Android Resimleri ve dosyaları Gizleme

Android Resimleri ve dosyaları Gizleme Başka kişilerin Android cihazınızda görmesini istemediğiniz dosya ve resimleriniz varsa, bunları gizlemek için kullanabileceğiniz birkaç yöntem var. Dosyalarınızı ve resimlerinizi gizleyebilecek ve yönetebileceğiniz çeşitli uygulamalar bulunmaktadır. Ayrıca kendiniz de gizli klasörler oluştura bilir veya yanlış ellere düşmelerinden endişe duyduğunuz belge ve resimlerinizi, şifreleyip zip olarak arşivleye bilirsiniz.

Bu makalemizde Aşağıdaki sorularınıza cevap bulacaksınız  ( Anlatığım yöntemler aşağıdakiler içinde geçerlidir)

 • Android Resimleri ve dosyaları Gizleme
 • Galeride fotoğraf gizleme
 • Android dosya gizleme programı
 • Telefonda uygulama gizleme programı
 • Android uygulamaları Gizleme

1. Yöntem

1- uygulaması indirin. Google Play Store’da çok sayıda ücretsiz şifreleme uygulaması bulunmaktadır. Bu uygulamalar, uygulamada fotoğrafları şifreleyerek şifreyi bilmeyen kişinin erişemeyeceği şekilde tasarlanmıştırlar. google play store bir göz atın ve sizin için en uyfun olan programı indire bilirsiniz. Bazı popüler uygulamalar şunlardır.

 • KeepSafe
 • Hide It Pro
 • Gallery Lock
 • PhotoVault
 • Vaulty

2- Bir PIN oluşturun. Uygulamayı ilk kez yükledikten sonra, genellikle bir PIN oluşturmanız istenir. Bu, kilitli dosyalarınıza erişmek için kullanılacaktır.

 • PIN’inizi unutmanız halinde bir kurtarma e-posta adresi ayarlayabilirsiniz.

3- programınıza resim ekleyin. Uygulama yüklendiğine göre, resimlerinizi programa eklemeye başlayabilirsiniz. Gizlemek istediğiniz resmi açın ve Paylaş düğmesine dokunun. Mevcut uygulamalar listesinden uygulamasını seçin.

 • Gizlemek istediğiniz tüm resimler eklenene kadar tekrarlayın.
 • Uygulamaya bağlı olarak, Paylaş düğmesini kullanmanız yerine uygulamasında gizlenecek dosyalara göz atabilirsiniz.

2. Yöntem

Android Gizli Klasör Oluşturma

1- Bir dosya yönetimi uygulaması indirin. Android otomatik olarak belirli bir biçimde biçimlendirilmiş klasörleri gizler, ancak klasörler oluşturmak ve dosyaları taşımak için bir dosya yöneticisi uygulamasına ihtiyacınız olacaktır. Bazı cihazlar önceden yüklenmiş bir dosya yöneticisi uygulamasıyla birlikte gelebilir veya ücretsiz bir tane de Google Play Store’dan indirebilirsiniz. Popüler dosya yöneticisi uygulamaları şunlardır

 • ES File Explorer
 • File Manager
 • ASTRO File Manager

2- Resimleri gizlemek istediğiniz bir klasöre gidin. Ek güvenlik için, resimlerle alâkalı olmayan, örneğin bir uygulamanın klasörü olan bir klasör kullanın.

3- Yeni bir klasör oluşturun. Bunun işlemi, kullandığınız dosya yöneticisine bağlı olarak değişmektedir. Menüyü göstermek için basılı tutmanız gerekebilir veya ekranda “Yeni” ekle düğmesi olabilir.

4- Klasör adının önüne bir nokta koyun. Klasörün önüne nokta koymak ( .), klasörün gizli olduğunu gösterir. Klasörlerinize göz atarken varsayılan olarak görünmez ve klasör Galeri ve diğer ortam tarayıcıları tarafından gösterilmez.

