bilgisayarın yeniden başlatma sorunu ve çözümü

Bilgisayarın yeniden başlatma sorunu ve çözümü teşhis etmek zordur , çünkü yeniden başladığında, bunun nedenini açıklayan bir hata mesajı yoktur. Bir bilgisayarın olası çözümleri daraltmanıza yardımcı olmak için beklenmedik şekilde bilgisayarın yeniden başlatılmasına neden olabilecek komplikasyonların bir listesi sizlere sunacağız. 

Arızalı Bellek veya Ram Sorunu
Çoğu durumda, bir PC’nin aniden yeniden başlatılması, devre dışı bırakılmış RAM modüllerinden kaynaklanır . Genel bellek modülleri, bilgisayarın düzgün çalışmasını engelleyebilecek küçük hatalara sahiptir.

 Bunu düzeltmek için belleği Memtest RAM test cihazı ile incelemeniz gerekir . Memtest sonuçlarının analiz edilmesi kolaydır: eğer ana ekran aynı tabloyu en az bir kez geçtikten sonra tutarsa, hafızanın iyi durumda olduğunu varsayabilirsiniz; ek çizgiler görünürse, bellek bozuktur.

NB Anakartınız bunu halledebiliyorsa, bilgisayarınızın Çift Kanallı modundan yararlanabilmeniz için iki modül satın almak isteyebilirsiniz . Bunu yapmak için, iyi kalitede iki özdeş modülü (aynı markanın) kullanmanız gerekir.

Donanım Çatışması

Bir donanım çakışmasıyla uğraşıyorsanız, bilgisayar sürücülerini güncellemeye çalışarak başlamalısınız . En son sürümleri üreticinin sayfalarında indirebilirsiniz.

Bu işe yaramazsa, bilgisayarınızı mümkün olduğunca az sayıda çevre birimi kullanarak yeniden başlatmanız gerekebilir. Tüm CD sürücüleri, kaydediciler, Internet modemler, yazıcılar, tamamlayıcı sabit diskler vb. Bağlantılarını kesin. Cihazınızı tek başına yeniden başlatılıncaya kadar manuel olarak yeniden başlatmaya devam edin. Yeniden başlatma durduğunda, sorun yeniden meydana gelinceye kadar çevre birimlerini birer birer tekrar bağlayın.

CPU Aşırı Isınma

Sorununuzun aşırı ısınmış bir CPU’nun sonucu olmadığından emin olmak için. İşlemcinizin sıcaklığını Everest programı veya anakartınızın yardımcı programını kullanarak kontrol edin. Çok yüksekse, daha güçlü bir fan takmanız gerekecektir.

Gerekirse, örneğin bir hava pompası kullanarak muhafazadaki tozu temizlemek iyi bir fikir olacaktır. Bu, yalnızca PC tarafından yapılan gürültüyü azaltmakla kalmaz, aynı zamanda zaman zaman PC’nin ve dolayısıyla işlemcinin ortam sıcaklığını da azaltacaktır.

Arızalı Güç Kaynağı

Arızalı bir güç kaynağı durumunda, çözüm güç kaynaklarını daha güçlü olana dönüştürmektir. Cihazınızın bir uzman tarafından incelenmesini sağlamanız gerekebilir.

Yeniden başlatma, elektrik şebekesinin elektrik şebekesinden kaynaklanan bir girişimden de kaynaklanabilir. Hizmet şirketinizden elektrik şebekesine gelip kontrol etmesini isteyebilirsiniz. Kesintisiz bir güç kaynağı (sabitleyici) takmak bu sorunu çözecektir.

Yazılım Çatışması

Sorun belirli bir yazılımı veya sürücüyü kurduktan hemen sonra başlamışsa, bu PC’nizin yeniden başlatılmasına neden olabilir. Sorunu çözmek için, yazılımı silmeniz veya sorumlu sürücüyü güncellemeniz yeterlidir.

Arızalı Donanım

Anakart, işlemci, grafik kartı, ses kartı, vb. Dahil olmak üzere bilgisayarın tam bir gözden geçirmesini yapın. Bir teknisyen bunu sizin için yapabilir, her bir bileşeni tek tek değiştirerek ekipmanı inceler.

BIOS

Bellek frekansının doğru olduğunu ve gecikme süresinin fabrika ayarlarına göre olduğunu kontrol edin.

Ayrıca anakart üreticisinin web sitesine giderek bir BIOS güncellemesi de yapabilirsiniz. Mevcut BIOS’unuzu harici bir ortama yedeklemeyi unutmayın.

NB Dikkatli olun, çünkü BIOS güncellemesi sırasında bir elektrik kesintisi PC’niz için ölümcül olabilir.

Virüsler

Virüsler, beklenmedik bir şekilde kendi başına yeniden başlayan bir PC’nin ana sebepleri arasındadır. Bu soruna yol açan çeşitli virüs türleri vardır, ancak iyi bir virüs temizleyici onu küçük bir rahatsızlık ile çözmelidir.

Otomatik Yeniden Başlatma Etkin mi?

Windows bilgisayarlar, bilgisayarınızı otomatik olarak yeniden başlatmayı etkinleştirmenizi sağlar. Sorununuza neden olan buysa, bunu basitçe devre dışı bırakabilirsiniz.

Başlat menüsü> Denetim Masası > Performans ve Bakım > Sistem . Alternatif olarak, Bilgisayarıma sağ tıklayıp Özellikler’i seçebilirsiniz .

Gelişmiş > Başlangıç ve Kurtarma > Ayarlar . Otomatik yeniden başlat seçeneğinin yanındaki kutunun işaretini kaldırın .

NB Windows XP bilgisayarlarda işlem farklıdır. Başlat düğmesini> Çalıştır … seçeneğini tıklayın .. Tip kapatma -a , ardından tamam deyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. bilgisayarın yeniden başlatma sorunu ve çözümü için yorumda bulun

    bilgisayarın yeniden başlatma sorunu ve çözümü için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak bilgisayarın yeniden başlatma sorunu ve çözümü için ilk yorumu yapabilirsin.