Chrome Virüs Taraması Başarısız Oldu

3 dk okuma süresi

Chrome Virüs Taraması Başarısız Oldu Chrome’u kullanarak bir dosya indirmeye çalıştığınızda, ara sıra “Virüs taraması başarısız oldu” uyarısını alabilirsiniz. Bu, tarayıcınızın dosyayı kötü amaçlı yazılımlara karşı tarayamadığı ve indirmeyi engellediği anlamına gelir. Tarayıcınızı yeniden başlatmak ve indirmeyi yeniden denemek yardımcı olmaz. Bu uyarıdan kurtulmak için başka neler yapabileceğinizi gelin birlik te keşfedelim.

“Virüs Taraması Başarısız” Google Chrome Hatası Nasıl Düzeltilir

Tarayıcınızı Kontrol Edin

Tarayıcınızı kontrol ederek başlayalım. Buradaki fikir, indirmenize hiçbir şeyin engel olmadığından emin olmaktır.

 • Gizli Modu Etkinleştir . Sorunlu dosyayı Gizli Modda indirmeyi deneyin.
 • Tarayıcı önbelleğinizi temizleyin. Çerezlerinizi ve önbellek dosyalarınızı silin ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.
 • Tüm uzantılarınızı devre dışı bırakın. Gizlilik ve güvenlik uzantıları, genellikle ziyaret ettiğiniz web sitelerinin komut dosyalarına müdahale eder. Ayrıca belirli tarayıcı işlevlerini de sınırlayabilirler.
 • Tarayıcınızı güncelleyinÜç noktalı menüyü tıklayın, Yardım’a gidin, Google Chrome Hakkında’yı seçin ve güncellemeleri kontrol edin.

Farklı Bir Tarayıcı Kullanın

Sorun devam ederse, farklı bir tarayıcıya geçin. Ancak, aynı hatanın diğer Chromium tabanlı tarayıcılarda da ortaya çıkabileceğini unutmayın. Firefox’u kullanın ve sorunlu dosyayı indirip indiremeyeceğinizi kontrol edin.

Antivirüs Günlüğünüzü Kontrol Edin

“Virüs taraması başarısız oldu” uyarısı, virüsten koruma programınızın dosya indirme işlemini engellediğini de gösterebilir. Bunun nedeni genellikle antivirüsün şüpheli bir şey tespit etmesi ve dosyayı engellemesidir. Üçüncü taraf indirme web sitelerinden dosya veya program indiriyorsanız, virüsten koruma yazılımınız doğru olabilir. İlk etapta dosyanın neden engellendiğiyle ilgili ayrıntılar için günlüğü kontrol edin. Günlüğün nasıl kontrol edileceğine ilişkin adım adım talimatlar için virüsten koruma destek sayfanıza gidin.

Bu hatadan kurtulmak için virüsten koruma ve güvenlik duvarınızı kapatmanızı önermiyoruz. İndirmeye çalıştığınız dosyaya kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabilir. 

Ek Taramayı Devre Dışı Bırak

Ancak indirmeye çalıştığınız dosyanın güvenli olduğundan yüzde 100 eminseniz ek tarama aşamasını geçici olarak atlayabilirsiniz. Dosyayı indirir indirmez virüs tarama seçeneğini yeniden etkinleştirmeyi unutmayın.

 1. Windows Aramayı Başlat alanına regedit yazın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisini başlatın.
 2. Aşağıda ki adrese gidin. HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Attachments.
  • Not : Ekler girişi mevcut değilse, İlkeler → Yeni → Anahtar → Ekler’e tıklayarak oluşturun.
 3. Ekler’e sağ tıklayın, Yeni’yi ve ardından DWORD’u (32-bit) seçin.
 4. Yeni girdiye ScanWithAntiVirus adını verin ve Enter’a basın.
 5. ScanWithAntiVirus’a çift ​​tıklayın. Değerini 1 olarak değiştirin ve yeni ayarları kaydedin.
 6. Sorunlu dosyayı tekrar indirmeyi deneyin.

Windows Ek Yöneticisi’ni devre dışı bırakın

Ek Yöneticisinin rolü, güvenli olmayan ekleri ve dosyaları engellemektir. Örneğin, İnternet’ten şüpheli veya güvenli olmayan dosyalar indirmeye çalışıyorsanız, araç bunları otomatik olarak engeller ve siler. Bu, Chrome’da neden “Virüs taraması başarısız oldu” hatası aldığınızı açıklayabilir.

Ek Yöneticisini devre dışı bırakmak için Grup İlkesi Yöneticisini kullanabilirsiniz, ancak bunu yapmanızı önermeyiz. Gidin Grup Policy → Kullanıcı Yapılandırması → Yönetim Şablonları → Windows Bileşenleri → Ek Yöneticisi. Kısa bir hatırlatma olarak, GPEdit yalnızca Windows 10 Pro bilgisayarlarda kullanılabilir.

“Virüs taraması başarısız oldu” uyarısı, Chrome’un İnternet’ten dosya indirmesini engelliyorsa, tarayıcı önbelleğinizi temizleyin ve uzantılarınızı devre dışı bırakın. Makinenizde en son Chrome sürümünü çalıştırdığınızdan emin olun. Sorun devam ederse, farklı bir tarayıcı kullanın ve ek tarama seçeneğini devre dışı bırakmak için Kayıt Defterinizi değiştirin.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x