Bill Gates robotların işçiler gibi vergilendirilmesi gerektiğini söyledi

2 dk okuma süresi

 

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Quartz ile gerçekleştirdiği yeni bir röportajda oldukça çarpıcı bir kanıt ortaya koyuyor; insanların yerini alan robotların, o işçinin gelir vergisine eşdeğer vergiler vermesi gerekiyor dedi.

“Şu anda, bir fabrikada 50,000 dolar değerinde işe yarayan bir insan çalışanı, bu gelirin vergilendirilmesi. . . Aynı şeyi yapmak için bir robot gelirse, robotu da benzer bir seviyede vergi alacağımızı düşünürsün. ”

Bir robotun sahipleri veya üreticileri tarafından ödenen bu vergilerin, işgücünün yeniden eğitilmesine fon sağlamak için kullanılacağını savunuyor. Eski fabrika işçileri, sürücüleri ve kasiyerleri, sağlık hizmetlerine, eğitime veya insan işçilerinin yaşamsal kalacağı diğer alanlara geçecekti. Gates, politikanın kasıtlı olarak “[otomasyonun benimsenmesinin] hızını biraz yavaşlatacağını” öne sürerek, daha geniş geçişi yönetmek için daha fazla zaman tanıyor.

Verimlilik üzerine bir vergiye neyin ne olduğu fikri, konvansiyonel ekonomik bilgeliğe benzemektedir. Otomasyonda baskın olan on yıllar boyunca, yerinden olmuş işçiler daha üretken rollere, yani toplam ekonomiyi büyütüyorlar.

Ancak bu tez çatlaklar göstermeye başladı belirttiği gibi, “insanlar bu robotun gelişinin net bir kayıp olduğunu” söylüyor; bu da, işe yeniden eğitim verilmesi ve etkilenen toplulukları hedef alan diğer programlarla daha aktif bir ilişki kurulmasını istiyor. (İş eğitim programlarının etkinliği halen biraz tartışmalıdır ).

Gates, otomasyonun etkilerini yönetmede hükümetin rolünden dolayı kararlı bir şekilde düşerken, pazar belirleyicileri serbest bırakmak için en azından biraz zorlayıcı olan iki nokta sunuyor. Bill Gates robotların işçiler gibi vergilendirilmesi gerektiğini söyledi

İlk olarak, Gates, robotiklerin ve yapay zekânın önümüzdeki 20 yıl içindeki etkisinin, 20. yüzyılda yaygın olan istikrarlı ve aşamalı yerinden etme işleminin çok daha yoğun bir hali olacağını söylüyor. Yalnızca pazar, bu geçişin hızıyla başa çıkamayacak – ve Gates, serbest emeğin daha iyi kullanılmasına olanak sağlama potansiyelinin büyük bir kısmı kamu sektöründe olacağını öne sürüyor.

İkincisi ve muhtemelen daha da önemlisi, Gates, halka direnirse otomasyonun gelişmesine izin verilmeyeceğini söyledi. “İnsanlar genel olarak, inovasyondan ne yapacaklarına ve heyecandan daha çok korktukları takdirde gerçekten de kötü. . . Ve biliyorsunuz, vergilendirme kesinlikle bazı unsurları yasaklamaktan daha iyi bir yol. ” Bill Gates robotların işçiler gibi vergilendirilmesi gerektiğini söyledi

Başka bir deyişle, otomasyon, toplumun tüm üyelerine açıkça fayda sağlamazsa, teknolojiyi herhangi bir vergiden daha şiddetli bir şekilde engelleyecek bir tür hareketi yaratabilir.

Ona inanmazsan sadece etrafına bak. Küreselleşmenin yararlarının kötü veya adaletsizce yönetildiğine dair yaygın bir inanç, doğrudan duvar ve tarifeler hayranları için siyasi bir yeniden canlanmaya yol açtı. Aynı dinamik, otomasyon akıllıca silinmezse kendini tekrarlayabilir.

 

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x