android auto nasıl çalışır

android auto nasıl çalışır Android Auto, akıllı telefonunuzu uyumlu bir otomobil veya satış sonrası bilgi-eğlence sistemi bulunduğunuz takdirde gösterge tablonuza getirdi. 50’den fazla marka ve 200 model, Android Auto’yu destekliyor. Ancak yakınlarda karayolunda veya otoparkta bulunuyorsanız, hala yolda çok sayıda eski otomobilin olduğunu ve oranın bir süre daha devam edeceğini gördünüz demektir. Aracınız bir ekrana sahip değilse veya ekrana uyum sağlayamıyorsa veya parayı pahalı eklentiler üzerine harcamak istemiyorsanız sıkışmış olursunuz. Daha doğrusu, Google’ın Android Auto uygulamasını çıkardığı 2015 yılının başlarına kadar vardı.

5.0 veya daha yeni bir sürümü çalıştıran bir Android akıllı telefonunuz varsa, artık uyumlu bir araç veya bilgi eğlence sistemi gerekmez; cihazınızda Otomatik sağ seçeneğini kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey bir gösterge paneli yuvasıdır, bu nedenle eller serbest kalabilir ve pili şarjlı tutabilirsiniz. Google Logitech gibi Bluetooth özellikli çizgi montajlarını yapan üreticilerle ortaklık kuracak. Android Auto, iOS ile uyumlu değildir; Apple’ın CarPlay adında rakip bir ürünü olması nedeniyle şaşırtıcı değildir.

Bunu ayarladıktan sonra, sesli komutları kullanarak yol tarifi, müzik, mesajlar ve daha pek çok şeye erişebilirsiniz. Telefon, Bluetooth ile eşleştiğinde (otomobilinizin veya bir ön panel takma gibi bir üçüncü taraf cihazın) uygulamayı otomatik olarak başlatmayı seçebilirsiniz. Aynı şekilde, uygulamayı başlattığınızda Bluetooth’u otomatik olarak açabilirsiniz.

Uygulamayı yükledikten sonra, güvenlik gereksinimlerini (gözlerinizi yolda tutun, trafik kurallarına uyun, dikkatinizi dağıtmayın) kabul etmeniz, ardından navigasyon, müzik, çağrılar, mesajlar ve diğer sesli komutlar için izinler ayarlamanız gerekir. Herhangi bir uygulamada olduğu gibi, uygulamanın telefon aramaları yapmasına ve yönetmesine izin veren izinlerden herhangi birini seçebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz; cihazınızın bulunduğu yere erişir; rehberinize erişin; SMS mesajları göndermek ve görüntülemek; ses kaydı. Son olarak, Auto’nun diğer uygulamalarınızın üstünde bildirimlerini göstermesine izin verip vermemeyi seçebilirsiniz; bu da Otomatik ‘in bildirimlerinizi okumasını ve etkileşimde bulunmasını sağlar.

 Uygulama, hava durumu uyarıları, son varış yerleri, yeni mesajlar, navigasyon istemleri ve cevapsız çağrıları da içeren bildirim kartlarını büyüterek ana ekranınızı devralır. Ekranın alt kısmında gezinme (ok), telefon, eğlence (kulaklık) ve çıkış düğmesi sembolleri bulunur. Telefon düğmesi son aramaları getirirken navigasyona dokunarak sizi Google Haritalara yönlendirirsiniz. Sonunda, kulaklık simgesi, müzik, podcast’ler ve sesli kitaplar da dâhil olmak üzere uyumlu tüm ses uygulamalarını ortaya çıkarıyor. Otomatik arabirim dikey ve yatay görünümlerde çalışır. Dikey görünüm, bildirimleri takip etmek için yararlıdır; manzara modu, haritaları ve Google Haritalardaki yaklaşan dönüşleri görüntülemek için kullanışlıdır.

Sağ tarafta bir “hamburger” menü düğmesi vardır. Burada ayrıca, uygulamadan çıkmanın yanı sıra ayarlara erişebilir ve Android Auto ile uyumlu uygulamaları keşfedebilirsiniz. Android’in açık sistemi olan Doğru Haritalara göre, yalnızca Google uygulamalarını kullanmak zorunda değilsiniz; Birçok popüler üçüncü parti müzik, mesajlaşma ve diğer araç dostu uygulamalar uyumludur. Şarkılar arasında gezinirken, arabirim mektuptan harfe atlar, böylece istediğiniz şeyi daha kolay bulabilirsiniz.

Ayarlarda, bir ileti aldığınızda bir seçenek olarak görünen bir otomatik yanıt (varsayılan olarak “şu an sürüyorum”) ayarlayabilirsiniz. Burada, Android Auto’ya bağladığınız arabaları da yönetebilirsiniz.

Yakında telesekreterlere daha fazla destek verilecek uygulama, haritalara, mesajlaşmaya ve ahizesiz müzik uygulamalarına erişmek için “Tamam Google” komutunu kullanabilirsiniz. Ayrıca, Android Auto ana ekranındaki mikrofon düğmesine dokunarak sesli komutlara erişebilirsiniz.

Yayıyoruz Android Auto uygulamasını tüketiciye hem para önemli miktarda tasarruf edecek şekilde bu şekilde kesinlikle benimsenmesini artacaktır. (Yeni otomobiller ve satış sonrası aksesuarlar pahalıya patlamaktadır.) Android Auto’nun yaygınlığı, daha uyumlu uygulamaların pazarda taşması anlamına da gelmelidir. Geliştiricilerin Otomatik Uyumlu uygulamalar yapmak için sıfırdan başlamasına gerek yokken, dikkat dağıtıcı sürüşü önlemek için pek çok güvenlik yönetmeliğine uymaları gerekir. Buna ek olarak, bu durum, en azından şu an için özel araçlar ve satış sonrası aksesuarlar ile sınırlı olan Apple CarPlay üzerinde önemli bir adım oluşturuyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. fang3 dedi ki:

    This is probably one of those blogs that I had been searching for everywhere. Thanks for sharing this valuable information with all of us and if you are searching for the best.