Bluetooth ile Bilgisayara Dosya Aktarımı

Bluetooth ile Bilgisayara Dosya Aktarımı Dosyaları farklı cihazlar arasında aktarmak istiyorsanız, birkaç seçeneğiniz vardır. Doğrudan kablolu bağlantı kullanabilirsiniz, ancak bu yalnızca cihazınız destekliyorsa ve elinizde doğru kablo varsa çalışır. Dosyalarınızı cihazlar arasında senkronize etmek için bulut depolamayı kullanabilirsiniz, ancak bu bir İnternet bağlantısına dayanır.

Çoğu kullanıcı için, akıllı telefonlar veya dijital kameralar gibi cihazlardan PC’nize yerel dosya aktarımı için en iyi seçenek Bluetooth kullanmaktır. Bluetooth’u iletişim de dahil olmak üzere her türlü kullanım için kullanabilmenize rağmen, en iyi kullanımlarından biri dosya aktarımlarıdır. Bu talimatları izleyerek Windows’ta Bluetooth ile dosya aktarabilirsiniz

Windows 10’da Bluetooth Nasıl Etkinleştirilir

Bluetooth kullanarak bir Windows PC’ye dosya gönderebilmeniz için önce PC’nize bağlanabilmesi için Bluetooth’u açmanız gerekir.

 • Bunu yapmak için Bluetooth ayarları menüsüne erişmeniz gerekir. Windows Başlat menüsünü sağ tıklatıp Ayarlar’ı tıklayın.
 • Bluetooth ayarlarınıza erişmek için Ayarlar menüsünde Cihazlar> Bluetooth’u tıklayın. Bluetooth’u etkinleştirmek için Bluetooth seçeneğinin yanındaki kaydırıcıyı tıklayın. Bluetooth etkinleştirildiğinde, kaydırıcının yanında Açık görüneceğinden Bluetooth’un etkinleştirildiğini bilirsiniz.
 • Bluetooth cihazlarının bilgisayarınızı bulmasına izin vermeniz gerekir. Bunu yapmak için, sağdaki İlgili ayarlar bölümünün altındaki Diğer Bluetooth seçenekleri seçeneğini tıklayın.
 • Seçenekler sekmesinin altında, Bluetooth aygıtlarının bu bilgisayarı bulmasına izin ver seçeneğinin yanındaki onay kutusunu etkinleştirmek için tıklayın.
 • Muhtemelen Bluetooth görev çubuğu simgesinden Bluetooth cihazlarınıza ve ayarlarınıza hızlı bir şekilde erişmek isteyeceksiniz, ancak bu varsayılan olarak etkin olmayabilir. Bunu etkinleştirmek için, Bluetooth Ayarları penceresinin Seçenekler sekmesi altında gösterilen Bildirimler alanında Bluetooth simgesini göster seçeneğinin yanındaki onay kutusunu etkinleştirmek için tıklayın. 
 • Kaydetmek için Tamam’ı tıklayın.

Bu ayarlar etkinken, artık diğer cihazlardan Bluetooth ile dosya aktarabilirsiniz. Bu işlem, kullandığınız cihazın türüne bağlı olarak değişecektir.

Bluetooth Aygıtlarını Windows’ta Eşleştirme

Bluetooth kullanarak bir Windows PC’ye dosya gönderebilmeniz için önce cihazlarınızı eşleştirmeniz gerekir. Bu, bilgisayarınız ve Bluetooth özellikli cihaz arasında güvenli bir bağlantı oluşturarak dosya göndermenize ve almanıza olanak tanır.

 • Windows’da bir cihazı eşleştirmek için Bluetooth ayarları menüsünü açın ( Ayarlar> Cihazlar> Bluetooth ) ve üstteki Bluetooth veya başka bir cihaz ekle düğmesine basın.
 • Gelen bir cihaz ekleme menüsü, tıklayın Bluetooth. Bluetooth’un diğer cihazınızda etkin ve bulunabilir olduğundan emin olun.
 • Windows yakındaki cihazları tarar. Cihazınızı bulduktan sonra, bağlantıyı başlatmak için üzerine tıklayın. Windows, bağlantının başarıyla yapıldığından emin olmak için diğer cihazınıza girmeniz gerekebilecek bir kimlik doğrulama PIN kodu sağlar.
 • Bağlantı kurulduktan ve cihazlarınız başarıyla eşleştirildikten sonra, Cihaz ekle penceresinde bir Cihazınız kullanıma hazır mesajı görmelisiniz.

