Android Telefon Hoparlör Çalışmıyor

Android Telefon Hoparlör Çalışmıyor Telefonların zil sesi aniden çalışmayı durdurdu mu? Müzik çalarken ses yok mu? Telefonlarınız çalar saat çalışmayı durdurdu mu? Artık eller serbest hoparlörleri kullanabilir miyim İşte sebepleri ve çözümleri.

Hoparlörü Açın

Teste Bakmak için daha kolay bazı şeylerle başlayalım. Bir aramada ve diğer ucunda kimse duyamıyor sanız, hoparlörün etkin olup olmadığını kontrol edin. Etkinleştirildiğinde, Hoparlör simgesi yeşil veya vurgulanmış olmalıdır. Etkinleştirmek için, Hoparlör simgesine dokunarak yanar.

Başka bir gösterge bu büyük olasılıkla, diğer kişiyi kulaklıktan duyabiliyorsanız meseledir.

Çağrı İçin Ses Açık mı?

Hoparlör, etkin olduğunu gösterirse, ses seviyesi çok düşük olabilir. Telefonunuzdaki Ses Açma tuşuna basmayı deneyin. Bu, çoğu telefonun sol tarafında olma eğilimindedir. Bu düğmeye basarken, bir ses seviyesi göstergesi görmelisiniz. Ses seviyesini düğmeyle artırabilir veya konuşma sesini diğer kişiyi duyana kadar sağa kaydırabilirsiniz.

Arama hacmini test etmenin ve ayarlamanın tek yolu, bir aramada olmanızdır. Sesli mesajınızı aramak için iyi bir test çağrısı.

Uygulama Ses Ayarları

Diğer uygulamalarda ses duymuyorsanız, uygulamanın ses ayarlarını kontrol edin. Sesi kapatmış veya uygulamanın içinde düşük bir kısma sahip olabilirsiniz.

Facebook gibi bazı uygulamalar, sesi ana ses kontrolünden ayrı olarak kapatmanıza izin verir.

Medya Birimini Denetle

Hala bir şey duymuyorsanız, medya sesinin kapalı veya kapalı olduğunu doğrulayın. Bunu gerçekleştirmek için:

 • Uygulamaları açın.
 • Ayarlar’a dokunun.
 • Sesler ve titreşim’e dokunun.
 • Hacmi seçin.
 • Sesi artırmak için Medya kaydırıcısınısağa hareket ettirin.
 • Ses Hacmi.
 • Sesi artırmak için Medya tuşlarını sağa hareket ettirin.

Alternatif olarak, Ses seviyesi ayarlarına ya da Sesi kısma tuşlarına basarak Ses seviyesi ayarlarına ulaşabilirsiniz, ardından sağ üstte ses mikseri ayarlarını görüntülemek için aşağı oka dokunun.

Rahatsız Etmeyi kontrol edin

Bu kullanışlı özellik belkide sorununuzun başlıca nedenidir

Bu ayara ulaşmak için Ayarlar > Sesler ve titreşimler bölümüne gidin, ardından Rahatsız etmeyin açık olup olmadığını kontrol edin. Alternatif olarak, üst menüden aşağı doğru hızlıca kaydırın ve Rahatsız Etme ‘ye dokunun. Daha fazla ayarlara erişmek için aşağıdan bir bildirim görmelisiniz.

Eğer Do Rahatsız açıldığında, devre dışı bırakılmış sesler ne olduğunu görmek için bu ayarı dokunun.

İstisnalara izin vere dokunun.

İstisnalar için 3 seçeneğiniz olacaktır: İstisna yok, Yalnızca alarmlar ve Özel.

Sizinki İstisna yok olarak ayarlanmış sa, ses devre dışı bırakılır ve rahatsız etmeyin ya da bunu yalnızca Alarmlara veya istediğiniz sesleri seçmek için Özel ‘ayarlamalısınız.

Android Marshmallow, sadece seçenekler için Toplam sessizlik, Yalnızca alarmlar ve Öncelik’i kullanır. Sesi tekrar açmak için Total silence dışındaki seçenekleri seçin.

