Android’de USB Hata Ayıklama Nedir? Nasıl Etkinleştirilir?

5 dk okuma süresi

Android’de USB Hata Ayıklama Nedir? Nasıl Etkinleştirilir? Çoğu insan Android telefonlarıyla hiçbir zaman gerçekten uğraşmaz, ancak alışılmışın dışında bir şey yapmayı denediyseniz, muhtemelen USB hata ayıklama moduna girmişsinizdir. Etkinleştirmek zor değil, ancak bu kullanım kolaylığı, o küçük kutuyu işaretlemenin ciddi sonuçları olduğu gerçeğini gizliyor. 

Android USB Hata Ayıklama Nedir?

Android USB Hata Ayıklama modu, Geliştirici Seçenekleri menüsünün bir parçasıdır. Bu, uygulama geliştiricilerinin, uygulamalarının doğru çalıştığından emin olmak ve sorunlar ortaya çıktığında sorunları teşhis etmek için kullandıkları Android’de bir dizi geçiştir.

Normalde, Android telefonunuzun USB üzerinden bağlanan cihazlarla ilgili katı kuralları olacaktır. Genellikle bağlı bir cihazın onu değiştirmesine, komut vermesine veya cihazın işlevlerini başka bir şekilde devralmasına izin vermez.

Telefonunuzu USB hata ayıklama moduna geçirdiğinizde, Android Yazılım Geliştirme Kiti (SDK) için tasarlanmış bir kontrol kanalı açarsınız, bu da uygulama geliştiricilerinin bağlı bir bilgisayarda neler olup bittiğine dair canlı bir okuma görmesini kolaylaştırır. telefon veya tablet.

Android USB Hata Ayıklamanın Kullanım Alanları Nelerdir?

Amaçlanan geliştirici kullanımının yanı sıra, geliştirici olmayan normal kullanıcılar neden bu işlevi ilk etapta açıyor? Android telefonunuzla yapmak isteyebileceğiniz ve USB hata ayıklama modundan yararlanabileceğiniz birkaç şey vardır.

Geliştiriciler için de kullanılan popüler bir araç, Android Debug Bridge Utility’dir. Bu, bilgisayarınızda bir komut satırı arabirimi açar ve telefonda kod ve komut dosyaları yürütmenize olanak tanır.

Bu, telefonun kendisini değiştirmenin hızlı ve etkili bir yolu ve bir Android telefonu ” root ” etmenin önemli bir yöntemidir . Bir telefonu rootlamanın ne demek olduğunu bilmiyorsanız, bu sadece yönetici ayrıcalıkları kazanma eylemidir. ADB daha sonra Android’in fabrika sürümünü özel ürün yazılımıyla veya yalnızca en son Android sürümünün stok sürümüyle değiştirme olasılığını da açar.

USB Hata Ayıklama Modu Nasıl Etkinleştirilir

Yukarıda belirtildiği gibi, USB hata ayıklama moduna erişmek için geliştirici modunu etkinleştirmek için birkaç çember atlamanız gerekir. Kesin yöntem, Android’in bir sürümünden diğerine biraz farklılık gösterebilir. Bu adımlar bir Galaxy S21 Ultra’dan alınmıştır.

  1. Ayarlar’ı açın.
  1. Telefon Hakkında’ya ilerleyin.
  1. Yazılım bilgileri öğesini seçin.
  1. Geliştirici modu etkinleştirilene kadar Yapı Numarasına dokunmaya devam edin.
  1. Şimdi Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri’ne gidin.
  1. Hata Ayıklama bölümünün altında USB Hata Ayıklamayı arayın ve anahtarı açık konuma getirin.

Artık telefonunuz USB Hata Ayıklama modundadır ve bu moda sahip olan her şeyi bir gereksinim olarak yapabilirsiniz.

Standart USB Modu Nasıl Farklıdır?

Android cihazlar varsayılan durumlarında son derece güvenlidir. Dosyaları şarj etmek veya aktarmak için bir bilgisayara bağladığınızda, işletim sisteminin temel ve önemli yazılım bileşenlerine erişime izin vermezler.

Böylece, cihazınıza kötü bir şey olabileceğinden endişe etmeden USB flash sürücüler veya şarj cihazları gibi cihazları telefonunuza bağlayabilirsiniz. Yani, harici depolamadan yürütülen kötü amaçlı yazılımlar hariç. Ancak, uygulamaları Android cihazınıza güvenli bir şekilde yandan yüklemek farklı bir risk türüdür. 

Bir Android cihazını varsayılan USB modunda bir bilgisayara bağladığınızda, telefon her zaman kontrol altında kalır ve bilgisayar ile mobil cihaz arasında gerçekleşen her şeyi yetkili Android kullanıcısı olarak onaylamanız gerekir. 

USB hata ayıklama modunda, cihazın tüm kontrolü bağlı PC’ye devredilebilir. Bunu bilerek, bir sonraki sorunuz muhtemelen hata ayıklama modunu açık bırakmanın iyi bir fikir olup olmadığıdır.

USB Hata Ayıklamayı Açık Bırakmalı mısınız?

Kısa cevap hayır. USB hata ayıklama modu açık bırakılırsa, telefonunuzu tehlikeye atan kötü niyetli bir aktör veya kötü amaçlı yazılım riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Gerçek dünyadaki risk kuşkusuz oldukça küçüktür. Ancak, bilgisayar korsanlarının böyle açık bir kapıdan yararlanma zahmetine değmesi için yalnızca birkaç kez şanslı olmaları gerektiğini unutmayın. Ayrıca, telefonunuz çalınırsa veya ele geçirilirse, USB hata ayıklamanın cihaza girmenin bir yolunu sunma olasılığı vardır.

Yine, bunlar düşük olasılıklı sonuçlardır, ancak aktif olarak kullanmadığınızda hata ayıklama modunu kapatmak çok hızlı ve kolay bir şey olduğundan, dikkatli olmak daha iyidir.

Ya Hata Ayıklama Modunda Bir Telefonu Kaybederseniz?

USB Hata Ayıklama Modu etkin olan bir telefonu kaybettiyseniz ve root işlemi uygulanmışsa, ciddi olma ihtimali olan bir durumunuz olabilir. Bu zaten olmuşsa, kullandığınız hizmetler için tüm şifrelerinizi değiştirmek dışında yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Ek olarak, kimlik hırsızlığı belirtilerine dikkat etmeli ve kendinizi korumak için uygun adımları atmalısınız.

USB hata ayıklamasını açık bırakmamış olsanız bile, Google’ın Cihazımı Bul uygulamasını yüklemek için zaman ayırın . Bu, geri alamazsanız cihazınızı uzaktan silmenizi sağlar. Samsung’un telefonları gibi bazı Android telefon markaları kendi özel uzaktan cihaz izleme ve silme çözümlerine sahiptir. 

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x