Bluetooth ile Dosyaları Windows PC’ye Aktarma

Bluetooth etkinleştirildikten, PC’niz başkaları tarafından keşfedilecek şekilde ayarlanmışsa ve Bluetooth cihazınızı PC’nizle başarılı bir şekilde eşleştirebildiyseniz, bir Windows PC’ye dosya gönderip alabilirsiniz. Yukarıdaki talimatları izlediyseniz, şimdi durum böyle olmalıdır.

 • Windows PC’ye dosya göndermek için görev çubuğunuzun bildirimler alanındaki Bluetooth simgesini bulun. Simgeyi sağ tıklayın, ardından Dosya Al seçeneğine basın.
 • Windows şimdi dosya alacak konumda olacak. Bluetooth Dosya Aktarımı penceresinde Bir bağlantı bekleniyor mesajı görmelisiniz.

Gönderdiğiniz cihazda Bluetooth bağlantısı varsa artık bilgisayarınıza dosya gönderebilirsiniz. Bu işlem platformunuza bağlı olarak değişecektir. 

 • Android’den PC’ye Bluetooth ile dosya aktarmanın birden fazla yolu vardır. Bununla birlikte, çoğu Android fotoğraf galerisi veya dosya yönetimi uygulamasında, dosyalarınızı paylaşmak için çeşitli yöntemlerin listelendiği bir Paylaş düğmesi bulunur. Seçtiğiniz uygulamada dosyalarınızı seçin, Paylaş’a dokunun, ardından dosya aktarımı işlemine başlamak için Bluetooth seçeneğini belirleyin (işlemde eşleştirilmiş Windows 10 PC’nizi seçin).
 • Ne yazık ki, Bluetooth kullanarak bir iPhone veya iPad’den Windows PC’ye fotoğraf veya başka dosya göndermek gerçekten mümkün değil. Apple cihazları kolay dosya aktarımı için AirDrop kullanır, ancak bu yöntem Windows PC’ler tarafından desteklenmez. Dosyaları iPhone’lar, iPad’ler ve Windows arasında taşımak istiyorsanız, bunu yapmak için iCloud’u kullanabilirsiniz. İCloud depolama alanınızda saklanan dosyalara iCloud web arayüzü kullanılarak Windows üzerinden erişilebilir.

Dijital kameralar gibi diğer cihazların Bluetooth’u etkinleştirmek ve dosya göndermek için kendi yöntemleri vardır. Ancak, eşleştirme ve dosya aktarımı işlemi aynı kalır. Bluetooth’un etkin olduğundan ve cihazınızın bilgisayarınızla eşleştirildiğinden emin olun ve Dosya Al penceresinin açık ve dosyalarınızı almaya hazır olduğundan emin olun .

İşlem ilk önce başarısız olursa, tekrar deneyin. Bluetooth bağlantıları, aygıtlar arasında çok fazla mesafe olması, diğer kaynaklardan gelen parazit veya aktarımların onaylanmaması (örneğin cihazlarınızda onaylamak için çok yavaş olma) dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle başarısız olabilir, bu nedenle cihazınızı iki kez kontrol ettiğinizden emin olun. devam etmeden önce bağlantı.

Mac’e Dosya Gönderme

Aktarım için AirDrop kullanacağınız için bir iPhone veya iPad kullanıyorsanız, Bluetooth cihazlardan Mac’e dosya aktarımını tamamlamak genellikle kolaydır. Bluetooth aygıtlarınıza ve ayarlarınıza, diğer aygıtları görüntülemenin ve bunlara bağlanmanın mümkün olduğu Sistem Tercihleri> Bluetooth menüsünden erişebilirsiniz.

AirDrop’a Mac’inizde hızlı bir şekilde Finder’ı açıp soldaki Apple cihazlarının listelendiği soldaki menüden AirDrop’u tıklayarak erişebilirsiniz.

Pencerenin altındaki Bulmama izin ver ayarı Herkes olarak ayarlandığı sürece, diğer yerel Mac, iPhone ve iPad kullanıcıları bu cihaza dosya gönderebilir.

Ne yazık ki, dosyaları başka bir cihaz türünden Mac’e aktarmak biraz daha zordur.

Örneğin, Android cihazlar bir Mac’e bağlanmayı ve Bluetooth dosya aktarımlarını kullanmayı zor bulacaktır. Bluetooth’u internet tethering gibi diğer kullanımlar için kullanabilirsiniz, ancak dosya aktarımları genellikle başarısız olur. Dosyaları taşımak için doğrudan USB bağlantısı veya alternatif bulut depolama yöntemi gibi alternatif bir yöntem kullanmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Bluetooth dosya Aktarımı Bluetooth ile Bilgisayara Dosya Aktarımı için yorumda bulun

  Bluetooth ile Bilgisayara Dosya Aktarımı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bluetooth ile Bilgisayara Dosya Aktarımı için ilk yorumu yapabilirsin.