Kategoriler Android

Akıllı Telefonunuzdaki uygulama simgeleri nasıl değiştirilir

Akıllı Telefonunuzdaki uygulama simgeleri nasıl değiştirilir iPhone ve Android telefonlarda Ana ekranım söz konusu olduğunda tamamen çeşitlilikten bahsediyorum. Arka planlar sık ​​sık değişir ve yeni iOS 14 widget’ları sayesinde uygulamalar için simge yerleşimleri de değişir. Ruh halime bağlı olarak, bu simgelerin görünümünü de değiştirmeyi seviyorum. Bazı üçüncü taraf uygulamalar artık simgelerin görünümünü değiştirmek için yerleşik araçlar sunuyor. Ne yazık ki bu, kuralın istisnası olmaya devam ediyor. Ancak Siri Kısa yolları sayesinde işi sadece birkaç adımda halletmenin başka yolları da var. İşte dikkate değer daha ilginç çözümlerden bazıları.

iOS14: iPhone’unuzdaki uygulama simgelerini değiştirme

Apple’ın iOS’u altında, iPhone ve iPad’inizde özelleştirilmiş bir ana ekran oluşturmak için uygulamalarınızın simgelerini değiştirebilirsiniz. Apple, ücretsiz olarak özelleştirebileceğiniz Kısayollar veya Yer İşaretleri oluşturmanıza olanak tanır. Yeni iOS14 ile, özelleştirilmiş uygulama simgeleri ve widget’larla kişiselleştirilmiş ana ekranlar oluşturabilirsiniz.

İPhone’da uygulama simgeleri kısayol ile nasıl değiştirilir

 • İPhone’unuzda ” Kısayollar ” uygulamasını açın.
 • Kitaplık sekmesini seçin (simge, daha büyük bir kare oluşturan dört kareyi gösterir).
 • Yeni bir kısayol oluşturmak için sağ üst köşedeki artı simgesine dokunun.
 • Kısayolun gerçekleştirmesi gereken eylemleri arayın veya seçin. Kısayola bir eylem eklemek için üzerine dokunmanız yeterlidir.
 • Sol üstteki geri ve ileriyi gösteren oklar, son birkaç eyleminizi geri almanıza veya yeniden yapmanıza olanak tanır.
 • Yalnızca tek tek eylemlerin sırasını değiştirmek istiyorsanız, konumunu değiştirmek istediğiniz eyleme dokunup basılı tutabilir ve ardından doğru yere sürükleyebilirsiniz.
 • Oynat düğmesine (ekranın üst orta) basarak kısa yolunuzu test edebilirsiniz. 
 • Son olarak, sağ üstteki iki geçiş anahtarıyla sembole dokunarak kısa yolunuzu adlandırabilirsiniz.
 • Kısa yolunuzu oluşturmayı tamamladığınızda ” Bitti ” ye dokunarak onaylayın
 • Kısa yolunuzu özelleştirmek için, onu kitaplık sekmesinde bulun. Ayarlara , kısa yolun sağ üst köşesindeki sembole (gri daire içinde üç nokta) dokunarak erişin.
 • Ardından mevcut ekranın sağ üst köşesindeki ayarlar simgesine tekrar dokunun .
 • Farklı bir tane seçmek için simgeye dokunun. Bir glifi ve uygulama simgesinin arka plan rengini ayrı ayrı seçebilirsiniz.

İOS14’te uygulama simgelerini resimlere dönüştürme

 • ” Fotoğraf Seç ” i seçerek uygulama simgeniz için bir fotoğraf da seçebilirsiniz. Uygulama simgesi olarak kullanmak istediğiniz fotoğrafı seçin ve yakınlaştırarak veya uzaklaştırarak beğeninize göre ayarlayın. İşiniz bittiğinde ” Seç ” i seçin.
 • Kısayolu ana ekranda görüntülemek için ” Ana Ekrana Ekle ” ye dokunun. Sağ üst köşedeki “Ekle” yi seçerek onaylayın.
 • İpucu: Bu ekrandaki uygulama simgesine dokunursanız, bunun yerine kamera rulonuzdan uygulama simgesi olarak bir görüntü seçmeyi seçebilirsiniz.
 • Şimdi kısa yol ana ekranınızda görünür.
Apple “Kısayollar” uygulamasıyla yeni bir Kısayolun nasıl oluşturulacağını gösteren üç Ekran görüntüsü. (c) Ekran görüntüleri
Bir kısayolun nasıl ayarlanacağını gösteren Apple “Shortcuts” uygulamasının üç ekran görüntüsü. (c) Ekran görüntüleri
Kısayol simgesinin nasıl özelleştirileceğini ve ana ekrana nasıl ekleneceğini gösteren üç Ekran görüntüsü. (c) Ekran görüntüleri

ios için Simge Paketleri

Uygulama simgelerinizi nasıl değiştireceğinize karar verdiğinizde, geriye kalan en büyük engel, uygun değiştirmeleri bulmaktır. Neyse ki, dünyadaki yaratıcı insanlar bu amaç için simge paketleri aracılığıyla harika içerikler yayınlıyorlar.

