bilgisayardan ses gelmiyor

Bilgisayardan ses gelmiyor bilgisayarınızı kullanmak tamamen görsel bir deneyim gibi görünüyor, ancak işitsel deneyim de şaşırtıcı derecede önemlidir. Bilgisayarınızdaki Sesler aniden kaybolana kadar ne kadar önemli olduğunu fark etmeyebilirsiniz. Bilgisayar deneyiminizin yarısı kayboldu! Hoparlörlerinizden ses gelmiyor. Ne oldu? Nereye sorun var Panik yapma ve makalemizi okumaya devam et. Aşağıdaki bilgiler zorluk derecesine göre en basitten en zora göre sıralanmaktadır

Temel Düzeltmeleri

 1. Bilgisayarınızın kapalı olmadığından emin olun. Bilgisayarınızın ses seviyesini düşürmüş olabilirmisiniz. Başka bir şey yapmadan önce “Ses Seviyesini Arttırın” ses düğmesine basın ve ses seviyesinin yükseldiğine dair bir işaret arayın.
  • Ses seviyesinin yüzde 100 olduğunu ve hala ses almadığınızı gösteren bir şey görüyorsanız devam edin.
 2. Ses aygıtlarınızın bağlantılarını kontrol edin. Bilgisayarınıza bir hoparlör veya kulaklık takılması kısmen ses çıkışı sağlamaz. Ayrıca, söz konusu ses aygıtlarının doğru bağlantı noktalarına takılı olduğundan emin olun.
 3. Ses cihazlarının arızalı olup olmadığını kontrol edin. Bunu yapmanın en kolay yolu birer birer cihaz takıp çıkarırken bir şarkı çalmaktır; bilgisayarınızın varsayılan hoparlörlerinden ses çıkışı alırsanız, ancak hoparlör sisteminizden çıkarsa, sorunlar bilgisayarınız da olmayabilir.
 4. Bilgisayarı yeniden başlatın. Daha sıkı yöntemlere geçmeden önce, bilgisayarınızı yeniden başlatarak sesi sıfırlamaya çalışın.

Ses Karıştırıcıyı Denetleme

 1. Üzerine sağ tıklayın 

 . Ekranın sağ alt köşesindeki hoparlör şeklinde ikon.

 • Bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, açılır menüyü çağırmak için izleme düğmesine iki parmağınızla dokunun.
 • Hacim simgesi görev çubuğunda görünmüyorsa, görev çubuğunu sağ tıklayın tıklayın Görev Çubuğu ayarları, tıklayın simgeleri görev çubuğunda görünür Seç ve yanındaki anahtarı yukarı doğru kaydırın “Açık” konumuna getirin.
 1. Karıştırıcıyı Aç’ıtıklayın. Bu seçenek, açılır menünün üst kısmındadır.
 2. Açık uygulamalar için ses seviyesini gözden geçirin. Şu anda açık olan her uygulama, simgesinin altında beşgen bir kaydırıcıya sahip olacak; Bu kaydırıcı Mikser penceresinin altındaysa, uygulamanın ana ses düzeyi sessizdir.
 3. Ses kaydırıcısını tıklayıp sürükleyin. Bunu yapmak, ilgili uygulamanın hacmini artıracaktır.
  • Genel sisteminizin ses seviyesini artırmak istiyorsanız, “Hoparlörler” ses kaydırıcısını tıklayıp sürükleyin.
 4. X işaretinitıklayın. Karıştırıcı penceresinin sağ üst köşesinde. Karıştırıcı bilgisayarınızın ses sorunlarının nedeni olsaydı, şimdi çözülmelidir.

Değiştirilen Hoparlör Biçimini

 1. Tüm ses aygıtlarını bilgisayarınızdan çıkarın. Buna kulaklık, hoparlör ve bilgisayarınızın kulaklık jakına takılabilecek başka herhangi bir şey dahildir.
  • Bilgisayarınıza bir Bluetooth kulaklık takılıysa, cihazın bağlantısını kesin.
  • Masaüstü bir bilgisayar kullanıyorsanız, hoparlörleri sıkıca takın.
 2. Ses simgesini sağ tıklatın. Ekranın sağ alt köşesinde.
  • Bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, açılır menüyü çağırmak için izleme düğmesine iki parmağınızla dokunun.
  • Hacim simgesi görev çubuğunda görünmüyorsa, görev çubuğunu sağ tıklayın tıklayın Görev Çubuğu ayarları, tıklayın simgeleri görev çubuğunda görünür Seç ve yanındaki anahtarı kaydırın Cilt doğru “Açık” konumuna getirin.
 3. Oynatma aygıtları’nıtıklayın. Bu seçenek açılır menünün ortasındadır.
 4. Hoparlörler’içift ​​tıklayın. Bunu yapmak, bilgisayarınızın dahili hoparlör özelliklerini açacaktır.
  • Bir masaüstü bilgisayarda bunun yerine takılı olan hoparlörlerin adını tıklayın.
 5. Click GelişmişPencere üstünde.
 6. Varsayılan Biçim” in altındaki açılır kutuyu tıklayın. Bu kutu büyük olasılıkla “24 bit, 44100 Hz (Studio Kalitesi)” veya “16 bit, 48000 Hz (DVD Kalite)” gibi bir şey söyleyecektir.
 7. Yeni bir frekansı tıklayın. Kutunun başlangıçta “24 bit” seçeneği varsa, 16 bitlik bir seçenek seçin (veya tersi olur).
 8. Click Testi. Bu seçenek pencerenin sağ tarafındadır. Tıklamak, hoparlörlerinizin çalıştıkları takdirde bir melodi çalmasına neden olur.
 9. Testi her frekansla tekrarlayın. Ses üreten bir frekans bulursanız, bilgisayarınızın ses sorunlarını çözdünüz demektir.
 10. Click OK. Bunu yaptığınızda ayarlarınız kaydedilir

