alibaba.com Alış veriş nasıl yapılır ,nelere dikkat etmeli

Alibaba.com ve  aliexpress.com şüphesiz dünyada, online alış veriş denildiğinde akla gelen ilk web sitelerdendir. Her çeşit ürünleri bulabileceğiniz, tüm ülkelerce bilinen, fiyat uygunluğu nedeniyle çok sık kullanılan bir alış veriş sitesi. Türkçe diline çevirip inceleyebilir, yine TL bazında ürünlerinizi listeleyebilirsiniz. alibaba.com ise yine aynı özellikleri taşıyan, fakat firmaların firmalar ile alışverişini sağlayan bir alış veriş sitesidir. alibaba.com a Alış veriş nasıl yapılır ,nelere dikkat etmeli

Alış veriş nasıl yapılır

Alış verişe başlamak için öncelikle siteye mail adresiniz ile üye olmanız gerekiyor. Üye işlemi tamamlandıktan sonra artık alış veriş keyfine başlayabilirsiniz. Ürünler kategoriler halinde karşınıza çıkacaktır. Kategorilerden dilediğiniz ürünleri seçebilir ya da web sitesindeki arama butonundan incelemek ve satın almak istediğiniz ürünleri listeleyebilirsiniz.

Listelerde ürünlere ait bilgiler, ücretsiz kargo ise bunu belirten bir yazı, ürünün fiyatı, ürünün puanı gibi bilgiler bulunmaktadır. Ürünün sayfasını açtığınızda hangi mağaza/kişi tarafından satışa sunulduğu, ürün hakkında detaylı bilgiler, renk beden seçimleri, daha önce satın almış kişiler tarafından yapılan yorumlar gibi bilgiler bulunmaktadır. Ürün beğendiniz ve almaya karar verdiniz diyelim.

Sepete ekle butonuna tıklayarak sepetinize gidip hemen satın alabilir ya da başka bir ürün almak isterseniz alış verişe geri dön seçeneğini seçebilirsiniz. Bütün almak istediğiniz ürünleri seçtikten sonra sepetinize gidebilirsiniz. Burada sevkiyat seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçenekler ücretsiz ya da size ulaşması gün sayısı açısından ücretlendirilmiş farklı sevkiyat yolları bulunmaktadır. Size daha kısa süre ulaşmasını isterseniz belli bir kargo ücreti karşılığında verilen bu hizmet seçeneği seçebilirsiniz.

Bu seçeneklerde ortalama kaç gün içerisinde elinizde olacağına dair gün bilgisi verilmektedir. Genel olarak ücretsiz kargo seçeneğini seçtiğinizde size ulaşacağı gün sayısı ortalama 30 gündür.

Daha sonra tüm bilgileri bu sayfada tekrar kontrol ettikten sonra bu ürünü / ürünleri satın almak için satın al butonunu tıklamanız gerekmektedir. Adres bilginizi girdikten sonra da kredi kartı/banka kartı bilgileriniz istenecektir. Bunları da doldurduktan sonra onayla ve öde butonundan işlemi bitirmiş oluyorsunuz. Ödediğiniz miktar havuzuna atılıp bekletilmektedir. Bu hem aliexpress.com için hem de alibaba.com için geçerlidir. Ürün size ulaşmadan ve siz onay vermeden satıcıya aktarılmamaktadır. Sipariş takibini yine web sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Belirtilen günde size ulaşmamış ise ek süre isteyebilir, gelmediği için onaylamayabilirsiniz. Bu da bu sitelerin alıcıları dolandırılmasını engellemek amacıyla yürütülen bir sistemdir.

İstek listenize ekleyebilir, daha sonra satın almak isterseniz istek listenizden tekrar bu ürüne ulaşabilirsiniz. Ayrıca satın almadan önce satıcılara mesaj yoluyla sorular sorma seçeneğiniz de bulunmaktadır. İngilizce dilinde sormanızı tavsiye ederiz

 Alış veriş yapınca nelere dikkat edilmeli

Bu iki web sitesi için, alış veriş yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Çünkü ürünler farklı satıcılardan çıktığı için dolandırma ihtimalini de unutmamak gerekir. Beğendiğiniz ve satın almak istediğiniz ürünün satıcısının profilini incelemelisiniz. Satıcının üyelik tarihi, bu zamana kadar kaç adet satış yaptığı, bu satışlardan hangi oranda olumlu ve olumsuz yorumlar aldığına dikkat edin.

