AMD Ryzen, intel için gerçek bir rakip mi?

4 dk okuma süresi
AMD, yüksek performanslı bilgi işlem ihtiyaçlarına – hem de intel‘e yönelik, oldukça beklenen Ryzen masaüstü işlemcilerini bugün piyasaya sürdü. Ryzen 7 cihazları Intel’in Core i7 ve yeni duyurulan Ryzen 5, Intel’in Core i5’ine rakip olarak gösteriliyor. AMD, son yıllarda işlemci tasarımında intel’in çok arkasında kaldı.

AMD son derece rekabetçi bir pazarda yerini bulmaya çalışırken son birkaç yıldır zor bir mücadele yaşamıştır. PC odaklı CPU‘lar, Intel’in rekabetçi ürünleri kadar kısa bir sürede geride kaldı ve esas itibariyle alt uç ürünler için indirim işlemcisi şirketi olmak zorunda kaldı. GPU’ları, ancak grafiklerde liderlik sağlamanın yanı sıra çabalarını AI ve ML’yi hedef alan çoklu işleme uzantılarına.

Yeniden odaklanan, canlanan bir Nvidia yüzünden yaşıyordu. AMD’nin bulut merkezli veri merkezlerindeki hâkimiyetini tehdit eden ancak gerçekten hayata geçirilmemiş olan ARM tabanlı sunucular da dâhil olmak üzere ARM ile uğraşmak AMD’nin işinde dramatik gelişmeler sağlamadı. Ve AI alanında oynamak için ihtiyaç duyduğu son gerçekleştirmesi henüz önemli bir meyve vermiyor.

Tüm bunları arka plan olarak kullanarak, AMD, en iyi ve en hızlı performansa sahip cipse ihtiyaç duyan yüksek performanslı hedef alan üst uç masaüstü alanından başlayarak, yeni Zen mimarisi tabanlı Ryzen CPU‘ları ile büyük bir adım atıyor.

Çoğunlukla oyun pazarı tarafından yönlendirilen bu kullanıcılar, fişlerini aşırı hızlaşırtma, voltaj / güç manipülasyonu ve kanayan kenar soğutma planlarıyla sınırlarını aşarak doğal olmayan davranışlar yapmaya zorluyorlar. AMD Ryzen, intel için gerçek bir rakip mi?

Bu demografik bilgisayar pazarının nispeten küçük bir yüzdesini oluştururken, yine de önemlidir, çünkü tüketici ana akım makinelerindeki keskin rekabetle karşılaştırıldığında oldukça kârlıdır.

Bu yüksek performanslı cips, 500 $ – 1000 $ Aralığında satış yapıyor ve satıcıların markaları için “sokak inancı” kazanması için oldukça görünür bir yol.

AMD Ryzen, intel için gerçek bir rakip mi?

AMD, sadece düşük maliyetli yayılım olarak değil, aynı zamanda tüm yonga gereksinimlerine karşı intel için geçerli bir rakip olarak görülmelidir. Ve yeni Ryzen yongalarının erken testleri herhangi bir gösterge değilse, şirket oyunu yükseltme konusunda mükemmel bir iş çıkardı.  AMD Ryzen, intel için gerçek bir rakip mi?

8 çekirdekli, güç bölümünde 95 watt‘lık bir seviye ile çok fazla durmamakla birlikte, oyun ve içerik yaratma için intel’in üst düzey Core i7 ürünlerinden bazılarına rakip olan veya aşan etkileyici kıyaslamalar göstermişlerdir. Ancak bu, uzun vadeli başarı için yeterli midir?

AMD için hala birkaç engel var. Birincisi, mevcut cipsleri çok yetenekli iken, AMD’yi oyuna geri kazandıran yonga işi her zaman birbiri ardına sıçrayan rakiplerden biri olmuştur. Intel geçtiğimiz günlerde sunduğu şeyleri daha da geliştirecek yeni bir nesil yayacak. Dahası, AMD daha düşük fiyat noktalarını hedefliyor.

Kenar boşluğunu artırmak yerine, intel’i fiyata azaltarak pazar payını büyük oranda artırabileceğine inanıyor, zira intel üstün ürün olduğuna inanıyor. Ancak, fiyat savaşı devam ederse, Intel fırtınayı, AMD’ninkinden daha iyi görebiliyor. Ve AMD, en iyi ürün yerine düşük maliyetli çözüm olarak görülme riski taşıyor.

Bunun aşırı negatif olması anlamına gelmiyor. AMD, geçtiğimiz birkaç yılda ve Lisa Su başkanlığındaki canlandırılmış yönetiminde çok önemli ilerleme kaydetti. Zen mimarisinin Intel ile olan rekabet gücünü yeniden tesis etmede bir gelişme olduğuna ve bu mimariyi sadece ileri teknoloji oyun sistemlerinden çok daha fazlasına uygulayacağından şüphe yok.  AMD Ryzen, intel için gerçek bir rakip mi?

Ryzen türevlerinin önümüzdeki birkaç çeyrekte AMD ürün yelpazesinin her köşesine gideceğini beklemek isterim. Ve yeni yongaların, intel’in hâkimiyetine gerçek alternatifler arayan inşaatçılar ve üst düzey oyuncular tarafından çokça alınıp alınmayacağı muhtemeldir.

Ryzen, kanalın içine tam olarak girince, AMD’nin satışlarında belirgin bir yükseliş görmeyi umuyorum. Ancak Ryzen / Zen, PC ve sunucu pazarlarının diğer bölümlerine taşırken, AMD’nin intel’e tüm ürün genişliklerinde meydan okuyan ürünlerle, kendisinden önce layık bir rakip olduğunu kanıtlaması gerekecek. Yapılması kolay bir şey söylenebilir. AMD Ryzen, intel için gerçek bir rakip mi?

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x