ASUS Klavye Arka ışık Çalışmıyor

ASUS Klavye Arka ışık Çalışmıyor ASUS, yüksek kaliteli anakartlardan ekran kartlarına kadar geniş ürün yelpazesi ile bilişim pazarında lider üreticilerden biridir. Alanında öncüdür ve ürünleri dayanıklılıkları ve üstün performanslarıyla bilinir.

Son zamanlarda, ASUS Klavyesinin Arka Işığı hiç görüntülemeyeceği birkaç durumla karşılaştık. Bu ya da arka ışık kontrol edilemezdi, yani parlaklığı değiştiremez ya da renkleri değiştiremezsiniz. Her bilgisayarın yapılandırması farklı olduğundan, burada belirtilmeyen benzersiz bir durum elde etmeniz mümkündür.

ASUS Klavyesinin Arka Işığının Windows 10’da Çalışmamasına Ne Sebep Olur?

İlk anketten sonra, bu sorunu yaşayan kullanıcıların yaklaşık% 70 veya 80’inin yeni bir Windows 10’a geçtiğini hesapladık. Bir işletim sistemi güncellendiğinde, üreticinin tonlarca güncellenmesi gereken üreticilerin tonları vardır. iyi. İşte arka ışığın işletim sisteminizde çalışmama nedenlerinden bazıları.

 • Yanlış Sürücüler: Klavyeniz için en yeni sürücüler yüklenmemişse (dizüstü veya harici), tüm özelliklerine erişemezsiniz (arkadan aydınlatma dahil).
 • Donanım sorunları: Bazen üreticinin donanımı (bu durumda ASUS) işletim sistemiyle düzgün bir şekilde eşitlenmez. Her donanım bileşenini birer birer yenilemek ve kontrol etmek bunu ortadan kaldıracaktır.
 • Kurulum dosyası: Kısayol tuşlarınızı yönetmekten sorumlu olan kurulum dosyası (dizüstü bilgisayar arka plan geçiş tuşu dahil), kurulum için bilgisayarınızda henüz çalıştırılmamış olabilir.
 • Hata Durumu: Makineniz bir hata durumunda olabilir. Bu, Windows’ta çok şey olur ve basitçe her şeyi yeniden başlatmak sorunu düzeltir.

Belirli çözümlere geçmeden önce, yönetici olarak giriş yaptığınızdan emin olun. Ayrıca aktif bir internet bağlantınız da olmalı.

Bilgisayarınızı kontrol edin

Sorun gidermeye başlamanın en iyi yolu güç çevrimiyle başlamaktır. Power Cycling, bilgisayarınızı tamamen kapatma ve statik yükü boşaltma işlemidir. Bu, geçici yapılandırmaları zorla sıfırlar ve bilgisayarı her birini yeniden başlatmaya zorlar. Devam etmeden önce çalışmanızı kaydettiğinizden emin olun.

 1. Kapatın kapatarak bilgisayarınızı ve güç kablosunu çıkarın.
 2. Şimdi pili çıkarın ve güç düğmesini yaklaşık 5-7 saniye basılı tutun.
 3. Şimdi 2-3 dakika bekleyin ve her şeyi tekrar takın. Şimdi bilgisayarınızı başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Donanım ve Aygıtları Çalıştırma Sorun Gidericisi çalıştırın

Klavye sürücüsünü ASUS’tan indirdikten sonra manuel olarak yeniden yüklemeden önce, önce donanımı ve aygıtları sorun gidericiyi çalıştırmayı denemeliyiz. Bu modül, donanım bileşenlerinin her birini birer birer kontrol eder ve herhangi bir şeyin yerinde olup olmadığını hızlıca bulur. Bu, bazı sürücülerin kurulu olup olmadığı veya eski modası geçmiş modüller olup olmadığı konusunda sorun gidermemize yardımcı olacaktır.

 1. Windows + R tuşlarına basın, iletişim kutusuna ” control ” yazın ve Enter tuşuna basın.
 2. Şimdi ekranın sağ üst köşesinde, By tıklayın ve mevcut seçenekler listesinden Büyük Simgeler’i seçin.
 1. Şimdi kontrol panelinden Sorun Giderme seçeneğini seçin 
 1. Şimdi, pencerenin sol tarafında, bilgisayarınızda bulunan tüm sorun giderme paketlerini listelemek için “ Tümünü görüntüle ” seçeneğini seçin.
 1. Şimdi mevcut seçenekler listesinden “ Donanım ve Aygıtlar ” ı seçin ve tıklayın.
 1. Şimdi , karşınıza çıkan yeni pencerede İleri’yi seçin .
 2. Artık Windows, donanımınızla ilgili sorunlar için bilgisayarınızı taramaya başlayacaktır. Bulursa, sizi bilgilendirecektir. Herhangi bir düzeltme öneriliyorsa, Tamam düğmesine basın.
 3. Düzeltme uygulandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

hcontrol.exe’yi test edin

ASUS, dizüstü bilgisayarınızdaki tüm kısayol tuşlarını ve bunlarla ilişkili işlevleri yönetmek için kullanılan ‘hcontrol.exe’ adlı bir yürütülebilir dosyaya sahiptir. Ayrıca, arka ışık gibi diğer modülleri yönetmekten de sorumludur. Eğer bu çalıştırılabilir dosya otomatik olarak başlatılmazsa, manuel olarak deneyeceğiz ve bunun bir fark yaratıp yaratmadığını göreceğiz.

 1. Windows + E tuşlarına basın ve aşağıdaki dosya yoluna gidin
 C:\Program Files (x86)\ASUS\ATK Package\ATK Hotkey

Program dosyalarınızı başka bir yerde sakladıysanız, oraya gidin.

 1. Şimdi ‘ hcontrol.exe ‘ dosyasını arayın. Bulduktan sonra yürütmek için çift tıklayın.
 1. Şimdi, dizüstü bilgisayarınızın işlevlerini kullanarak arka ışığınızın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Klavye Sürücüsünü Elle Yeniden Kurma (ATK’yı Kullanma)

Yukarıdaki yöntemlerin tümü işe yaramazsa ve arka aydınlatmanıza erişemiyorsanız, klavye sürücülerini güncellemeyi deneyeceğiz. Çok sayıda kullanıcı Windows 10’a yükselttiklerinde uygun klavye sürücüsünü kaybettiklerini ya da uyumlu olmadığını bildirdi. Resmi sürücünün web sitesine gidip oradan programı indireceğiz.

 1. Resmi ASUS Download’a gidin Ürün ayrıntılarınızı ve teknik özelliklerinizi buraya girin.
 2. Şimdi işletim sistemini de seçtikten sonra, tüm sürücülerin makineniz için uygun olacağı bir sayfa gösterilecektir. Aşağıdaki sürücüleri bulana kadar aşağı gidin
ATK 
Düzeltme
Akıllı Hareket
Dokunmatik / Klavye
 • Her yardımcı programı erişilebilir bir yere indirin. Şimdi birer birer sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştırseçeneğini seçin.
 • Sürücüleri kurduktan sonra bilgisayarınızı doğru bir şekilde yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. ASUS Klavye Arka ışık Çalışmıyor için yorumda bulun

  ASUS Klavye Arka ışık Çalışmıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ASUS Klavye Arka ışık Çalışmıyor için ilk yorumu yapabilirsin.