bilgisayardan ses gelmiyor

6 dk okuma süresi

Bilgisayardan ses gelmiyor bu makalemizde, bilgisayar hoparlörlerinizden ses alamıyorsanız ne yapmanız gerektiği hakkında bilgi bulacaksınız. Aşağıdaki sorun giderme bölümleri sırayla izlenmelidir, çünkü sorununuzu ortadan kaldırma sürecinde tanımlamanıza yardımcı olmak için yazılmıştır.

Windows bilgisayarda Ses Yok

Ses Yok sorununu gidermek için aşağıdaki yönlere bakmanız gerekir:

 1. Sürücünüzü Kontrol Edin
 2. Ses kartınızı kontrol edin
 3. Doğru ses cihazını varsayılan olarak ayarla
 4. Geliştirmeleri devre dışı bırak
 5. Hoparlör ve kulaklık kablolarının düzgün bağlandığını kontrol edin
 6. Ses biçimini değiştir
 7. HDMI kablolarının düzgün bağlandığını kontrol edin
 8. Ses ve Ses Sorun Gidericisi’ni çalıştırın.

1] Sürücünüzü Kontrol Edin

Normalde Denetim Masası> Ses> Oynatma ve Kayıt sekmelerinin altındaki Varsayılanları Seç ve Ayarla’yı açarsınız. Ayrıca veya alternatif olarak şunu da denemeniz gerekebilir: Başlat> Arama Çubuğu Arama Çubuğu> Enter tuşuna basın.

Aygıt Yöneticisi açılır. Ses, Video ve Oyun Denetleyicileri’ni genişletin. Ses cihazınızı bulun. Özellikler kutusunu açmak için üzerine çift tıklayın. Sürücünün kurulu olup olmadığını ve cihazın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Sürücü sekmesinde, Sürücüyü Güncelle’ye tıklayın. Tamam’ı tıklayın. Ayrıca, Sürücüyü kaldırmanız (ancak SİLMEYİN) ve ardından Aygıt Yöneticisi> Eylem> Donanım değişikliklerini tara’da yapmanız gerekebilir. Bu, sürücüyü yeniden yükleyecektir.

2] Ses kartınızı kontrol edin

Windows PC’nizde bir ses kartı veya ses işlemcisi olduğundan ve düzgün çalıştığından emin olun. Bunu kontrol etmek için, düğmeler çubuğundan ‘Ara’ seçeneğini belirtin, – Aygıt Yöneticisi ‘yazın ve’ Ayarlar’ı tıklayın. Aygıt Yöneticisi’ni açın, kategoriyi genişletmek için Ses, video ve oyun denetleyicileri’ni çift tıklatın. Bir ses kartı listelenmişse, takılı bir kartınız vardır. Dizüstü bilgisayarlarda ve tabletlerde genellikle ses kartı yoktur. Bunun yerine, Aygıt Yöneticisinde aynı kategoride görünen tümleşik ses işlemcileri vardır.

Düzgün çalışıp çalışmadığına bakın. Aygıt Durumu aygıtın düzgün çalıştığını gösteriyorsa, ortaya çıkan sorun ses ayarları, hoparlörler veya kablolardan kaynaklanmaktadır.

Windows 10 bilgisayarda Ses Yok

3] Varsayılan olarak doğru ses cihazını ayarlayın

Arama alanına ‘Ses’ yazın ve ‘Ayarlar’ı seçin. ‘Ses’i seçin. Oynatma sekmesi bölümünün altında, birden fazla ses cihazı bulacaksınız; hoparlör olarak görünür, ardından cihazın adı gelir. Ayrıca, varsayılan aygıtın yanında, birden fazla aygıtınız varsa Varsayılan olarak etiketlenmiş yeşil bir onay işareti olduğunu göreceksiniz.

ses çalma

Yanlış ses cihazı varsayılan ses cihazı olarak listelenmişse, doğru cihazı seçip ‘Varsayılan Yap’ düğmesine tıklayın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın!

