Bilgisayarınızdan WhatsApp nasıl kullanılır

3 dk okuma süresi

Bilgisayarınızdan WhatsApp nasıl kullanılır Sadece telefonunuzda WhatsApp görüşmelerinize erişebilmekten bıktınız mı? Bu makalemizde Whatsapp ‘a bilgisayardan nasıl kullanabileceğinizi anlatacağız

Uzun mesajları yazma veya birden çok WhatsApp ileti dizisini akıllı telefonunuzda tutmak mümkündür, ancak bir klavye de yazarak ve iletileri tam boyutlu bir bilgisayar ekranında görüntülemeniz her zaman daha iyi bir kullanıcı deneye mi sunacağı muhakkaktır.

WhatsApp, programını bilgisayarda kullanmak için iki farklı çözüm sunuyor: Windows ve OS X için WhatsApp Web veya masaüstü uygulamaları var peki bunları nasıl kullanacaksınız kullanmak için ne gerekiyor.

Gereksinimler

WhatsApp’ın destek sayfasına göre, telefonunuz aşağıdakilerden listede belirtilen model ve işletim sistemini destekliyorsa, (Web veya masaüstü uygulaması) kullanabilirsiniz:

 • Android
 • iOS 8.1 ve üstü
 • Windows Phone 8.0 ve 8.1
 • Nokia S60, Nokia S40 EVO
 • BlackBerry ve BlackBerry 10

WhatsApp’ı bilgisayarda kullanırken, telefonunuzun hala bir veri veya Wi-Fi bağlantısı olması gerekir. Çünkü platform aslında akıllı telefonunuzdaki uygula ile senkronize çalışıyor. Örneğin, bir ülkede seyahat ediyorsanız ve telefonunuzun bağlantısı yoksa WhatsApp’ı başka bir cihazda da kullanamayacağınız anlamına gelir.

WhatsApp Web’i kurma hakkında

Kurulumun büyük kısmı, telefonunuzu WhatsApp Web ile eşleştirmektir.

 1. Chrome, Firefox, Opera, Safari veya Edge’i kullanarak, https://web.whatsapp.com/ adresine gidin.
 2. WhatsApp telefon uygulamasıyla taramanız için bir QR kodu göreceksiniz. Kodun hemen altında, o tarama seçeneğini uygulamada bulmanıza yardımcı olacak talimatları görürsünüz. Örneğin, iOS uygulamasında, Ayarlar’a, ardındanWhatsApp Web’e
 3. Kodu taradıktan sonra, WhatsApp iletilerinizi telefonunuzda ve tarayıcıda görebilirsiniz. Telefonunuz için bir Wi-Fi bağlantısına ihtiyacınız yoktur, ancak çok fazla mobil veri kullanmamak için WhatsApp Wi-Fi üzerinden bağlanmayı önermektedir.

WhatsApp Web düzeni, yalnızca daha büyük ölçekte mobil deneyimini sunmaktadır. Emoji, GIF, fotoğraf ve sesli notlar gönderebilir, kişi listenizi görüntüleyebilir ve bildirimleri bilgisayarda görüntüleye bilirsiniz.

WhatsApp’ın masaüstü uygulaması nasıl kurulur?

Masaüstü uygulamasını kurmak WhatsApp Web’i kurmaya benzer, ancak istisna olmak üzere – önce uygulamayı indirip yüklemeniz gerekir.

 1. com/download adresinden uygulamanın Mac veya Windows sürümünü indirin.
 2. Mac kullanıcılarının dosyayı açmaları ve sonra WhatsApp’ı Applications klasörüne taşımaları gerekecek.
 3. Windows kullanıcılarının EXE dosyasını çalıştırmaları ve komutları takip etmeleri gerekecek.
 4. Uygulama başlatıldığında, WhatsApp telefon uygulamasıyla taramanızı sağlayacak bir QR kodu görürsünüz. Kodun hemen altında, o tarama seçeneğini uygulamada bulmanıza yardımcı olacak talimatlar görürsünüz. Örneğin, iOS uygulamasında, Ayarlar’a, ardındanWhatsApp Web’e
 5. Kodu taradıktan sonra, WhatsApp iletilerinizi telefonunuzda ve tarayıcıda görebilirsiniz. Telefonunuz için bir Wi-Fi bağlantısına ihtiyacınız yoktur, ancak çok fazla mobil veri kullanmamak için WhatsApp Wi-Fi üzerinden bağlanmayı önermektedir.

WhatsApp masaüstü uygulamalarının düzenleri Web ve mobil deneyimini sunmaktadır. Emoji, fotoğraf ve sesli notlar gönderebilir, kişi listenizi görüntüleyebilir ve bildirimleri bilgisayarda alabilirsiniz.

Güvenlikle ilgili bir kaç not

Uygulama yüklendikten veya Web ara yüzüne giriş yaptıktan sonra, bilgisayarınıza erişimi olan herkes, oturum açtığınız sürece WhatsApp görüşmelerinizi görüntüleyebilir. Bilgisayarınız parola korumalıysa, büyük olasılıkla bu büyük bir işlem değildir. Ancak, bir ortak bilgisayardan WhatsApp Web kullanıyorsanız, işiniz bittiğinde oturumunuzu kapatın. Sen üç noktalı menü simgesini tıklayıp seçerek yapabilirsiniz.

WhatsApp Web’den size ait olmayan bir bilgisayardan çıkış yapmayı unutursanız veya birisinin hesabınıza eriştiğinden şüpheleniyorsanız, QR Kodunu taramak için kullandığınız ayarları sayfasını ziyaret ederek tüm etkin oturumlardan çıkış yapabilirsiniz. Yine, iOS’ta Ayarlar’a ve ardından WhatsApp Web’e dokunabilirsiniz

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x