Özellikle ürünlere yapılan yorumlar sizi daha doğru bir karara yönlendirecektir. Ayrıca bazı satıcılarda kargo ücretsiz olmasına rağmen bazı satıcılarda ücretli olabilmektedir. Yurtdışı gönderilerinde ise kargo ücreti oldukça pahalıya patlamaktadır. Ürünlerin üzerinde ücretsiz kargo yazanları incelemeniz gerekir. alibaba.com a Alış veriş nasıl yapılır ,nelere dikkat etmeli

Çok beğendiğiniz bir ürüne artı kargo parası da ekliyorlarsa, farklı bir satıcıdan alabilirsiniz. Orada herhangi bir ürünü birden fazla satıcıda bulmak mümkün. İncelediğiniz ürünlerin yanında bir buton ile benzer ürünleri sitede aratmanıza olanak sağlamaktadır. Bu yüzden de kullanımı çok rahat, alış veriş çok keyiflidir.

Ülkeler arası alış veriş olduğundan bazı kurallar söz konusudur. Örneğin belirli bir limitin üzerinde alış veriş yaptığınızda gümrük vergisi ödemek durumunda kalırsınız. Ülkemizde konulan koşullarda ise değeri 1500 Euronun üzerinde, ağırlığı brüt olarak 30 kiloyu aşan eşyalar üzerinden gümrük vergisi alınması şart koşulmuştur. Bu konuda, eşyanın ticari kişiye ya da gerçek kişiye gelmesi açısından da önem teşkil etmektedir.

Gümrük vergisinden muaf olması için gerçek kişiye gelmesi ve ticari miktar taşımaması şarttır. Numunelik eşya ve modeller de gümrük vergisinden muaf tutulmaktadır. Fakat bunun için de beyanda bulunması ayrıca fatura ya da ambalaj üzerinde numune ibaresi bulunmalıdır. Sporcu gıdaları, takviye edici gıdalar ve kozmetik ürünlerinin ithali kesinlikle yasak olduğundan miktarına ve kıymetine bakılmaksızın giriş işlemi yapılmayabilecektir.

Yine elektrikli sigara ve buna benzer tütün maddesi, uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin de girişi kesinlikle yasak olarak ön görülmüştür. Bazı ateşli silah, bıçak ve benzeri ürünlerde ise kıymet, miktar ve ağırlığı için herhangi bir istisna getirilmediği gibi Emniyet Genel Müdürlüğünden alınacak uygun yazısıyla birlikte gümrük girişi sağlanabilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Erman dedi ki:

  Merhaba benim mağazam ve şirketim yok normal alibaba dan nasıl sipariş ederim lütfen cvp verirmisiniz bide gümrükte ne kadar vergi veririm??

  • Hakan kurt dedi ki:

   Sayın: Erman HALİL Alibaba.com dan ürün aldığınızda sizden her han gibi bir firma bilgisi istemezler bundan dolayı alış veriş yapmanız için şirket yadı sahız firması olmanıza gerek yok. Gümrükte oluşa bilecek vergilendirme olayı aldığınız ürüne göre değişiklik göstere bilmektedir. Örneğin bir telefonda %20 +18 verdi ödemeniz gerekirken başka bir ürün de bu %8 de olabilir unutmadan bunu da söyleyeyim bazı kalem ürünlerde ithalatı kesmek için fahiş bir vergilendirme sistemi olabilir ürün almadan önce vergilendirme durumunu resmi kuruluşlardan öğrenmenizi tavsiye ederim

 2. Emir dedi ki:

  Merhaba bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler çok yardımcı oldu. Bir de benim sorum, Alibaba da toptan satış var yani bir üründen 1den fazla almak gerekiyor . ama çok ucuz oluyor. Biz birkaç arkafaş aynı üründen istersek ve buradan toptan getirttigimizde birimizin adına bir bir sorun olur mu? Yani ticari muamelesi görür mü yada mali sorun yaşar mıyım

 3. Başak dedi ki:

  Alibaba.com’dan toptan alışveriş yapmak zorunda mıyız? Almak istediğim bir ürün var fakat satıcı bana mesaj olarak minimum sipariş miktarı 120-200 parça olmalıdır şeklinde bir mesaj yollamış. Şiparişim satıcıya soru şeklinde yönlendirilmeden direk sipariş edebilmenin bir yolu yok mu?

 4. Başak dedi ki:

  Alibaba.com’dan toptan sipariş vermek zorunda mıyız? Bir şey beğenip sipariş oluşturmak istediğimde önce satıcıya istek olarak gidiyor, satıcının onaylaması gerekiyor sanırım. Ki satıcı bana geri dönüş olarak minimum sipariş miktarı 120-200 parça olmalıdır şeklinde dönüş yaptı. Satıcıya gitmeden, tek parça sipariş vermenin bir yolu yok mu?

 5. Talha05 dedi ki:

  Selamlar. Ben yüklü miktarda sipariş vermek istesem. Bu ürünler adresime kargoyla mı gelicek yoksa gümrükten ben mi gidip alıcam. Veya 1000 2000 tl likte diyebiliriz

 6. Hakann dedi ki:

  Alibaba da almak istediğim üründe 5$ – 8$ minimum sip. 50 adet yazıyor ben bu ürünü hangi fiyattan alıcam onu bilmiyorum kendimiz mi teklif veriyoruz yoksa onlar mı bilginiz varsa açıklayabilirmisiniz ?