Windows Ses Sürücülerini Güncelleştirme

 1. Başlat menüsünü açın. Bunu yapmak için, ekranın sol alt köşesindeki Windows logosunu tıklayın veya tuşuna basın ⊞Win.
  • Windows 8’de farenizi ekranın sol üst köşesine getirin, ardından büyüteç simgesini tıklayın.
 2. Tip Device Manager Başlat içine. Bu, Başlat penceresinin üst kısmındaki Aygıt Yöneticisi simgesini görüntüler.
 3. Aygıt Yöneticisi. Bir yazıcının görüntüsünü ve diğerinin yanında bir kamerayı andırıyor.
 4. Aşağı kaydırın ve tıklayın. 

 Sol Ses, video ve oyun denetleyicileri. Bu seçenek Aygıt Yöneticisi penceresinin altındadır. Bunu yaptığınızda, bilgisayarınızdaki ses aygıtlarının ve programların bir listesi görüntülenir.

 1. High Definition Audio” seçeneğini sağ tıklayın. Bu genellikle “[Marka] Yüksek Tanımlı Ses” (örneğin, Realtek Yüksek Tanımlı Ses) olarak etiketlenir.
  • Ekranın sağ alt köşesindeki ses seviyesi simgesine tıkladığınızda, geçerli hoparlör sisteminizin adı görüntülenir.
 2. Sürücüyü güncelle’yitıklayın. Açılır menünün üst kısmında.
 3. Güncellenmiş sürücü yazılımı için Otomatik aramaseçeneğini tıklayın. Sürücü Güncelleme penceresindeki en üst seçenektir. Bunu yaparsanız bilgisayarınız bir güncelleme dosyası aramaya başlar.
 4. İstendiğinde yeni sürücüler yükleyin. Yeni sürücülerin genellikle kendi başlarına indirmesine rağmen, bu kararı Evetveya Yükle’yi tıklatarak doğrulamanız gerekebilir.
  • Sürücüleriniz güncelse, bilgisayarınızın ses sorunları sürücülerle ilgili değildir.
 5. Bilgisayarı yeniden başlatın. Sürücüler yüklemeyi bitirince, değişiklikleri uygulamayı tamamlamak için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir. Sürücüleriniz bilgisayarınızın sesinin işe yaramamış olsaydı, artık sesiniz olmalıdır.

Komut İstemi Kullanarak

 1. Başlat menüsünü açın. Bunu yapmak için, ekranın sol alt köşesindeki Windows logosunu tıklayın veya tuşuna basın ⊞Win.
  • Windows 8’de, bunun yerine imlecinizi ekranın sağ üst köşesine getirip büyüteç simgesini tıklamanız gerekir.
 2. Tip command prompt başlat içine. Bunu yaparsanız, Başlat penceresinin üst kısmındaki Komut İstemi simgesi görüntülenir.
 3. Komut İstemi simgesini sağ tıklatın. Siyah bir kutuya benzer. Bir açılır menü göründüğünü görürsünüz.
 4. Yönetici olarak çalıştır’ıtıklayın. Bu seçenek açılır menünün üstünde olmalıdır.
  • Geçerli bilgisayarınızda yönetici ayrıcalıklarına sahip değilseniz Komut İstemi simgesini tıklamanız yeterlidir.
 5. İstendiğinde Tamam’ıtıklayın. Komut İstemi açılacaktır.
 6. Yazın net localgroup Administrators /add localserviceBu komut, bilgisayarınızın ses sürücüleri de dahil olmak üzere sistem dosyalarını oluşturmak ve çalıştırmak için gereken temel güvenlik düzeyini düşürür.
 7. Basın EnterBu senin emrini verecek.
 8. Bilgisayarı yeniden başlatın. Komutun çalışması tamamlandıktan sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatmak, değişikliklerinizi uygulamaya yardımcı olacaktır.

Yazımı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Yazım da eksik veya sizin de katkıda bulunmak için bazı fikirleriniz varsa yorumlarınızla lütfen bize bildirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. bilgisayardan ses gelmiyor için yorumda bulun

  bilgisayardan ses gelmiyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak bilgisayardan ses gelmiyor için ilk yorumu yapabilirsin.