port nedir farkları nedir? DisplayPort ve HDMI Hangi Kabloyu Kullanmalısınız? için yorumda bulun

    DisplayPort ve HDMI Hangi Kabloyu Kullanmalısınız? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak DisplayPort ve HDMI Hangi Kabloyu Kullanmalısınız? için ilk yorumu yapabilirsin.