4] Geliştirmeleri devre dışı bırak

Kayıttan Yürütme sekmesindeki Ses Kontrol Panelinde, Varsayılan Aygıtı sağ tıklatın ve Özellikler’i seçin. Geliştirmeler sekmesinde Tüm geliştirmeleri devre dışı bırak’ı seçin ve ses cihazınızı çalışıp çalışmadığına bakın. Yardımcı olursa, harika, başka her varsayılan cihaz için bunu yapın ve herhangi bir yardım olup olmadığına bakın.

5] Hoparlör ve kulaklık  kablolarının düzgün bağlandığını kontrol edin

Bu günlerde yeni PC’ler, 3 veya daha fazla jak ile donatılmıştır,

 1. bir mikrofon jakı
 2. giriş jakı
 3. çıkış jakı.

Bu jaklar bir ses işlemcisine bağlanır. Bu yüzden hoparlörlerinizin hat çıkış jakına takıldığından emin olun. Hangisinin doğru jak olduğundan emin değilseniz, hoparlörleri jakların her birine takmayı deneyin ve ses çıkardığını görün.

kablolar

Kulaklık kullanıyorsanız, hoparlörlerin ses kartınızın veya PC’nizin hat çıkış (kulaklık) girişine takılı olmadığından emin olun.

6] Ses formatını değiştirme

Kayıttan Yürütme sekmesindeki Ses Kontrol Panelinde, Varsayılan Aygıtı sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin. Gelişmiş sekmesinde, Varsayılan Biçim altında ayarı değiştirin ve ses aygıtınızı kontrol edin. Eğer yardımcı olursa, harika, başka ayarı tekrar değiştirin ve bunun işe yarayıp yaramadığını görün.

7] HDMI kablolarının düzgün bağlandığını kontrol edin

Bilgisayarınızı HDMI destekli hoparlörlere sahip bir monitöre bağlamak için bir HDMI kablosu kullanıyorsanız, sesi duyamayabilirsiniz. Böyle bir durumda HDMI ses cihazını varsayılan olarak ayarlamanız gerekir. Sesin HDMI tarafından desteklenip desteklenmediğini kontrol etmek için şu adımları izleyin:

Arama kutusuna Ses yazın ve Ayarları tıklayın. Ardından, Ses’i seçin. Oynatma sekmesi altında bir HDMI cihazı arayın. Bir HDMI cihazınız varsa, Varsayılanı Ayarla düğmesini tıklayın ve Tamama basın. Ses aygıtını değiştirmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.

Bir HDMI ses cihazınız yoksa, HDMI monitörünüzde bir ses girişi olmalıdır. Daha sonra yapmanız gereken, PC ses kartınızdan doğrudan monitöre ayrı bir ses kablosu bağlamaktır. Monitörün hoparlörleri yoksa, ses sinyalini harici PC hoparlörleri veya ev stereo sisteminiz gibi farklı bir cihaza bağlamanız gerekir.

8] Ses ve Ses Sorun Gidericisi’ni çalıştırın

Hepsi başarısız olursa, Windows 10/8’de yerleşik Sorun Giderme aracını getirebilir ve kullanabilirsiniz. Araç otomatik olarak ses kaydı sorununu çözebilir.

Ses ve Ses Sorun Gidericisi’ni açmak için, Win + X tuşlarına birlikte basıp Denetim Masasını seçerek Denetim Masasını açın. Ardından, Sistem ve Güvenlik altında Sorunları bul ve düzelte tıklayın. Ya da, Görev Çubuğu bildirim alanındaki Hoparlör simgesine sağ tıklayın ve Ses ve Ses Sorun Gidericisi’ni açmak için Ses sorunlarını giderin’i seçin.

Aand Fix problemlerini bulun

İşiniz bittiğinde, ‘Donanım ve Ses’i seçin ve’ Ses kaydında sorun giderme ‘bağlantısını tıklayın. Windows Sound’daki bu yayın çalışmıyor veya eksik de bazı işaretçiler verebilir.

problem gidermek

Bu yazı Windows 10 ve Windows 8’i akılda tutarak yazılmış olsa da , diğer Windows sürümlerinde de Ses Yok sorunuyla karşılaşırsanız yardımcı olacaktır.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x