5- Gizli dosyaların görüntülenmesini etkinleştirin. Dosya yöneticiniz büyük ihtimalle gizli dosyaları göstermeyecek şekilde ayarlanmıştır. Gizli klasöre resim eklemeye çalışırken, gizli dosyaları etkinleştirmeniz gerekecektir. İşiniz bittikten sonra tekrar devre dışı bırakabilirsiniz.

 • Gizli dosyaları görüntüleme işlemi, her dosya yöneticisinde biraz farklıdır, ancak genellikle bu seçeneği uygulamanın Ayarlar menüsünden bulabilirsiniz.

6- Yeni klasörü açın ve yeni bir dosya oluşturun. Bunu, bir klasör oluşturmak için kullandığınız menüden yapabilirsiniz. Dosyayı adlandırın. nomedia. Bu, klasörün içeriğinin ortam tarayıcıları tarafından okunmasını önlemeye yardımcı olur.

7- Saklamak istediğiniz resimleri yeni klasöre taşıyın. Saklamak istediğiniz resimleri içeren klasörü açın. Bir görüntüye basılı tutun ve ardından seçmek istediğiniz her fotoğraf için görüntüye dokunun.

 • Menüden “Taşı” veya “Kes” i seçin.
 • Yeni oluşturulan gizli klasöre dönün.
 • Menüden “Taşı” veya “Yapıştır” ı seçin. Resimleriniz yeni klasöre taşınacaktır.

8- Gizli dosyaları taşıdıktan sonra gizleyin. Dosya yöneticisinin Ayarlar menüsünü açın ve gizli dosyaları yeniden etkinleştirin. Oluşturduğunuz gizli klasörünüz kaybolacak.

3. Yöntem

Android Parola Korumalı bir ZIP Dosyası Oluşturma

1- Parola korumalı ZIP dosyaları oluşturabilen bir program indirin. Sadece fotoğraflarınızı değil dosyalarınızıda gizlemek istiyorsanız, şifre korumalı bir arşiv dosyasına ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için bir uygulamaya ihtiyacınız olacaktır. google play store de poüler uygulamalar bazıları şunlardır:

 • ZArchiver
 • ArchiDroid

2- Arşivleme uygulamasını açın. Burada, ZArchiver’i kullanacak bir kişi için anlatım yapacağız, ancak süreç diğer uygulamalar için de benzer şekildedir.

3- “Yeni” düğmesine dokunun. Bu, ekranın alt kısmında bulunabilir ve bir “+” gibi de olabilir programlara göre farklılık göstere bilir.

4 “Yeni arşiv” i seçin. Bu, arşiv ayarları ile yeni bir pencere açacaktır.

5- Arşiv adının önüne bir nokta ekleyin. Fazladan bir güvenlik katmanı olarak dosya adının başlangıcına bir nokta ( ) ekleyerek yeni arşivin gizli kalmasını sağlayabilirsiniz.

6- Parola ekleyin. Yeni bir arşiv oluştururken bir şifre girebilirsiniz. Hatırlayabileceğiniz, ancak kimsenin tahmin edebileceği bir şifre oluşturun. Şifreleme açılır menüsünden “Veri ve dosya adı” nı seçin. İşiniz bittiğinde “Tamam” a dokunun.

7- Eklemek istediğiniz dosyaları seçin. Arşive tek tek dosyalar veya tüm klasörler ekleyebilirsiniz. Saklamak istediğiniz her şeyi seçin.

8- Yeni arşivi kaydedin. Dosyaları seçmeyi bitirdiğinizde, yeni arşive kaydedin. Arşivdeki dosyalara erişmek veya dosya adlarını görmek için kişinin şifreye ihtiyacı olacaktır.

 • Dosya adının başına bir nokta eklediğinizden, arşiv siz oluşturulduğunda kaybolur. Gizli dosyayı bulmak için bir dosya yöneticisine ihtiyacınız olacak.

Yazımı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Yazım da eksiz veya sizin de katkıda bulunmak için bazı fikirleriniz varsa yorumlarınızla lütfen bize bildirin.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Android Resimleri ve dosyaları Gizleme için yorumda bulun

  Android Resimleri ve dosyaları Gizleme için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Android Resimleri ve dosyaları Gizleme için ilk yorumu yapabilirsin.