 7. Murat TOSBIYIK dedi ki:

  Kolay gelsin benim şöyle bir durumum var omirilik felçli biri olarak 3 tekerlekli elektrikli scooter ihtiyacım var ticari değil hususi kullanmak için almak istiyorum alacağım scooter 1500-3500₺ değerinde 100-150kg ağırlığına denk geliyor gümrükde sorun yaşamamak(vergi veya geçiş izni gibi) için bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekiyor

  • Hakan kurt dedi ki:

   Sorunuza cevap vermeden önce Code Türküye ekibi olarak En kısa zamanda sağlığına kavuşman temenni ediyoruz. Eğer raporunuz varsa ki büyük ihtimalle vardır yurt dışından ürün almanıza gerek olmadığını hatırlatmak isterim. Türkiye’den alacağınız hiçbir ürüne Ö.T.V ödeme yükümlülüğünüz yoktur. Bundan dolayı yurt dışından araç olmak sizin için bir pek bir fayda sağlamayacaktır bunlara ek olarak servis ve parça konusunda sıkıntı yaşamanız içten bile değildir. Tüm bunlara karşılık ben yurt dışından getireceğim derseniz yukarıda da belirttiğim gibi raporunuz varsa sadece K.D.V sini ödeyerek temin edebilirsiniz.

 8. Selim dedi ki:

  İyi günler turkiyede 400 tl olan kuluçka makinasını 120 tl ye alibaba da buldum ve ağırlığı 3 kg gümrükte sorun çıkar mı bide kargo seçeneğinde ücretli ücretsiz yazmıyor sadece şu seçenekler var sea fright air freire express land fright var ben hangisini işaretlersem bedava olur çıkarsa nerede sorun çıkar çünkü 400 tl değerinde bir şeyi 100 tl olarak alınca insan şüpheleniyor

  • Hakan kurt dedi ki:

   75 Euroya kadar vergi ücreti yok diye biliyorum ama tabi bu kesin bilgi değildir. kesil bilgi için gümlük müdürlüğüne yazılı olarak baş vurmanız gerekir.

 9. Hakan dedi ki:

  Merhaba bilgilendirme yazınız için teşekkürler ben ekran kartı aldım fiyatı uygundu hindistanda bir şirketten ürün ödemesini site üzerinden değil westernunion üzerinden satıcının telefon numarasını ekleyip whatsapp üzerinden iletişime geçtim ürün parayı aldıkları gün kargolandı fakat tek adet ürün almama rağmen kargo şirketinin takip sayfasında baktığımda (qty:7) yazıyor satıcıyla konuştuğumda bana hırsızsın falan dedi 7 adet yollandı hepsi sana ait değil dedi falan sonra kargon gelicek eline dedi 50 dolarda kargo ücretini gönderdim toptan ücretle kargo şirketi sayfasından takip ediyorum ürün 2 gündür irana ulaştı diyor orda duruyor acaba gümrüğe mi takıldı ne olduğuna dair bir fikrim yok kargo şirketinin sadece e maili var attım dönüş yapılmadı dolandırıldım mı ben şimdi bir fikir verirseniz çok mutlu olurum kolay gelsin

 10. nehir dedi ki:

  Merhaba, alibaba.comda alısveris yaparken trade terms seceneği çıkıyor.Alacağım 7 8 adet aksesuar maliyeti yuksek de degil.Hangi seceneği secmeliyim acaba.

 11. Sofu dedi ki:

  Merhabalar soruma yanıt gelirse cok memnun olurum. Alacagim ürün china da ve ben Tr den siparia ediyorum. örneğin 30tl bir urun siparis ettim ve ucretsiz kargo yaziyor o üründe. Çin den turkiyeye ücretsiz kargo olması gercekten olanaklı mı. ?

 12. etka99 dedi ki:

  merhabalar codeturkiye,

  alibaba dan oto yedek parça sipariş edeceğim. bir firma ile fiyatta alaştım mesaj yoluyla. ürünün adet fiyatı 4 dolar , 200 parça sipariş edeceğim. kargo ücreti 100 dolar. bunun mutlaka da gümrük vergisi olacaktır. gümrük vergisi nasıl olur, ne fiyat olur ve nereye odenir. bu konu hakkında bilgi veriri misiniz?

 13. Hakan kurt dedi ki:

  Siparişiniz ticari olduğunda tam net olmamakla beraber 1000 dolar için 480 dolar kadar vergi çıkabilir

 14. Borisss dedi ki:

  Ben ali babadan oto multimedya yani oto teyp getirtmek istiyorum 7 inch ekranli olandan 600 lira civari gumrukte takilirmi acaba yada vergisi varmidir ?