Kulaklık Takılı mı?

Kulaklık takıldığında çoğu Android telefon harici hoparlörü otomatik olarak devre dışı bırakır. Kulaklıkların ses jakına tam olarak oturmamışsa bu durum söz konusu olabilir. Test etmek için,kulaklıklarınızı fişten çekin ve bir test sesi, bazı müzik seslerini çalın veya bir test çağrısı yapın. Hoparlörü etkinleştirmeyi unutmayın.

Fiziksel olarak Sesi kapattınız mı?

Bazı telefon kılıflarının veya kılıflarının sesi çıkardığı bilinmektedir. Android telefonunuzu kutusundan çıkarmayı deneyin, ardından sınamayı test edin. Ses iyileşirse hemen fark etmelisiniz.

Yeniden Başlatma Zamanı

Bu önemsiz bir adım gibi görünse de, yeniden başlatma genellikle sesinizi devre dışı bırakmış olabilecek tüm yazılım hatalarını giderir. Basın tutun ve güç: Eğer ekranda üç seçenek görene kadar anahtarı Güç kapalı, Yeniden ve Acil modu . Telefonunuzu yeniden başlatmak için Yeniden Balat’a dokunun.

Telefonu Kapatma

Yeniden başlatma işlemini daha da ileride yapmanız gerekebilir. Telefonunuzun kapatıp açmasını gerektiren bazı fiziksel sorunlar olabilir. Yukarıda ayrıntılı olarak açıklanan adımları izleyin fakat dokunun Güç kapalı. Telefonunuzu tekrar açtığınızda, sesinizi favori uygulamanızla kolayca test edebilmeniz gerekir.

Bazı telefonların önyükleme işlemi sırasında sesi vardır, bu yüzden yardımcı olursa hemen bilinebilir.

Pili çıkartıp yeniden takma

Tüm telefon modellerinde çıkarılabilir piller bulunmaz,ancak sizinkine sahipseniz, pili çıkartıp yeniden takmak verilerinizi silmeden telefonu tamamen sıfırlamanın iyi bir yoludur. Ayrıntılar için cep telefonu üreticinizin kullanım kılavuzuna veya web sitesine bakın.

Kirli Hoparlör

Hoparlör kirlenmeye veya tıkanmaya zorlanır ve biraz temizlik yapmak, telefon hoparlörlerinizden sesleri tekrar duymak için yeterlidir. Bu adım acemi için olmasa da, detaylar için cep telefonu üreticinizin kullanım kılavuzuna veya web sitesine başvurmanız önerilir. Yada rahat değilseniz, akıllı telefon satıcınıza bakın.

Hoparlörü temizlemek için, önce telefonun kapalı olduğundan ve pilin çıkarılmış olduğundan emin olun. Hoparlöre hızlı patlamaları üflemek için sıkıştırılmış hava kabı kullanın. Patladıktan sonra biraz tüy ve diğer kalıntıları görmelisiniz. Ayrıca davayı açmadan hoparlörü uçurabilirsiniz. Öyleyse, önce telefonun kapalı olduğundan emin olun.

Akıllı telefon donanımına aşina değilseniz veya garanti kapsamındaysa, bunu denemeyin.

Ayarları Sıfırlama

Telefonunuzu tekrar mağazanıza götürmeden önce, hoparlördeki ses sorunlarını gidermek için yapabileceğiniz son bir şey var. Telefonunuzun ayarlarını varsayılana sıfırlayarak,  devre dışı bırakmış olabilecek herhangi bir uygulamayı veya yazılım ayarını kaldırabilirsiniz.

 • Git Uygulamalar > Ayarlar
 • Genel Yönetim’e dokunun.
 • Ayarları Sıfırla ‘ya dokunun.
 • Ayarları Sıfırla ‘ya tekrar dokunun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Android Telefon Hoparlör Çalışmıyor için yorumda bulun

  Android Telefon Hoparlör Çalışmıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Android Telefon Hoparlör Çalışmıyor için ilk yorumu yapabilirsin.