Favorilerimden biri olan  Squircle’siz iOS 14 Simgeler paketi kısa süre önce ProductHunt’ta yer aldı. Şu anda  Facebook, Instagram, TikTok ve çok daha fazlası dahil olmak üzere dünyanın en popüler uygulamalarından bazıları için 150’den fazla özel simge içeriyor. 24 $ olarak fiyatlandırılan paket, ömür boyu ücretsiz güncellemelerle birlikte gelir.

Squircle’siz iOS 14 Icons paketi şiddetle tavsiye edilir ve Icon Themer ile çok iyi çalışır. Diğer önemli paketler şunları içerir.

Görülecek Çok Şey

Önümüzdeki aylarda iOS 14 için çok daha fazla simge paketi ve simge değiştiren çözüm göreceğimizi umuyorum. Şimdilik, mevcut paketler biraz sınırlıdır. Ancak iOS 14 yalnızca Eylül 2020’de piyasaya sürüldü ve işler zaman alıyor.

Android’de uygulama simgelerini değiştirme: Uygulamalarınızın görünümünü nasıl değiştirirsiniz?

Android akıllı telefonunuzdaki tek tek simgeleri değiştirmek oldukça kolaydır.

 • Değiştirmek istediğiniz uygulama simgesini arayın. Bir açılır pencere görünene kadar uygulama simgesini basılı tutun.
 • “Düzenle” yi seçin.
 • Aşağıdaki açılır pencere size uygulama simgesinin yanı sıra uygulamanın adını (buradan da değiştirebilirsiniz) gösterir.
 • Farklı bir simge seçmek için uygulama simgesine dokunun. Şimdi mevcut seçeneklerden farklı bir tane seçebilirsiniz.
 • Varsayılan seçenekleri beğenmezseniz, her zaman oyun mağazasından bir simge paketi indirebilirsiniz.
Arama sonucu simge paketi için Google Play Store’un ekran görüntüsü (c) Ekran görüntüsü

Uygulama simgelerini özel başlatıcıyla değiştirin

Sahip olduğunuz ikinci seçenek, telefonunuzun ana ekranını özelleştirmek için daha birçok seçeneğe izin veren bir başlatıcı kullanmaktır. Her biri biraz farklı çalışan çok çeşitli fırlatıcılar vardır. Aşağıda, Nova Launcher’ı  (Android için) nasıl kuracağınızı ve onunla telefon simgelerinizi nasıl değiştireceğinizi açıklayacağız.

 • Başlatıcıyı indirdikten sonra Nova Launcher  uygulamasını açın ve ekrandaki kurulum talimatlarını izleyin. 
 • Bu yapıldıktan sonra ana ekrana dönün. Her iki durumda da, telefonunuz otomatik olarak size Nova Launcher ana ekranına geçmek isteyip istemediğinizi sorar veya geçiş yapmak için uygulama simgesine tekrar dokunmanız gerekir.
 • Uygulama simgelerinizi değiştirmek için, onları açmak üzere ” Nova Ayarları ” simgesine dokunun. 
 • “Bak ve Hisset” i ve sonraki menü ekranında “Simge Stili” ni seçin.
 • Telefonunuzda yüklü farklı temalar arasında geçiş yapmak için ” Simge Teması ” na dokunun . Nova Launcher kendi özel simge setiyle gelmez, bu yüzden simge paketlerini uygulama mağazasından indirmeniz gerekir.
 • İpucu : Ekranın üst üçte birlik kısmındaki önizleme, simgelerin nasıl görüneceğini gösterir, böylece mevcut arka planınızla çalıştıklarından emin olabilirsiniz.
Nova Launcher’ın nasıl kurulacağını ve başlatıcı ayarlarına nasıl erişileceğini gösteren üç ekran görüntüsü. (c) Ekran görüntüleri
Nova Launcher uygulama ayarlarının, simge tasarımının nasıl değiştirileceğini gösteren üç ekran görüntüsü. (c) Ekran görüntüleri

yakın zamanda Gönderilenler

Google Chrome’dan Bildirimler Nasıl Kapatılır

Google Chrome'dan Bildirimler Nasıl Kapatılır Bildirimler, bir kullanıcının çeşitli web sitelerinden, uygulamalardan veya uzantılardan aldığı… Daha fazla oku

1 gün önce

Windows 10’da Güvenlik Soruları Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Windows 10'da Güvenlik Soruları Nasıl Devre Dışı Bırakılır Windows 10 hesabınızın şifresini sıfırlamak söz konusu… Daha fazla oku

1 gün önce

Bir WIA Sürücü Tarayıcısına ihtiyacınız var

Bir WIA Sürücü Tarayıcısına ihtiyacınız var Bu hata, Windows Image Acquisition sürücüsü bilgisayarınızda eksik olduğunda… Daha fazla oku

1 gün önce