Kategoriler Güvenlikİnternet

alibaba.com Alış veriş nasıl yapılır ,nelere dikkat etmeli

Alibaba.com ve  aliexpress.com şüphesiz dünyada, online alış veriş denildiğinde akla gelen ilk web sitelerdendir. Her çeşit ürünleri bulabileceğiniz, tüm ülkelerce bilinen, fiyat uygunluğu nedeniyle çok sık kullanılan bir alış veriş sitesi. Türkçe diline çevirip inceleyebilir, yine TL bazında ürünlerinizi listeleyebilirsiniz. alibaba.com ise yine aynı özellikleri taşıyan, fakat firmaların firmalar ile alışverişini sağlayan bir alış veriş sitesidir. alibaba.com a Alış veriş nasıl yapılır ,nelere dikkat etmeli

Alış veriş nasıl yapılır

Alış verişe başlamak için öncelikle siteye mail adresiniz ile üye olmanız gerekiyor. Üye işlemi tamamlandıktan sonra artık alış veriş keyfine başlayabilirsiniz. Ürünler kategoriler halinde karşınıza çıkacaktır. Kategorilerden dilediğiniz ürünleri seçebilir ya da web sitesindeki arama butonundan incelemek ve satın almak istediğiniz ürünleri listeleyebilirsiniz.

Listelerde ürünlere ait bilgiler, ücretsiz kargo ise bunu belirten bir yazı, ürünün fiyatı, ürünün puanı gibi bilgiler bulunmaktadır. Ürünün sayfasını açtığınızda hangi mağaza/kişi tarafından satışa sunulduğu, ürün hakkında detaylı bilgiler, renk beden seçimleri, daha önce satın almış kişiler tarafından yapılan yorumlar gibi bilgiler bulunmaktadır. Ürün beğendiniz ve almaya karar verdiniz diyelim.

Sepete ekle butonuna tıklayarak sepetinize gidip hemen satın alabilir ya da başka bir ürün almak isterseniz alış verişe geri dön seçeneğini seçebilirsiniz. Bütün almak istediğiniz ürünleri seçtikten sonra sepetinize gidebilirsiniz. Burada sevkiyat seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçenekler ücretsiz ya da size ulaşması gün sayısı açısından ücretlendirilmiş farklı sevkiyat yolları bulunmaktadır. Size daha kısa süre ulaşmasını isterseniz belli bir kargo ücreti karşılığında verilen bu hizmet seçeneği seçebilirsiniz.

Bu seçeneklerde ortalama kaç gün içerisinde elinizde olacağına dair gün bilgisi verilmektedir. Genel olarak ücretsiz kargo seçeneğini seçtiğinizde size ulaşacağı gün sayısı ortalama 30 gündür.

Daha sonra tüm bilgileri bu sayfada tekrar kontrol ettikten sonra bu ürünü / ürünleri satın almak için satın al butonunu tıklamanız gerekmektedir. Adres bilginizi girdikten sonra da kredi kartı/banka kartı bilgileriniz istenecektir. Bunları da doldurduktan sonra onayla ve öde butonundan işlemi bitirmiş oluyorsunuz. Ödediğiniz miktar havuzuna atılıp bekletilmektedir. Bu hem aliexpress.com için hem de alibaba.com için geçerlidir. Ürün size ulaşmadan ve siz onay vermeden satıcıya aktarılmamaktadır. Sipariş takibini yine web sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Belirtilen günde size ulaşmamış ise ek süre isteyebilir, gelmediği için onaylamayabilirsiniz. Bu da bu sitelerin alıcıları dolandırılmasını engellemek amacıyla yürütülen bir sistemdir.

İstek listenize ekleyebilir, daha sonra satın almak isterseniz istek listenizden tekrar bu ürüne ulaşabilirsiniz. Ayrıca satın almadan önce satıcılara mesaj yoluyla sorular sorma seçeneğiniz de bulunmaktadır. İngilizce dilinde sormanızı tavsiye ederiz

 Alış veriş yapınca nelere dikkat edilmeli

Bu iki web sitesi için, alış veriş yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Çünkü ürünler farklı satıcılardan çıktığı için dolandırma ihtimalini de unutmamak gerekir. Beğendiğiniz ve satın almak istediğiniz ürünün satıcısının profilini incelemelisiniz. Satıcının üyelik tarihi, bu zamana kadar kaç adet satış yaptığı, bu satışlardan hangi oranda olumlu ve olumsuz yorumlar aldığına dikkat edin.