  • Hakan kurt dedi ki:

   Kesin olmamakla beraber 20 euro gibi bir gümrük vergisi çıka bilir . Not 30 euro üzeri ürünlere %20 civarında vergi uygulanmaktadır. Bazen gümrük müdürlüğünde ürün incelenmediğinden gümrük vergisi çıkmaya bilir.

 15. Korag dedi ki:

  Merhaba ben dimethylglyoxime denilen bir kimyasal sipariş etmek istiyorum. Fiyatı nedeniyle gumrükte takilacak muhtemelen. Kimyasal olduğu için alamama ihtimalim var mı? Eger ürünü geçirmezlerse paramı iade alabilir miyim?

  • Hakan kurt dedi ki:

   Maalesef Kimyasal maddeler için herhangi bir bilgi vermemiz mümkün değil. Tam Ve kesin bilgi almak için gümrük müşavirleri yada gümrük müdürlüğü ile görüşmenizi tavsiye ederiz

 16. Ali dedi ki:

  Selam koli bandı siparişi vercem yaklaşık 1000 euro tutuyor 100 koli 1 ton ağırlığı var bu ürün gümrükten geçerse adrese mi geliyor yoksa ben gumruktenmi teslim alıyorum ve vergisi kargosu tahmini ne tutar teşekkür ler

  • Hakan kurt dedi ki:

   Öncelikle siparişiniz de gümrük vergisi ödemeniz gerekiyor. Asıl sorunuza gelecek olursak adrese geleceğini tahmin etmiyorum. Daha detaylı bir bilgi için gümrük müşaviri ile iletişime geçmeniz gerekiyor.

 17. Atahan dedi ki:

  Merhabalar ben uygun bulduğum ürünlerde hep sipariş verdim ama kargo ücreti nerede yaziyor bulamadım yardımcı olurmusunuz.

  • besir dedi ki:

   Sipariş verirken kargo ücreti ödeme tutarına yansıtılıyorsa kargı ücretini görebilirsin yansıtılmıyorsa zaten ücretsiz kargodur.

 18. Yıldız dedi ki:

  Slm ben iç çamaşırı almak istiyorum tl tutarı 500 falan gümrüğe takılırmı

 19. Cengiz Nane dedi ki:

  Selamlar codetürkiye. Ben 1 adet katlanır dağ bisikleti almak istiyorum. Fiyatı 30 $ yazıyor. Bu ürün gümrüğe takılır mı? Bir sıkıntı yaşar mıyım? Teşekkür ederim.

  • BESIR KURT dedi ki:

   Merhaba cengiz bey 2018 yılı itibari ile gümrük vergi oranı 22 euro (28 dolar) olarak belirlenmiştir. Aldığınız ürüne eğer gümrük vergisi düşerse bile bunun %20 ödemek zorunda kalacaksınız buda fazla bir külfet getirmeyecektir. Codeturkiye ailesi olarak her türlü sorunuzu bizimle paylaşa bilirsiniz.

 20. Cengiz Nane dedi ki:

  Selam codetürkiye. Ben 1 adet katlanır dağ bisikleti almak istiyorum. Fiyatı 30$. Bu ürün gümrüğe takılır mı? Teşekkür ederim.

 21. Melih dedi ki:

  Merhabalar ben Alibabadan bir ürün getirtmek istiyorum adet tutarı 0.5 dolar civarı fakat 2.000 adet civarı getirip satmayı planlıyorum buda yaklaşık 1000 dolar tutacaktır şahıs şirketim var buna gümrük vergisi ne kadar çıkar ve kargo nasıl olur bilgi verirseniz memnun olurum teşekkürler

  • BESIR KURT dedi ki:

   Alibaba üzerinden alacağınız ürün nakliye bilgisini satıcı il iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. Ürün gümrük vergisine gelecek olursak bunun içim tam bir şey söylemek benim için imkansız çünkü bazı ürünlerde devlet tarafından zaman zaman extra vergi uygulanmaktadır. Tüm bunlara ek olarak getirdiğiniz ürünlerin sağlık belgesi V.b belgelerinin olması gerekebilmektedir. Daha sağlıklı bir bilgi alabilmek adına gümrük mali müşaviri ile görüşmenizi tavsiye ederim.

 22. Ali dedi ki:

  Merhaba tek kullanimlik kalem nargile almak istiyorum yaklasik 500 adet gumrukte sorun yasar miyim yasarsam ne gibi sorun yasarim

  • BESIR KURT dedi ki:

   Tütün ürünleri ile ilgili bir bilgiye sahip değiliz daha detaylı bir araştırma için gümrük müşaviri ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.