Azure Sanal Makine Hızlandırılmış Ağ nedir?

Azure Sanal Makine Hızlandırılmış Ağ nedir? Bu yazıda, Hızlandırılmış Ağ Oluşturma adlı bir özellik kullanarak Azure sanal makineleriyle daha iyi ağ performansı elde edebileceğinizi tartışacağım.

Daha Hızlı Daha İyi

Azure’daki çoğu iş yükü muhtemelen hiçbir zaman ağın darboğazda bulunmasını asla bulamayacaktır. Bununla birlikte, bazı iş yükleri aşırıdır ve güvenilir akışla ve daha düşük CPU kullanımı ile yüksek hızda veri gönderip alabilmek gerekir. Eğer durum buysa, Hızlandırılmış Ağ, sanal makinelerinizi oluştururken etkinleştirmeyi düşünmeniz gereken bir özelliktir. Sanal makine başına maksimum 25Gbps hız sağlayacaktır.

Hızlandırılmış Ağ nedir?

Hyper-V hakkında çok fazla bilgi okudunuz ya da VMware için donanım boşaltmalarına derinlemesine inmişseniz, Tek Köklü G / Ç Sanallaştırması veya SR-IOV adlı bir şeyi biliyorsunuzdur. SR-IOV, sanal bir makinenin fiziksel bir ağ kartı (NIC) üzerindeki fiziksel işlev veya PF’ye doğrudan bağlamak için bir sanal işlevi veya VF’yi (özel bir konuk işletim sistemi sürücüsü) kullanmasını sağlayan sanallaştırma özelliğidir.

SR-IOV, Windows Server 2012 Hyper-V’de sunulan bir özellikti. Microsoft geçen yıl Ignite’da Azure bölgelerinde dalgalar halinde bu özelliği başlatmaya başladığını açıkladı. SR-IOV’nin Azure Uygulamasına Hızlandırılmış Ağlar (Accelerated Networking) adı verilir. Aşağıdaki diyagram, Hızlandırılmış Ağın kullanılmaya başlaması halinde, sanal makinenin ağının mimarisine girmesinin getirdiği değişiklikleri göstermektedir. Etkin NIC artık yönetim işletim sistemindeki (ana bilgisayar işletim sistemi) kullanıcı modunda olan sanal anahtardan geçmiyor. Bu nedenle, artık paketleri içeri / dışarı iletmek için çoklu ana makine, işlemci içerik anahtarları gerektirmiyor. Bunun yerine, paketler doğrudan sanal makinenin VF’inden NIC’nin PF’sine ya da tam tersi geçer.

Hızlandırılmış Ağın etkinleştirilmesi 3 etkiye sahiptir:

  • CPU kullanımı azaltıldı, gönderilen veya alınan büyük miktarda veriyi işlemek için daha fazla kapasite kaldı
  • Akış verileri için daha iyi olan azaltılmış titreme
  • Birden fazla verinin aynı anda itilmesine olanak tanıyarak daha yüksek genel çıktı.

Daha spesifik olan sanal makineler genel bant genişliği miktarlarını, M128s’te 25.000Mbps’e kadar, GS5 veya DS15_v2’de 20.000Mbps’e kadar biraz daha artırdığını görmelidir.

Detayları Okuyun

“Şeytanın ayrıntıları”, Hızlandırılmış Ağ ile uygulanabilecek bir ifade. Daha az ölümlüler düzenli olarak konuşlandıran tipik D3_v2 veya A2_v2, Hızlandırılmış Ağ’ı kullanamaz. Kısa öykü, 8 çekirdekli sanal makinelerin, Hızlandırılmış Ağda etkinleştirilmiş sanal NIC’leri kullanabilmesidir. Ayrıntılı cevap, sanal makine dizisinin / boyutunun bu sayfada listelenmesi  ve desteklenen ve desteklenen bir konuk işletim sistemi olan bir bölgede konuşlandırılması gerekir. Windows Server desteğinin genelde mevcut olduğunu ve Linux’un Preview’te olduğunu unutmayın.

Başka bir sayfa daha fazla bilgi ortaya koyuyor:

Beklenen ağ performansı, tüm hedefler için tüm NIC’ler arasında sanal makine boyutu başına ayrılan maksimum toplu bant genişliğidir.

Bu, bir DS15_v2 ile 20.000 Mb / sn’ye ulaşması için, 8 NIC’li sanal makineyi dağıtmak ve bu NIC’lerin bant genişliğini toplamak zorundayız demektir. Tek bir NIC size bu bant genişliğini vermeyecektir.

Bu sayfada ayrıca şunlar söyleniyor:

Üst sınırlar garanti edilmez, ancak belirli bir uygulama için doğru VM boyutunu seçmek için rehberlik etmesi amaçlanmıştır.

Microsoft’un sanal makine boyutları sayfasında ideal koşullar altında neler olabileceğinin paylaştığı rakamları kontrol edin. Konuk OS ayarlaması , trafiğin doğası, uygulama verimliliği, ağ tıkanıklığı ve ağ bağlantıları da dahil olmak üzere gerçek sayıları etkileyen birçok faktör olacaktır .

Bazı Dağıtım Notları

Tüm yeni özelliklerde olduğu gibi, ASM (Klasik) dağıtımlarına katlanmalarınız kaçıracaktır. ARM’a yükseltme zamanı geldi! NIC’ler Hızlandırılmış Ağ Oluşturma özelliğiyle oluşturulmalıdır. Özellik daha sonra etkinleştirilemez. Ve son olarak, PowerShell’i kullanmanız gerekiyor ! Hızlandırılmış Ağ, NIC oluştururken bir bayrak oluşturulmasını gerektirir ve Azure Portal’ı kullanarak çoklu NIC sanal makineleri oluşturamazsınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Azure Sanal Makine Hızlandırılmış Ağ nedir? için yorumda bulun

    Azure Sanal Makine Hızlandırılmış Ağ nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Azure Sanal Makine Hızlandırılmış Ağ nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.