Özellikle ürünlere yapılan yorumlar sizi daha doğru bir karara yönlendirecektir. Ayrıca bazı satıcılarda kargo ücretsiz olmasına rağmen bazı satıcılarda ücretli olabilmektedir. Yurtdışı gönderilerinde ise kargo ücreti oldukça pahalıya patlamaktadır. Ürünlerin üzerinde ücretsiz kargo yazanları incelemeniz gerekir. alibaba.com a Alış veriş nasıl yapılır ,nelere dikkat etmeli

Çok beğendiğiniz bir ürüne artı kargo parası da ekliyorlarsa, farklı bir satıcıdan alabilirsiniz. Orada herhangi bir ürünü birden fazla satıcıda bulmak mümkün. İncelediğiniz ürünlerin yanında bir buton ile benzer ürünleri sitede aratmanıza olanak sağlamaktadır. Bu yüzden de kullanımı çok rahat, alış veriş çok keyiflidir.

Ülkeler arası alış veriş olduğundan bazı kurallar söz konusudur. Örneğin belirli bir limitin üzerinde alış veriş yaptığınızda gümrük vergisi ödemek durumunda kalırsınız. Ülkemizde konulan koşullarda ise değeri 1500 Euronun üzerinde, ağırlığı brüt olarak 30 kiloyu aşan eşyalar üzerinden gümrük vergisi alınması şart koşulmuştur. Bu konuda, eşyanın ticari kişiye ya da gerçek kişiye gelmesi açısından da önem teşkil etmektedir.

Gümrük vergisinden muaf olması için gerçek kişiye gelmesi ve ticari miktar taşımaması şarttır. Numunelik eşya ve modeller de gümrük vergisinden muaf tutulmaktadır. Fakat bunun için de beyanda bulunması ayrıca fatura ya da ambalaj üzerinde numune ibaresi bulunmalıdır. Sporcu gıdaları, takviye edici gıdalar ve kozmetik ürünlerinin ithali kesinlikle yasak olduğundan miktarına ve kıymetine bakılmaksızın giriş işlemi yapılmayabilecektir.

Yine elektrikli sigara ve buna benzer tütün maddesi, uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin de girişi kesinlikle yasak olarak ön görülmüştür. Bazı ateşli silah, bıçak ve benzeri ürünlerde ise kıymet, miktar ve ağırlığı için herhangi bir istisna getirilmediği gibi Emniyet Genel Müdürlüğünden alınacak uygun yazısıyla birlikte gümrük girişi sağlanabilmektedir.

 

Yorumları Görüntüle

 • Merhaba benim mağazam ve şirketim yok normal alibaba dan nasıl sipariş ederim lütfen cvp verirmisiniz bide gümrükte ne kadar vergi veririm??

  • Sayın: Erman HALİL Alibaba.com dan ürün aldığınızda sizden her han gibi bir firma bilgisi istemezler bundan dolayı alış veriş yapmanız için şirket yadı sahız firması olmanıza gerek yok. Gümrükte oluşa bilecek vergilendirme olayı aldığınız ürüne göre değişiklik göstere bilmektedir. Örneğin bir telefonda %20 +18 verdi ödemeniz gerekirken başka bir ürün de bu %8 de olabilir unutmadan bunu da söyleyeyim bazı kalem ürünlerde ithalatı kesmek için fahiş bir vergilendirme sistemi olabilir ürün almadan önce vergilendirme durumunu resmi kuruluşlardan öğrenmenizi tavsiye ederim

 • Merhaba bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler çok yardımcı oldu. Bir de benim sorum, Alibaba da toptan satış var yani bir üründen 1den fazla almak gerekiyor . ama çok ucuz oluyor. Biz birkaç arkafaş aynı üründen istersek ve buradan toptan getirttigimizde birimizin adına bir bir sorun olur mu? Yani ticari muamelesi görür mü yada mali sorun yaşar mıyım

  • Tam emin olmamak la 75 Euro üzeri bütün ürünlerden gümrük vergisi gele bilir.

 • Alibaba.com'dan toptan alışveriş yapmak zorunda mıyız? Almak istediğim bir ürün var fakat satıcı bana mesaj olarak minimum sipariş miktarı 120-200 parça olmalıdır şeklinde bir mesaj yollamış. Şiparişim satıcıya soru şeklinde yönlendirilmeden direk sipariş edebilmenin bir yolu yok mu?

 • Alibaba.com'dan toptan sipariş vermek zorunda mıyız? Bir şey beğenip sipariş oluşturmak istediğimde önce satıcıya istek olarak gidiyor, satıcının onaylaması gerekiyor sanırım. Ki satıcı bana geri dönüş olarak minimum sipariş miktarı 120-200 parça olmalıdır şeklinde dönüş yaptı. Satıcıya gitmeden, tek parça sipariş vermenin bir yolu yok mu?

  • Eğer satıcı minimum satış adet i belirtmişse belirtilen adetten eksik alamazsınız. Alibaba.com dan değildi adetli alımlarınız için https://tr.aliexpress.com/ bakmanızı tavsiye ederim.

 • Selamlar. Ben yüklü miktarda sipariş vermek istesem. Bu ürünler adresime kargoyla mı gelicek yoksa gümrükten ben mi gidip alıcam. Veya 1000 2000 tl likte diyebiliriz

 • Alibaba da almak istediğim üründe 5$ - 8$ minimum sip. 50 adet yazıyor ben bu ürünü hangi fiyattan alıcam onu bilmiyorum kendimiz mi teklif veriyoruz yoksa onlar mı bilginiz varsa açıklayabilirmisiniz ?

  • Satıcı size ürünü 5 ile 8 dolar arasına tedarik edebileceğini söylüyor buda yani ürün kalitesine göre seçim yapmanız gerekiyor

 • Kolay gelsin benim şöyle bir durumum var omirilik felçli biri olarak 3 tekerlekli elektrikli scooter ihtiyacım var ticari değil hususi kullanmak için almak istiyorum alacağım scooter 1500-3500₺ değerinde 100-150kg ağırlığına denk geliyor gümrükde sorun yaşamamak(vergi veya geçiş izni gibi) için bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekiyor

  • Sorunuza cevap vermeden önce Code Türküye ekibi olarak En kısa zamanda sağlığına kavuşman temenni ediyoruz. Eğer raporunuz varsa ki büyük ihtimalle vardır yurt dışından ürün almanıza gerek olmadığını hatırlatmak isterim. Türkiye’den alacağınız hiçbir ürüne Ö.T.V ödeme yükümlülüğünüz yoktur. Bundan dolayı yurt dışından araç olmak sizin için bir pek bir fayda sağlamayacaktır bunlara ek olarak servis ve parça konusunda sıkıntı yaşamanız içten bile değildir. Tüm bunlara karşılık ben yurt dışından getireceğim derseniz yukarıda da belirttiğim gibi raporunuz varsa sadece K.D.V sini ödeyerek temin edebilirsiniz.

 • İyi günler turkiyede 400 tl olan kuluçka makinasını 120 tl ye alibaba da buldum ve ağırlığı 3 kg gümrükte sorun çıkar mı bide kargo seçeneğinde ücretli ücretsiz yazmıyor sadece şu seçenekler var sea fright air freire express land fright var ben hangisini işaretlersem bedava olur çıkarsa nerede sorun çıkar çünkü 400 tl değerinde bir şeyi 100 tl olarak alınca insan şüpheleniyor

  • 75 Euroya kadar vergi ücreti yok diye biliyorum ama tabi bu kesin bilgi değildir. kesil bilgi için gümlük müdürlüğüne yazılı olarak baş vurmanız gerekir.

 • Merhaba bilgilendirme yazınız için teşekkürler ben ekran kartı aldım fiyatı uygundu hindistanda bir şirketten ürün ödemesini site üzerinden değil westernunion üzerinden satıcının telefon numarasını ekleyip whatsapp üzerinden iletişime geçtim ürün parayı aldıkları gün kargolandı fakat tek adet ürün almama rağmen kargo şirketinin takip sayfasında baktığımda (qty:7) yazıyor satıcıyla konuştuğumda bana hırsızsın falan dedi 7 adet yollandı hepsi sana ait değil dedi falan sonra kargon gelicek eline dedi 50 dolarda kargo ücretini gönderdim toptan ücretle kargo şirketi sayfasından takip ediyorum ürün 2 gündür irana ulaştı diyor orda duruyor acaba gümrüğe mi takıldı ne olduğuna dair bir fikrim yok kargo şirketinin sadece e maili var attım dönüş yapılmadı dolandırıldım mı ben şimdi bir fikir verirseniz çok mutlu olurum kolay gelsin

 • Merhaba, alibaba.comda alısveris yaparken trade terms seceneği çıkıyor.Alacağım 7 8 adet aksesuar maliyeti yuksek de degil.Hangi seceneği secmeliyim acaba.

  • aldığınız ürünler gümrüğe takıla bilir diye uyarıyor galiba

yakın zamanda Gönderilenler

Eksik Arama Sekmesi ‘Dosya Gezgini (Windows 10 – 1909)’

Eksik Arama Sekmesi 'Dosya Gezgini (Windows 10- 1909)' Sisteminizin Dosya Gezgini, Windows 1909 güncellemesiyle ve… Daha fazla oku

2 gün önce

Apple Silikon ve Intel İçin Anlamı

Apple Silikon ve Intel İçin Anlamı 22 Haziran'da nd . 2020 Apple, Mac serisini Intel'in CPU'larından "Apple Silikon"… Daha fazla oku

2 gün önce

Intel Optane vs AMD StoreMi – Fark Nedir?

Intel Optane vs AMD StoreMi - Fark Nedir? Büyük ve hantal manyetik sürücülerin zamanından beri,… Daha fazla oku

2 gün önce